اختصاصی: بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

ماوس های گیمینگ به دلیل محدوده قیمت در دسترس تمامی کاربران قرار ندارند ولی بسیاری از آنها در حسرت یک ماوس خوش دست با ارگونومی مناسب هستند. در بازار های جهانی برند های فراوانی به تولید تجهیزات گیمینگ از جمله ماوس می پردازند اما به هیچ وجه کیفیت مورد نظر را ارائه نمی دهند و دارندگان ماوس های این چنینی همواره نارضایتی خود را اعلام می دارند. یکی از ماوس های خوش قیمت و با کارایی مناسب، ماوس MSI DS100 است که با گارانتی شرکت گرین به بازار عرضه شده و اکنون می توانید بررسی آن را در وب سایت سخت افزار مشاهده کنید.

ماوس DS100 ارزان ترین ماوس از برند MSI است که می توانید در بازار داخلی خریداری کنید، اما در بخش امکانات و دقت سنسور ارزش خود را در مقابل رقم پرداختی نشان می دهد. با توجه به قیمت حدودی 110 هزار تومانی DS100 و مقایسه با سایر محصولات هم رده به خوبی درک می کنید که این محصول ویژگی های فراوانی برای رقابت دارد که در ادامه به تمام ویژگی ها می پردازیم.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100 

جعبه و بسته بندی

در اولین برخورد با جعبه ماوس DS100 حس چندان خوبی به شما منتقل نمی شود، ابعاد کوچک و طراحی به نسبت ساده، اندکی با تصورات یک گیمر فاصله دارد. اما زمانی که یکی از ارزان ترین ماوس های گیمینگ بازار را خریداری می کنید، نباید انتظار چندانی از جعبه و بسته بندی داشته باشید.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

مهندسین MSI نیز تمام ذهن خود را روی کیفیت و کارایی محصول متمرکز کردند و باید دید که در عمل چه محصولی خلق کردند. در بخش جلوی جعبه اطلاعاتی جزئی شامل نوع و دقت سنسور به همراه مدل ماوس و تصویری از آن درج شده و در ادامه جستجو، خود را به بخش پشتی جعبه رساندیم.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

در این بخش از جعبه، توضیحاتی در خصوص دقت بالای اسکرول، نورپردازی با استفاده از رنگ های مختلف، بخش کناری به همراه کلید های Back و Forward با قابلیت ضد لغزش، روکش ضد لغزش برای سطح ماوس و کلید تغییر پروفایل در قسمت زیرین ماوس درج شده است. اطلاعات کلی ماوس شامل دقت سنسور، تعداد کلید ها، طول عمر کلید ها و مواردی از این قبیل در پشت جعبه مشاهده می شود.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

 

طراحی

طراحی ماوس به صورت قرینه انجام شده و به این ترتیب برای افراد راست و چپ دست مناسب است و کار کردن با هر دو دست به خوبی امکان پذیر است. ارگونومی ماوس در اولین تجربه بسیار مناسب ارزیابی می شود و حس ناخوشایندی به شما منتقل نمی شود. ماوس DS100 این نکته را به شما گوشزد می کند که لزوما گران بودن یک ماوس نشانه ارگونومی مناسب و به اصطلاح خوش دست بودن آن نیست، مثالی که پیش از با برخی از ماوس های گران قیمت تجربه کردیم و از قضا MSI GM70 یکی از مثال های بارز در این زمینه به شمار می رود که با وجود قیمت حدود 140 یورویی، وضعیت ایده آلی در ارگونومی ندارد.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

انگشتان دست به صورت کاملا آزادانه روی بخش های مورد نظر قرار می گیرند و هیچ فشار یا حس ناخوشایندی برای نحوه قرار گرفتن انگشتان روی ماوس وجود ندارد. در مجموع 9 کلید قابل برنامه ریزی روی ماوس تعبیه شده که دو عدد روی اسکرول لحاظ شدند که همه آنها توسط نرم افزار اختصاصی برای ماوس MSI Interceptor DS100 قابل برنامه ریزی هستند. نکته جالب توجه در خصوص ماوس DS100 عدم شناسایی آن توسط نرم افزاری مانند MSI Gaming Center است و این کمپانی یک نرم افزار اختصاصی برای کنترل و مدیریت آن ارائه کرده که با حجم حدود 16 مگابایت در دسترس قرار دارد.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

هر چند درون جعبه ماوس، دیسک حاوی درایور و دفترچه راهنمای الکترونیکی وجود دارد، اما به طور کلی رابطه خوبی با دیسک های درایور نداریم! MSI از دیود های نوری در بخش های مختلف ماوس بهره گرفته که رنگ تمامی آنها توسط نرم افزار اختصاصی قابل تغییر هستند. لازم به ذکر است که فقط 6 رنگ شامل قرمز، آبی، سبز، فسفری، بنفش و فیروزه ای قابل تنظیم هستند و هیچ رنگ دیگری در دسترس کاربران قرار ندارد.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

البته MSI یک گزینه نیز برای غیر فعال سازی دیود های نوری در نظر گرفته است که در حقیقت کاربرد خاصی ندارد! فقط یک افکت به صورت پیش فرض برای ماوس لحاظ شده که به صورت تنفس یا Breath به ارائه افکت می پردازد.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

نورپردازی به زیر لوگوی اژدهای MSI و حتی کلید های تغییر DPI نیز کشیده شده و در این دو بخش نیز دیود های نوری مورد استفاده قرار گرفتند.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

البته رنگ دیود های نوری به کار رفته زیر کلید های تنظیم DPI همواره ثابت هستند و امکان تغییر از رنگ پیش فرض قرمز وجود ندارد. کابل ماوس به صورت بافته شده و ترکیب رنگ مشکی و قرمز در انتها به یک کانکتور با روکش طلا ختم می شود تا کمترین میزان نویز و بالاترین میزان اتصال برقرار شود.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

در قسمت زیرین ماوس علاوه بر سنسور لیزری، یک کلید مخصوص برای تغییر پروفایل های ذخیره شده وجود دارد و به این صورت بدون نیاز به نرم افزار، قادر به تغییر سوئیچ خواهید بود.

 

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

مشخصات فنی

MSI در ماوس DS100 از یک سنسور لیزری با دقت 3500DPI بهره می برد که توسط کلید های اختصاصی قابلیت تنظیم روی چهار حالت وجود دارد. این چهار حالت شامل دقت های 400/800/1600/3500  می شوند که توسط دو کلید تعبیه شده روی ماوس، قابل تغییر هستند.


بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

سنسور لیزری به کار رفته در DS100 قادر به نمونه برداری و بررسی 6600 فریم در ثانیه است. همچنین نرخ نمونه برداری سنسور در بالاترین سطح خود به 1000 هرتز افزایش می یابد و این ویژگی در نرم افزار اختصاصی ماوس DS100 امکان تنظیم در چهار حالت 125/250/500/1000 هرتز را دارد.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

نتیجه کلید های ماوس DS100 قابلیت کارکرد به میزان 8 میلیون کلیک را دارند که نشان دهنده کیفیت بالای آنها در سطح ماوس های گیمینگ است و به این ترتیب امکان رقابت با بسیاری از ماوس های گران تر از خود را دارد.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

برخلاف ماوس GM40، اثری از قابلیت تنظیم وزن و اضافه کردن وزنه در ماوس DS100 وجود ندارد، با این حال ابعاد و وزن، ارگونومی بسیار خوبی به ارمغان آورده است.

 

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

نرم افزار

همانطور که پیش از این نیز اشاره شده، ماوس DS100 از نرم افزار اختصاصی خود بهره می برد و سایر نرم افزار های جامع MSI مانند Gaming Center قادر به شناسایی آن نیستند. پس از دانلود آخرین نسخه از نرم افزار اختصاصی DS100 با حجم 16 مگابایت و نصب روی سیستم عامل ویندوز 10، به بررسی امکانات آن پرداختیم.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

نرم افزار DS100 شامل دو بخش ثابت و متغیر است که در بخش متغیر با سه زیر منو شامل تنظیمات ماوس روبرو هستید. بخش ثابت شامل برنامه ریزی کلید های ماوس و تغییر حالت و پروفایل می شود. بخش متغیر نیز از سه زیر منوی Sensitivity، Advanced و System Setting تشکیل شده است.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

منوی اول با نام Sensitivity به تنظیم حساسیت سنسور لیزری در حالات مختلف اختصاص دارد. ام اس آی روش های متعددی برای تغییر میزان دقت و حساسیت سنسور لحاظ کرده که در حالت اول، حداقل دقت 400 نقطه در هر اینچ و در حالت دوم حداقل دقت 100 نقطه در هر اینچ قابل تنظیم است. حداکثر میزان دقت سنسور نیز 3500 نقطه در هر اینچ است که رنج بسیار مناسبی با توجه به قیمت ماوس DS100 به شمار می رود.

بررسی ماوس گیمینگ MSI DS100

منوی Advanced شامل تنظیمات وسیع تری می شود. نرخ نمونه برداری سنسور، فعال یا غیر فعال سازی نور پردازی، رنگ دیود های نوری (قابل تنظیم از 7 رنگ موجود)، پیش نمایش رنگ مورد نظر و بازگرداندن به رنگ قبلی در منوی Advanced قرار دارند. در منوی System Setting تنظیماتی مانند سرعت دبل کلیک، سرعت اشاره گر، سرعت اسکرول، بهینه سازی دقت سنسور و اسکرول برای یک صفحه لحاظ شده است.

9.59.3راندمان9.4امکانات9.5طراحی9.7ارزش

اطلاعات تکميلي

مزایا:
ارگونومی مناسب، کابل بافته شده با روکش طلا، دقت بالای سنسور، قابلیت برنامه ریزی 9 کلید ماوس
معایب:
نورپردازی بسیار ساده فاقد قابلیت برنامه ریزی، عدم شناسایی ماوس توسط نرم افزار Gaming Center
امتیاز:
9.59.3راندمان9.4امکانات9.5طراحی9.7ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
یکی از ارزان ترین ماوس های گیمینگ MSI که در بازار داخلی با گارانتی گرین و قیمت مناسب عرضه می شود
(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • حمید

  خیلی موس بدیه وقتی سریع میچرخونیش گیر میکنه در گیم انگار که قطع شده هر روشی رو هم امتحان کردم تو یوتیوب و ..... مشکل داره موسش وقتی دشمن از پشت بزنتت مردی صد در صد

  0 پاسخ
 • سعید اعلایی

  سلام
  ابتدا تشکر میکنم از بررسی خوب شما . msi در این چند وقت با همکاری شرکت گرین به خوبی در بازار ایران ظاهر شده است . من این موس و موس GM40 و کیبرد MSI را خرید کردم و بسیار راضی هستیم .

  0 پاسخ
 • با سلام آقای رستمی
  یه سیستم بر پایه رایزن میخوام ببندم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
  برای CPU و مادربورد و رم میخوام هزینه کنم برای گیم نه در حد خیلی حرفه ای و لی جوری باشه که جوابگو بازی های روز باشه کارت گرافیکم رو هم میخوام عوض کنم الان amd 7790 دارم که قدیمیه منتظر vega هستم فعلا سه تا از قطعاتم رو میخوام عوض کنم. چه جوری میتونم با شما مستقیم صحبت کنم؟

  0 پاسخ
 • بنظر من دوران ماوس سیمی تموم شده ، اذیت میکنه واقعا این ماوس ببینید
  microsoft scalp comfort blutooth =150toman

  10 ماه یک دونه باطری میخواد ، خیلی دقیقتر و سریعتر از سیمیه( رو رایزن من تست کردم)

  بکشن من یک ریال پول ماوس سیمی نمیدم ، چون بلوتوث همزمان به تبلت و ابتاپ و تلویزیون و... وصل میشه

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: ramin rostami

  دوست عزیز مقاله در مورد ماوس گیمینگ هست.
  در زمینه گیم صحبت از ماوس بیسیم و برند مایکروسافت بیشتر شبیه شوخی هست.

  0 پاسخ
 • فقط چون Msi انقدره قیمتش :| برند های فرعی با این قیمت خیلی بهترن

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.