آیا می دانید گوگل برای پس گرفتن دامنه google.com چه مبلغی به صاحب آن پرداخت کرده است؟

با خواندن تیتر این مطلب مطمئنا اولین سوالی که به ذهن هر کسی خواهد رسید آن است که مگر گوگل خودش از همان ابتدا صاحب دامنه google.com نبوده که بعدا مجبور بشود برای پس گرفتن آن پولی بپردازد؟ جواب این سوال مثبت است. در واقع موسسان گوگل اولین کسانی بودند که دامنه مربوط را به نام خودشان ثبت کردند اما چند ماه پیش به دلیل بروز اشکالی در سرورهای گوگل، این دامنه به فروش گذاشته شد و جالب اینکه شخصی هم آن را خریداری کرد!

ماجرا از این قرار است که یک دانشجوی ساده (به نام سانمای ود) در سپتامبر گذشته در حال گشت و گذار در اینترنت بوده و به صورت اتفاقی متوجه می شود دامنه google.com برای فروش قرار داده شده است. او در ابتدا گمان نمی کرد بتواند معروف ترین دامنه جهان را خریداری کند اما در کمال تعجب تنها با چند کلیک و پرداخت 12 دلار حق ثبت، google.com را به نام خود کرد. کمپانی گوگل درست یک دقیقه بعد متوجه بروز اشکالی در یکی از سیستم های خود شدند که باعث چنین اتفاقی شده بود و با برقراری ارتباط با جناب دانشجوی خوش شانس شرایط را به او توضیح دادند و سانمای ود نیز در حالیکه به خوبی می دانست مالکیت این دامنه متعلق به گوگل بوده و نباید دنبال دردسر باشد، شرایط بازگرداندن google.com را تائید کرد. اما گوگل به عنوان تشکر و در واقع بر اساس جوایزی که برای افراد کشف کننده باگ ها و مشکلات سیستمی گوگل تعیین شده مبلغی را به او پرداخت کرد که تا به امروز مقدار آن نامعلوم بود.

با این حال در گزارش امنیتی سال 2015 گوگل که همین هفته منتشر شده اعلام شد که جایزه در نظر گرفته برای سانمای ود مبلغ 6006.13 دلار (شش هزار و شش دلار و سیزده سنت) بوده است. حالا شاید بپرسید چرا چنین عدد عجیبی در نظر گرفته شده؟ کافی است که زاویه دید خودتان را تغییر دهید و مشاهده کنید که این عدد با کمی ارفاق به صورت GOOGLE در می آید! برنامه کشف حفره های امنیتی گوگل هر ساله به افرادی که بتوانند مشکلات ساختاری گوگل را کشف کرده و به آنها یادآوری کند مبلغی را به عنوان جایزه اختصاص می دهد. در سالا گذشته بیش از 2 میلیون دلار به بیش از 300 نفر در همین راستا پرداخت شده که تقریبا عدد 6000 دلار به ازای هر نفر را مشخص می کند.

نکته جالب تر درباره سانمای ود آن است که او اعلام کرد از همان ابتدا نیز با خریدن دامنه google.com به دنبال پول نبوده و به همین دلیل جایزه خود را به یک بنیاد آموزشی هندی اهدا کرد. گوگل نیز با فهمیدن این نکته جایزه وی را دو برابر کرد!

google

facebook

insta

twitter

telegram

(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • اون 12دلار چقدر برکت داشته که پولشو چندین برابر کرده!!:emoji1

  2 پاسخ
 • شرکت های ایرانی یاد بگیرنB-)

  0 پاسخ
 • واقعاً باید به این دانشجوی هندی با این طرز تفکر آفرین گفت .....:-bd:-bd:-bd

  0 پاسخ
 • حیف اگه من بودم الان مدیر گوگل شده بودم خود مدیر گوگل هم میآوردم دست راست خودم و از تجربیاتش استفاده میکردم :smiley3

  0 پاسخ
 • البته من به 2-3 میلیون راضیم :smiley3B-)

  0 پاسخ
 • Ali

  حتما باید ثابت کنی ایرانی هستی؟/-)/-)/-)

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Ali

  دوست عزیز شوخی سرت نمیشه/-)

  0 پاسخ
 • من اگه جای اون دانشجو بودم میگفتم 15 میلیون دلار میریزی به حساب یا هیچی دیگه اگه نمیدی Google.com برا منه :DB-)

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: Behnam

  =))=))=))

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Behnam

  خخخخخخخ:-bd:-bd:-bd:-bd:smiley3:smiley3:p

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.