سرجیو مارکیونه ناجی برند فیات – کرایسلر درگذشت

فراری، فیات و بخش بزرگی از دنیای موتور اسپورت روز گذشته یکی از بزرگ ترین مردان تاریخ خود را از دست دادند. سرجیو مارکیونه مدیر سابق فراری، یک حسابدار و تاجر و بازرگان موفق و یک حقوقدان، در حالی که تنها چند روز بعد از خداحافظی با سمت مدیریتی خود در فراری برای درمان بیماری سرطان خود مورد جراحی شانه قرار گرفته بود، به دلیل شرایط وخیم جسمی بعد از عمل جراحی در گذشت. سرجیو 66 ساله یکی از پر رنگ ترین افراد در صنعت خودرو سازی در سال های اخیر بود و نقش پر رنگ وی در نجات برند های فیات و کرایسلر برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند.

سرجیو مارکیونه متولد ۱۷ ژوئن سال ۱۹۵۲ (۲۷ خرداد سال ۱۳۳۱) در شهر آبروتزوی ایتالیا بود. وی 14 سال اول زندگی خود را در ایتالیا گذرانده بود و بعد از آن با خانواده خود به کانادا مهاجرت کرد. مارکیونه در سال های 1979، 1985 و 1983 مدارک خود را با عناوین کارشناسی تجارت، کارشناسی ارشد MBA و حقوق تکمیل کرد و در سال 2013 نیز دکترای افتخاری حقوق از کالج والش آمریکا را دریافت کرد. او فعالیت های کاری خود را نیز به عنوان حسابدار از سال 1983 آغاز کرد و سال های فراوانی نیز در شرکت های مختلف به همین کار مشغول بود، با کسب تجربیات مختلف و درخشش در شغل خود مارکیونه کم کم سمت های مدیریتی زندگی خود را نیز آغاز کرد و این روند را تا سال 2002 در شرکت های بزرگی مانند Algroup، Lonza و SGS ادامه داد.

از سال 2003 بخش بزرگتر و آشناتر زندگی سرجیو مارکیونه آغاز شد، او که به عنوان عضو مستقل در شرکت فیات استخدام شده بود سخت ترین سال های این شرکت خودرو سازی را تجربه میکرد زیرا فیات در آستانه ورشکستگی قرار داشت. هوشمندی مارکیونه باعث شد تا بتواند در سال 2005 همکاری فیات و جنرال موتورز را با دریافت 2 میلیارد دلار متوقف کند و با این مبلغ دوباره این برند ایتالیایی را به عرصه بازار بازگرداند. سرجیو اهل درجا زدن نبود و با برنامه ریزی های بلند مدت موفقیت های خود را معماری میکرد. او با همین روش و تلاش فراوان خود توانست در سال 2014 و با خرید بخش اعظمی از سهام شرکت کرایسلر، گروه خودرو سازی فیات- کرایسلر (FCA) را تاسیس کند.

طرفداران دنیای ورزش نیز با مارکیونه بسیار آشنا هستند. او که ورزش فوتبال را به دلیل همکاری نزدیک خودروسازان ایتالیایی با باشگاه های ورزشی و با طرفداری از یوونتوس دنبال میکرد فعالیت اصلی و مهم خود را در فرمول 1 بر جای گذاشته است. وی که بعد از لوکا دی مونتزمولو مدیریت تیم فراری را متقبل شد مسئولیتی سنگین بر عهده داشت زیرا در زمان افول قدرت فراری در این مسابقات جانشین یکی از موفق ترین مدیران این تیم شده بود. اما باز هم برنامه ریزی های بلند مدت او تیم فراری را دوباره به دوران قدرت بازگردانده و در فصل جاری این مسابقات نیز این تغییرات کاملا ملموس هستند.

سرجیو مارکیونه در تاریخ 21 جولای و تقریبا یک سال پیش از بازنشستگی به دلیل بیماری از سمت خود استعفا داد. وی برای درمان تحت عمل جراحی شانه قرار گرفته بود که بعد از عمل روند بهبودی وی کاملا معکوس پیشرفت و درپی آن در بیمارستانی در زوریخ سوییس بستری شد، اما خبری از تغییر مثبت در وضعیت وی نبود و پس از چند روز مارکیونه به کما رفت و در نهایت سرجیو مارکیونه یکی از بزرگترین مردان ایتالیا روز گذشته و در 66 سالگی چشم از جهان فروبست.

(6 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • واقعا یکی از بهترین آدم هایی بود که دنیا به خود دیده بود.
  خیلی بهتر از همه سیاست مدار های دنیا بود.(حتی معروف ترین ها)
  دنیا از این آدم ها کم داره.
  RIP.:smiley5:smiley5:smiley7:smiley7

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: SHAHRAM

  مرده مشکی پوش فراری.
  RIP

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.