AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

AMD به شکل مداوم مشغول رکورد شکنیست و اگر شما فکر می‌کنید این بالاترین حدی است که این کمپانی به آن رسیده، باید بگوییم که اخبار تازه‌ای برای شما داریم. این کمپانی رکورد جدیدی را در بزرگ‌ترین خرده فروشی آلمان یعنی Mindfactory.de به ثبت رسانده. تیم سرخ باز هم سهم بازار بیشتری را به دست گرفته، حالا آنها 82 درصد از تمام پردازنده‌های فروخته شده در ماه نوامبر 2019 را به خود اختصاص داده‌اند که بالاتر از 78 درصد ماه اُکتبر است. این افزایش سهم بازار به شکل ویژه توسط چیپ‌های Ryzen 7 3700X و Ryzen 5 3600X رهبری شده.

در بحث درآمد کلی، پردازنده‌های AMD تقریبا 77 درصد فروش تمام پردازنده‌های را بخاطر ASP پایین‌تر  (قیمت فروش میانگین) از رقبای اینتلی کسب کرده‌اند در حالی که اینتل توانسته 23 درصد از این سهم را بدست آورد. زمانی که اما به فروش تعداد کل پردازنده‌های فروخته شده می‌رسیم، تیم سرخ 82 درصد یعنی بیش از 25000 پردازنده را در ماه نوامبر به فروش رسانده، در حالی که این رقم برای اینتل به شکل میانگین 5000 عدد می‌باشد.

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که افزایش سهم توسط پردازنده‌های 7 نانومتری جدید تیم سرخ ممکن شده، بخصوص با رهبری Ryzen 7 3700X با 8 هسته 16 رشته و Ryzen 6 3600X با 6 هسته و 12 رشته. در نظر سنجی‌های مختلف نیز مشخص شده بود که حالا مدل‌های 8 هسته‌‌ای به عنوان بخش اصلی بازار مصرف کننده در نظر گرفته می‌شوند و کاربران به دنبال چنین تعداد هسته‌ای هستند. با قیمت گذاری پایین‌تر و فلسفه قیمت گذاری براساس ارزش AMD، برتری اینتل در سرعت کلاک دیگر چندان جالب توجه نیست و کاربران بیشتری روز به روز چیپ‌های تیم سرخ را ترجیح می‌دهند.

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

یکی از جالب‌ترین نکاتی که وجود دارد اینجاست که اگر شما به گراف‌ها نگاه کنید، مکان‌های نوامبر 2019 تقریبا شبیه به اواخر سال 2016 است، زمانی که AMD هنوز چندان رقابتی نبود. یک تغییر اساسی در این میان اتفاق افتاده و مکان‌ها به شکل کامل تغییر کرده تا اینتل که زمانی شکست ناپذیر به نظر می‌رسید کاملا جایگاه خود را از دست بدهد. Intel 9900KS همچنین پردازنده‌ای با بالاترین ASP است و ما فکر می‌کنیم که اینتل اگر قصد دارد سهم بازار باقی مانده خود را حفظ کند نیاز دارد تا دور دوم کاهش قیمت‌ها را اعمال کرده و در واقع به دنبال فلسفه قیمت گذاری براساس ارزش برود.

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

AMD در حال ناپدید کردن اینتل در بازار آلمان؛ 82 درصد سهم فروش برای تیم سرخ

آلمان تنها کشوری نیست که AMD کاملا رکوردها را در آن خُرد می‌کند. این شرکت در لیست پُرفروش‌ترین پردازنده‌های آمازون 8 پردازنده از 10 عدد را به خود اختصاص داده. پُرفروش‌ترین پردازنده AMD از نسل دوم رایزن یعنی Ryzen 2700X بوده که قیمت به ازای هسته بی نظیر 23 دلار را ارائه می‌کند. پرفروش‌ترین پردازنده اینتل یعنی Core i9 9900K از طرف دیگر، نمایانگر 58 دلار برای هر هسته است. باید اشاره کنیم در حالی که 9900K در عملکرد گیمینگ بسیار فوق العاده بوده اما تفاوت عملکرد حتی نزدیک به تفاوت قیمت نیست.

این حقیقت که نسل دوم پردازنده‌های AMD عملکردی در حد و اندازه نسل نهم اینتل را در قیمتی کمتر از نصف برای هر هسته ارائه می‌دهند، از وضعیت دشواری که اینتل گرفتار آن شده خبر می‌دهد. پردازنده‌های نسل سوم تیم سرخ حالا نه تنها کارایی بر قیمت بالاتر بلکه مشخصا ارزش بیشتری را نیز در مقایسه با همتایان خود فراهم می‌کنند، در این حالت اینتل به زودی چاره‌ای جز کاهش قیمت مدل‌های خود برای یک بار دیگر ندارد که در غیر این صورت بخش بیشتری از بازار را واگذار خواهد کرد.

با توجه به این که فناوری 10 نانومتری تا اواخر 2020 عرضه نشده و شایعات از آماده نبودن آن خبر می‌دهند، ما ممکن است هیچ محصول رقابتی از سوی تیم آبی تا زمان مهاجرت به لیتوگرافی 7 نانومتری و EUV در 2021-2022 مشاهده نکنیم. نیاز به گفتن نیست که اگر اینتل قیمت‌های خود را به سرعت کاهش ندهد تقریبا تمام سهم بازار را از دست خواهد داد.

در حالی که اینتل به شکل فنی کمپانی بزرگ‌تری در بحث درآمد است، این وضعیت نامشخص و اتفاقات حال حاضر تمام این موضوع را در خطر قرار می‌دهد. آنها حتی هنوز نمی‌توانند تقاضای بازار را برای محصولات 14 نانومتری خود تامین کنند. 2020 به شکل مشخص یک فرصت بسیار بزرگ برای AMD است تا یکی از چالش برانگیزترین سال‌ها را برای اینتل تبدیل به جهنم کند.

یکی از برنامه‌های اینتل وارد شدن به بازار گرافیک‌ها در اواخر سال 2020 است، امری که می‌تواند به شکل ویژه در این خطر کلی به اینتل کمک کرده و اجازه استفاده از فناوری‌های شرکت برای گرافیک‌ها را نیز بدهد. با وضعیت حال حاضر بخش RTG تیم سرخ که روی یک حالت ثابت است، اینتل از یک شانس برخوردار است تا از این موقعیت استفاده کرده و به نوعی بازگشتی را برای خود رقم بزند.

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • سلام به همه دوستان بعد از مدتی به سایت سر زدم و دیدم همه خوب ها جمعشون جمعه گفتم یه سلامی کنم . از سعید ، فرزاد و اتلان و کامبیز و ....
  امیدوارم همیشه سلامت باشید و مشغول یادگیری و انتقال دانش و مباحثه، البته در کمال احترام

  4 پاسخ
 • در پاسخ به: the.12.th

  سلام بر استاد عزیزم معلمومه سرت شلوغه هر جا هستی موفق باشی حرف نداری یک دونه ای:x:x

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: the.12.th

  سلام به دوست عزیز و با معرفت خودمون خداییش یکی یه دونه هستی تو این سایت همیشه منتظر پیام های با ارزشت هستم منتها گذر زمان و مشغله نمیزاره که خیلی چیزها طبق روال قدیم خودش بمونه همیشه آرزوی موفقیت برای تو دوست خوبم دارم و اینکه آخرش طرفدار های اینتل که اسم نمیارم و خودت بهتر میشناسیشون این روزها دارن جاهای دیگه از AMD حسابی تعریف میکنن فکر کنم AMD کاری کرده که دیگه جای بحث براشون باقی نمونده ;)B-)من هم امیدوارم که همیشه سلامت باشی و دنیا به کامت باشه

  1 پاسخ
 • اینتل نمیدونم چرا دوس داره با خودش اینکارو بکنه
  خیلی عقبه

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: متین

  اینتل هم از این وضعیت راضی نیست.
  مشکل اینتل نود ۱۰ نانو نیست مشکل اصلی اینتل طراحی هست! اینتل هنوز نمیتونه معماری خوبی برای نود های ۱۰نانو ارائه بده و اگر بخواد معماری فعلی خودش رو روی نود ۱۰نانو پیاده کنه کاهش چشمگیر فرکانس خواهد داشت و عملا اون پردازنده به درد خودش میخوره. احتمال داره اینتل ۱۰نانو رو ول کنه و بره سمت ۷نانو چون ممکنه از رقیب شدیدا عقب بیفته!

  1 پاسخ
 • علی

  در پاسخ به: XEniX

  وقتی توی ۱۰ نانومتر گیر کرده چجوری بره روی ۷ نانومتر در ثانی تا سال ۲۰۲۱ amd تراشه هاش یا ۵ و یا ۳ نانومتر خواهند شد در هر صورت یک افت ارزش سهام بسیار سنگین برای اینتل در آینده نزدیک رخ میده که خیلی شرکت ضعیفی میشه الانش amd حدود ۴ ساله که پردازنده هاش روی ۷ نانومتر هستند و تجربه کافی رو داره و فقط منتظر شرکت tsmc تایوان مونده تا جوری استخوانهای اینتل رو خرد و بشکنه انگار اصن توی بازار وجود خارجی نداشته
  شما فکر بفرمایید مشکل کمبودی amd در پرچمداران اگه حل بشه اوضاع بسیار وخیم تر از این هم برای اینتل میشه در اون زمان طرفداران اینتل محترم متوجه کلاهبرداری اینتل به طور یقین خواهند شد

  0 پاسخ
 • یه دوستی بود که در مورد اینکه بی اطلاعی مردم باعث گرایش اونها به سمت خرید مثلا اینتل یا انویدیا میشه، بحث کردم. ایشون تاکید داشت که مثلا amd حتی اگه بهتر باشه، ذهنیت مردم باعث میشه ازش اجتناب کنن. اگه اشتباه نکنم کاربر عزیز SHAHRAM بود.
  الان این مقاله و گزارش نشون میده که این چنین نیست و مردم دنیا به فکر جیب خودشونن تا جیب کمپانی. محصولی که بهتر و با صرفه تر باشه قطعا مورد استقبال قرار میگیره و ملت پدرکشتگی با amd نداشتن که تا چند سال گذشته اقبالی بهش نشون نمیدادن. خب الان ورق برگشته و اینتل در موضع ضعف قرار داره.
  الان در محصولات رده اقتصادی، 3600، در رده مخصولات بالا رده 3700اکس، در رده های بالاتر هم 3900x و 3950x نه تنها از نظر قیمت بهتر هستند بلکه تو اکثر سناریوهای ممکن از رقیب خودشون بهتر عمل میکنن.
  بی شک نقش رسانه های تصویری و نوشتاری در معرفی و مقایسه این محصولات تاثیر بسیاری بر روند فروش گذاشته و برخلاف یه عده ای از دوستان دیگه که ادعا داشتن این رسانه ها با پول گرفتن، مطالب جهت داری رو منتشر میکنن، درست نیست. یوتیوبری که چند صد هزار تا چندین میلیون عضو و بازدید از هر ویدیوش داره، در حدی پول در میاره که نمیشه اونا رو خرید. اگه یکیشو هم بخری بقیه هستند که نشون بدن اون یکی جانب دارانه بررسی کرده و کافیه یک بار چنین اتفاقی بیفته، دیگه اعتبار اون رسانه از بین میره.

  من خودم منتظر نسل 4000 رایزن هستم که تنها ایراد رایزن 3000 یعنی ضعف در تک هسته ای رو تو این سری به احتمال زیاد برطرف خواهد کرد. در اون صورت تنها مزیت نسبی اینتل در بازی ها هم از بین میره.

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: farzad

  ببینید شما یکم دارید اشتباه برداشت میکنی اون دوستمون اصلا اشتباه نگفت ذهنیت فعلی مردم هنوزم مشکل داره مخصوصا توی جاهای که اطلاعات کمه زیاد با فضای اینترنت اشنا نیستند الان رشد این شرکت بیشتر توی کشورهای به روز هست AMD سه ساله داره محصولات خوبی تولید میکنه تازه از امسال داره جون میگیره کسب کارش حتی سال پیش فروشش درست خوب بود اما مثل امسال جذاب نبود
  در خصوص بخش اصلی که من هنوزم با قاطعیت میگم بعضی رسانه ها سو استفاده میکنن مثلا طرف رفته تا خر خره پردزانده 10980XE اورکلاک کرده با مصرف 500 وات(اینو نشون داده ها اما کمرنگ نشان داده) تا نشون بده مثلا پردازنده اینتل خوبه! البته یک چیزو بگم این حجم نامردی قبلا خیلی پررنگ تر بود اما توی این چند سال که مردم بیشتر بیشتر با فضای اینترنت اشنا شدند و این کانالها یوتیبی و رسانه های دیجیتال الکتورنیکی تعدادشون بیشتر شده دیگه این جور کارها خیلی ضعیفه یک جوری نمیتونه جریان رو عوض کنه به قول شما اصلا بگیریم یکی دوتا اینکارم کردند چیز زیادی عوض نمیشه اما سال های قبل اینتل با یکم تبلیغات الکی بر ضد رقیب ....همین الان بنجمارک های اینتل ببین همین چند ماه قبل بود که بنجمارک داد بعضی از نویسنده های ازش ایراد گرفتند که باید از نسخه جدیدتر استفاده میکرد...خلاصه این پیشرفت دنیا به نفع AMD شد وگرنه مثلا چند سال قبل بود این شرکت همچین رشدی نمیدید فقط پروندهای شکایت AMD از اینتل مطالعه کنید

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: سعید

  فکر نکنم منظور ایشون تفکیک بر اساس مناطق مختلف باشه. به هرحال amd تونسته با وجود سلطه اینتل، تو این مدت کم به فروش بالا دست پیدا کنه نشان از آگاهی مصرف کننده ها هست. بله، هنوز هم هستن آدمهای نا آگاه و متعصب ولی آمار نشون میده که تعدادشون زیاد نیست. فراموش نکنیم که هنوز amd تو بخش بازی نتونسته حریفش رو پشت سر بگذاره و همین باعث میشه بخش زیادی از مصرف کننده ها که به دنبال بازی هستند و 50 یا 100 دلار میتونن بیشتر پرداخت کنن، هنوز انتخابشون اینتل باشه.

  رقابت رسانه ای زیاده. حقیقت رو نمیشه زیر بالش مخفی کرد. مسلمه اینتل تو تبلیغات خودش میگه من بهترم. این ملاک نیست. ملاک بررسی های مستقل هست. اگه چند منبع مختلف روی یه بررسی اتفاق نظر داشته باشن میشه تا حدود زیادی به نتایجش اعتماد کرد. شما فکر کن اگه این رسانه ها نبودن، اکثریت نه از قدرت واقعی محصولات amd باخبر نمیشدن و تو همون ذهنیت قبلی خودشون که اینتل بهتره باقی میموندن. فروش گسترده amd مدیون بررسی های مستقل رسانه ها هست.

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: farzad

  رفیق فرزاد بابت حرفهای تندی که چند روز پیش زدم ازت عذر میخوام امیدوارم منو ببخشی.
  دلیلش هم خودت بهتر میدونی چی بود.

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: XEniX

  نیازی به عذرخواهی نیست عزیز. دلیلش رو میدونم و واقعا متاسفم به خاطر شرایط پیش اومده. اما هدف من کلا این بود که سر مسایل کم اهمیت اولا اعصاب خودمونو خرد نکنیم و دوما سعی کنیم کینه و کدروتی از خودمون جا نزاریم. مخصوصا شما که مشخصه ادم بامعلوماتی هستی میتونی کمی با کنترل بیشتر روی برخی نظرات، محیط دوستانه تری به وجود بیاری ;)

  0 پاسخ
 • دیگه جز 9900k بقیه پردازنده های اینتل انچنان ارزش خرید ندارن. باید هم بازار رو از دست بده. من خودم هم رایزن خریدم، خیلی هم راضی ام و 1700 رایزن دارم ولی بنا به دلایلی تو فکر فروش و خرید یه سیستم 9900 هستم یا شاید هم همینو به 3800 ارتقا بدم. در مورد خرید 9900 فقط کمی نگران گرمای تولیدی شم و البته جیب خودم هستم و سیستم جدید کارت گرافیک هم نمیتونم براش بخرم با این قیمت ها....کمی هم نگران اینم سیستم فروش بره و تا من بخوام خرید بزنم قیمت ها 3 برابر بشه لامصب بازار که نیست قمارخونه ی...از یه طرف از این زورم میگیره اینتل سری جدید رو بیرون نداده و احتمال میدم واسه اینه که میدونه 9900 پردازنده خوبیه و مشتری ها حاضرن همینو بخرن. هرچند مادربرد خوبی دارم x370 ایسوس پرایم ولی بعید میدونم همون قدرتی که 3800 تو 570 ارائه میده توی 370 ارائه بده. و مشکل اینجاست تو این خراب شده قیمت 3800 نزدیک 9900 هست و هم مادربرد هاش گرونتره حتی اگه به قیمت اصلیشون هم فروخته بشن باز ترکیب 390 با 9900 رو بیشتر از 3800 با 570 میپسندم.

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Clinkz

  آخرین بار که تو یوتیوب بررسی هارو نگاه میکردم تفاوت محسوسی بین x370 و x570 برای سری 3000 نبود. یه نگاه بنداز میبینی. من خودم همینی که میگی دارم اگه بخوام تغییری بدم منتظر سوکت بعدی میشم. اگر هم هزینش دیدم زیاد شد یه سری 4000 که فکر کنم آخرین سری باشه که این سوکت فعلیو پشتیبانی میکنه میبیندم.

  0 پاسخ
 • lol =))

  0 پاسخ
 • بهتره که طرفدارای اینتل هم محو بشن چونکه کور کورانه اکثرشون هنوز دنبال یه عده دراند طرفداری اینتل رو میکنن که بهتره این روزها خیلی به عنوان طرفدار اینتل خودشون رو نشون ندن چونکه خودشون رو بیشتر کوچیک میکن

  0 پاسخ
 • AMD باید تا سال دیگه یک تکونی به بخش گرافیکش بده باید بخش تولیداتش تیو بخش گرافیک بده به سامسونگ من نمدونم چرا سوزنش روی TSMC گیر افتاده

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: سعید

  چون ATI خدابیامرز رو TSMC قفلی زده بود ولش نمیکرد!:emoji1:emoji1
  خداییش اگر بخش گرافیک رو به سامسونگ واگذار کنه فشار از روی خودش و TSMC برداشته میشه و میتونه پردازنده های بیشتری رو تولید کنه.

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.