هدفون HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser (هدفونی با طعم Pink Floyd)

بعد از بررسی چندین محصول از شرکت Beyerdynamic به سراغ محصولی از شرکت معروف Sennheiser رفتیم که در زمینه تولید محصولات صوتی حرفه ای سابقه ای طولانی دارد. این شرکت آلمانی که از سال 1945 در این زمینه فعالیت می کند محصولات زیادی را در زمینه صدا و موسیقی تولید کرده است. با این وجود ما برای شروع تصمیم گرفتیم از بین سری محصولات این شرکت به سراغ هدفون ها برویم که به طور حتم در بین کاربران طرفدار بیشتری دارد و طیف وسیعی از کاربران این نوع محصول را استفاده می کند. هدفون HD1 محصولی است که در نسخه های مختلفی ارائه می شود و ما در این بررسی به سراغ نسخه Pink Floyd آن رفتیم که نسخه ویژه ای این هدفون برای این گروه موسیقی معروف است.

 بسته بندی

بدون اغراق در زمینه بسته بندی می توان به این هدفون امتیاز خوبی را دارد. بسته بندی محصول مستطیلی است و استحکام خوبی دارد. در روی جعبه عکس خود هدفون چاپ شده است و در بخشی عبارتTheir Mortal Remains  دیده می شود.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

شماره مدل این محصول M2 AEBT است و وقتی می خواهید آن را به گوشی وصل کنید این شماره مدل در SSID بلوتوث گوشی دیده نمایش داده می شود. در اطراف جعبه اطلاعاتی در مورد فناوری این هدفون و یا مشخصات فنی چاپ شده است. برای راحتی حمل یک دستگیره پلاستیکی در نظر گرفته شده که کمک بسزایی می کند. با باز کردن درب جعبه با یک کیف با کیفیت ساخت بالا با روکش پارچه ای رو به رو می شوید که لوگوی سنایزر روی آن خودنمایی می کند.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

نکته جالب در مورد این کیف استفاده از نخ با طیف رنگی (رنگین کمانی) است که نمای جالبی را به کیف داده است. برای محافظت بهتر کیف نگه دارنده یک فوم در اطراف کیف قرار دارد. در داخل این کیف کابل شارژ و کابل 1.4 متری با کیفیت مجهز به پورت 3.5 میلی متری با کیفیت که دارای سه کانکتور مثبت و یک منفی است دیده می شود (این کابل علاوه برای اتصال به گوشی مناسب است). به غیر از این موارد در داخل جعبه دفترچه راهنمای هدفون هم وجود دارد.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

 

طراحی هدفون

یکی از ویژگی های خوب این هدفون در بخش طراحی قابلیت تا شدن (Foldable) بودن آن است. در این حالت دو درایور (بلندگو) هدفون به داخل بخش U شکلی که بالای سر قرار میگیرد جمع می شود و این موضوع امکان حمل این محصول را راحت می کند.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

فریم اصلی هدفون که بالای سر قرار می گیرد از جنس فلز است و در وسط آن یک شکاف قرار دارد. برای اینکه هدفون بهتر روی سر بهتر قرار بگیرد در بخش داخلی این قسمت برامدگی قرار دارد. این بخش توسط پوشش چرم مانند که نرم هم نیست پوشانده شده است. در این بخش هم برای دوخت لبه ها از نخ هایی با رنگ بندی رنگین کمانی استفاده شده است که برگرفته از آلبوم The Dark Side of The Moon است.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

در دو طرف خارجی بخش U شکل هم دو قطعه فلزی کوچک که روی آن ها نام شرکت و Their Mortal Remains – Pink Floyd دیده می شود.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

همان طور که گفته شد این هدفون قابلیت تا شدن دارد به همین علت Sennheiser از لولاهای با کیفیت فلزی خوبی استفاده کرده که دو بخش فریم فلزی را به یکدیگر متصل کرده است.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

 همچنین به این علت از کابلی انعطاف پذیر استفاده شده است که دو درایور را بهم متصل می کند و در زمان جمع کردن درایورها مشکلی برای این سیم بوجود نمی اید. Sennheiser برای حل اینکه چگونه بتوانید درایورها را به طور دقیق روی گوش خود تنظیم کنید، راه حل جالبی را معرفی کرده است. در HD1 دیگر پایه جا به جا نمی شود بلکه در این حالت درایورها روی یک ریل بالا و پایین می روند و به این صورت شما می توانید براحتی آنها را در بهترین وضعیت تنظیم کنید. بخش نگه دارنده درایورها روی ریل ها امکان تغییر زاویه چند درجه ای آنها را برای قرار گیری بهتر روی گوش را فراهم می کند و در بخش خارجی آن هم لوگوی شرکت دیده می شود.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

این هدفون هم از نوع circumaural است یعنی اینکه که پدهای درایورهای هدفون به طور کامل دور گوش را می پوشاند. از آنجایی که این گوشی نسخه Pink Floyd است برای همین در پوشش خارجی درایورها علاوه بر یک مثلث، از طیف رنگی رنگین کمانی استفاده شده است.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

برای اینکه بفهمید درایو چپ یا راست کدام است در بخش داخلی هدفون درست در کنار لولا عبارت L و R تعبیه شده است. پدهای درایورها نرم هستند و به علت ضخامت خوبی که دارد به فضای کافی برای ایجاد صدای تاثیرات گذار را فراهم می کنند. 

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

 روی بدنه درایور سمت راست کیلد خاموش و روشن کردن هدفون، کلید تغییر حجم صدا و توقف یا پخش (این کلید لمسی نیست) و پورت USB برای شارژ دیده می شود.

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

البته علاوه بر این مورد فضایی روی درایور قرار دارد که برای میکروفون هدفون است. به غیر از این دو فضا هم روی درایور سمت چپ هم وجود دارد که به طور حتم برای میکروفون های دستگاه است که در ادامه به کاربرد آنها هم اشاره می کنیم. 

 HD1 Edition Pink Floyd شرکت Sennheiser

 

مشخصات فنی

HD1 یک هدفون بی سیم است که در صورت نیاز می توانید آن را با کابل به پخش کننده یا گوشی موبایل وصل کنید. این محصول از رابط بلوتوث نسخه 4 پشتیبانی می کند که این موضوع باعث می شود به راحتی با بیشتر گوشی ها و پخش کننده های مجهز به بلوتوث متصل شود. HD1 دارای دو حالت آمپدانس است. در حالت Passive میزان آمپدانس آن 28 اهم و در حالت Active به 480 اهم می رسد. دامنه فرکانسی که این محصول پشتیبانی می کند بین 16 تا 22000 هرتز است که به طور کامل دامنه شنوایی انسان را پوشش می دهد. میزان THD در هدفون HD1 کمتر از 0.5 درصد است. در مورد Nominal SPL اطلاعاتی در وب سایت این شرکت وجود نداشت و برای همین ما به همان میزان Contact Pressure بسنده کردیم. در اصل Contact Pressure میزان فشاری است که هدفون براساس واحد نیوتون می تواند ایجاد کند. در حالت کلی این فشار به صورت نرمال بین 1.3 تا 4 نیوتون هستش. در هدفون های Open این میزان کمتر است ولی در هدفون های Close این مقدار براساس ایزوله بودن پدهای دور درایورها می تواند تا 5 هم برسد. این میزان باعث می شود که هدفون بتواند صداهای بم یا همان با فرکانس پایین را بهتر پخش کند. دامنه فرکانس میکروفون های هدفون بین  100 تا  8000 هرتز در حالت Wideband و 300 تا 3400 هرتز در حالت Narrowband است. براساس اطلاعات در این محصول از میکروفون های Omni Directional استفاده شده است که این موضوع باعث می شود بتواند در زمان صحبت کردن صدا را به خوبی منتقل کند. همچنین وجود فناوری VoiceMax در این هدفون باعث می شود که بتوان با استفاده از میکروفون های داخلی کیفیت صدای خوبی را انتقال داد. HD1 از پروفایل های A2DP، AVRCP، HSP و HFP پشتیبانی می کند. همچین در بخش کدک صوتی این محصول از apt-X پشتیبانی می کند اما چون این هدفون Hi-Res نیست برای همین از کدک aptX HD پشتیبانی نمی کند. Sennhriser از یک باتری 600 میلی آمپر لیتیوم پلمیر در این هدفون استفاده کرده است که برای شارژ کامل نیاز به سه ساعت دارد و بعد از شارژ کامل تقریبا 22 ساعت (در صورت استفاده از پروفایل HFP و ANC) کار می کند. یکی از قابلیت های خوب این هدفون NoiseGard آن است که باعث حذف صداهای محیطی می شود و محیط ایزوله تری را برای گوش کردن به موسیقی ایجاد می کند. HD1 نسخه Pink Floyd از فناوری NoiseGard با چهار میکروفون برای دریافت صدای محیطی بهره می برد. (NoiseGard Hybrid technology with 4 pick-up microphones) . در این فناوری میکروفون های آنالوگ صدای محیطی را دریافت می کند و صداها به سیگنال های دیجیتال تبدیل می شود (تبدیل آنالوگ به دیجیتال). این سگینال ها توسط فیلترهای نرم افزاری پردازش می شود و با استفاده از این روش هدفون می تواند فرکانس هایی ایجاد کند که نویز محیط را خنثی کند.

 

تست هدفون  

از آنجایی که با هدفون Hi-Res روبه رو نیستیم پس برای تست نیازی به پخش کننده مخصوص نداریم. برای تست از گوشی Google Pixel 2 XL که دارای نسل جدید رابط بلوتوث است استفاده کردیم. همچنین برای دست یابی به بهترین کیفیت از سرویس موسیقی آنلاین TIDAL که برای تست هدفون های دیگر استفاده کردیم بهره بردیم. وقتی که هدفون را روشن می کنید هدفون با یک تلفظ خوب انگلیسی اعلام می کند که روشن شده است. اگر هدفون به دستگاه های متصل نشود بعد از چند ثانیه پیغام دستگاهی پیدا نشد، شنیده می شود. همچنین وقتی صدا را روی حداکثر یا حداقل تنظیم می کند هدفون به شما این مورد گوشزد می کند. در زمینه اتصال هدفون به گوشی مشکلی نداشتیم و به راحتی گوشی و هدفون بهم متصل شدند.  وقتی هدفون را از طریق بلوتوث به گوشی وصل کنید میزان شارژ باتری آن را می توانید در کنار آیکون بلوتوث ببینید که این موضوع کمک بسزایی به شما در مدیریت باتری می کند (البته این موضوع به خود گوشی هم و نسخه اندروید و موارد دیگر هم بستگی دارد). از آنجا که این محصول نسخه Pink Floyd هدفون HD1 است برای همین با نسخه Hi-Fi آلبوم The Dark Side of The moon شروع کردیم تا مناسب خوبی با خود هدفون داشته باشد. آهنگ Time از این البوم اولین تست ما بود. ما هدفون های زیادی را تست کرده ایم و این مورد باعث شدش که بتوانیم مقایسه بهتری را انجام دهیم. HD1 با وجود اینکه هدفون Hi-Res نیست اما در پخش صداها واقعا خوب عمل می کند. از آنجایی که این هدفون دارای فناوری حذف نویز است و از طرفی Hi-Res نیست آن را در تست ها با Bose QC35 II مقایسه کردیم که یک محصول پرطرفدار در دنیا است. در زمینه پردازش صوتی رقابت نزدیکی بین دو محصول بود و در  آهنگ های یکسان می توان گفت هر دو خوب بودند. اما از نظر چند نفر که آهنگ های یکسانی را در این دو هدفون گوش می کردند در بعضی موارد اتفاق نظر بیشتری روی HD1 داشتند. در مورد ایزوله بودن صدا در حداکثر میزان صدا در یک محیط ارام HD1 بهتر از QC35 II عمل کرد و میزان صدایی که در حداکثر میزان صدا توسط اطرافیان شنیده می شود در محصول Sennheiser کمتر است. در زمینه فناوری حذف صوتی باز هم نمی توان به طور قاطع گفت که فناوری حذف صوتی کدام هدفون بهتر است. اما براساس تجربه و تست چندباره تعداد افراد بیشتری فناوری حذف نویز HD1 را پسندیدند. در آهنگ های کلاسیک HD1 جزییات صوتی و فرکانس های پایین و بالا را به خوبی پخش کرد. در دفعه اول که این هدفون را برای تست استفاده کردیم و تقریبا چند کیلومتری پیاده روی کردیم چند دفعه ای سکته کردیم! چون وقتی یکی از پشت به ما نزدیک میشد صدای را از محیط نمی شنیدیم (البته در این حالت موسیقی در حال پخش بود)  و یک دفعه می دیدیم یکی کنار ما است و نیم متری بالا می پریدیم. اما خوب در روزهای آینده این وضعیت عادی شد. (اشاره: درست است که ما Bose Q35 II را هم تست کردیم اما هیچ وقت آن را در بیرون از محیط خانه استفاده نکردیم برای همین بود که این طوری شد!). برای بررسی قدرت پردازش صوتی هدفون در فرکانس های پایین از نمونه های صوتی که به خوبی این فرکانس ها را پوشش می دهد استفاده کردیم که در این بخش خوب ظاهر شد و توانست رضایت ما را به خوبی جلب کند. در زمینه تماس صوتی هم HD1 واقعا خوب بود، ما ان را در یک محیط شلوغی که صدای بسیار زیادی بود استفاده کردیم و از طرف مقابل پرسیدم که صدای نویز یا محیط را می شنود و  جواب جالب این بود که من فقط صدای شما را می شنوم! به نظرم استفاده از این هدفون برای صحبت کردن در محیط هایی که خیلی شلوغ است ایده خوبی منطقی است.

8.78.9کیفیت صدا8.6امکانات9.2عمر باتری9.2راحتی هدفون7.8قیمت

اطلاعات تکميلي

مزایا:
کیفیت ساخت خوب، راحتی استفاده (بعد از استفاده طولانی احساس خستگی گوش یا فشار روی بخش فوقانی سر ندارید)، کیفیت صدا و تفکیک صوتی خوب، امکان تا شدن درایورها (جا به جایی را راحت تر می کند)، عمر باتری مناسب، قابلیت حذف نویز، کیفیت مکالمه خوب، پشتیبانی از NFC برای Pair شدن
معایب:
قیمت به نسبت بالا، امکانات جانبی نچندان زیاد (در این محدوده قیمتی)
امتیاز:
8.78.9کیفیت صدا8.6امکانات9.2عمر باتری9.2راحتی هدفون7.8قیمت
پیشنهاد سخت‌افزار:
اگر دوست دارید یک هدفون خوب از یک برند معروف داشته باشید که یاداور خاطرات خوب آهنگ های دوست داشتنی یک گروه موسیقی خوب باشد.
(57 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • ممنون از معرفی این هدفون :x. بسیار کاربردی بود :-bd.لطفا اگه امکانش هست یک بررسی هم از هدفون سونی مدل Sony WH-1000XM2 Zwart قرار بدین ، شنیدم این هدفون گرد و خاک حسابی کرده و امکانات خیلی جالبی داره

    1 پاسخ
  • سلام دوست عزیز.

    سعی می کنیم این کار را کنیم ببینم می توانیم نمونه ای از سونی برای بررسی دریافت کنیم یا خیر.

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.