بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI (وقتی غافلگیر می شوید!)

یک قانون خوب میگه هر چیزی را که تست نکردی در موردش قضاوت نکن! الان می بینیم که این قانون خوب در بیشتر موارد صدق می کند به خصوص در مورد برندهای نچندان شناخته وسایل الکترونیکی که در دنیای فناوری امروز به وفور می توان آنها را دید. نمونه ای از این موضوع برند نچندان شناخته شده Mionix است که حداقل در کشور ما کمتر کسی نامی از این برند را شنیده است. ما تا قبل از بررسی این محصول هیچ ایده یا نظری در مورد کیفیت محصولات این شرکت نداشتیم و تصور ما بر این بود که با یک محصول معمولی رو به رو خواهیم شد. اما وقتی محصول را برای بررسی دریافت کردیم به طور کلی نظرمان عوض شد!  Mionix یک برند سوئدی است که در زمینه ساخت تجهیزات جانبی فعالیت دارد. اطلاعات چندانی از این برند در اینترنت نیست اما  در کل کیفیت ساخت محصولات این شرکت در سطح خوبی قرار دارد و قابل مقایسه با برندهای مطرح است. در این بررسی نگاهی خواهیم داشت به کیبورد مکانیکی WEI این شرکت که جز محصولات رده بالای آن است.

 جعبه و محتویات داخل آن

کیبورد WEI جعبه ای جمع و جوری دارد اما با این وجود خوب طراحی شده است. روی جعبه تصویری از خود کیبورد دیده می شود که تمام دیودهای نوری آن روشن است و درست در وسط جعبه آرم این شرکت دیده می شود. در پایین عبارت WEI برای گیمرها و هنرمندان به چشم می خورد که تقریبا به گونه ای بازار هدف این محصول را مشخص می کند. در بخش پشتی جعبه هم تصویری دیگری و اطلاعاتی از کیبورد در زبان های مختلف دیده می شود. " در کل اطلاعات فنی خاصی در پشت جعبه دیده نمی شود. " در این بخش جمله طراحی و مهندسی شده در سوئد و اسمبل شده در چین هم دیده می شود. وقتی درب جعبه را باز می کنید با کیبورد که بوسیله یک فوم نازک سفید رنگ پوشیده شده است رو به رو می شوید. در این بخش موردی که توجه آدم را به خود جلب می کند طرح های بستنی، شکلات و کیک در کاور داخلی جعبه هستش که سعی کرده است حس متفاوتی را به کاربر القا کند. علاوه بر کیبورد یک دفترچه راهنمای چند صفحه ای و دو برچسب MIONIX هم دیده می شود.

 

طراحی و امکانات کیبورد

وقتی برای اولین بار این کیبورد را ببینید باورتان نمی شود که یک شرکت نچندان مطرح سوئدی این محصول را طراحی و ساخته باشد. این کیبورد دارای رنگ خاکستری نیمه روشن است که حتی در حالتی که هیچ کدام از دیودهای نوری آن هم روشن نباشد نظر شما را به خود جلب می کند.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

این شرکت سعی کرده است برخلاف بسیاری از سازندگان مطرح کیبورد محصولی با رنگی متفاوت را به بازار ارائه کند تا شاید کمی حس و حال بهتری به کاربر بدهد که به نظر ما این ایده واقعا هم منطقی بوده است. این محصول دارای 17.3 اینچ عرض، 5.5 اینچ طول و 1.58 اینچ ضخامت دارد که آن را در رده محصولاتی با اندازه استاندارد قرار می دهد. جالب است بدانید WEI در حدود 960 گرم وزن دارد که این موضوع به سبب استفاده از سطح آلومینیومی و فریم پلاستیکی متراکم با کیفیت فراهم شده است. با این وجود وقتی کیبورد را در دست می گیرید حس ثبات را به طور کامل حس می کنید. براساس تجربه استفاده از دو کیبورد مکانیکی دیگر یکی از ترمال تیک و دیگری از Razer این محصول را می توان در رده محصولات تقریبا سبک وزن قرار داد چون در مقایسه ای که با کیبورد مکانیکی ترمال تیک که مدتی پیش بررسی کردیم این محصول سبک پایین تری دارد. به همین علت اگر فضای کافی در کوله خود داشته باشید می توانید WEI را به همراه خودتان ببرید. کلیدهای این کیبورد در ارایش های مختلفی مانند US، NORDIC، FRENCH، UK، GERMAN و JAPANESE ارائه می شود که نسخه ارسالی برای من US بود. به عنوان نمونه در نسخه ای UK شاهد قرار دادن کلید هشتگ در کنار دکمه Enter هستیم در صورتی که در نسخه US این دکمه وجود ندارد. کلیدها با فاصله مناسبی از یکدیگر تعبیه شده است که این موضوع سرعت تایپ کردن شما را افزایش و همچنین میزان خطای شما را در تایپ پایین می آورد. لوگوی این شرکت در دو بخش روی بدنه این کیبورد دیده می شود یکی در سمت راست درست در زیر دکمه های مربوط به اعداد و دیگری هم در سمت چپ در لبه کناری که با رنگ سفید روی یک پلاستیک زرد رنگ درج شده است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

دکمه ها زاویه خوبی دارند و به همین علت مچ دست شما را برای کار طولانی مدت اذیت نمی کنند. البته این شرکت امکان این را فراهم کرده است که برای راحتی مچ دست یک پد مجزا خریداری کنید و در جلوی کیبورد درست در زیر دست خودتان قرار دهید.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

علاوه بر این برای جلوگیری از حرکت کیبورد و ثبات بیشتر، در بخش زیرین کیبورد یک لایه نازک تعبیه کرده است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

این لایه کمک بسزایی به ثبات کیبورد می کند، به خصوص که این محصول وزن کمتری در مقایسه با رقبا دارد. بخش اعداد در WEI مانند دیگر محصولات است اما در بالای این بخش کلیدهای مدیریتی برای کاهش و افزایش صدا، پخش و توقف و رفتن به آهنگ بعد وجود دارد. البته در این بخش امکان برگشتن به اهنگ قبل وجود ندارد و فقط شما می توانید به آهنگ بعد بروید! درست در کنار این بخش دکمه ای Lock دیده می شود که این کلید بعضی از کلیدهای کیبورد را برای مواردی قفل می کند. این کلیدها شامل دو کلید Alt، OS و Tab می شود. در کنار این کلید یک کلید با طرح موج دیده می شود که برای تغییر وضعیت نمایش دیودهای نوری پس کلیدها است. علاوه بر این یک کلید دیگر هم در این بخش دیده می شود که برای فعال یا غیر فعال کردن نور پس زمینه کلیدها است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

به غیر از این موارد دیگر کلید خاصی در این کیبورد دیده نمی شود و بقیه کلیدها مانند محصولاتی است که در بازار وجود دارد. در این کیبورد خبری از امکاناتی مانند خروجی هدفون، پورت USB و دیگر موارد جانبی که ممکن است دربعضی از محصولات دیگر ببینید نیست. این شرکت سعی کرده یک محصول ساده اما با کیفیت را به بازار ارائه کند و برای همین روی مواردی از این دست تمرکز نداشته است. کابل این کیبورد طراحی متفاوتی با کیبوردهای مکانیکی موجود در بازار دارد و سعی شده است حس نوستالژیک کییوردهای قدیمی در کابل این محصول به کاربر القا شود. بخش ابتدایی کابل که به کیبورد متصل می شود مانند کیبوردهای قدیمی یا بهتر است بگویم سیم تلفن، فنری مانند است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

این بخش در حدود 18 سانتی متر است که در صورتی که آن را واقعا بکشید به حدود 68 سانتی متر می رسد (البته ما پیشنهاد نمی کنیم که کابل را بکشید). بخش دیگر سیم کیبورد که صاف است در حدود 125 سانتی متر طول دارد که در کنار بخش پیچ دار کابل طولی در حدود 143 سانتی متر را برای شما فراهم خواهد کرد که برای کاربردهای مختلف کفایت می کند. کابل کیفیت خوبی دارد و پوشش روی آن با وجود نرم بودن مقاومت بالایی دارد. برای اینکه بتوانید بهتر از این محصول استفاده کنید یک نرم افزار ساده که امکان نصب آن در ویندوز و مک وجود دارد ارائه شده است (البته باید آن را از وب سایت رسمی محصول دانلود کنید). این نرم افزار ساده امکان مدیریت بهتر امکانات کیبورد را به شما می دهد. در این نرم افزار که به نام Mionix Hub است سه بخش دیده می شود. بخش Color،Keys و Info. در بخش Keys شما می توانید براساس نیاز خود به کلیدها وظایف یا ساختار متقاوت بدهید و آن را ذخیره کنید. به عنوان مثال می توانید یک کلید را برای برگشت به آهنگ قبل در نظر بگیرید و از آن برای رفتن به آهنگ قبل استفاده کنید. همچنین در این بخش یک گزینه به نام N-Key Rollover وجود دارد که با فعال کردن آن این امکان داده می شود که در یک زمان بتوانید شش دکمه را با هم فشار دهید که این موضوع در زمانی که به صورت انلاین بازی می کنید و نیاز به استفاده از چند کلید دارید موثر خواهد بود. با این وجود پروفایل خاصی برای ایجاد تنظیم مشخص برای بازی های مختلف وجود ندارد و باید هر دفعه براساس نیاز خود در بازی های مختلف تنظیماتی را اانجام دهید. در بخش Color شما امکان این را دارید که وضعیت نور پس زمینه کیلدها را تغییر بدهید. گزینه موجود در این بخش شامل حالت رنگین کمان، انفجار، رد پا، تنفس و حالت بهینه سازی شده توسط کاربر است. واقعیت همه گزینه ها جذابیت خاص خودشان را دارد اما در این میان حالت رنگین کمان به علت داشتن تنوع رنگی بیشتر مورد توجه ما قرار  گرفت.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

همچنین در این بخش امکان تنظیم میزان شدت نور هم وجود دارد که در کل شامل کم، متوسط و زیاد می شود. در بخش info هم علاوه بر دسترسی به بخش دانلود و وب سایت شرکت امکان بروزرسانی میان افزار کیبورد هم وجود دارد که ما این کار را کردیم.

 

مشخصات فنی و تست

براساس اطلاعات ارائه شده این کیبورد دارای سوئیچ های Cherry MX Red است. در کل Cherry MX در رده بندی مختلف ارائه می شود که یکی از پرطرفدارترین آنها مدل RED است. این مدل در سال 2008 معرفی شد و در رده کلیدهای خطی قرار می گیرد. این نوع سوئیچ تقریبا پرطرفدارترین نوع در بین سری های Cherry MX است. این سوئیچ ها نیاز به نیروی راه اندازی کمی دارند که این مقدار براساس اطلاعات 45cN است. برای مقایسه بهتر این مقدار در کلیدهای Cherry MX Black در حدود 60 است. این نوع سوئیچ  به علت نیروی راه اندازی پایین برای کاربردهای مانند گیم گزینه بهتری هستند. برای اطلاع بیشتر شما عزیزان می توانید مشخصات انواع سوئیچ های Cherry MX را در جدول زیر مشاهده کنید.

Clicky

Tactile

Linear

 

 

Cherry MX Brown

Razer Orange

Omron/Logitech Romer-G

Cherry MX Red

45 cN

Cherry MX Blue

Cherry MX White (old B)

Razer Green

 

 

50 cN

 

Cherry MX Clear

 

55 cN

 

 

Cherry MX Black

60 cN

Cherry MX Green (SB)

Cherry MX White (old A)

Cherry MX White (2007+)

Cherry MX Tactile Grey (SB)

Cherry MX Linear Grey (SB)

80 cN

IBM Model M (not mechanical)

 

 

90 cN

Cherry MX Click Grey (SB)

 

 

105 cN

 

 

Cherry MX Super Black

150+ cN

 براساس تجربه کار کردن با دو نوع کیبورد مکانیکی از دو برند معروف Razer و ترمال تیک، باید بگوییم WEI یکی از بهترین تجربه های ما برای تست کیبورد مکانیکی. راحتی کلیدها، سرعت واکنش بالا و نویز کم در هنگام بازی و تایپ این محصول را به گزینه مناسبی تبدیل کرده است. کیفیت ساخت خوب کلیدها و همچنین بدنه سبک حس داشتن یک کیبورد خوب را به خوبی به شما القا می کند. این محصول به همراه پد و یک سری کلیدهای اضافی مجموعه خوبی را برای یک کاربر حرفه ای ایجاد می کند. البته قیمت بالای این محصول یکی از آن مواردی است که باید Mionix کمی درباره آن تجدید نظر بکند. با این وجود براساس تجربه بیش از دو هفته کار کردن در زمینه های مختلف مانند تایپ، بازی و کاربردهای دیگر می توان گفت این صفحه کلید شما را پشیمان نخواهد کرد. همچنین وجود نور پس زمینه برای کلیدها با امکان مدیریت در نرم افزار و توسط کلید سخت افزاری روی کیبورد، WEI را به گزینه ای برای گیمرها تبدیل کرده است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

علاوه بر این بسته مجزای دکمه ها با ابزار همراه آن این امکان را به ما داد که براحتی دکمه ها را عوض کنیم و از داشتن یک ساختار متفاوت لذت ببریم.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

8.89.5راندمان8.7امکانات9.3طراحی7.8ارزش

اطلاعات تکميلي

مزایا:
کیفیت ساخت واقعا خوب، نور پس زمینه، کلیدهای نرم، نویز پایین تر در مقایسه با کیبوردهای دیگر، وزن کم برای حمل اسان، امکان مدیریت نور پس زمینه با نرم افزار و دکمه سخت افزاری، امکان فشار دادن شش دکمه به صورت همزمان، کابل با کیفیت و طول مناسب، دکمه های مدیریت چند رسانه ای، امکان استفاده در سیستم عامل های ویندوز و مک
معایب:
قیمت بالا در مقایسه با رقبا، عدم وجود امکانات جانبی مانند پورت USB یا خروجی هدفون، عدم وجود پروفایل برای تنظیمات مختلف، جذب گرد و خاک توسط پد نازک زیر کیبورد (کمی سخت گیری کردیم)
امتیاز:
8.89.5راندمان8.7امکانات9.3طراحی7.8ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
برای کسانی که می خواهند تجربه ای متفاوت با یک محصول نچندان شناخته داشته باشند. البته این تجربه واقعا شیرین خواهد بود اگر قیمت را در نظر نگیریم!
(14 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مرتضی جان

  به تازگی یک کیبورد با دکمه های قهوه ای دیگر را هم تست کردیم از msi به نظرم اون هم بد نیست MSI GK 701

  0 پاسخ
 • دوستان کسی کیبرد مکانیکی داره از این مدلای حرفه ای ...میخواستم بدونم ارزش خرید داره ....هم برای گیم هم برای تایپ....مدلای کورسیر و ریزور و غیره...و اینکه برای این دو تا کار چه کلیدایی رو پیشنهاد میدید دکمه های ابی یا قهوه ای یا بلک یا قرمز ...تو فکر خریدشونم چن وقته فقط چون چنندین ساله با کیبردای تخت کار کردم میترسم بخرم و پشیمون شم

  1 پاسخ
 • سلام دوست عزیز باید بگم که اگه قصد گیمینگ و کارای طولانی مدت داری این مدل های مکانیکی گذینه خوبی هستند اما به شرطی که خیلی براشون پول خرج نکنی و اینو بدون که کار کردن باهاش لذت خاصی داره ولی اگه پول زیادی بابتش بدی این لذت دیگه به اون اندازه نیست ( چون با تلخی خرج شدن پول زیاد همراه .
  حرف آخرم اینه که اگه گیمر مصرّی هستی یه مدل ارزونش رو بخر ولی حتما هم یه پد برای زیرش بگیر تا راحت تر باشی ( سعی کن مدلی بگیری که تکیه گاه دست داشته باشه ) ...
  موفق باشی و خدانگهدار

  0 پاسخ
 • سلام به شما دوست عزیز

  به طور کلی براساس اطلاعات کیبوردهای مکانیکی که دارای سوئیچ های قرمز هستند گزینه بهتری برای گیم و تایپ هستند. من خودم مدل های مختلفی از کیبورد مکانیکی را تست کردم الان هم تقریبا دو مدل را دارم نوع اولی ریزر بود که با وجود خوب بود نویز زیادی در هنگام تایپ تولید می کرد. اشاره به این موضوع هم خالی از لطف نیست که سوئیچ های مورد استفاده در مدل استفاده ریزر دارای نویز پایین بود. به طور کلی کیبوردی را بخرید که سوئیچ آن نیروی کمتری برای فعال شدن نیاز داشته باشد در این حالت وقتی بازی می کنید زمان پاسخ دهی کیبورد بهتر خواهد بود و در زمان تایپ هم نیاز نیست نیروی زیادی را استفاده کنید. در این حالت نویز هم به میزان زیاد کم میشه. به نظرم می توانید محصولاتی از ترمال تیک با این نوع سوئیچ پیدا کنید.

  0 پاسخ
 • نظر خودم روی کیبرد Corsair K95 RGB PLATINUM Mechanical Gaming Keyboard هستش پس با این حساب کیبرد با دکمه های chery mx red رو بگیرم البته مصرف من یه زمانی صبح تا شب گیم بود ولی با توجه به بالاتر رفتن سن و مشغله کاری و زندگی دیگه نمیتونم مثل قدیم صبح تاشب بازی کنم ولی بلاخره یه بازی یی می کنیم کارمم کلن با کامپیوتر هستش برا همین دنبال کیبردی هستم که هم برا گیم خوب باشه هم برا تایپ چون یکی از کارایی که هر روز با سیستم انجام میدیم تایپ کردن هستش البته بنده تایپیست نیستم ولی خیلی تایپ و سرچ زیاد انجام میدم ....

  به نظرتون این کیبرد خوب هستش
  Corsair K95 RGB PLATINUM Mechanical Gaming Keyboard

  به خاطر اینکه چندین ساله از کیبرد های تخت و معمولی مثل فراسو استفاده کردم و خسته شدم دیدم صبح تا شب دستم روی کیبرده خب بزار یبار خوبشو بگیریم حالشو ببریم میخوام کیبرد بگیرم و چون تجربه ای به اون صورت از کیبردای مکانیکی ندارم و اخرین تجربم برای چندین سال پیش هستش و اون ها هم کیبرد های معمولی بودن و مثل اینها حرفه ای نبودن دارم سوال می کنم و چون قیمت ها هم بالا هستش جایی برای اشتباه کردن ندارم و باید مطمئن باشم میخوام بخرم کیبرد رو با این قیمت ...


  البته کمی سرچ کردم همه دکمه های ابی رو برای تایپ عالی میدونستن و دکمه های قهوه ای رو برای تایپ و گیم ... و دکمه های قرمز و مشکی رو مختص گیم میدونستن ...پیشنهاد شما به من دکمه های قرمز بودش ...با توجه به کاربری خودتون دکمه های قرمز جوابگو هستش ؟؟؟؟؟

  کاربری بنده برای تایپ سرچ مطلب نوشتن نامه اداری و امثالهم و پر کردن فرم های صبت نام زیاد هستش تایپیست نیستم فقط میزان تایپ کردنم زیاده توی سایت توی شبکه های اجتماعی ..

  0 پاسخ
 • شهداد

  در پاسخ به: morteza

  :-L:-L:-L:-Lخیلی خنده داره واقعا خنده داره کیبورد k95 یه کیبورد حرفه ای حساب میشه درحالیکه این کیبورده اصلا حرفه ای هم نمیشه گفت یکم بیشتر از معمولیه کیبورد corsair k95 با razer blackwidow chroma v2 قابل مقایسه ست نه این کیبوردا اینا اصلا جایی واسه حرف زدن ندارن اگه از لحاظ رنگ و نور پردازی بخای من پیشنهادم razer فوق العاده خوش دست دارای کلیدهای macro که میتونید هم برای بازی و هم برای تایپ سریع ازشون استفاده کنید البته k95 رو خودم دارم و اگه سوا از اینکه از کیبوردم دفاع کنم حقیقتا بگم خدایی حرف نداره کلید macro داره تنظیمات صدا و شفافیت و غیره داره رنگ و نورپردازیش به razer نمیرسه ولی اذیت نمیشی شبا باور کن.هم razer هم k95 پورت ورودی یو اس بی و میکروفون و هدفون دارن با یه سرچ کردن توی اینترنت هم متوجه میشید که جزو بهترین کیبوردای حال حاضرن یعنی غیر ممکنه توی Top 10 کیبوردا اسمی از razer یا corsair k95 نباشه. اگه هزینه برات مهم نیس من خودم k95 دارم ولی به تو هم k95 هم razer رو پیشنهاد میکنم.موفق باشید

  0 پاسخ
 • سلام به شما دوست عزیز

  من یک بررسی کردم کیبورد مورد نظر شما را و از نظر من کیبورد خوبیه. این بخش را بخوانید.
  Our latest line-up of RGB Keyboards exclusively use Cherry MX RGB switches with Cherry MX Red RGB available with K65/K70/K95 RGB and Cherry MX Brown available with K70/K95 RGB.
  ببیند در کل کاربرد شما تقریبا همان چیزی است که من هر روز انجام می دهم البته من وقت بازی ندارم اما خیلی دوست دارم بازی کنم. در حالت کلی روزانه مدت زمان زیادی را تایپ می کنم برای اینکه باید مطلب را بررسی کرد جواب ایمیل داد و حتی در سر کار هم میزان استفاده از کیبوردم زیاد هستش. در حالت کلی شما باید کیبورد مکانیکی بخرید که دکمه های آن نیاز به اعمال فشار زیادی برای کار کردن نداشته باشد و برای همین دکمه قرمز و قهوه ای این ویژگی را دارد. اگر به جدول نگه کنید خواهید دید که این دو نوع سوئیچ کمترین میزان فشار را برای فعال شدن نیاز دارند. حق با شماست کلیدهای قرمز در اصل با هدف کیبوردهای مخصوص بازی ساخته شده است. در اصل همانطور که شما گفتید Brown تقریبا برای هر دو موضوع مناسب است. اما این به این منظور نیست که اگر کیبوردی با سوئیچ قرمز بگیرید در تایپ با مشکل روبه رو خواهید شد. با این وجود من یک نمونه دیگر با سوئیچ قهوه ای پیدا کردم که به نظرم گزینه بهتری برای کاربرد شما است. ببینید اگر بتوانید این مدل را بگیرید خیالتان به طور حتم برای اینده راحت تر خواهد بود.
  CORSAIR K70 LUX Mechanical Gaming Keyboard - Backlit Red LED - USB Passthrough & Media Controls - Tactile & Quiet - Cherry MX Brown

  0 پاسخ
 • مرسی بابت پاسختون به کامنتم...

  1

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.