در صورت دزدیده شدن گوشی چه کار باید کرد؟

خبر دزدیده شدن گوشی از آن دست مطالبی است که همواره آن را دیده‌ایم و یا حداقل یکی از نزدیکان ما این شرایط را تجربه کرده است. گم کردن گوشی می‌تواند به خودی خود حس بدی باشد، اما زمانیکه مطلع می‌شوید گوشی به سرقت رفته اوضاع حتی از آن هم بدتر خواهد بود. سوالاتی که در کسری از ثانیه از ذهن عبور می‌کند؛ "دوباره گوشیمو پیدا می‌کنم؟"، "اگه از عکس‌ها و فیلم‌های تو گوشیم سوءاستفاده کنه چی؟"، "با اطلاعات بانکی و رمزای عبورم چیکار کنم؟".

متأسفانه شانس اینکه بتوانید گوشی دزدیده شده خودتان را دوباره در اختیار داشته باشید، بسیار کم است. با این حال انجام اقدامات درست، نقش مهمی در کاهش میزان خسارت به شما دارد. در این مطلب به شما خواهیم گفت که در صورت به سرقت رفتن گوشی چه اقداماتی نیاز است انجام شود و برای امنیت گوشی جدید چه باید کرد.

اقداماتی که بعد به سرقت رفتن گوشی باید انجام دهید

زمانیکه با این واقعیت کنار آمدین که گوشی شما مفقود شده است، نیاز است که اقدامات زیر را برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که گوشی شما دزدیده شده است

اگر گوشی‌تان را همیشه در یک جای مشخص می‌گذاشتید و الان در آن نقطه نیست، ممکن است در شرایط اضطراری آن را در نقطه دیگری گذاشته باشید. بهترین کار اینست که به گوشی خودتان زنگ بزنید و ببینید که آیا صدای زنگ یا ویبره آن به گوشتان می‌خورد یا خیر. اگر نه، بهترین حالت اینست که کسی جواب شما را بدهد. یعنی گوشی را در مغازه یا جای دیگری جا گذاشته‌اید و صاحب آنجا گوشی را جواب داده تا آن را به شما بازگرداند.

اگر پاسخی دریافت نکردید می‌توانید از برنامه‌های پیدا کننده گوشی مانند Find My iPhone، Google Find My Device و یا Samsung Find My Mobile سعی در پیدا کردن گوشی خود کنید. برای اینکار باید با استفاده از اطلاعاتی که در گوشی خود وارد کرده‌اید به وبسایت این برنامه‌ها بروید و دستورالعمل‌های لازم برای پیدا کردن گوشی را دنبال کنید. البته این برنامه‌ها نیاز به دسترسی‌های خاصی بر روی گوشی دارند که در صورت فعال بودن آنها می‌توانید گوشی را پیدا کنید.

اگر موقعیت گوشی را در جایی نشان داد که پیش از گم شدن گوشی در آن نقطه بودید، این یعنی گوشی خود را جا گذاشته‌اید. اگر گوشی در حال حرکت به‌نظر می‌آید، پس احتمالا در اختیار دزد است. دزدان معمولاً پس از سرقت گوشی را خاموش می‌کنند، اما اگر گوشی روشن است یعنی دزد قصد تحریک شما برای بازپس گرفتن گوشی را دارد. در این شرایط به هیچ وجه خودتان نباید وارد ماجرا شوید. بهتر است که پلیس را وارد ماجرا کنید.

پلیس را در جریان ماجرا قرار دهید

همانطور که گفتیم روبه‌رو شدن با سارق کار اشتباهی است. اگر مطمئن هستید که گوشی شما به سرقت رفته به اداره پلیس بروید و آنها را در جریان قرار دهید. حتی می‌توانید موقعیت فعلی گوشی خود را که با برنامه‌های موقعیت‌یاب پیدا کرده‌اید، در اختیار آنها قرار دهید. علاوه‌براین در مرکز پلیس احتمالاً امکان آن وجود دارد که بتوان از طریق IMEI گوشی، فعالیت آن در شبکه را شناسایی کرد. توجه داشته باشید که اگر سرقت گوشی شما با ضرب و شتم همراه بوده، بهتر است که قبل از هر گونه اقدام دیگری پلیس را در جریان قرار دهید.

گوشی خود را از راه دور قفل کنید

زمانیکه گوشی شما به سرقت رفت، اولویت اینست که اطمینان حاصل کنید، دزد به محتویات گوشی شما دسترسی ندارد. برای این کار راهی پیش روی شما است.

iOS

برای اینکه بتوانید از این امکان استفاده کنید، باید پیش از گم شدن گوشی قابلیت Find My iPhone را در دستگاه فعال کرده باشید. برنامه فایند مای آیفون دارای دو گزینه Activation Lock و Lost Mode است که گزینه اول گوشی را برای همیشه لاک کرده و برای باز کردن آن به اپل آیدی و رمز عبور احتیاج خواهد بود. گزینه دوم هم به انتخاب شما پیامی روی دستگاه ظاهر خواهد کرد که می‌تواند شماره‌ای از شما برای تماس سارق با آن باشد. اما اگر اطمینان دارید که نمی‌توانید گوشی خود را پس بگیرید، می‌توانید با برنامه Find My iPhone تمام اطلاعات خود را از روی آن پاک کنید.

اندروید

در گوشی‌های اندرویدی هم می‌توانید از طریق برنامه Find My Device گوشی خود را از راه دور قفل کنید. اما مانند آیفون‌ها این امکان باید قبل از دزدیده شدن در گوشی فعال شده باشد. در صورت نیاز حتی می‌توانید  اطلاعات گوشی را از راه دور پاک کنید.

دزدیده شدن گوشی – بخش دوم اضافه شد

سیم‌کارت خود را بسوزانید

اگر کسی که گوشی شما را دزدیده ست بتواند از مرحله قفل دستگاه (اگر داشته باشد) عبور کند؛ به‌راحتی می‌تواند هزینه سنگینی بابت تماس، پیام و حتی اینترنت روی دست شما بگذارد. بهترین استراتژی اینست که با مدارک شناسایی که ثابت می‌کند شما صاحب سیم‌کارت هستید، سریعاً به دفاتر پشتیبانی اپراتور مراجعه کرده و از آنها بخواهید که سیم‌کارتتان را بسوزانند و سیم‌کارت جدید به شما تحویل دهند.

رمزهای عبورتان را عوض کنید

حتی اگر شانس این وجود داشته باشد که روزی گوشی خود را پس بگیرید، باز هم بهتر است ریسک این موضوع را قبول نکنید که اطلاعاتتان در اختیار شخص دیگری قرار داشته باشد. حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت گوشی شما دارای رمز عبور، پین و الگو باشد، باز هم نرم‌افزارهایی برای دور زدن آن وجود دارد. حتی اگر شما اطلاعات خود را از راه دور حذف کرده باشید، ممکن است باز هم راهی برای دسترسی سارق وجود داشته باشد. تغییر رمزهای عبور همه حساب‌هایی که در گوشی خود لاگین کره بود را از قلم نیندازید. رمزهای ایمیل‌ها، اینترنت بانک، وبسایت‌هایی که اطلاعات مهمی در آنجا دارید، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، همه و همه را در اولین فرصت تغییر دهید.

به بانک مراجعه کنید

اگر در گوشی خود برنامه‌های موبایل بانک داشته‌اید و یا اینترنت بانک فعال بود، به بانک مراجعه کنید و اطلاع دهید که تلفن‌همراه شما به سرقت رفته است. با تعویض کارت‌های بانکی اطلاعاتی مانند CVV2 و تاریخ انقضای کارت تغییر خواهد کرد و حتی اگر این اطلاعات در گوشی ذخیره باشد، دیگر امکان سوءاستفاده از آن برای سارق وجود نخواهد داشت.

از گوشی جدید چگونه مراقبت کنیم؟

مراحل بالا برای زمانی بود که گوشی به سرقت رفته و برای حافظت از امنیت و کم کردن خسارت انجام آنها ضرورت دارد. اما زمانیکه گوشی جدیدی تهیه شد، چگونه می‌توان از آن مراقبت کرد؟

شماره سریال (IMEI) گوشی خود را داشته باشید

زمانیکه گوشی شما به سرقت می‌رود، ارائه شماره سریال گوشی به پلیس می‌تواند آنها را متقاعد کند تا جدی‌تر درخصوص این پرونده تحقیق کنند. حتی اگر شخصی در این رابطه دستگیر شد که گوشی‌های زیادی سرقت کرده بود، می‌توانید با داشتن مدرک کافی گوشی خود را پس بگیرید.

برنامه Find My Device و یا مشابه آن را فعال کنید

پیش‌تر درخصوص کاربرد برنامه Find My iPhone و Find My Device گفتیم. فعال بودن این برنامه‌ها بر روی گوشی به شما کمک خواهد کرد تا کشف کنید که آیا گوشی شما واقعاً به سرقت رفته است یا خیر. حتی شانس پیدا کردن گوشی با این برنامه بالاتر می‌رود. البته برنامه‌های دیگری برای کمک در این زمینه وجود دارد. به عنوان برنامه‌ای که پس از چند بار تلاش ناموفق برای ورود به دستگاه با دوربین عکس می‌گیرد. چند نمونه از این برنامه‌ها Lockwatch، Third Eye و Intruder Selfie می‌باشد.

تعدادی از این برنامه‌ها هستند که در زمان عکس گرفتن پس از تلاش ناموفق برای ورود به گوشی، موقعیت جغرافیایی گوشی را نیز مشخص می‌کنند. البته گرفتن عکس ممکن است دزد را متوجه ماجرا کند و در نتیجه به گوشی آسیب بزند. در هر حال؛ داشتن این برنامه‌ها در زمانی که فراموش کرده‌اید Find My Device را فعال کنید به شما کمک خواهد کرد.

رمزهای عبور قوی‌تر انتخاب کنید

در سال 2016 عنوان شد که تقریباً یک سوم از کاربران اندرویدی قفل صفحه ندارند. این روزها بیشتر گوشی‌ها دارای روش‌های اهراز هویت بایومتریک (سنسور اثر انگشت، تشخیص چهره و ...) هستند. استفاده از این رمزها دسترسی دزد به گوشی را سخت‌تر کرده و شانسی وجود دارد که گوشی را رها کرده و یا به نوعی به شما بازگرداند. البته اگر قصد استفاده از قطعات آن را نداشته باشد. در هر حال، منطقی‌ترین کار اینست که برای گوشی و برنامه‌های داخلی آن رمز عبور انتخاب کرده و احراز هویت دو مرحله‌ای را در دستور کار خود قرار دهید. استفاده از پسوردهای مختلف برای هر اکانت نکته مهمی دیگری است که کاربران اکثراً به آن بی‌توجه‌اند.  

از اطلاعات خود بکاپ داشته باشید

به سرقت رفتن گوشی یک بحث است و از دست رفتن اطلاعات آن بحثی دیگر. سعی کنید که همیشه از اطلاعات گوشی مانند عکس‌ها، فیلم‌ها و ... یک نسخه پشتیبانی داشته باشید یا آنها را در فضای ابری مانند گوگل درایو ذخیره کنید تا درصورت به سرقت رفتن گوشی، نگرانی زیادی از بابت از دست رفتن اطلاعات نداشته باشید.

آماده باشید

برنامه‌های بدون استفاده را حذف کنید. پس از اتمام کار از حساب خود، به‌ویژه حساب‌های بانکی خارج شوید. اطلاعات ضروری که به آنها نیاز ندارید را در گوشی نگه ندارید. اطلاعات بسیار شخصی و حساس و اسناد و مدارک را از گوشی خود حذف کنید.

شما چه پیشنهادی برای اقدامات لازم پس از به سرقت رفتن گوشی و امینت بالاتر گجت‌های هوشمند دارید؟ نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان سخت‌افزار به اشتراک بگذارید.

(132 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • اولا اون قسمت مراجعه به پلیس جوکه (البته خفت گیری قضیش فرق می کنه). بری پلیس می گه قضیه جنایی نیست که ما ردیابی کنیم برو سامانه همیاب 24 ثبت نام کن باشه که بهش برسی /-)
  و دوما من خودم دو بار گوشیم که کم ارزش هم بود و داده بود دست خواهرم رو ازش زدن و هر دوبار با توجه به اینکه می دونستم دزد حرفه ای نبوده ردیابی کردم و خوشبختانه پیدا شد. دفعه اول چند سال پیش بود که 5 تومن می دادی یه بخشی تو دادگاه ردیابی می کردن و وقتی پیداش کردن بعد از دادگاه رفتیم پاسگاه ولی هرکار کردم فرم شکایت ندادن و با گرفتن پول رضایت دادم ولی خوب چند برابر گرفتم که طرف قشنگ داغ شد. دفعه دوم از همین همیاب 24 بود و بعد پیدا شدن هم از طریق خود دادگاه پیگیری شد که قاضیه گفت مدرکی دال بر دزدی نیست (طرف گقت پیداش کردم) و فقط پول گوشی رو داد و یه تذکر دادن بهش و تعهد گرفتن!

  0 پاسخ
 • در صورت دزدیده شدن گوشی تون به فکر خرید یه گوشی دیگه باشید اینو کسی که خودش انواع دستکاریا و تغیرات رو،رو بوت لودر گوشی انجام داده و گوشی خودش دزدیده شده میگه...

  0 پاسخ
 • خب من یه راه بهتر میدم برای دوستان برنامه نویس
  یه برنامه بنویسید که وقتی موبایل دزدیده شد هارد بریک بزنه=))=))=))=))
  کلا دیگه گوشی میره به درک واصل میشه=))=))=))

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Franklin

  اکثر دزد های گوشی قطعات داخلی گوشی رو میفروشن چون بی دردسر ترین حالته فروشه ، همه ی تعمیراتی ها هم خریدارشن مخصوصا تو این وضع که اکثر گارانتی ها جمع کردن و وارد کردن قطعه ی گوشی ها نمیصرفه

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: مجید

  مواد منفجره داخل گوشی جاسازی کنیم با کنترل از راه دور دزد رو منفجر کنیم.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.