بحران فروش در بازار کامپیوتر!

در ماه های اخیر، مطالبی بسیاری را در زمینه تغییرات تلخ در بازار کامپیوتر ایران منتشر نمودیم؛ از افزایش شدید قیمت ها به دلیل سقوط ارز گرفته تا خیانت برخی از هموطنان که علی رغم دربافت ارز دولتی، اجناس وارد شده را با قیمت ارز آزاد به فروش رساندند. اما از تمامی آنها که بگذریم، سخنان آقای منوچهر زند، نایب‌رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران درباره آمار درخواست تقاضا برای تعطیلی موقت در این صنف است که بسیار نگران کننده است! بسیاری از فروشندگان کامپیوتر، مجبور به تعطیلی واحد صنف خود شده اند...

اینک در ادامه به گزارش "دنیای اقتصاد" در این زمینه می پردازیم:

منوچهر زند، نایب‌رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران درباره آمار درخواست تقاضا برای تعطیلی موقت در این صنف به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «با توجه به اینکه تغییرات در بازار به سرعت صورت می‌گیرد تا این لحظه آمار دقیقی در اینباره به دست نیامده است اما آنچه مشخص است این که چه در صنف کامپیوتر و چه اصناف دیگر فروشندگان به دنبال تغییر کاربری هستند و چنین اتفاقی منحصر به صنف ما نیست چراکه بسیاری از صنوف در‌حال‌حاضر ارتباط مستقیمی با قیمت ارز دارند و درواقع تمامی بازارها تحت‌تاثیر شرایط بازار ارز قرار گرفته‌اند.» به گفته زند بسیاری از فعالان قدیمی این صنف خواهان باقی‌ماندن در بازار هستند و در شرایطی که اتفاق مثبتی بیفتد خواستار ادامه روند کار خود هستند. او ادامه می‌دهد:« آنها سالیان سال در این صنف زحمت کشیده‌اند اما شرایط حال‌حاضر آنها را ناچار به تعدیل نیرو کرده چراکه دخل و خرجشان یکسان نیست و درآمدشان کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد.»

نایب رئیس اتحادیه کامپیوتر به وضعیت فعلی بازار کامپیوتر اشاره می‌کند و می‌گوید: «براساس آنچه که در حال‌حاضر در بازار دیده می‌شود اگردر آینده نزدیک این روند ادامه پیدا کند به دلیل کاهش واردات و کمبود کالا در این صنف به جرات می‌توان گفت تا ۳۰‌درصد واحدهای صنفی تعطیل خواهد شد. در حال‌حاضر بزرگ‌ترین مشکل برای بازار سخت‌افزار نبود و کمبود کالا است چراکه در این بازار اکثر فروشندگان اگر کالایی برای فروش داشته باشند حتما آن را می‌فروشند اما مساله این است که کالایی برای فروش در بازار موجود نیست و خروج از این وضعیت اجتناب‌ناپذیر است.» او معتقد است در شرایط اقتصادی کنونی برای خانواده‌ها وسایل آی‌تی و کامپیوتری در اولویت‌های خرید قرار ندارد.  زند ادامه می‌دهد: «در چنین شرایط اقتصادی تجهیزات‌ آی‌تی در سبد خانوار چندان جایی ندارد چراکه مسائل مهم‌تری وجود دارد، به همین دلیل این بازار روز به روز کوچک‌تر می‌شود و مصرف‌کننده‌ها نیز برنامه‌ای برای خرید نخواهند داشت. با این وجود باید تاکید کرد که در شرایط حاضر مهم‌ترین مشکل کمبود موجودی در انبارهاست که تعادل بازار را به‌هم زده است.»

(9 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • همه اینها تقصیر رژیم هست. تا وقتی سرکار باشن وضعیت بدتر میشه

  1 پاسخ
 • مقتدر ترین کشور منطقه؟؟؟؟:smiley4:smiley4:smiley4:smiley4

  2 پاسخ
 • امیر

  به جای اینکه بیان این قضیه رو درست کنن میگه وسایل ای تی تو خانواده ها جایی ندارن اخه ... تو واسه چی پس پول میگیری اگه ای تی و کامپیوتر تعطیل شه تو هم باید اجراج شی همین ای تی هس کشور ها رو پیشرفته میکنه مطمئنا با این حرف مشخص میشه چه ادم ی تو کشور ما اداره یه قسمت رو بر عهده داره با خوندن این مطلب فقط ادم میتونه به ... بودن بعضی ها پی ببره...کنسول بازی که به فنا رفت کسی دیگه نمیخره ps4 slim یک تومنی شده سه تومن ps4 pro شده 4 تومن اوج بدبختی اینه که به جای حل مسئله خود مسئله رو پاک میکنن به جای تولید انواع و اقسام وسایل دفاعی ماشالا تو کشور بیشتر و یبیشتر میشه یکم هم به فکر موبایل و کامپیوتر باشید الان از جنگ هم بدتره کشوری که نمیتونه چیزی تولید کنه در این مواقع بازنده هس من اصلا به مسائل سیاسی کاری ندارم ولی این ادما با هم مشکل دارن باید مردم بدبختیش رو بکشن الان فقط ما هستیم که باید این ماجرا رو تحمل کنیم کسی که چن سال پول جمع میکنه که یه کامپیوتر جمع کنه چه گناهی کرده به امید اینکه به جای اینکه ای تی رو ... خود حساب نکنن و یه روزی بشه که کشور ما هم بتونه قطعات تولید کنه ولی اول باید این کسایی که نمیخوان کشور درست بشه نابود شن

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط سیمین نوربخش ویرایش شد
  2 پاسخ
 • تو این گرونی اگه حقوق ها و دستمزدها هم همون قدر بالا می‌رفت خیلی خوب میشد.با دستمزد فعلی ام یکسال طول میکشه تا یک سیستم ببندم.

  1 پاسخ
 • امید

  در پاسخ به: DeltaForceIGI

  این راهش نیست که هی هرسال گرون کنن

  این راهش نیست که هی هر سال حقوقو زیاد کنن

  برنامه هاشون همش غلط و بیخود و نابجا بوده

  0 پاسخ
 • بابک

  حکومتی ادعای مدیریت جهانی داره اما در عمل تو تهیه مایحتاج زندگی مردم خودش مونده . خدایا فکر نمیکنی بسه دیگه؟!!

  3 پاسخ
 • moein

  کارت دو تومن 4 ماه پیش الان شده 4.5

  هیچی نمیشه خرید
  چرا باید بریم 1060 بخریم 3 تومن در صورتی همین همین چند ماه پیش1080 2.5 بود

  با توجه به اختصاص ندادن دلار دولتی به بازار کامپیوتر شرایط هر روز بد تر و وخیمتر میشه و خدا به دادمون برسه

  3 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.