کلاهبرداری و سوءاستفاده از ماجرای لغو معافیت 80 دلاری واردات گوشی مسافری

هفته گذشته در خبرها اعلام شد که معافیت 80 دلاری واردات گوشی مسافری لغو شده است و از این تاریخ به بعد نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حق ورود گوشی‌هایی که مسافرها از خارج به داخل وارد می‌کنند، لحاظ خواهد شد. البته لغو معافیت 80 دلاری گوشی‌های مسافری بیش از مسافران واقعی، به فروشندگان موبایلی ضرر زد که از این راه گوشی‌های وارد شده را رجیستری می‌کردند. به‌نظر می‌رسد که هدف ستاد مبارز با قاچاق ارز و کالا هم همین بوده و تنظیم بازار به از صرافت افتادن واردات گوشی به صورت مسافری به جای واردات تجاری از دلایل این تصمیم عنوان شده است.

حالا تغییرات ایجاد شده در هزینه‌های ثبت گوشی‌های مسافری وارد شده، میدانی جدید برای کلاهبرداری فراهم کرده است. سامانه اطلاع‌رسانی ثبت تلفن همراه به کاربران درخصوص پیامک‌های جعلی درخواست هزینه افزایش نرخ گمرکی گوشی هشدار داده است. همتا با اعلام این موضوع که اخیراً پیامکی برای تعدادی ارسال شده و از آنها خواسته تا جهت جلوگیری از قطع شدن گوشی، مبلغی پرداخت کنند، افزود که لینک موجود در این اس‌ام‌اس کاربران را به صفحه‌ای مشابه سامانه اینترنتی گمرک هدایت کرده و پس از آن با ورود به یک صفحه جعلی اطلاعات کارت بانکی کاربران دریافت می‌شود.

سامانه همتا به کاربران هشدار داده است که این یکی از روش‌های رایج کلاهبردی و دستبرد به حساب بانکی افراد است و در صورت مشاهده این موارد نیاز است که آن را به پلیس فتا گزارش دهید. این سامانه همچنین از کاربران خواسته است تا به چند مورد دیگر نیز توجه داشته باشند. این موارد عبارتند از:

  • هرگونه اطلاع‌رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، از طریق سرشماره پیامکی HAMTA انجام می‌گیرد. همچنین در صورت دریافت هرگونه پیامک با محتوای مشکوک، می‌توانید موضوع را با مرکز پاسخگویی سامانه همتا به شماره 096366 از ساعت 8 صبح تا 12 شب در 7 روز هفته طرح کنید تا راهنمایی‌های لازم ارائه شود.
  • ثبت تلفن همراه مسافری و پرداخت عوارض مربوط به آن صرفاً از طریق زیر دامنه گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister انجام می‌شود.
  • پیش از هرگونه پرداخت حتماً باید از اعتبار درگاه پرداخت مطمئن شد.

چگونه از اعتبار درگاه پرداخت اطمینان حاصل کنیم؟

در درگاه‌های معتبر همواره عبارت https و همچنین علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبز رنگ) در ابتدای آدرس وجود دارد. درگاه پرداخت زیردامنه‌ای از دامنه shaparak.ir است و هرگونه ترکیب دیگری از کلمه shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از ir. غیرمجاز است (به عنوان مثال  ترکیب‌هایی نظیر  shapaarak یا shaparack نامعتبر هستند).

(3 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.