بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool (خنکی با طعم رنگ! )

در گذشته ای نچندان دور تمرکز چندانی روی بحث فن ها و نورپردازی کیس توسط نبود و بیشتر فن های به کار رفته در کیس ساختار استانداردی داشتند. اما در چند سال گذشته تمرکز روی این مورد بیش از پیش افزایش یافته است. در حال حاضر محصولات زیادی را در بازار مشاهده می کنید که مجهز به نورپردازی RGB هستند و هر روز محصولات بیشتری مجهز به نورپردازی RGB وارد بازار می شود. یکی از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت خوبی داشته و محصولاتی منطقی و خوش قیمتی را وارد بازار کرده است، شرکت Deepcool است که در زمینه ساخت محصولات جانبی کامپیوتر و نوت بوک فعالیت خوبی دارد. این شرکت محصولات مختلفی را ارائه می کند که یکی از این موارد فن های RGB است که با توجه به تب بالای محصولات مجهز به نورپردازی RGB مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. با توجه به این موضوع تصمیم داریم در این مقاله نگاهی به فن RGB مدل RF120 این شرکت بیاندازیم که با قیمت مناسبش گزینه ای خوبی برای کسانی است که می خواهند حال و هوای متفاوت به کیس خودشان بدهند.

بررسی ظاهری

همانطور که از مدل این محصول مشخص است با فنی دوازده سانتی یا 120 میلی متری رو به ور هستیم.

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

فریم فن از پلاستیک مشکی مات ساخته شده است. البته در بعضی از بخش ها هم پلاستیک مشکی براق دیده می شود (در نوار بخش فوقانی اطراف فن).

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

برای کاهش لرزش و ارتعاش پدهای پلاستیکی در دو طرف فریم دیده می شود که وقتی نیاز داشته باشید فن را در دو جهت نصب کنید مشکلی در زمینه لرزش نداشته باشید.

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

پرهای حالت نیمه شفاف دارد و روی سطح دو طرف آن شیارهایی دیده می شود. این شیارها باعث می شود که جریان هوای ایجاد شده توسط پره ها بیشتر شود و کارایی فن افزایش یابد. 

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

در بخش زیرین فن روی فریم هم یک سری شیار دیده می شود که باعث می شود هوای خروجی از فن از این شیارها به اطراف پخش شود. 

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

از آنجایی که در این فن امکان مدیریت نورپردازی از دو طریق وجود دارد به همین علت شاهد دو کابل برای این فن هستید.

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

یکی از این کابل های برای اتصال به کنترل دستی RGB است که امکان تنظیم حالت، خاموش و روشن کردن و سرعت را به کاربر می دهد. 

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

دیگر کانکتور که برای اتصال به مادربرد است این امکان را فراهم می کند که از طریق نرم افزار و امکانات مادربرد این مورد را کنترل کنید. البته این مورد را به یاد داشته باشید که در این حالت باید فن و مادربرد هر دو از این قابلیت پشتیبانی کنند. براساس اطلاعات این فن از قابلیت Asus Aura Sync پشتیبانی می کند و با استفاده از نرم افزار در ویندوز می توانیدرنگ ها را تغییر بدهید. البته این قابلیت روی مادربرد دیگر کار نمی کند. RF120 ابعادی برابر 12 در 12 سانتی متر دارد و ضخامت آن هم به 2.5 سانتی متر می رسد. وزن کلی این محصول 164 گرم است که با نصب سه عدد فن موجود در جعبه وزن کلی به حدود 500 گرم می رسد. نکته جالب در مورد این محصول عرضه سه فن همراه با کنترل برای مدیریتشان در یک بسته است و این موضوع یکی از موارد خوب این محصول است. علاوه بر کابل ها و کنترلر همراه فن، شرکت Deep Cool تعدادی پیچ هم قرار داده است که باعث می شود در هنگام نصب نیاز نداشته باشید از پیچ های متفرقه استفاده کنید. کابل های همراه فن ها شامل کابل RGB Sync، کابل افزایش دهنده برای مدیریت بهتر، کنترلر RGB، هاب برای فن و چسب دو طرفه برای چسباندن هاب است.

مشخصات فنی

RF120 از نوع فن های Hydro Dynamic است. این نوع فن نسخه بهینه شده فن های Sleeve Bearing است. این بهینه سازی باعث شده است که عمر مفید این نوع فن به میزان زیادی افزایش یابد و در بعضی مواقع به 300 هزار ساعت برسد. در این نوع فن میزان نویز هم پایین تر است و این دو مورد باعث می شود که کاربرها با خرید این نوع فن تا مدت ها خیالش راحت باشد. این فن دوازده ولتی است اما در محدوه 10.8 تا 13.2 ولت کار می کند. ولتاژ مورد نیاز برای شروع کار این فن 7 ولت است و شدت جریان در شرایط کاری 0.23 آمپر است. 

بررسی اجمالی فن RGB مدل RF120 شرکت Deepcool

همچنین بیشترین میزان توان مصرفی این محصول به 2.76 وات برسد. سرعت فن بین 500 تا 1500 دور در دقیقه است و قادر است در حداکثر سرعت جریان هوایی برابر 56.5 فوت مکعب در دقیقه ایجاد کند. محدوده نویزی که این محصول ایجاد می کند بین 17.8 تا 27 دسی بل است که با توجه با مشخصات میزان خوبی است.

تست اجمالی

این که بگویم از دستگاه های تست نویز فن و ابزارهای دقیق اندازه گیری میزان جریان هوا برای تست این محصول استفاده کردیم دروغ گفته ایم. اما در کل سعی کردیم یک شرایط منطقی را داشته باشیم که اکثر کاربران از آن استفاده می کنند. در کل فن ها براحتی با استفاده  از نصب شدند و موردی وجود نداشت. ما از کنترلر خود فن استفاده کردیم چون مادربرد ما از قابلیت Asus Aura پشتیبانی نمی کرد. با این وجود با خود کنترلر هم امکان مدیریت رنگ ها بودش. در حالت کلی فن ها در زمان کار کردن صدای بسیار کمی را ایجاد می کردند و میزان گردش هوای فن ها خوب بود. از آنجایی که سه فن RGB در جعبه این محصول وجود دارد برای همین شما می توانید براساس نوع کیس یکی از فن را پشت و دو فن دیگر را در جلو یا بالای کیس قرار دهید. نصب فن ها براحتی انجام شد و موردی خاصی نبود. ما از کنترلر RGB استفاده کردیم. برای این موضوع کافی است که کانکتور پاور را به پاور خودتان وصل کنید و هر کدام از خروجی را هم به یکی از فن ها اتصال دهید. اگر موردی برای طول سیم دارید می توانید از کابل های افزایش دهنده طول سیم استفاده کنید. بدون هیچ اغراقی RF 120 یکی از فن های RGB خوب در بازار است چون هم قیمت مناسبی دارد و هم امکانات منطقی را در اختیار کاربر قرار می دهد. درست است قیمت این محصول در ایران به خاطر دلار بالا خواهد بود اما در کل 42 دلار برای سه فن RGB قیمت بالایی نیست.

8.99راندمان8.9امکانات8.9طراحی8.8ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
کارایی خوب، صدای کم فن، امکان استفاده با مادربرد و کنترلر، قیمت منطقی در مقایسه با امکانات، وجود پد برای کاهش لرزش، روشنایی خوب، شش حالت رنگی
معایب:
هماهنگی فقط با قابلیت AURA در مادربردهای ایسوس
امتیاز:
8.99راندمان8.9امکانات8.9طراحی8.8ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
یک ست فن RGB خوب و کارامد برای کسانی که می خواهند تنوع به کیس خودشان بدهند و دمای کیس را هم کاهش دهند.
(39 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.