بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال( نویز را فراموش کن)

تاکنون تمام هدفون های Over Ear (روی گوش) که مورد بررسی قرار دادیم فاقد فناوری حذف نویز محیطی بود و به همین علت وقتی می خواستید از آنها در محیطی شلوغ یا با نویز بالا استفاده کنید صدای محیطی تا حدودی باعث می شد لذت شنیدن موسیقی تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. به همین علت این بار تصمیم گرفتیم یک هدفون مجهز به فناوری حذف نویز را مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم که مجهز بودن به این قابلیت تا چقدر در کیفیت و تجربه شنیدن موسیقی با هدفون موثر است. در این بررسی نگاهی خواهیم داشت به هدفون ATH-ANC900BT شرکت Audio-Technica که مدتی پیش در نمایشگاه CES 2019 رونمایی شد.

 طراحی محصول

طراحی یکی از نقاط مثبت این هدفون به حساب می اید چون باعث می شود که کاربر حس خوبی از استفاده این محصول داشته باشد. ATH-ANC900BT با طراحی مشکی و ساده خود واقعا حس خوبی را به کاربر القا می کند.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

پد بالای سر در این هدفون در مقایسه با اندازه هدفون چندان کوچکتر به نظر می رسد، اما با این وجود به خوبی روی سطح فوقانی سر را می پوشاند و واقعا نرم است. ریل های کشویی برای تغییر اندازه سایز هدفون در مقایسه با محصولات دیگر این شرکت کمی بالاتر تعبیه شده است و نزدیک به پد بالای سر است.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

این موضوع به این دلیل است که در این هدفون امکان تا شدن بلندگوها وجود دارد. برای همین بخش ریلی در قسمت بالاتر تعبیه شده است. بخش ریلی به علت استفاده از فلز مقاومت خوبی دارد و باعث استحکام هدفون هم می شود. قابلیت Folding بلندگوهای هدفون باعث می شود که بتوان این هدفون را در یک بسته بندی جمع و جور حمل کرد.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

کیفیت لولاها در محل تاشدن خوب است و مقاومت خوبی دارد.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

همچنین برای راحتی قرارگیری بلندگو روی سر پایه های متصل به بلندگو تا زاویه سی درجه امکان تغییر زاویه را دارند. همچنین اگر بخواهید هدفون را روی سطحی بگذارید بلندگو امکان چرخش به صورت 90 درجه در یک جهت را دارد.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

بلندگوهای سایز بسیار خوبی دارند و پوشش دور آن کاملا نرم و خوش ساخت است. این پدها براحتی گوش را پوشش می دهد (البته سایز گوش هم مهم است) و این موضوع خود باعث می شود صدای محیطی را حتی بدون روشن کردن قابلیت حذف نویز کمتر بشنوید.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

کیفیت و ضخامت پدهای روی گوشی بسیار خوب است و واقعا احساس خستگی یا درد بعد از استفاده طولانی را به شدت کاهش می دهد. کلیدهای مدیریتی و تمام امکانات ارتباطی روی بلندگوی چپ قرار دارد و روی بلندگوی راست تنها چند منفذ برای دریافت کننده فرکانس های محیطی در سیستم حذف نویز دیده می شود. این منفذ روی هر دو بلندگو در بخش بالایی پشتی هر بلندگو دیده می شود که تقریبا پشت سر کاربر قرار میگیرد.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

کلید خاموش و روشن کردن به صورت اسلایدی است.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

در کنار این کلید دکمه فعال و غیر فعال سازی سیستم حذف نویز دیده می شود. مانند بسیاری دیگر از محصولات امکان اتصال هدفون با استفاده از سیم به پخش کننده هم وجود دارد. برای شارژ این محصول هم یک پورت Mini USB در نظر گرفته شده است.

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

بررسی هدفون ATH-ANC900BT با فناوری حذف نویز فعال

کابل ها و کانکتورهای همراه هدفون کامل است و با استفاده از کابل ها هیچ محدودیتی برای استفاده هدفون ندارید (حتی کانکتورهای دو تایی برای استفاده در داخل هواپیما هم در نظر گرفته شده است).

امتیاز طراحی: 8.9 از 10

 

مشخصات فنی و امکانات

قبل از پرداختن به مشخصات فنی تصمیم داریم نگاهی اجمالی به امکانات این هدفون داشته باشیم. سیستم حذف نویز فعال ترکیبی یا Hybrid در این هدفون قادر است طیف وسیعی از نویزهای محیطی را خنثی کند و حتی در محیط های شلوغ کمترین میزان نویز را خواهید شنید. همچنین برای ارائه تولید بهتر صدا در محدود فرکانسی مختلف از بلندگوهای 40 میلی متری با دیافراگم با پوشش DLC یا Diamond Like Carbon در این هدفون استفاده شده است که این نوع دیافراگم می تواند محدود فرکانسی بهتری را ایجاد کند. همانطورکه می دانید یک از مواردی که باعث می شود یک بلندگو صدای بهتری را تولید کند، نوع و کیفیت ساخت دیافراگم بلندگو است. Audio Technica دراین محصول از بلوتوث نسخه 5 استفاده کرده که جدیدترین استاندارد بلوتوث است. همچنین سطح خارجی بلندگوی سمت چپ مجهز به قابلیت لمسی برای کاهش و افزایش حجم صدا، پخش موسیقی و پاسخ دادن به تماس است. از دیگر امکان این هدفون که در بخش طراحی هم به گونه ای به آن اشاره شد، دکمه قابلیت فعال یا غیرفعال کردن سیستم حذف نویز است که به شما امکان می دهد صدای فردی که با شما حرف می زند یا در هواپیما صحبت مهماندار یا اعلان های داخل هواپیما را بدون برداشتن هدفون بشنوید. به این موارد امکان مدیریت قابلیت حذف نویز و بعضی از امکانات که از طریق نرم افزار خود Audio Techinca قابل دسترس است را هم باید اضافه کنید. در ادامه مشخصات فنی این هدفون را در جدول زیر می بینید.

مشخصات فنی

سیستم حذف نویز

سیستم حذف نویز فعال ترکیبی

اندازه بلندگو (درایو)

40 میلی متر

محدود فرکانسی

5 هرتز تا 40 هزار هرتز

حساسیت

103 دسی بل با فعال سیستم حذف نویز

100 دسی بل با غیر فعال بودن سیستم حذف نویز

امپدانس ورودی

35 اهم (در صورت غیر فعال بودن سیستم حذف نویز)

باتری

3.7 ولت لیتیوم پلیمر قابل شارژ

عمر باتری

حداکثر 35 ساعت در صورت فعال بودن بلوتوث و سیستم حذف نویز

حداکثر 60 ساعت وقتی فقط سیستم حذف نویز فعال باشد

زمان لازم برای شارژ کامل

حدود 5.5 ساعت

طول کابل

1.2 متر قابل جدا شدن

نوع میکروفون

خازنی

محدوده فرکانس میکروفون

50 هرتز تا 4000 هرتز

حساسیت میکروفون

- 44 دسی بل

نوع بلوتوث

5

محدود پوشش بلوتوث

حدود 10 متر

کدک های قابل پشتیبانی صوتی

aptX، AAC، SBC

 

امتیاز بخش فنی و امکانات: 8.5 از 10

تست و ارزیابی

ما این محصول را برای حدود یک ماه در شرایط مختلف تست کردیم تا نتیجه گیری نهایی ما منطقی باشد. برای داشتن شرایط یکسان ما دقیقا از گوشی قبلی که برای تست هدفون های دیگر استفاده کردیم بهره بردیم. این هدفون مجهز به سیستم حذف نویز فعال است، اما از فناوری Hi-Fi پشتیبانی نمی کند. با این وجود زمانی که با استفاده از رابط بلوتوث آن را به گوشی Pixel 2 XL متصل کردیم کیفیت صدا در سطح واقعا خوبی بود. در مراحل اولیه این هدفون را در محیط بیرون زمانی که برای پیاده روی و دویدن رفته بودیم استفاده کردیم. در محیط بیرون سیستم حذف نویز به خوبی عمل می کند و صدای محیطی تقریبا شنیده نمی شود. همچنین با غیرفعال کردن سیستم حذف نویز صدای اصلی کم می شود و شما صدای محیط را می شنوید. البته در این حالت صدا به دقت صدایی که با برداشتن هدفون می شنوید نیست. جزییات صوتی در حداکثر میزان حجم صدا بسیار خوب است و تخریب صوتی هدفون در حد بسیار پایین است. یکی از مواردی که به نظر ما می توانست در ATH-ANC900BT کمی بهتر باشد میزان حداکثر خروجی است چون در حداکثر میزان حجم صدا هم باز توان صوتی کمتر از دیگر محصولات به نظر می رسد. در بعضی موارد دوست داشتیم کمی توان صوتی بیشتر بود تا حس موسیقی بهتر احساس می شد با این وجود کیفیت صدا و سیستم حذف نویز در حدی بود که ما می توانستیم از این مورد چشم پوشی کنیم.

به غیر از این مورد فرصت این را داشتیم که این محصول را در مسافرتی که به تایوان داشتیم هم تست کنیم. در پرواز 14 ساعتی از لس انجلس به تایوان تقریبا برای نزدیک به دوازده ساعت این هدفون از طریق بلوتوث به گوشی متصل بود و سیستم حذف نویز آن هم فعال بود. این گوشی با وجود کامل نبودن شارژ توانست به راحتی در طول سفر کار کند و مشکلی در زمینه شارژ نداشتیم. محل نشستن ما در پرواز دقیقا در ردیف وسطی نزدیک بال بود که در این قسمت میزان صدای موتور تقریبا زیاد است و شرایط خوبی برای تست سیستم حذف نویز هدفون بودش. تفاوت زمانی که هدفون را روی گوش می گذاشتیم تا زمانی که بدون هدفون بودیم به حدی بود که تقریبا در 95 درصد مسیر هدفون روی گوش بود! با وجود تقریبا دوازده ساعت استفاده مداوم از این هدفون تقریبا مشکلی یا خستگی زیادی احساس نکردیم. همچنین با استفاده از جک L شکل مخصوص هواپیما برای تماشای فیلم در داخل هواپیما دیگر از هدفون خود ایرلاین استفاده نکردیم و براحتی همین هدفون را با استفاده از کابل به پنل هواپیما متصل کردیم. جالب این بود که در این حالت هم حالت حذف نویز را داشتیم و هم از تماشای فیلم بدون نویز محیطی لذت بردیم.

برای تست میکروفون هم آن را در شرایط آب و هوایی مختلف مانند حالت استاندارد و حالت وزش باد تست کردیم. در حالت استاندارد صدای مکالمه بسیار خوب منتقل می شد و موردی دیده نشد. در حالت وزش باد ( نه بسیار شدید) فرد پشت تلفن بیان کرد که کمی صدای وزش باد را می شنود اما آزاردهنده نیست و مکالمه را به خوبی می فهمد. در مورد قابلیت تاچ هدفون به نظر ما یک سری ضعف هایی وجود داشت که Audio Techinca می تواند با بروزرسانی نرم افزاری یا با تغییراتی آن ها را بهبود بدهد، چون این بخش در مقایسه با محصول بعضی از رقبا ضعف هایی دارد.

کارایی : 8.6 از 10

8.68.6راندمان8.7امکانات8.9طراحی8.2ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
کیفیت و تفکیک پذیری خوب صدا، سیستم حذف نویز با کارایی بالا، عمر باتری مناسب، قابلیت شنیدن صدا محیط با استفاده از قابلیت فعال و غیر فعال کردن سیستم حذف نویز، طراحی خوب، راحتی استفاده، بسته بندی و امکانات خوب، قیمت منطقی در مقایسه با قیمت و کارایی
معایب:
توان صوتی به نسب پایین (حجم صدا در بیشترین حد کمی پایین است)، کارایی نچندان بالای بخش لمسی هدفون ( به خصوص اگر دست کاربر کمی تعرق کند)، خش افتادن سریع بدنه (کمی باید مراقب باشید)
امتیاز:
8.68.6راندمان8.7امکانات8.9طراحی8.2ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
ATH-ANC900BT هدفونی است که با وجود بعضی از موارد می تواند با کیفیت صدای بالا و همچنین سیستم حذف نویز خوبش تجربه خوبی را برای شما رقم بزند.
(13 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.