اختلال و قطعی چند ساعته در فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ

اگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام باشید، احتمالاً در جریان اختلال روز گذشته این برنامه‌ها قرار گرفته‌اید. احتمالاً شما هم مانند بسیاری دیگر از کاربران، اولین چیزی که به ذهنتان خطور کرده، فیلترینگ دو برنامه محبوب فیسبوک، یعنی واتساپ و اینستاگرام بوده است. اما خوشبختانه این اختلال از سمت فیسبوک و جهانی بود.

وب‌سایت DownDetector.com که گزارش کاربران از اختلال از سایت‌ها را بازتاب می‎دهد روز گذشته آمار جالبی را ثبت رساند. نمودارهای DownDetector خبر از گزارش‌های کاملاً برابر در سه شبکه فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ توسط کاربران می‌داد. دلیل این موضوع هم آن بود که این سه مجموعه در سراسر جهان به مدت حداقل 2 ساعت با قطعی و اختلال همراه بودند و البته دلیل آن هم این بوده که هر سه برنامه به فیسبوک تعلق دارند.

اختلال‌های فیسبوک از کجا آغاز شد

این اختلال‌ها از ساعت 3 بعد از ظهر دیروز آغاز شد و به مدت 90 دقیقه به بیشترین حد خود رسید. تعدادی از کاربران فیسبوک هیچ دسترسی به اپ آن نداشتند و تعدادی دیگر نمی‌توانستند فید اصلی خود را ریفرش کنند. کاربران اینستاگرام هم مشکل مشابهی داشتند. در حالیکه کاربران واتساپ امکان دریافت یا ارسال پیام را برای ساعاتی نداشتند. تقریباً یک ماه پیش از این ماجرا، هر سه پلتفرم در آمریکای شمالی، اروپا و آمریکای جنوبی به مدت 24 ساعت قطع شده بودند. فیسبوک مشکلات پیش آمده را به گردن تغییرات پیکربندی سرورها انداخته بود.

پس از مشکل روز گذشته نیز فیسبوک در بیانیه‌ای برای آنکه موجب ناراحتی کاربران شده، عذرخواهی کرد. اما با این حال هیچ دلیلی برای اختلالات پیش آمده در روز یکشنبه عنوان کرد.

اوایل امروز احتمالاً تعدادی از کاربران با مشکلاتی در زمینه اتصال به برنامه‌های فیسبوک مواجه شده‌اند. این مشکل حالا برطرف شده است و ما بابت ناراحتی پیش آمده متأسفیم. – فیسبوک

فیسبوک در اپریل سال 2012 شبکه اجتماعی اینستاگرام را با مبلغ 1 میلیارد دلار خریداری کرد. در اکتبر سال 2014 به خرید واتساپ نزدیک شد و در نهایت با مبلغی بیش از 21 میلیارد دلار، این برنامه پیام‌رسان را نیز تصاحب کرد.

(0 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.