اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

کولرمستر در ارائه محصولات جدید مطابق با نیاز روز سرعت عمل فوق العاده ای دارد. گاهی ارائه محصول جدید، فصل به فصل رخ می دهد و این سرعت عمل نقطه ی قوّت کولرمستر است، چرا که به لطف آن می تواند دائم خود را با آخرین تغییرات در بازار منطبق کند. این موضوع باعث تعدد محصولات در برخی تجهیزات جانبی شده است. برای مثال، در حوزه واتر کولینگ، شاید بتوان ادعا کرد تعداد محصولات این شرکت از مابقی رقبا بیشتر و متنوع تر است. این موضوع نشان دهنده توجه ویژه کولرمستر به این بخش از لوازم جانبی کامپیوتر است.

کولر مستر همواره تلاش می کند در ارائه محصولات خود، کیفیت همیشگی مورد انتظار طرفداران خود را حفظ کند و در عین حال، خلاقیت و نوآوری را با راندمان خوب پیوند دهد.اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

طبق آخرین دسته بندی موجود در وب سایت رسمی کولر مستر، واترکولر ها در زیر مجموعه چهار سرفصل قرار می گیرند. خانواده MasterLiquid Maker که در حال حاضر تنها دو عضو دارد، علاقمندان به تجهیزات DIY را هدف قرار می دهد. خانواده MasterLiquid Pro با تاکید بر کارایی حداکثری، کاربران Performance محور را در نظر دارد تا با ارائه نهایت قدرت خنک کنندگی، راندمان بالایی را در اختیار کاربر قرار دهد. خانواده MasterLiquid Lite که سطح پایه یا Entry Level را پوشش می دهد، کاربران علاقمند به تجهیزات حرفه ای اما بودجه محور را جذب می کند و در آخر، خانواده MasterLiquid که در میانه جدول قرار دارد و تلاش می کند با هزینه متوسط ویژگی های منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار دهد. اخیرا دو محصول جدید، تحت نام های MasterLiquid ML120R RGB و MasterLiquid ML240R RGB به خانواده میان رده واتر کولرهای MasterLiquid اضافه شده اند. از مهمترین خصوصیات این واترکولر ها استفاده از نورپردازی ARGB است که برای اولین بار توسط این برند محبوب به کار گرفته شده است. تفاوت نورپردازی ARGB با نورپردازی کلاسیک RGB در قابلیت آدرس دهی تک به تک LED ها توسط کنترلر دستگاه است. در نورپردازی کلاسیک RGB، شما با 4 سیم می توانید 3 رنگ اصلی و با ترکیب آنها، 16.7 میلیون رنگ را در یک LED RGB تولید کنید. در این حالت، همه دیودهای نوری موجود در یک نوار، به صورت موازی سری شده اند و به رنگ مشابه هم در می آیند. یعنی همه دیودهای نوری در یک نوار مشترک، فقط یک رنگ از میان 16.7 میلیون رنگ موجود را در آن واحد می توانند نشان دهند. ولی در نورپردازی LED دیجیتالی، یا اصطلاحا Addressable RGB، شما با 3 رشته سیم سرو کار دارید که درایور کنترل کننده ی آن، می تواند با ایجاد فرکانس مخصوص، تک به تک دیودهای نوری RGB موجود در یک نوار مشترک را مخاطب خود قرار دهد، و به هر یک از آنها دستور متفاوتی بدهد. بدین ترتیب، کنترلر توانایی تغییر رنگ تک به تک LED ها را به صورت منحصر به فرد دارد و هر کدام را می تواند در آن واحد به رنگ متفاوتی از میان 16.7 میلیون رنگ روشن کند. در این حالت شما بی نهایت حالت مختلف نورپردازی می توانید روی یک رشته LED RGB ایجاد کنید. خروجی نورپردازی دیجیتالی ARGB از زمان ورود چیپ ست های خانواده سری 200 اینتل و همچنین چیپ ست های خانواده سری 300 ای ام دی روی مادربردهای اکثر برندهای معروف به کار گرفته شده است، ولیکن فقدان تجهیزات مجهز به این نوع نورپردازی در بازار احساس می شد. واتر کولر MasterLiquid ML-R، اولین تلاش یک برند معروف برای پر کردن جای خالی تجهیزات مجهز به نورپردازی دیجیتالی ARGB به شمار می رود.در واپسین روزهای سال 1396، دفتر محترم کولر مستر در ایران واترکولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB را برای بررسی در اختیار ما قرار داد. پس از دریافت این زیبای خفته، من و کلیه همکاران سخت افزار هیجان زده، خانه تکانی در منزل را رها کرده تا آخرین روزهای پایانی سال را در آزمایشگاه مشغول بررسی این واترکولر خوش ساخت کولر مستر باشیم. هرچند با سرعت و دقیقه نودی این بررسی به پایان رسید، اما خواندن آن خالی از لطف نیست، با ما همراه باشید.

جعبه و مشخصات فنی

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

جعبه محصول مزین به تم کلاسیک بنفش و نوک مدادی کولر مستر است. در داخل آن، به غیر از خود واترکولر و یراق آلات براکت نصب، تعداد زیادی کابل مخصوص برای نورپردازی در کنار یک دستگاه جدید به نام ARGB Controller یافت می شود، که جلوتر به صورت اختصاصی به توضیح آن می پردازیم.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

ابتدا به سراغ فن ها می رویم. دو عدد فن جدید از خانواده Air Balance کولر مستر برای این واتر کولر استفاده شده است. این فن های 12 سانتیمتری، از دامنه گردش 650 تا 2000 دور در دقیقه بر خوردار هستند و از نورپردازی دیجیتالی ARGB پشتیبانی می کنند. به هر فن دو کابل متصل است. کابل سه پین نورپردازی ARGB آن مجزا از کابل PWM فن است و قابلیت اتصال به درگاه A-RGB را داراست. حداکثر میزان وزش هوای هر یک از فنها برابر 66.7CFM، و قدرت فشار آن برابر 2.34mmH2O می باشد. با متوسط طول عمر 160 هزار ساعت و حداکثر نویز 30dBA، از نظر فنی مشابه فنهای Air Balance مورد استفاده در MasterLiquid ML240L می باشد. تنها تفاوت آنها در نورپردازی ARGB است. ویژگی خاص فنهای Air Balance کولر مستر در ایجاد تعادل مناسب میان شدت جریان هوا، فشار جریان هوا، و میزان نویز قابل قبول برای استفاده کاربر خانگی است. این تعادل باعث می شود، برخلاف فن های مورد استفاده در دیگر واترکولر ها که در حداکثر دور خود صدای موتور بوئینگ 747 تولید می کنند، فنهای Air Balance، ضمن ارائه حداکثر کارایی برای خنک سازی رادیاتور، کمترین نویز ممکن را در دورهای بالا ایجاد کنند. بدین ترتیب به لطف این فنهای خوش ساخت، می توان در کنار یک سیستم مجهز به خنک کننده آبی، نهایت آرامش را تجربه کرد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

رادیاتور 24 سانتیمتری این دستگاه، به مانند دیگر رادیاتورهای کولر مستری، از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده است. جای پیچ ها به خوبی در آن ایجاد شده است و هیچ دشواری در هنگام نصب آن وجود نداشت. در لبه ی کناری رادیاتور آرم کولرمستر به صورت چاپی به رنگ سفید خودنمایی می کند. البته به نظر نگارنده، اگر کولرمستر از یک بج برجسته آلومینیومی برای این بخش استفاده می کرد، نمای آن قشنگتر می شد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

بلاک تمام مسی صیقلی سرتاسر بخش زیرین بلاک را پوشانده است. پشت این صفحه ی مسی پر از کانال های مایکرو جهت عبور کولانت و خنک سازی سرتار کف بلاک است. پوشش بیرونی بدنه ی پمپ از جنس پلاستیک شفاف مشکی محکم ساخته شده است. این بدنه بشدت اثر انگشت را جذب می کند. در بخش فوقانی، یک تشتک مزیّن به آرم کولرمستر روی آن قرار دارد. در زیر این بخش تعداد 12 عدد LED ARGB قرارگرفته است که حاشیه دور نام Cooler Master و حلقه فوقانی بلاک را به صورت رنگین کمانی روشن می کند. این نورپردازی بسیار زیباست، هرچند ای کاش نام Cooler Master نیز، به مانند حاشیه دور آن، از این نورپردازی می توانست بهره مند شود، تا نمای کلی زیباتر شود.همانطور که در تصویر مشخص است، تعداد دو عدد کابل به بلاک متصل است، یکی کابل سه پین تغذیه واترپمپ، و دیگری کابل سه پین ARGB برای اتصال نورپردازی روی بلاک آن.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

بلاک MasterLiquid ML240R از دو محفظه مجزا برای ورودی و خروجی مایع خنک کننده بهره می گیرد که طراحی منحصر به فرد آن توسط مهندسین مجرب کولر مستر انجام گرفته است. از مهمترین ویژگی های واتر پمپ مورد استفاده در آن می توان به استفاده از موتور سه فاز بی صدا، پروانه پرقدرت با طراحی اختصاصی کولر مستر و همچنین واشر های عایق از جنس لاستیک ضد اسید EPDM اشاره کرد. مقاومت بالا در برابر اسید، گاز، آب شور، ازن، الکتریسیته و حرارت از ویژگی های لاستیک EPDM است. بدنه داخلی محفظه های کولانت و همچنین لوله های داخل بلاک، از جنس فیبر شیشه ای و پلاستیک سولفید پلی فنیلن می باشد. این ترکیب مقاومت بالای اجزای بدنه در برابر خورندگی و حفظ دمای مایع کولانت را سبب می شود و طول عمر پمپ را افزایش می دهد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

شلنگ های مورد استفاده این کیت AIO مجهز به روکش Sleeved شده می باشند که از نظر ظاهری به جذابیت دستگاه کمک می کنند. کولرمستر در مورد ساختار شلنگ ها از رزین FEP استفاده کرده است. از ویژگی های این رزین می توان به خاصیت ارتجاعی بهتر، مقاومت در برابر حرارت، نشتی، و همچنین دوام بالا اشاره کرد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

در داخل جعبه همچنین یک عدد کنترلر ARGB وجود دارد که محصولی جدید از کولر مستر است. وجود این کنترلر از آن جهت حائز اهمیت است که بسیاری از مادربردهای نسل های پیشین فاقد خروجی نورپردازی نوارهای LED دیجیتالی یا ARGB هستند. ولیکن با توجه به پشتیبانی براکت نصب این واتر کولر از اغلب سوکت ها، با این کنترلر می توان از نورپردازی زیبای این دستگاه روی همه سیستم ها بهره برد.دکمه های روی دستگاه، یکی برای تعویض حالت های رقص نور، یکی برای نمایش اتصالات دستگاه، یکی برای تنظیم سرعت رقص نور و دیگری برای شدت نور است. البته این دستگاه از طریق اتصال USB 2.0 به مادربرد متصل می شود و می توان به کمک نرم افزار CM PLUS مدلهای رقص نور سیستم و همچنین فنها را مدیریت کرد. در 4 لبه این کنترلر، درگاه های مختلفی وجود دارد که به آن می پردازیم.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

در لبه پایینی کنترلر ARGB، سه درگاه مخصوص اتصال به مادربرد وجود دارد. در وسط سوکت USB 2.0 Micro قرار دارد که از طریق کابل مخصوص می تواند به یکی از هدرهای USB 2.0 روی مادربرد و یا به خروجی USB پشت مادربرد متصل شود. به کمک این درگاه، ارتباط کنترلر با نرم افزار کولر مستر برقرار می شود.یک ورودی سه پین، 5 ولت ARGB مخصوص اتصال به مادربرد در این بخش قرار دارد که می توان آن را به خروجی ARGB سه پین مادربردهای مجهز به این فن آوری متصل کرد تا کنترلر از دستورات مادربرد برای رقص نور استفاده کند.در سمت دیگر، یک ورودی چهار پین RGB کلاسیک مخصوص اتصال به مادربرد قرار دارد که می توان آن را به یکی از خروجی های 4 پین RGB مادربردهای مجهز به این فن آوری متصل کرد. وجود این درگاه نشان می دهد این کنترلر محدود به ARGB نیست و می تواند دستورات کنترل نورپردازی RGB مادربرد را نیز دریافت کند.  در صورتی که مادربرد شما، خروجی RGB و یا ARGB نداشته باشد، نگران نباشید، چرا که هیچ اجباری به اتصال آنها نیست و همچنان می توانید از طریق نرم افزار کولر مستر و یا به صورت دستی توسط کنترلر، نسبت به مدیریت رقص نور دستگاه اقدام نمایید.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

در لبه سمت راست، 4 خروجی برای اتصال سه پین ARGB تعبیه شده است که می توان از آنها برای اتصال کابل ARGB فن ها و همچنین رقص نور پمپ دستگاه استفاده کرد. می توان فن ها و پمپ را به صورت مجزا به سه درگاه متفاوت متصل کرد و یا با استفاده از کابل تبدیل یک به سه موجود در جعبه، کابل های رقص نور فنها و پمپ را به یکی از این خروجی ها وصل کرد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGBدر لبه سمت چپ، پنج درگاه وجود دارد، که یکی از آنها خروجی چهار پین RGB است، در صورتی که تجهیزات نورپردازی RGB دارید می توانید آن را به این خروجی متصل نمایید تا مدیریت آن توسط این کنترلر انجام پذیرد.تعداد 4 درگاه دو پین در این بخش قرار دارند که اتصالات آنها به ترتیب، یکی به سرشاخه reset مادربرد، یکی به دکمه reset روی کیس، یکی به کابل حایل فن (احتمالا برای کنترل و یا گزارش سرعت فنها به کار می رود)، و آخری برای قفل حالت رقص نور در نظر گرفته شده است.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

در بالای دستگاه کنترلر یک درگاه مخصوص اتصال کابل برق ساتا وجود دارد که برق مورد نیاز کنترلر را تامین می کند. متاسفانه به دلیل اینکه هنوز این کنترلر وارد بازار نشده است، دستور العملی برای نحوه اتصال و یا استفاده از آن در داخل جعبه نبود. همچنین هنوز هیچ صفحه مخصوصی برای کنترلر ARGB در وب سایت کولر مستر منتشر نشده است. به همین جهت، اطلاعات کافی در مورد اتصالات دو پین آن موجود نیست. همچنین نرم افزاری که بتوان با آن این کنترلر را تست کرد منتشر نشده است. در نتیجه، بررسی ما از توانایی ها و عملکرد این کنترلر در حال حاضر کمی محدود است، و می بایستی تا عرضه نهایی این محصول و ارائه دفترچه راهنمای آن منتظر باشیم.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

در جعبه کولر، تعداد نه عدد کابل وجود دارد که در طبقه بندی تصویری فوق، به آنها اشاره می کنیم. در تصویر اول کابل تبدیل یک به سه ARGB قرار دارد که به کمک آن می توانید اتصالات ARGB فن ها و بلاک را مستقیما به خروجی ARGB روی مادربرد متصل کنید و کنترل رقص نور را به نرم افزار مادربرد خود بسپارید. همچنین می توانید به کمک این کابل، اتصالات ARGB فن ها و بلاک را به یکی از خروجی های ARGB روی کنترلر متصل کنید.طول این کابل مناسب است و از کیفیت خوبی برخوردار است.در تصویر شماره دو، دو کابل قرار دارد که یکی از آنها مشکی رنگ است. این کابل از یک طرف به هدر دو پین MB RESET روی کنترلر و طرف دیگر آن به هدر RESET روی مادربرد متصل می شود. کابل دوم دارای سه شاخه می باشد که هر یک از شاخه ها به ترتیب به رنگ قهوه ای، سفید و سبز است. ، این کابل حایل کنترل سرعت فن است که  بخش قهوه ای آن به هدر CPU FAN رو مادربرد، و بخش سفید آن به کابل Y تبدیل یک به دو PWM فن متصل می شود. این کابل در وسط یک اتصال سبز رنگ دو پین دارد که به کنترلر ARGB متصل می شود تا مدیریت سرعت فنها به نرم افزار کولر مستر واگذار شود. در تصویر شماره سه، دو عدد کابل Extension یا افزاینده طول قرار دارد که یکی چهار پین مخصوص افزایش طول اتصال RGB، و دیگری سه پین مخصوص افزایش طول اتصال ARGB است. در تصویر شماره چهار، تعدادی هدر یا سرشاخه برای اتصالات کابل های دستگاه قرار دارد که یکی از آنها 4 پین و مابقی 3 پین است. در تصویر شماره پنج، کابل مبدل USB 2.0 قرار دارد که از یک طرف دارای جک مخصوص اتصال به هدر USB 2.0 روی مادربرد و از طرف دیگر مادگی برای اتصال USB Type A دارد. این کابل برای برقراری ارتباط بین کنترلر و مادربرد مورد استفاده قرار می گیرد.در تصویر شماره شش، کابل اتصال USB 2.0، که از یک طرف به درگاه Micro USB 2.0 روی کنترلر و از طرف دیگر، به مادگی درگاه کابل تصویر شماره پنج متصل می شود. در تصویر شماره هفت، کابل Y یک به دو PWM فن ها قرار دارد. در صورتی که مادربرد شما فقط یک خروجی برای اتصال CPU FAN داشته باشد، می توانید از این کابل برای اتصال هر دو فن استفاده کنید. تصویر شماره هشت، کابل دو پین دیگری قرار دارد که از یک طرف به درگاه CASE RESET روی کنترلر و از طرف دیگر به دکمه RESET روی کیس متصل می شود.

شاید در ابتدا اتصال این همه کابل کمی پیچیده به نظر آید، ولی اگر مادربرد مجهز به خروجی ARGB داشته باشید، اصولا اجباری به اتصال همه ی آنها نیست. در مورد سیستم های قدیمی تر البته، باید اعتراف کرد راه اندازی نورپردازی سیستم در این سطح، بواقع کلی عملیات DIY می طلبد. اکوسیستم کولر مستر به نظر کامل می آید و امکانات فراوانی برای این کنترلر در ترکیب با واتر کولر در نظر گرفته شده است که می تواند انواع عملکردها و شیوه های اتصال را پوشش دهد. اما انتقادی که می توان به این سیستم گرفت، کوتاهی برخی کابل ها، تعدد و دشواری مدیریت کابل کشی آنها است. شما با یک کنترلر چند وجهی طرف هستید که از هر 4 جهت به انواع کابل ها متصل می شود. پیدا کردن جایگاه مناسب در کیس برای قراردادن کنترلر، که فاصله مناسبی برای اتصال بخش های مختلف به کیس و پاور و مادربرد داشته باشه، همچنین عبور کابل ها از جلو و پشت کیس، دشواری مدیریت کابل کشی و نصب آن را دو چندان می کند و کلی برنامه ریزی و نقشه کشی می طلبد. به هر حال، این اولین واترکولر مجهز به نورپردازی ARGB است و شاید در آینده کولر مستر بتواند یک سیستم یک پارچه تر برای نورپردازی طراحی و پیاده کند. تا آن زمان، هر که نورپردازی ARGB خواهد، جور کابل کشی های فراوان کشد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

براکت نصب واترکولر بسیار راحت و سر راست است. یک پلیت پلاستیکی با کیفیت پشت مادربرد متصل می شود و اتصالات نصب برای انواع سوکت ها (به غیر از سوکت TR4) فراهم است. این کولر فعلا از پلتفرم تردریپر پشتیبانی نمی کند مگر در آینده براکت نصب مخصوص آن عرضه شود.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

سیستم تست

پردازنده Intel Core i7 7700K

یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تست ها و بازی ها این پردازنده است. از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت 14 نانومتری، 4 هسته و 8 رشته موازی، فرکانس کاری 4.2 گیگاهرتز و مقدار 8 مگابایت برای کش اشاره کرد. عملکرد بی نظیر این پردازنده آدرنالین خون کاربر را به بالاترین حد خود می رساند. پردازنده مورد نظر را شرکت خوش نام دانش و فناوری مازستا یا DFM به دفتر مجله سخت افزار هدیه داده اند تا سیستم تست مجموعه بی نصیب از این پردازنده نماند.

مادربرد MSI Z270 GAMING M5

مادربرد گیمینگ از ام اس آی با کیفیت ساخت بالا و امکانات عالی برای راه اندازی یک سیستم گیم قدرتمند. استفاده از سوکت 1151 و چیپ ست Z270 به همراه فرکانس حافظه 4133 مگاهرتز در حالت اورکلاک، سینک های حرارتی کارآمد، وجود خروجی ها و ورودی های کامل، نرم افزارهای جانبی کامل برای مدیریت بهتر سیستم، نورپردازی زیبا، قابلیت اورکلاک بالا و دریافت بیش از 20 جایزه و نشان برتر تنها بخشی از ویژگی های این مادربرد است.

حافظه  G.SKILL TridentZ 2X8G 3600 CL16

این سری از حافظه های جی اسکیل برای دست یابی به فرکانس بالا بهینه شده است. کیت مورد استفاده 2 ماژول 8 گیگابایتی DDR4 است که با فعال کردن XMP از حداکثر فرکانس کاری 3600 مگاهرتز با زمان تاخیر CL16 بهره می برد. این ماژول ها از جی اسکیل تایوان به دست وب سایت سخت افزار مگ رسیده است.

کارت گرافیک MSI GTX 1060 ARMOR 6G OC

این کارت گرافیک با فرکانس کاری 1759 مگاهرتز، 6 گیگابایت حافظه از نوعGDDR5، حداکثر فرکانس حافظه تا 8008 مگاهرتز، رابط حافظه 192 بیتی، توان مصرفی 120 وات، یک ورودی برق 8 پین و سیستم خنک کننده کارآمد گزینه مناسبی برای گیمرها است. کارت گرافیک GTX 1060 گزینه خوبی برای کاربرانی است که می خواهند در رزولوشن 1080 پیکسل بازی ها را به خوبی اجرا کنند. این کارت می تواند در این رزولوشن حتی در حداکثر تنظیمات هر بازی، به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد. این کارت گرافیک توسط شرکت MSI در اختیار ما قرار داده شده است.

منبع تغذیه GREEN GP850B-OCPT

نسل جدید پاور های پلاتینیومی خانواده Overclocking Evo شرکت گرین است. این پاور از یک ریل پرقدرت 12 ولت 70 آمپری بهره می برد، که به لطف مبدل‌ DC-DC برای ایجاد ولتاژ شاخه‌های +5V و +3.3V در بخش ثانویه، باعث تثبیت هر چه بیشتر ولتاژ شاخه‌های خروجی در این پاور می شود. امکان تحقق عملی Zero Voltage Switching در بخش ورودی این پاور به کمک توپولوژی Half-Bridge در کنار مبدل LLC Resonant ایجاد شده است تا حامل‌های EMI، RF و تلفات سوئیچینگ در ورودی کاهش یافته و بازدهی مصرف انرژی افزایش یابد. حالت Fan-Less بودن و استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز بسیار کم از دیگر امکانات آن به شمار می رود. این پاور با 10 سال گارانتی، توسط شرکت گرین برای سیستم تست در اختیار ما قرار داده شده است.

درایو ذخیره سازی ADATA SX9000

اس اس دی Adata XPG SX9000NP 256G با سرعت انتقال فوق  العاده از طریق رابط PCIe Gen3x4، پروتکل NVME نسخه ۱٫۲، فناوری SLC Caching  و DRAM Cache Buffer، موتور تصحیح خطای پیشرفته LDPC ECC و ۵ سال گارانتی تعویض شرکت آونگ نماینده رسمی Adata بهره می برد. از مزیت های این حافظه سرعت نوشتن 990 مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن 2700 مگابایت در ثانیه است. این اس اس دی پرچمدار Adata را شرکت محترم آونگ برای سیستم تست دفتر سخت افزار مگ ارسال کردند.

بررسی عملکرد

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

با متوسط دمای اتاق تست 25 درجه سانتیگراد، تست ها را شروع می کنیم. ابتدا در حالت استاندارد دما را اندازه می گیریم. حداکثر دمای پردازنده Core i7 7700K در زمان بیکاری در ولتاژ و فرکانس استاندارد برابر 35 درجه سانتیگراد و در حالت لود کامل گرمترین هسته دمایی برابر 71 درجه سانتیگراد ثبت کرد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

برای اورکلاک Core i7 7700K تا 5 گیگاهرتز، ولتاژ v-core را کمی بالا می بریم. در این حالت به مدت یک ساعت به انجام امور روزانه، وبگردی، ارسال ایمیل، بازو بسته کردن برنامه ها و بازی های سبک می پردازیم. حداکثر دما برای این پردازنده در فرکانس 5 گیگاهرتز برابر 74 درجه سانتیگراد ثبت شود.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

در تست سنگین XTU با سیستم در حالت اورکلاک تا 5 گیگاهرتز، حداکثر دمای ثبت شده در لود به حداکثر 86 درجه سانتیگراد رسید. میزان دمای ایدآل برای پردازنده ی i7 7700K برای استفاده 24/7 می بایستی پایین تر از 90 درجه سانتیگراد باشد و این واتر کولر موفق شد در حداکثر اورکلاک 5 گیگاهرتز، پردازنده را زیر 86 درجه سانتیگراد نگه دارد. بنابراین می توان گفت از نظر کارایی، این واتر کولر توانست تست های سخت افزار را با نتیجه ی قابل قبول برای خود ثبت کند.

نتیجه گیری

واترکولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB یک محصول جدید و خوش ساخت از کولر مستر است که عملکرد مناسب را در کنار کارایی ارائه می کند. طراحی شکل ظاهری، بدنه، و بلاک، فوق العاده زیبا و نور پردازی ARGB فنها چشم نواز است. در زمینه خنک کنندگی، راندمان خوبی را در تست ها از این واترکوار شاهد بودیم، صد البته، پرفورمنس آن بهترین نبود، اما باید توجه داشت، جایگاه این واترکولر در رده متوسط و ضعیفتر از سری Master Liquid Pro قراردارد، بنابراین برای قضاوت نتایج آن با توجه به طبقه بندی محصول و توانایی های آن، می توان نمره ی قبولی خوبی داد. از نظر تولید صدا و نویز، پمپ آن عملکردی کاملا بی صدا دارد و به لطف فن های خوش ساخت Air Balance، تعادل خوبی بین قدرت هوا دهی و میزان نویز تولید شده وجود دارد. می توان با خیال راحت در منزل این واترکولر را، حتی با سیستم اورکلاک شده استفاده کرد، بدون آنکه صدای فنها، مزاحم خواب شود.نورپردازی 16.7 میلیون رنگی بلاک و فنهای ARGB کولرمستر، ضمن امکان اتصال به کنترلر ARGB همراه کولر، می تواند به صورت مستقل به خروجی ARGB مادربرد همه ی شرکت ها، ائم از ایسوس و ام اس آی، گیگابایت و ازراک متصل شود. این کولر گواهی سازگاری با Asus Aura Sync، Asrock RGB LED، MSI Mystic Light Sync، و Gigabyte RGB را داراست و به راحتی با اکو سیستم RGB هر نوع مادربردی همسان سازی می شود.MasterLiquid ML240R RGB احتمالا با قیمت حدودی 130 دلار در بازار های جهانی عرضه خواهد شد و به زودی در بازار ایران نیز با گارانتی 2 ساله آواژنگ عرضه می شود. انتظار قیمتی بین 550 تا 650 هزار تومان برای آن می توان در نظر گرفت که امیدواریم تا جای ممکن قیمت آن مناسب باشد.

اختصاصی برای اولین بار بررسی واتر کولر Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

با توجه به طراحی زیبا، نورپردازی عالی، استفاده از کنترلر منحصر به فرد ARGB، و همچنین سازگاری کامل آن با اکو سیستم نور پردازی کلیه مادربرد ها، سایت سخت افزار نشان نوآوری را به این کولر اعطا می کند.

8.98.8راندمان8.6کیفیت قطعات9.5طراحی8.5ارزش خرید

جمع‌بندی

مزایا:
پشتیبانی حداکثری از سوکت های رایج، مجهز به کنترلر نور پردازی ARGB مستقل، قابلیت همسان سازی نورپردازی ARGB با انواع مادربرد ها، کارایی و قدرت خنک کنندگی مطابق با انتظار از محصولات کولر مستر، فن های بی صدا، مکانیزم نصب راحت، خمیر سیلیکن مرغوب
معایب:
دشواری در مدیریت کابل کشی به علت تعدد کابل ها
امتیاز:
8.98.8راندمان8.6کیفیت قطعات9.5طراحی8.5ارزش خرید
(52 رای‌ها)
 • دانیال

  سلام دوستان این کولر را از کجا میشه تهیه کرد؟

  0 پاسخ
 • انشاالله یک روزی در ایران . . .

  0 پاسخ
 • مهدی

  سلام من این کولر رو خریدم ولی با مادربورد Z370 Pro Carbon AC MSI سازگار نیست از نظر Sync شدن RGB هاش با خود مادربورد حتماً باید دستی رنگشو عوض کنم ، ینی هیج راهی وجود نداره ؟
  ممنون میشم به سوالم جواب بدیم .

  0 پاسخ
 • سلام آقا مهدی عزیز،

  اصن مگه میشه؟

  یه کابل یک به سه ARGB داره که سه پین هست، کابل ARGB دوتا فن ها و کابل ARGB پمپ رو به اون سر سه شاخه اش می زنید. و سر دیگر را وصل میکنید مستقیم به مادربرد، به کانکتور JRAINBOW1، در گوشه ی پایین سمت راست مادربرد.

  بعدش کنترل دست مادربرده.

  کلا دستگاه ARGB خود کولرمستر رو از مدار خارج کنید چون مادربرد شما خروجی ARGB داره و هیچ نیازی به کنترلر ARGB ندارید.

  0 پاسخ
 • #
  1- الف2- د3-ب4-الف
  پشتیبانی حداکثری از سوکت های رایج، مجهز به کنترلر نور پردازی ARGB مستقل، قابلیت همسان سازی نورپردازی ARGB با انواع مادربرد ها، کارایی و قدرت خنک کنندگی مطابق با انتظار از محصولات کولر مستر، فن های بی صدا، ویژگی خاص فنهای Air Balance کولر مستر در ایجاد تعادل مناسب میان شدت جریان هوا، فشار جریان هوا، و میزان نویز قابل قبول برای استفاده کاربر خانگی است

  0 پاسخ
 • 1- الف
  2- د
  3-ب
  4-الف
  پشتیبانی حداکثری از سوکت های رایج، مجهز به کنترلر نور پردازی ARGB مستقل، قابلیت همسان سازی نورپردازی ARGB با انواع مادربرد ها، کارایی و قدرت خنک کنندگی مطابق با انتظار از محصولات کولر مستر، فن های بی صدا، ویژگی خاص فنهای Air Balance کولر مستر در ایجاد تعادل مناسب میان شدت جریان هوا، فشار جریان هوا، و میزان نویز قابل قبول برای استفاده کاربر خانگی است

  0 پاسخ
 • برادر توی این صفحه باید کامنت بدین.

  0 پاسخ
 • الف _ د _ ب _ الف
  موتور سه فاز بیصدا
  پروانه پرقدرت
  واشر های عایق از جنس لاستیک ضد اسید
  کمترین نویز ممکن در دور های بالا
  حداکثر کارایی برای خنک سازی رادیاتور
  استفاده از نور پردازی ARGB

  0 پاسخ
 • برادر توی این صفحه باید کامنت بدین.

  0 پاسخ
 • ممنون :emoji2

  0 پاسخ
 • من دوبار این کولر به بچه ها پیشنهاد دادم برای تریدریپر

  با کولر کورسیر 100h دما دو فول لود 65 درجه میشه اما با این تا نزدیک 77 درجه میره ، پس من زیاد ازش خوشم نیومد برای تریدریثر (کولر قرمز سه فن evo گرین ازین بهتر بود)

  اما برای رایزن عالیه اما تریدریپر بینظیر لامصب فقط کورسیر میطلبه ،،، پاور،کولر و…

  0 پاسخ
 • برید بگید اینتل خنکه با واتر کول به این خوبی تو فول لود 71 درجه
  اونوقت رایزن ها با کولر خودشون زیر 60 درجه اند

  2 پاسخ
 • دوست خوبم،

  اولا کولر استوکی که AMD برای رایزن گذاشته، کولر بدی نیست و قدرت خنک کنندگی مناسبی داره. اصلا قابل مقایسه با کولر بی خاصیت استوک اینتل نیست (که البته تامین همین کولر بی خاصیت رو هم خیلی وقته از پرچمدارانش دریغ کرده)

  ثانیا، رایزن اصلا داغ نیست، اتفاقا پرچمداران اینتل، همه از پرچمداران AMD داغتر هستند. از نظر دما، اینتل هم در کابی لیک و هم در کافی لیک افتضاحه، ولی AMD در رایزن خوب عمل کرده.

  اینکه می گفتن AMD داغ و بخاری برقیه، مال دوران پردازنده های بولدوزر بود، نه الان.

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط آرمین ابیشی ویرایش شد
  2 پاسخ
 • درود جناب ابیشی
  .
  فرق این واتر کولر با مدل MasterLiquid ML240L RGB چی هست ؟
  آیا راندمان این دو کولر خیلی تفاوت دارند ؟

  1 پاسخ
 • نه، خیلی تفاوت در راندمان ندارند. ولی از نظر ظاهری سری Master Liquid ML-R بهتره، پمپ بهتری هم داره و به همین سبب کمی راندمان بهتری نسبت به سری ML-L داره.

  0 پاسخ
 • به به عالی و کامل بود آرمین جان استفاده کردیم :-bd

  2 پاسخ
 • بررسی خوبی بود آقا آرمین
  من خودم خیلی مشتاق این بررسی بودم.ولی خب راستش منم از اون همه سیم برای افکت های نوری راستش ترسیدم:D
  فقط ای کاش واتر کولرهای بیشتری براتون در دسترس میبود و با چندتا واتر تست میکردین و یه چارت تهیه میکردین ک البته گفتین دقیقه نودی و سرعتی بررسی کردین

  1 پاسخ
 • مرسی علیرضا جان از نظر خوبت.

  در مورد چارت برای کولر ها، بسته به این هست که تعداد بررسی ها حداقل از 5 مورد بیشتر بشه تا بتوان چارت تهیه کرد. که انشاالله امیدوارم در سال 97 این اتفاق بیفته.=smile

  2 پاسخ
 • اگر اینکار درمقیاسه بین چند مدل صورت بگیره عالیه
  تشکر از بابت بررسی
  عالی بود

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.