قیمت های نجومی خودرو در حال ریزش نسبی است؛ دیگر مشتری وجود ندارد!

به طور حتم می دانید که از ابتدای امسال روند افزایشی قیمت "خودرو" در بازار کشور با سرعت چشمگیر به سمت ارقام غیر منطقی رفت. به طوری که خرید خودرو دیگر نه خرید یک وسیله نقلیه، بلکه در ایران یک سرمایه گذاری به حساب می آید! یک هزینه گزاف برای خرید یک اتومبیل که عمدتا فاقد استانداردهای اروپا و آمریکا بوده و در صورتی که توسط برندهای فرانسوی معرفی شده باشد نیز برای سالهای قبل بوده و مدت هاست که از خطوط تولید آنها خارج شده است.

دست نگه دارید؛ خرید ماشین در حال حاضر منطقی نیست

خودرو سازان ایرانی بعد از افزایش نرخ ارزهای خارجی و همچنین افزایش چشمگیر قیمت خودرو، شروع به حذف آپشنهای ساده از خودروهای خود کردند؛ حتی سایپا که تا پیش از این سیستم صوتی و جعبه ابزار را از خودروی پراید حذف کرده بود، اقدام به حذف «زه بغل درب» نمود! اقدامی که با انتقادهای فراوانی روبرو بوده اما متاسفانه این انتقادهای منفی هم باعث بازگردانی زه بغل خودرو نشده بود.

سپس رینگ های آلومینیومی از برخی خودروها حذف شده و این یک عقب گرد برای صنعت خودرو سازی ایران بود. مشکلات مردم در خرید یک اتومبیل جدید به همین موارد ختم نمی شود؛ پیش فروش خودرو که احساس می شد می تواند باعث کنترل قیمت ها شود نیز به صورت مشکوکی روند خود را طی می کند؛ به گفته خودرو سازان هزاران خودرو در همان ثانیه های اولیه پیش خرید شده و این در حالی است که گزارش های مردمی حاکی از آن است که هیچ کس موفق به خرید خودرو نمی شود.

کاهش قیمت خودرو

عدم تحویل به موقع خودرو که همچنان مانند یک دندان کرم زده به جان صنعت خودرو سازی ایران افتاده است، درد محسوس خود را به تمام اعضا منتقل می کند؛ تجمعات مردمی، شکایت به وزارت صنایع و حتی تجمع در جلوی ساختمان "حمایت از مصرف کنندگان" و تجمع های مردمی در نمایشگاه های خودرو، تا کنون ادامه دارد. خودرو سازان داخلی و مونتاژ کنندگان خارجی با خلف وعده در تحویل محصولات خود، با در نظر گرفتن دریافت مبلغ پیش خرید، یکی از بزرگترین مشکلات مردم در این چرخه هستند.

حتی ثبت نام با محدودیت های فراوان نیز اتفاق عجیبی بود که به تازگی در ایران دیده می شود؛ چه رنگی؟ چه مدلی؟ با چه آپشن هایی؟ نمی دانیم! فقط ثبت نام کنید! شاید وارد کردن خودرو های خارجی توسط دولت و مسئولین می توانست راه حل موضعی برای این مشکلات متعدد باشد؛ اما همین حالا هم خودروهای بسیاری در گمرک های ایران خاک می خورند.

تمام این عوامل دست به دست هم دادند تا فروش خودرو در ایران به سمت رکودی کم نظیر و بی سابقه حرکت کند؛ دلالان محترم که خود بخش از آتش افروزی افزایش قیمت خودروها بودند، متوجه شدند که دیگر خریداری در این بازار باقی نمانده است. خودرو سازان با وجود تولید انبوه اما حاضر به عرضه محصولات خود در بازار نشده و منتظر افزایش قیمت ها ماندند. دیگر خریداری در این بازار نمانده است؛ اولویت های مردم از خرید خودرو به موارد دیگر تغییر یافته است؛ شاید خرید یک خانه با در نظر گرفتن قیمت نجومی خودروها در ایران، منطقی تر به نظر برسد!

این بازار هر روز رکود بیشتری را به نسبت قبل تجربه می کرد تا اینکه دستور حذف قیمت خودرو و مسکن از وب سایت و اپلیکشن های آنلاین خرید و فروش صادر شد. قیمت گذاری دلالان و برخی از مردم در این برنامه ها، به خودی خود یکی از عوامل افزایش قیمت به حساب می آمد. هر چند که در روزهای ابتدایی تغییر روشنی در قیمت گذاری ها دیده نشد، اما پس از مدتی شاهد اجرای روند کاهش قیمت نسبی در خودروها بودیم. این کاهش قیمت باید راه درازی را طی کند...

افزون بر عامل حذف قیمت گذاری آنلاین، نبود مشتری در این بازار خلوت و پر از دلال و سودجو، فروشندگان را ناچار به کاهش قیمت کرد. این روزها خبر کاهش قیمت خودرو به دلیل نبود خریدار به گوش می رسد که این روند همچنان ادامه دارد. این کاهش قیمت از روزهای پایانی هفته گذشته روند سریعتری به خود گرفت؛ در زمان یاد شده، کاهش قیمت خودروها تا بعد از ظهر 4 شنبه هفته گذشته، برای مدل های ایرانی بین 2 تا 4 میلیون تومان و برای مدل های خارجی (وارداتی) بین 10 تا 20 میلیون تومان و در نهایت برای خودروهای مونتاژ داخل نیز 5 تا 10 میلیون تومان بود.

به عنوان مثال، قیمت خودروهایی از جمله پراید 111 که در اردیبهشت ماه امسال به 56 میلیون تومان نیز رسیده بود، این روزها به زیر 49 میلیون تومان رسیده است. پراید 131 از 50 میلیون به به زیر 43 میلیون تومان و پراید 132 نیز از 52 میلیون به زیر 46 میلیون تومان سقوط کرده است. خودروی تیبای صندوق دار با ریزش 4 میلیون تومانی به رقم 50 میلیون تومان رسیده و تیبا 2 نیز کاهش قیمت 7.5 میلیون تومانی را به خود دیده است.

ساینا اتوماتیک از نزدیک به 85 میلیون تومان به زیر 77 میلیون تومان رسیده و پژو 206 تیپ 2 که در اردیبهشت امسال به رقم باورنکردنی 95 میلیون تومان رسیده بود، به زیر 78 میلیون رسیده است. پژو 206 تیپ 5 که حتی رکورد قیمت 112 میلیون تومان را زده بود، به زیر 96 میلیون تومان رسیده و اینک سمند LX که تا قیمت 87 میلیون تومان اوج گرفته بود، به زیر 79 میلیون در هفته گذشته رسید.

هر چند که این کاهش قیمت قابل انتظار بود، اما همچنان این سقوط مسیر طولانی را در پیش دارد؛ به گفته متخصصان بازار خودرو ایران، عوامل بسیاری باعث کاهش قیمت خودروهای بازار بوده اند که اصلی ترین آنها نبود مشتری بوده است. همچنین افراد و دلالان بسیاری که در روزهای گرانی اقدام به خرید خودرو کرده و یا در انتظار برای افزایش قیمت بیشتر طمع کرده و منتظر مانده بودند، اینک در بازار بسیار دیده می شوند.

در نتیجه این روزها بازار خودرو پر از فروشنده های رنگارنگ است و خریداری کمتر از قبل. به هر حال توصیه می کنیم که اگر قصد خرید یک خودروی جدید را دارید، بازهم دست نگاه دارید؛ نبود مشتری در این بازار روند کاهش قیمت را استارت زده است.

(6 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • برای تحریک خرید کافیه دوباره قیمتهارو بکشن بالا ... تا ملت حمله کنن:emoji1فکر نکنن از این ارزونتر میشه:-D

  0 پاسخ
 • سهیل

  مردم همیشه در صحنه یک بار هم که شده در صحنه غیبت کنید و بگذارید که ما قشر کم درآمد نفسی تازه کنیم همینطور ادامه بدید قیمت ها پایین تر هم میاد

  1 پاسخ
 • armin

  اصلا یه مسئله ی دیگه وجود داره
  فرض کنید قیمت خودرویی نظیر پراید زیر 10-15 میلیون تومن معامله بشه. معضلی که به وجود میاد اینه که درصد کثیری از ذوق و شوق ارزانی، اقدام به خرید خودرو میکنن و در نهایت خیابون ها پر از این خودروی بی کیفیت میشه و نتایج این اتفاق هم واضحه.
  حالا پیدا کنید پرتقال فروش رو ...

  1 پاسخ
 • بی نام

  مردم خودرو نمیخرند پولی وجود ندارد به زودی برشکست میشوند خودروسازها

  1 پاسخ
 • Miad

  عالیه.مردم دست به دست هم بدن نخرن هیچکس به خدا مجبور میشن التماس کنن.عموم نمایشگاه داره میگه مشتری نیست کار تعطیله :-bd

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.