بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

بعضی از وسایل ممکن است در نگاه اول چندان جالب به نظر نرسد و این طور تصور شود که خرید آن به گونه ای هدر دادن پول است، اما وقتی کمی دقیق تر به همین محصولات نگاه می کنیم، می بینیم که بسیاری از این محصولات کاربردهای جالبی دارند که می تواند در بسیاری از موارد گره از کار ما بگشاید. یکی از این محصولات که شاید جزء محصولات ضروری قرار نگیرد اما در بسیاری از شرکت های کوچک یا محیط های اداری کاربردی باشد، اسپیکرفون بلوتوث مدل Phonum از شرکت بایرداینامیک است. اینکه بگویم این اسپیکر برای کاربر خانگی گزینه ای منطقی است اغراق کرده ایم چون با قیمت 300 دلاری این محصول جذابیت زیادی برای یک کاربر خانگی ندارد اما برای ادارات و بعضی از محیط کاری کوچک این محصول می تواند یک گزینه کاربردی برای کاهش هزینه ها باشد.

 ظاهر و باطن

فارغ از قیمت که ممکن است باعث افزایش ضربان قلب شود، Phonum طراحی جالبی دارد. بایرداینامیک این محصول را در بسته بندی مناسبی به بازار ارائه کرده است  چون می خواسته پولش حلال شود! 

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

این محصول ارتفاع زیادی ندارد که این موضوع باعث می شود وقتی آن را روی میز می گذارند از نظر ظاهری بهتر به نظر برسد. 

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

برای ثبات بیشتر پایه ها و سطح نگه دارنده اسپیکر از فلز ساخته شده است (البته بدنه اطراف بلندگو به غیر از بخش فوقانی هم از جنس فلزی است). برای همین وقتی آن را در دست می گیرد کمی سنگین به نظر می رسد. البته این موضوع باعث می شود که وقتی Phonum روی هر سطحی قرار می دهید خیالتان راحت باشد که به این راحتی جا به جا نمی شود! برای جلوگیری از سر خوردن آن از یک پد فومی در زیر محصول استفاده شده است که سطح تماس را بیشتر کرده و حتی در سطوح با کمی شیب هم این بلندگو به خوبی قرار می گیرد. 

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

حالت صیقلی لبه های پایه جذابیت بصری این محصول را بیشتر کرده است. لبه ها کاملا صیقلی هستند و هیچ گونه تیزی ندارند. از آنجایی که صدای خروجی بلندگو در Phonum از سطح زیری خارج می شود به همین علت پایه و بدنه به صورت پیوسته طراحی نشده است. در کل سه پایه نگه دارنده این محصول موجود باعث ایجاد سه فضا شده است که در پخش بهتر صدا در محیط نقش دارد. همچنین برای پخش بهتر صدا روی سطح نگه دارنده تقریبا نزدیک به بخش مرکزی حالت فرورفتگی ایجاد شده است که این موضوع باعث می شود صدای خروجی اسپیکر بعدا برخورد با این بخش شکسته و با زاویه از فضای موجود به محیط منتقل شود. بخش بالایی که روی پایه ها قرار گرفته است کمی بزرگتر از سطح نگه دارنده است.

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

اگر بخشی را که لوگو Beyerdynamic روی آن درج شده است را بخش جلویی در نظر بگیرید، در دو طرف حرف Y دیده می شود و در نقطه مقابل لوگو هم دکمه خاموش و روشن کردن و پورت USB نوع C برای شارژ بلندگو و همچنین اتصال به وسایل دیگر در نظر گرفته شده است.

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

البته این بلندگو مجهز به فناوری NFC هم برای اتصال است و به همین علت لوگو آن را می توانید روی بدنه ببینید. در بخش بالایی یک قسمت توری مانند قوس دارد وجود دارد که در زیر آن میکروفون خازنی با دیاگرام کوچک قرار داده شده است. این میکروفون در محدوده 60 هرتز تا 12 کیلوهرتز کار می کند که به طور کامل طیف سیگنالی مکالمه را پوشش می دهد. از آنجایی که هدف از  طراحی این محصول داشتن محصولی با قابلیت کنفرانس تلفنی با هزینه کمتر و کارایی بهتر است شرکت بایردینامیک از فناوریGecko  استفاده کرده است تا این محصول در این زمینه واقعا قدرتمند ظاهر شود. در این فناوری از سه حالت مختلف دریافت صدا استفاده شده است. حالت اول Gecko Fix است. در این حالت که برای یک نفر در نظر گرفته شده است صدای محیطی و نویز اطراف اصلا توسط فردی که در طرف دیگر است شنیده نمی شود و تنها صدای فرد انتقال پیدا می کند. در حالت دیگر که Follow نام دارد میکروفون براساس جهت صدا و میزان سگینال دریافتی کار می کند. این حالت بیشتر برای حالتی که دو یا چند نفر در اتاق هستند و در اطراف دستگاه نشسته اند. همچنین این حالت وقتی شما در حال راه رفتن و صحبت کردن هستید گزینه مناسبی است. حالت 360 برای زمانی کاربرد دارد که افراد در اطراف میز کنفرانس نشسته باشند و بخواهند صحبت کنند در این حالت میکروفون در حالت 360 صدای همه افراد اطراف خودش را انتقال می دهد.

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

کلیدهای مدیریت در این دستگاه به خوبی تعبیه شده است. در اطراف بخش طوری مانند یک نوار پلاستیک براق با امکان عبور نور وجود دارد که به راحتی اثر انگشت روی آن می ماند (هر روز فکر کنیم نیاز است آن را تمیز کنید!). این بخش لمسی است و به راحتی می توانید با استفاده از آن صدا را زیاد و کم کنید و یا میکروفون را قطع و وصل نمایید. 

بررسی اسپیکرفون بلوتوث Phonum شرکت Beyerdynamic

همچنین با استفاده از بخشی که حالت دایره ای دارد می توانید حالت های میکروفون را براساس نیاز خود تغییر بدهید. علاوه بر یک سری گزینه ها که دارای ایکون هستند یک سری موارد هم هستند که در صورت فعال شدن روی پنل دیده می شوند. یکی از این موارد علامت اتصال و قطع تماس تلفنی است که به رنگ سبز و قرمز است. همچنین در زمان فعال بودن فناوری Gecko براساس نوع فناوری نمایشگرهای با رنگ قرمز در جهتی که میکروفون در حال دریافت صدا است روشن می شود.

 

مشخصات و تست

Phonum دارای یک باتری 2600 میلی آمپری است که براساس اطلاعات می تواند تا حدود 12 ساعت توان مورد نیاز دستگاه را تامین کند. البته این میزان بستگی به میزان حجم صدای خروجی هم دارد و در تست های ما در میزان حجم صدای 60 درصد باتری این دستگاه یازده ساعت کار کرد. البته با این وجود مدت زمان به آنچه شرکت در وب سایت ادعا کرده نزدیک است. برای پخش صدا این محصول دارای یک بلندگوی دو اینچی که به سمت پایین قرار گرفته است (Downfire Speaker). این بلندگو قادر است محدود فرکانسی 120 هرتز تا 10 کیلوهرتز را پوشش بدهد. البته به طورحتم این سوال پیش می اید که این بلندگو در محدوده فرکانس بالا زیاد خوب نیست. بله حق با شماست چون در کل هدف از طراحی این محصول برای کنفرانس تلفنی است و به همین علت فرکانس های بالا زیاد کاربرد ندارد. با این وجود به نظر ما اگر بایرداینامیک کمی محدود فرکانسی را بیشتر می کرد بهتر بود چون دور از ذهن نیست که کاربر دوست داشته باشد گاهی از این دستگاه برای پخش موسیقی هم استفاده کند. البته ما این این دستگاه را در زمینه پخش موسیقی هم تست کردیم. در حالتی که صدا در میزان حجم پایین تا پنجاه درصد بود جزییات صوتی منطقی بود اما وقتی حجم صدا را بالا می برید (بیش از 80 درصد) تخریب صوتی در فرکانس های بالا مشخص می شود. البته نباید توقع زیادی از این دستگاه در پخش موسیقی داشت چون با این هدف طراحی نشده است. اما در زمینه مکالمه و کنفرانس تلفنی باید بگویم Phonum واقعا خوب عمل می کند و ما هر سه حالت میکروفون را تست کردیم. در حالت Fix صدای محیط واقعا توسط طرف مقابل شنیده نمی شد و به خوبی صدای محیط حذف میشد و صدای مکالمه کننده به وضوح شنیده می شد. در حالت Follow دستگاه به خوبی صدای فرد را دنبال می کرد و براساس زاویه او نصب به دستگاه چراغ نمایشگر آن جهت روشن می شد. فاصله ما در این حالت به نصب زیاد بود اما براساس اظهار نظر فرد پشت خط کیفیت صدا خوب بود و مشکلی در این زمینه دیده نشد.

8.27.9راندمان8.3امکانات9طراحی7.7ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
حالت های مختلف انتقال صدا کاربر در حین مکالمه (سه حالت)، کیفیت صدای خوب در حین مکالمه، طراحی خوب، سایز مناسب برای میز کار، عمر مناسب باتری، امکان اتصال از طریق بلوتوث و USB، داشتن فناوری NFC برای اتصال سریع و راحت
معایب:
قیمت بالا، تخریب صوتی در صورت پخش موسیقی در حجم صدای بالا، باقی ماندن اثر انگشت روی پنل لمسی، محدوده سگینال نچندان مناسب بلندگو
امتیاز:
8.27.9راندمان8.3امکانات9طراحی7.7ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
گزینه مناسب برای محیط های اداری کوچیک یا اتاق های کنفرانس برای داشتن مکالمه تلفنی گروهی با هزینه نچندان بالا (ارزش گذاری براساس کاربرد در محیط اداری گذاشته شده است)
(13 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.