واکنش دادستانی کل کشور به بسته شدن سایت‌های دانلود فیلم و سریال

در اولین روزهای مهر ماه بود ناگهان فعالیت تمامی سایت‌های دانلود فیلم و سریال که میزبانی آنها در داخل کشور است، با مشکل مواجه شد. در آن زمان شایعاتی مبنی بر این موضوع منتشر شد که شرکت‌های ارائه‌دهند سرویس VOD که سریال و فیلم‌های خارجی را با اعمال تغییرات و دوبله منتشر می‌کنند، خواهان عدم فعالیت سایت‌های دانلود شده‌اند. از سمت دیگر اما گفته شد که دادستانی به ارائه‌دهنده‌های خدمات میزبانی دستور داده تا سرورهای دانلود این وبسایت‌ها را از دسترس خارج کنند. حالا با گذشت بیش از 10 روز از این ماجرا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در رابط با آن توضیحاتی ارائه کرده است.

جواد جاویدنیا عنوان کرد که عدم اعمال پالایش در ترافیک داخلی و نداشتن نظارت بر شرکت‌های میزبان باعث شده تا سایت‌های متخلف زیادی از جمله منتشرکنندگان فیلم‌های مبتذل و مستهجن خارجی، سایت‌های قمار، منتشرکنندگان غیرمجاز فیلم و آلبوم‌های موسیقی داخلی که حقوق مادی و معنوی صاحبان اثر را ضایع می‌کنند و سرورهای میزبان سایت‌های خارجی فیلترشده که بارها مسدود شده‌اند، با تغییر میزبان باز هم به آسانی در دسترس قرار بگیرند. او اعلام کرد که برای اصلاح این موضوع از میزبان‌های داخلی شناسایی شده خواسته‌ایم تا پس از دریافت درخواست میزبانی، نام سایت‌ها را در سامانه دبیرخانه بررسی کرده و به سایت‌های پالایش شده سرویس ندهد.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی ضمن اظهار تأسف از دور زدن راحت فیلترینگ توسط سایت‌های غیرمجاز و عدم التزام به مقررات، عنوان کرد که آنها حتی امکان استفاده از قیمت نیم‌بهای اینترنت داخل کشور را نیز داشتند. او افزود که ممنوعیت ارائه خدمات به سایت‌ها و خدمات فیلترشده به استناد ماده 23 قانون جرایم رایانه‌ای صورت گرفته و فعالان این حوزه در صورت کسب مجوز از سازمان‌هایی مانند سازمان صوت و تصویر فراگیر و وزارت ارشاد اسلامی می‌توانند فعالیت خود از سر بگیرند.

نقش وزیر ارتباطات در ماجرای بسته شدن سایت‌های فیلم و سریال

وزیر ارتباطات پس از داغ شدن موضوع بسته شدن سایت‌های فیلم و سریال خود را بی‌تقصیر در ماجرا عنوان کرد. جاویدنیا نیز با تأیید این موضوع عنوان کرد که پیش از این از وزارت ارتباطات خواسته شده بود فهرست شرکت‌های خدمات میزبانی ثبت شده را اعلام تا مفاد ماده مذکور اجرائی شود، لکن متأسفانه این امر انجام نشد.

سرپرست معاونت فضای مجازی همچنین در جواب به توئیتی از آذری‌جهرمی که گفته بود این اقدام دادستانی باعث مهاجرت میزبانی وبسایت‌ها به خارج از کشور خواهد شد، اینگونه توضیح داد:

وزارت ارتباطات همانگونه که وزیر محترم اعلام داشته اقدامی در راستای ساماندهی شرکت‌های میزبانی داخلی انجام نداده است؛ اما هرگونه فعالیت سالم و مطابق قانون این شرکت‌ها از حمایت دادستانی کل کشور برخوردار خواهد بود و صرف برخورد با میزبانی محتوای خلاف قانون و اخلاق سبب مهاجرت کسانی که بخواهند در چارچوب مقررات قانونی فعالیت کنند نخواهد شد.

او همچنین افزود که اعمال پالایش در این حوزه برعهده وزرات ارتباطات و به ویژه شرکت زیرمجموعه آن، یعنی زیرساخت است.  جاویدنیا ادامه داد:

خواست و نظر شخصی یک مسئول تأثیری بر الزامات قانونی ندارد؛ لذا توصیه می‌شود همه مسئولان اعم از مقامات دولتی و قضایی و همچنین وزیر محترم ارتباطات وظایف قانونی خود را به نحو احسن انجام دهند. البته در خصوص پالایش محتواهای سایت‌ها و نرم‌افزارهای مجاز داخلی نیز اقدامات جدی داریم و تحت رصد مداوم قرار دارند تا ان‌شاءالله به وضعیت مطلوب نزدیک‌تر شویم.

(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • خدایا یا این ملت رو نابود کن که زجر نکشن یا اینا رو که اینقدر زجر میدن . دیگه خسته شدیم . داریم میشیم کره شمالی

  4 پاسخ
 • هادی

  چرت و پرت گفتن یه مشت مافیا کل کشور رو اداره میکنن

  0 پاسخ
 • خیلی جالبه

  از این به به بعد باید برای دیدن فیلم دوبله فارسیه سانسور شده که دلیل حذف 15 دقیقه سانسورش یه بوس کوچولوعه پول بدیم!
  به قول یه مرد سرخوشی الا برکت الله

  0 پاسخ
 • کاش برای پالایش و دستگیری و رسیدگی به اختلاسگران و دزدان هم این همه همت و پشتکار داشتید. آقا من دوست دارم فیلم مبـتذل دانلود و نگاه کنم به کسی چه مربوطه؟ آزارم به کسی که نرسیده؟ کم مونده بیاید تو شـورت مردم رو هم جستجو کنید. شرم آوره :emoji7

  4 پاسخ
 • در پاسخ به: HaaMed

  :-q:-q

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: HaaMed

  :-bd

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: HaaMed

  دست و پای بیخود میزنن واسه بقا
  ولی تاریخ مصرفشون خیلی وقته که واسه مردم تموم شده
  :emoji0:emoji0:emoji0:emoji0:emoji0

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: فسیل

  با این که کاملا مخالفم با این کار ولی الان سی سال که الان همین رو می گید دوستاران امریکا:emoji0

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: فسیل

  :-q:-q:smiley1

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.