بررسی کولر پردازنده GAMMAXX L240 برند Deepcool

تاکنون دو خنک کننده مایع را مورد بررسی قرار دادیم. خنک کننده Castle 240 RGB که از سری محصولات گیمینگ شرکت Deepcool است اولین محصول مورد بررسی ما بود. دیگر خنک کننده مورد بررسی هم Liqfusion 240 RGB از شرکت انرمکس بود. این دو محصول  هر دو مجهز به دو فن دوازده سانتی هستند و یکی از نقاط مشترک در نام آنها هم عدد 240 است  که در نام آنها دیده می شود. حال در سومین بررسی خنک کننده آبی به سراغ محصولی دیگر از شرکت Deepcool رفتیم. این خنک کننده از سری گیمینگ این شرکت نیست و با برند خود شرکت ارائه می شود. این محصول هم مانند دو خنک کننده مورد بررسی عدد 240 را در نام خود یدک می کشد و این موضوع نشان می دهد که باید با محصولی در رده دو خنک کننده مورد بررسی رو به رو باشید. در مطلب پیش روی نگاهی خواهیم داشته باشیم به خنک کننده  GAMMAXX L240 که با قیمت حدود 90 دلاریش می تواند گزینه ای خوبی برای کاربرانی باشد که دوست دارند با هزینه نچندان بالا پردازنده خود را در هنگام اورکلاک خنک تر نگه دارند.

 بسته بندی محصول

ساختار بسته بندی در GAMMAXX L240 کمی با Castle 240 RGB فرق دارد. در L240 برخلاف دیگر محصول مورد بررسی از شرکت Deepcool تجهیزات در داخل بسته بندی های کاغذی نیست و تجهیزات جانبی خنک کننده در داخل کیسه پلاستیکی قرار دارد. البته در هر دو بسته بندی از یک جنس مقوا برای بخش داخلی بسته بندی استفاده شده است. در قسمت پشتی خارج بسته بندی مانند همیشه شاهد ارائه اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی و امکانات محصول هستیم. جعبه L240 سایز کوچک تری دارد اما با این وجود امکانات کاملی در داخل جعبه دیده می شود. مانند قبل در بسته بندی کولر دو فن دوازده سانتی متری RGB از نوع Hydro Bearing وجود دارد.

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

علاوه بر این در داخل بسته بندی دو کیسه قرار دارد که در داخل یکی کنترلر به همراه کابل ها و  دیگری صفحه فلزی و پیچ ها در داخل آنها تعبیه شده است. روی کیسه دوم عبارت اینتل و ای ام دی دیده می شود که نشان دهنده تعبیه امکانات جانبی نصب خنک کننده روی سوکت های اینتل و ای ام دی است.

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

همچنین رادیاتور مشکی رنگ و پمپ و بلاک خنک کننده که روی آن علامتی درج شده است و به وسیله دو لوله به یکدیگر متصل شده اند دیده می شود. لوله ها برای مقاومت بهتر و طول عمر بیشتر دارای پوشش هستند که این موضوع خیال کاربر را تا حدود زیادی راحت می کند.

 

مشخصات و طراحی محصول

براساس آنچه در وب سایت رسمی شرکت Deepcool منتشر شده است این خنک کننده مانند دیگر محصول مورد بررسی ما از تمامی سوکت های موجود اینتل و ای ام دی موجود پشتیبانی می کند و خوشبختانه در صورت داشتن مادربرد و پردازنده های نسل قبل مشکلی در زمینه استفاده از این پردازنده نخواهید داشت. رادیاتور این خنک کننده دقیقا مانند Castle 240 دارای ابعادی برابر با 27×120×274 میلی متر دارد که این طول امکان نصب دو فن دوازده سانتی متری که در داخل جعبه قرار داده شده است را به شما می دهد. 

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

ضخامت رادیاتور در بیشترین میزان به ۴.۵ سانتی متر می رسد. این میزان فضای کافی را به کاربر می دهد تا بعد از نصب فن ها هم بتواند فاصله کافی در بخش بالای مادربرد داشته باشد. با این وجود حتی بعد نصب فن ها موردی نخواهید داشت و این مورد باعث می شود که بتوانید مدیریت بهتری در داخل کیس داشته باشید و گردش هوای به خوبی انجام شود. برای گردش مایع رادیاتور با استفاده از دو لوله به پمپ متصل شده است. این لوله ها برای محافظت بهتر دارای پوشش هستند. مانند دیگر خنک کننده موردی بررسی رادیاتور خنک کننده دارای پوشش رنگی مشکی رنگی است و در دو طرف آن هشت فضا برای نصب فن ها دیده می شود. رادیاتور L240 از طراحی بهینه شده کانال های آبی مایکرو E-Shaped بهره می برد که این موضوع باعث افزایش کارایی آن در هدایت گرمایی می شود. از آنجایی L240 از رادیاتوری شبیه به Castle 240 بهره می برد همانند دیگر خنک کننده مایع در کنار یکی از لوله ها یک درپوش قرار داده شده است که با باز کردن این دریچه مایع کولانت داخل خنک کننده مایع خالی می شود و برای همین اشاره شده است که برچسب روی آن نباید برداشته شود. در مورد عایق کاری و اتصالات L240 چیزی کمتر از برادر خود ندارد و خیالتان از این بابت راحت خواهد بود.  اتصالات در نزدیک موتور و بخش خنک کننده از نوع فلزی و قابل حرکت است که می توان براساس نیاز آن را تغییر جهت داد. 

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

مقاومت اتصالات خوب است و مورد یا مشکلی در این زمینه دیده نمی شود. بلاک خنک کننده از جنس مس است که انتقال حرارت را بهتر انجام می دهد. در این بخش موتور هم قرار داده شده است وظیفه گردش مایع را بر عهده دارد. مانند دیگر خنک کننده مورد بررسی، در داخل این بخش به ترتیب از بالا به پایین یک موتور قوی برای ایجاد جریان مایع قوی تر و با فشارتر، محور سرامیکی با کارایی و طول عمر بالا بیشتر، پروانه با طراحی پشت بسته برای ایجاد فشار بیشتر مایع و در نهایت بلاکی که از مس خالص ساخته شده است که روی پردازنده قرار می گیرد و باعث می شود گرمای پردازنده با سرعت به مایع خنک کننده منتقل شود. این بلاک مسی با تعداد زیادی پیچ ثابت شده است که نقش بسزایی در انتقال حرارتی ایفا می کند. 

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

در بخش بالایی که حالت آینه ای دارد لوگویی درج شده است و در زیر آن نورپردازی RGB انجام می شود که باعث جذابیت بیشتر آن می شود. 

بررسی-کولر-پردازنده-gammaxx-l240-برند-deepcool

این خنک کننده با قابلیت نورپردازی RGB در مادربردهای ایسوس، ام اس ای، گیگابایت و ازراک هماهنگی دارد و این بدان معنا است که شما می توانید در صورتی که مادربرد شما از قابلیت نورپردازی پشتیبانی می کند براحتی علاوه بر نوع نورپردازی مادربرد، خنک کننده را هم کنترل کنید. نکته جالب این که وقتی همزمان نور فن های خنک کننده تغییر می کند رنگ بخش بلاک خنک کننده هم تغییر می کند که این موضوع باعث جذابیت بهتر می شود. در ادامه دیگر مشخصات فنی  کامل این خنک کننده را مشاهده می کنید.

موارد

اطلاعات

جنس رادیاتور

آلومینیوم

طول لوله انتقال مایع

310 میلی متر

سرعت پمپ

2550 دور در دقیقه با ده درصد تغییر در جهت مثبت و منفی

میزان نویز پمپ

18.9 دسی بل

توان مورد استفاده پمپ

2.52 وات

فشار مایع پمپ

69.34

میزان نویز فن

کمتر از 30 دسی بل

 

 تست و نتایج آن

برای اینکه شرایط یکسانی را برای مقایسه با دو محصول مورد بررسی برقرار کنیم تصمیم گرفتیم این خنک کننده را هم روی سیستمی با مشخصات فنی یکسان تست کنیم. سیستمی برای تست این خنک کننده استفاده کردیم دارای پردازنده سری 8 است و از حافظه جی اسکیل و مادربرد Maximus X Formula بهره می برد.

پردازنده: Core i7 8700K

مادربرد: Asus Maximus X Formula

حافظه: GSKILL 2*8GB DDR4-3200

کارت گرافیک: GTX 1080

کیس: EARLKASE RGB

از آنجایی که L240 ساختاری شبیه به Castle 240 دارد برای همین مورد در زمینه نصب نداشتم و تقریبا شرایط یکسانی برای نصب را تجربه کردیم. این دو خنک کننده از نظر ساختار شباهت زیادی به هم دارند به خصوص در بخش رادیاتور که بخش مهم و وقت گیر برای نصب است. به همراه خنک کننده یک بسته کوچیک خمیر سیلیکون هم قرار داشت که ما از آن برای خنک کننده استفاده کردیم. البته خمیر زیادی نبود اما در کل برای یک بار استفاده کافی بود. مانند تست های محصولات قبل بعد از نصب خنک کننده سیستم دمای پردازنده را در حالت های مختلف فرکانس در حالت Idle و پردازش تست کردیم که نتیجه آن را در جدول ذیل می بینید.

اشاره: دما به سانتیگراد درج شده است.

 

حالت ایده ال/ Deep CooL L240

حالت پردازشی/ Deep Cool

L240 

حالت ایده ال/ Deep CooL C240

حالت پردازشی/ Deep Cool

C240 

حالت ایده ال/ Enermax

حالت پردازشی/ Enermax

فرکانس استاندارد

5.3

52.1

5.2

52.5

 5.25

51.8

فرکانس 4.5 گیگاهرتز

7.62

63.8

7.6

63.5

7.52

63.6

فرکانس 4.8 گیگاهرتز

8.8

75

8.5

74.02

8.6

74.05

 براساس اطلاعات فنی میزان نویز فن ها کمتر از 30 دسی بل در حداکثر میزان دور است به همین علت ما سعی کردیم در زمانی که همه جا ساکت است صدای فن را به صورت تجربی تست کنیم و ببینم که گوش های ما به عنوان یک کاربر تا چند اندازه صدای فن قابل شنیدن است. در کل صدای من در بیشترین میزان ازاردهنده نبود و در محیط ساکت هم صدای فن مناسب بود. البته صدای فن ها به طور کامل شنیده می شد اما مشکل ساز نبود. با این وجود به نظر ما می توانست کمتر از این باشد.

8.98.9راندمان8.7امکانات8.9طراحی9ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
کارایی مناسب با توجه به قیمت، امکانات جانبی برای نصب روی سوکت های مختلف، نویز کم پمپ و کارایی مناسب آن، نورپردازی RGB کولر با قابلیت هماهنگی بین فن و بخش نمایشی روی بلاک مسی، قیمت خوب، کیفیت مناسب اتصالات، هماهنگی با مادربردهای برندهای مختلف
معایب:
عدم پشتیبانی از مدیریت نورپردازی به صورت Manual (یعنی فقط باید مادربرد شما قابلیت مدیریت نورپردازی داشته باشد)، نویز فن می توانست کمتر باشد،
امتیاز:
8.98.9راندمان8.7امکانات8.9طراحی9ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
خنک کننده خوش قیمت و کارامد با نورپردازی و جلوه بصری خوب و قابلیت هماهنگی با مادربردهای مختلف
(11 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان

    :-bd:-bd:-bdعالی.ممنون از بررسیتون

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.