از سورپرایز جهرمی تا ماجرای هک شدن بانک‌های معتبر از زبان او

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در سومین همایش تهران هوشمند در برج میلاد حضور پیدا کرد و در این همایش در خصوص موضوعات داغ چند وقت اخیر توضیحاتی ارائه داد‌. او در خصوص رونمایی از خدمات شهر هوشمند اعلام کرد که روز پنجشنبه در همین همایش یک سورپرایز برای مردم خواهد داشت که از طریق شبکه‌های اجتماعی در رابطه با آن اطلاع‌رسانی خواهند کرد. اما از ارائه جزئیات در رابطه با این سورپرایز خودداری کرد.

اعتراف به درز اطلاعات بانک‌ها

جهرمی در توضیحاتی که در رابطه با مدیریت سطوح امنیتی در سازمان‌ها ارائه می‌داد، عنوان کرد که در مدیریت سطوح دسترسی در مجموعه‌های مختلف کشور بهم ریختگی و بی‌نظمی مشاهده می‌شود و عمده درز اطلاعات ناشی از همین موضوع است. او با اشاره به بحث داغ این روزها که خبر دستبرد به اطلاعات تعدادی از بانک‌ها و هک شدن آنها بود، عنوان کرد که بانک‌ها هک نشده بودند بلکه پیمانکار فنی سابق یک مجموعه از اطلاعاتی که به آنها دسترسی داشت، نسخه پشتیبان تهیه کرده بود و حالا با دسترسی به آن نسخه در حال تهدید و باج‌گیری است.

آذری جهرمی تاکید کرد که اگر در سازمان مورد نظر به مدیریت سطوح امنیتی اهمیت داده می‌شد چنین مشکلی را تجربه نمی‌کردند، اما حالا که دچار مشکل شده‌اند انتظار دارند که مرکز ماهر تمامی مشکلات آنها را حل کند.

مافیای فیلتر شکن و بدافزارهایی پرطرفدار

وزیر ارتباطات به نقل از مرکز ماهر گفته است که بیش از 1700 اپلیکیشن مخرب با تعداد نصب بالا کشف شده است که بخش بزرگی از آنها مربوط به فیلترشکن‌ها است. او در ادامه افزود:

وقتی دقیق نگاه می‌کنیم می‌بینیم یک مافیایی، فیلترشکن درست می‌کند و عقبه همان مافیا با عقبه مافیای ارزش‌افزوده یکی است. شک نکنید سایت‌های قمار را هم همین جریان راه انداخته‌اند. بعد که پای صحبت همین افراد می‌نشینیم می‌گویند بزرگ‌ترین مشکل کنونی کشور اینترنت و فضای مجازی است و باید با آن مقابله کرد.

آذری جهرمی عنوان کرد که 1700 باج‌افزار با نزدیک به 17 میلیون قربانی وجود دارد که یک پلتفرم داخلی آنها را برای نصب قرار داده است. او تأکید کرد که باید حلقه‌هایی ایجاد شود تا پس از شناسایی، امکان برخورد با آنها نیز ز وجود داشته باشد. چرا که این گزارشات و اطلاع‌رسانی درخصوص تعداد فراوان نرم‌افزار مخرب تنها باعث می‌شود مردم نگران شوند.

(14 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.