بررسی هدفون Aurvana SE و آمپلی فایر هدفون SXFi شرکت کریتیو

نام شرکت کریتیو برای بسیاری از افراد یادآور کارت صداهای حرفه ای و بلندگوهای با کیفیت است. این شرکت سال ها است که در این زمینه فعالیت می کند و توانسته با ارائه محصولات با کیفیت محبوبیت فراوانی را در بین کاربران بدست آورد. با آنکه مدت زمانی این شرکت مانند گذشته به نظر نمی رسد اما توانست با برنامه ریزی و ارائه محصولات جدید بازهم به بازار پرطرفدار تجهیزات صوتی برگردد. در بین محصولاتی که این شرکت به تازگی وارد بازار کرده است یکی از محصولات که می تواند برای بسیاری از افراد جذابیت داشته باشد مجموعه هدفون و آمپلی فایر هدفون SXFI این شرکت که تجربه شما را از گوش دادن به موسیقی به طور کامل تغییر می دهد.  

 جعبه و طراحی محصول

کریتیو در یک حرکت هوشمندانه و البته محدود، هدفون و آمپلی فایر هدفون را با قیمت یکی از محصولات ارائه می کند. یعنی اینکه اگر شما آمپلی فایر را بخرید یک هدفون Aurvana SE دریافت می کنید. این حرکت باعث می شود که شما با قیمت یک آمپلی فایر هدفون SXFi بتوانید یک هدفون هم داشته باشید. آمپلی فایر SXFi جعبه کوچکی دارد که روی آن لوگو و تصویری از Super X-Fi شرکت کریتیو و در پشت آن هم اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی محصول دیده می شود. در داخل این جعبه کوچک یک محصول مستطیلی نازک که در داخل فوم محافظ قرار دارد دیده می شود. 

در زیر این فوم هم کابل USB نوع C و کانکتور OTG تعبیه شده است. این مبدل پورت USB نوع C را به کانکتور Mini USB تبدیل می کند. 

کیفیت ساخت بدنه این تقویت کننده خوب است و وزن بسیار کمی دارد. در یک سمت این بخش پورت USB و در طرف دیگر جک 3.5 میلی متری برای اتصال به هدفون در نظر گرفته شده است. 

در بخش جلویی هم کلید مدیریت حجم صدا و یک کلیدهای مدیریتی دیگر دیده می شود. علاو ه بر این سوراخ ریز هم در نزدیک کلید دایره ای این آمپلی فایر دیده می شود که برای دیود نوری تعیین وضعیت قابلیت SXFi است. در کل این آمپلی فایر سایز و طراحی خوبی دارد و بسته بندی کلی آن هم بسیار کوچک است.

اما هدفون Aurvana SE یک جعبه مشکی رنگ دارد که روی عبارت Aurvana Special Edition درج شده است و همچنین به این مورد اشاره شده است که این محصول دارای تاییدیه Super X-Fi است و این بدان معنا است که به خوبی با آمپلی فایر ارائه شده توسط شرکت هماهنگی دارد. وقتی جعبه را باز می کنید با یک ساختار ساده رو به رو می شود که به نظر برای محصولی در این رده کمی غیر حرفه ای به نظر می رسد (البته این نظر ما است). هدفون در داخل یک بسته فومی نازک سفید رنگ قرار دارد. از آنجایی که این هدفون از نوع سیمی ثابت است به همان علت باید کمی در حمل و نقل و استفاده آن دقت کرد. سیم هدفون برخلاف بسیاری از محصولاتی که ما تست کردیم به یک بلندگو متصل نشده است و هر بلندگو سیم خودش را دارد. برای محافظت از سیم در بخش اتصال به هدفون از یک بخش پلاستیکی استفاده شده است که تا حدود زیاد احتمال بریده شدن سیم در استفاده طولانی مدت و یا در حالت تحت فشار قرار گرفتن را کم می کند.

جنس سیم از نوع نرم و با انعطاف پذیری بالا است. از آنجایی که این هدفون فاقد میکروفون است برای همین کانکتور 3.5 میلی متری مورد استفاده به صورت استاندارد است و دارای بخش اتصالی اضافی نیست. (منظورم اتصال زمین و دو کانال های چپ و راست است).بدنه هدفون از نوع پلاستیک است و به جز نوار ریلی که با استفاده از آن می توانید اندازه هدفون را روی سر خودتان تغییر دهید بقیه بخش ها پلاستیکی است.

مانند اکثر هدفون هایی که بررسی کردیم در بخش فوقانی سر یک بالشتک نرم قرار داده شده است که باعث کاهش فشار روی بخش فوقانی سر می شود.

در بخش بیرونی بالشتک بالایی عبارت Aurvana SE  درج شده است. 

  در کل Aurvana SE طراحی ساده ای دارد اما با این وجود ساختار و طراحی آن در رده محصولات خوب قرار میگیرد. فوم های اطراف بلندگوها که روی گوش قرار می گیرد ضخامت خوبی دارد و همچنین نرم و راحت است که این موضوع در طولانی مدت باعث آزار گوش شما نمی شود. 

بخش خارجی بلندگوها از نوع پلاستیک شفاف است که براحتی تصویر خودتان را در آن می بینید! 

همچنین این بخش مستعد باقی ماندن اثر انگشت است برای همین اگر زیاد در این مورد حساس هستید ممکن است زیاد این موضوع برایتان خوشایند نباشد. روی پایه پلاستیکی نگه دارنده بلندگو علامت SXFi دیده می شود.

وزن هدفون با توجه به اندازه اش خوب است و این موضوع کم بسزایی به استفاده راحت تر از آن می کند. از آنجایی که این محصول به آمپلی فایر متصل می شود هیچ دکمه کنترل حجم صدای روی آن و کابل متصل به هدفون دیده نمی شود.

مشخصات فنی و تست

از آنجایی که آمپلی فایر SXFi با استفاده از کابل USB به گوشی متصل می شود برای همین نیاز به باتری ندارد و توان مورد نیاز خود را از گوشی یا پخش کننده تامین می کند. (اشاره به این موضوع حائز اهمیت است که این آمپلی فایر قابلیت اتصال به گوشی های اندرویدی، کامپیوتر، محصولات اپل با سیستم عامل Mac OS و کنسول های بازی را دارد). براساس اطلاعات ارائه شده است این تقویت کننده مجهز به یک مبدل دیجیتال به آنالوگ AKM مدل AK4377 است که قادر است تا حداکثر میزان 128 دسی بل را پشتیبانی کند. همچنین این دستگاه قادر به پشتیبانی از چیدمان 2.1، 5.1 و 7.1 کانال با میزان نمونه برداری 24 بیت 96 هزار هرتز است. میزان نصب Signal Noise rate این هدفون حداکثر 120 دسی بل و میزان تخریب صوتی هم به 0.0003 درصد می رسد که بسیار ناچیز است. با توجه به مشخصاتی که شرکت کریتیو روی جعبه درج کرده است می توان گفت SXFi یک محصول حرفه ای با کارایی خوب خواهد بود. (در جدول ذیل بعضی دیگر از مشخصات فنی آمپلی فایر را مشاهده می کنید).  

حداکثر توان خروجی در 600 اهم

26 میلی وات

حداکثر توان خروجی در 300 اهم

51 میلی وات

حداکثر توان خروجی در 32 اهم

370 میلی وات

حداکثر توان خروجی در 16 اهم

425 میلی وات

 اطلاعات فنی چندان زیادی از هدفون Aurvana SE پیدا نکردیم. با این وجود براساس اطلاعات موجود این هدفون دارای درایوهای 40 میلی متر با آهن ربای نئودیمیومی است  و در محدوده فرکانس 10 هرتز تا 30 هزار هرتز کار می کند. میزان آمپدانس آن 32 اهم (با توجه میزان اهم این هدفون حداکثر توان خروجی 370 میلی وات توسط آمپلی فایر در این هدفون قابل دست یابی است) و میزان حساسیت این  محصول 103 دسی بل است. هدفون مجهز به کابل 1.2 متری مقاوم در مقابل اکسید شدن است و وزن آن حدود 210 گرم است که این وزن به دلیل استفاده از پلاستیک فراهم شده است.

 

تست آمپلی فایر و هدفون

موردی که باعث می شود آمپلی فایر SXFi کریتیو را بیش از پیش از دیگر محصولات متمایز کند تنها مشخصات فنی پیشرفته آن نیست بلکه قابلیت جالبی است که در کمتر محصولی می توان دید. برای استفاده از این قابلیت جالب نیاز است که شما سه تصویر (یکی از صورت و دو عکس از هر گوشی) در اپلیکیشن مخصوص این آمپلی فایر بگیرید. در این حالت این دستگاه قادر است براساس ساختار گوش و صورت شما تنظیمات صدا را شخصی سازی کند. به همین علت برای هر فرد بهترین ترکیب و تنظیم صوتی را برای دست یابی به حداکثر کیفیت در نظر گرفته می شود. کریتیو با استفاده آنالیز و تحلیل سه تصویری که شما به نرم افزار دادید و با استفاده از هوش مصنوعی (AI) تجربه ای متفاوت را برای شما در هدفون بوجود می اورد. برای شروع تست باید نرم افزار SXFi را دانلود کنید بعد از نصب این برنامه از شما درخواست می شود که ابتدا تصویری از گوش راست، بعد از صورت و در آخر گوش سمت چپ بگیرید. البته در این مرحله بهتر است کسی از شما عکس بگیرید چون در حالت سلفی خیلی آسان نیست که از گوش خودتان عکس بگیرید! البته از آنجایی که نویسنده کسی را نداشت مجبور شد از گوش خودش به روش سلفی عکس بگیرید! 

بعد از گرفتن عکس شما نرم افزار شخصی سازی را نهایی می کند. در خود برنامه یک سری موزیک به صورت پیش فرض قرار دارد که شامل یک موسیقی هندی سه بعدی می شود. البته شما می توانید موسیقی ها مورد نظر خودتان را در گوشی ذخیره کنید و آن را در نرم افزار باز کنید. وقتی آمپلی فایر را با استفاده از کابل USB موجود در جعبه به گوشی نصب می کنید براحتی توسط گوشی شناخته می شود. البته اگر گوشی به اینترنت دسترسی داشته باشد بروزرسانی Firmware آمپلی فایر هم در صورت موجود انجام می شود در این حالت نیاز دارید آن را به گوشی متصل نگه دارید. این مورد باعث می شود باگ های موجود کمتر شود (ما بروزرسانی را برای این آمپلی فایر هدفون انجام دادیم که زمانش زیر دو دقیقه بود). وقتی آمپلی فایر را وصل می کنید یا بروزرسانی می کنید به صورت پیغام صوتی به شما مواردی گوشزد می شود. دکمه کوچک وسط دکمه تغییر حجم صدا روی آمپلی فایر برای توقف و پخش صدا به کار می رود و بخش دایره ای هم برای فعال یا غیر فعال کردن قابلیت SXFi است. وقتی که قابلیت SXFi غیر فعال باشد دیود نوری کوچکی که در کنار دکمه ای دایره ای قرار دارد به رنگ نارنجی خواهد بود اما وقتی با فشار دادن دکمه دایره ای این قابلیت را فعال کنید دیود به رنگ سبز در خواهد آمد. البته با تغییر حالت شما می توانید در نرم افزار هم ببینید که ایکون SXFi مورد نظر روشن یا خاموش می شود.

در صورتی خاموش بودن صدا افکت و شبیه سازی ندارد و تقریبا صدای استاندارد را با کمی بیهنه سازی می شنوید اما با فعال کردن این قابلیت صدا به صورت Surround در اطراف سر شنیده می شود و پردازنده صوتی آمپلی فایر به طور کامل وارد عمل می شود. به خصوص اگر موسیقی با این قابلیت بهینه سازی شده باشد بهتر می توانید تاثیر آن را درک کنید. در کل صدای خروجی کیفیت خوبی دارد و دقیقا آن چیزی بود که ما همیشه از Creative یاد داریم. این شرکت در این محصول هم توانسته قیمت و کارایی خوب را به کاربر ارائه کند. ما برای تست بیشتر در حالتی که آمپلی فایر هدفون به گوشی Pixel 2 XL وصل بود تعداد قطعه موسیقی را در نرم افزار Spotify هم تست کردیم تا ببینم آمپلی فایر و هدفون در وضعیت های مختلف چطور ظاهر می شود. براساس تجربه تست هدفون ها مختلف می توان گفت ترکیب هدفون Aurvana SE و آمپلی فایر SXFi یک ترکیب دوست داشتنی برای موسیقی و کاربردهای دیگر است. البته در بعضی از موارد که قابلیت SXFi روشن بود صدا آن جذابیت لازم را نداشت که به نظر ما می توانست به عدم هماهنگی قابلیت با نرم افزار باشد با این وجود در مجموع می توان امتیاز خوبی به کیفیت صدای این مجموعه خوش قیمت داد. البته ما با این موضوع بسنده نکردیم و آمپلی فایر را با استفاده از پورت USB به لپ تاپ HP Spectre x360 15  وصل کردیم  در این حالت بعد از چند ثانیه ویندوز ده این آمپلی فایر را شناخت و به عنوان SXFi AMP در بخش صدای ویندوز شناخته می شود.

در این حالت هم ما خروجی را به آمپلی فایر 7.2 کانال سونی متصل  کردیم تا کیفیت آن را در حالتی که به کامپیوتر متصل است تست کنیم که در این حالت هم آمپلی فایر SXFi به خوبی ظاهر شد. از نظر ما برای کسانی که بدنبال کیفیت صدای خوب و قیمت منطقی هستند این مجموعه از شرکت Creative یک گزینه خوب است چون می توان از آن در کاربردهای مختلف استفاده کرد.  

جمع بندی صوتی

محدود صوتی

امتیاز از 10

صدای فرکانس پایین (Bass)

8.5 از 10

صدای فرکانس متوسط (Midrange)

8.2 از 10

صدای فرکانس بالا (Trible)

8.6 از 10

8.58.9راندمان8.2امکانات8.3طراحی8.4ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
کیفیت صدای خوب آمپلی فایر و هدفون، امکان شخصی سازی و بهینه سازی صدا براساس ساختار گوش و جمجمه، امکان استفاده از آمپلی فایر و هدفون برای مصارف مختلف (امکان اتصال به کنسول بازی، کامپیوتر و موارد دیگر)، نصب و راه اندازی آسان، طراحی کوچک و مناسب آمپلی فایر هدفون، وزن کم هدفون، تفکیک صوتی مناسب
معایب:
در زمان فعال سازی SXFi در بعضی از موسیقی صدای خواننده چندان خوب شنیده نمی شود (شبیه سازی چند کاناله می توانست بهتر باشد)، آمپلی فایر می توانست خروجی های صوتی دیگر هم داشته باشد (البته نظر شخصی نویسنده است)
امتیاز:
8.58.9راندمان8.2امکانات8.3طراحی8.4ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
مجموعه ای کاربردی و خوش قیمت برای کسانی که می خواهند علاوه بر پخش موسیقی از کیفیت صدای مناسب در بازی ها و تماشای فیلم هم لذت ببرند.
(11 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • سلام . خسته نباشین . قیمتش چنده ؟

    0 پاسخ
  • سلام دوست عزیز

    قیمت آمپلی فایر و هدفون در پکیجی که شرکت کریتیو در نظر گرفته بودش 149 دلار هستش. یعنی شما قیمت آمپلی فایر را میدهید و هدفون رایگان است.

    1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.