وضعیت ایران در زمینه توسعه ی هوش مصنوعی چگونه است؟

به تازگی اعلام شد که ایران در زمینه هوش مصنوعی در جایگاه و رتبه ی 15 جهان قرار دارد. در واقع برنامه ای در شبکه چهار پخش شد و مشاور عالی ستاد فناوری در این برنامه از جایگاه ایران در هوش مصنوعی گفت. به گفته ی او در خاورمیانه تنها رقیب اصلی ایران کشور ترکیه بوده است  که در تمامی زمینه های هوش مصنوعی فعالیت دارد و ایران سعی کرده تا در این مدت از ترکیه پیشی بگیرد. بر اساس گفته های مشاور عالی ستاد فناوری و علوم شناختی ایران، کشورمان در خاورمیانه و در جهان وضعیت بسیار خوبی دارد و روز به روز در حال پیشرفت در هوش مصنوعی است.

دکتر جغتایی اشاره کرد که هزاران مقالات علوم شناختی در ایران منتشر شده است و در بخش های مختلفی در زمینه ی هوش مصنوعی تحقیقات گسترده ای انجام می شود. از سوی دیگر اشاره شده که بیش از 40 مرکز تحقیقات در راستای گسترش و توسعه ی هوش مصنوعی تاسیس شده و به طور کلی نتایج خوبی را در زمینه های هوش مصنوعی، علوم شناختی، علوم اعصاب و زبان شناختی شاهد هستیم.

ظاهرا در زمینه پزشکی هم ایران توانسته است تا از هوش مصنوعی برای تشخیص و درمان برخی از بیماری ها بهره ببرد که می تواند به درمان بیماری های مربوط به تحرکات مغزی در سلامت کودکان اشاره کرد. همچنین ابزارهای متنوعی در این زمینه تولید شده است و ایران موفق به تولید و بهره برداری از تکنولوژی واقعیت مجازی شده که در حال حاضر بیش از 40 شرکت در این زمینه مشغول فعالیت هستند. به طور کلی به گفته ی مشاور ستاد فناوری، وضعیت ایران در زمینه تکنولوژی و به خصوص هوش مصنوعی بسیار خوب است و روز به روز در حال توسعه خواهد بود.

(3 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.