اختصاصی: بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

تقریبا سال قبل همین موقع بود که ما نسل قبل خنک کننده Castle 240RGB را از سری محصولات Gamestorm برند DeepCool مورد بررسی قرار دادیم. حال بعد از گذشت یکسال نسخه دوم این خنک کننده در اختیار ما قرار گرفته است. از آنجایی که DeepCool در نسخه قبلی این خنک کننده توانست نظر بسیاری از کاربران را با کارایی و طراحی جذاب خود جلب کند، به همین سعی کرد در نسخه جدید با اضافه کردن فناوری کاربردی ضد نشت و تغییراتی محصولی بهینه تر را وارد بازار کند تا بتواند نظر درصد بیشتری از کاربران را به خود جلب کند. در این مقاله سعی داریم نگاهی به این خنک کننده داشته باشیم و ببینم در نسخه دوم این محصول چه تغییراتی انجام شده است.

محتویات بسته بندی

اولین تفاوت بارز بین نسخه قدیمی و جدید Castle 240RGB رنگ بسته بندی و همچنین اطلاعات روی آن است که باعث می شود در نگاه اول تا حدود زیادی به تفاوت این دو محصول پی ببرید. جعبه نسخه دوم این محصول به رنگ سبز مغز پسته ای و خاکستری است. که روی آن به ابعادی بزرگ (تقریبا از چند صد کیلومتری دیده میشه!) اشاره شده است که این محصول دارای سیستم ضد نشت مایع است که به گفته خود شرکت استاندارد جدید در سیستم خنک کننده مایع است. علاوه بر این به جز عکس روی باکس که متفاوت است، درج لوگوهای فناوری نورپردازی شرکت های ایسوس، ام اس ای، گیگابایت و ازراک روی جعبه این موضوع را نشان می دهد که هر کدام از مادربردهای این شرکت های را داشته باشید قادر خواهید بود با استفاده از مادربرد و نرم افزارهای همراه آن نورپردازی سیستم خنک کننده را مدیریت کنید. این مورد در نسخه قبل فقط مختص مادربردهای ایسوس بود.

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

فضای داخلی بسته بندی با کمی اختلاف شبیه همدیگر است. با این وجود به نظر ما سایز جعبه نسخه دومی کمی بزرگتر است.

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

امکانات داخل جعبه شامل دو فن دوازده، جعبه تجهیزات برای نصب خنک کننده روی سوکت های مختلف و خود خنک کننده و بلاک آن است که با استفاده از دو لوله پوشش دار مانند Castle 240RGB به یکدیگر متصل شده است. 

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

  طراحی و ابعاد بلاک خنک کننده مانند نسخه قبلی است با این تفاوت که در این نسخه دیگر از برچسب روی بخش مسی استفاده نشده است و یک کاور پلاستیکی شفاف در نظر گرفته شده است. البته این مورد از نظر دسترسی آسان خوب است اما بعد از برداشتن کاور پلاستیکی امکان کثیف شدن چسب سیلیکون روی بخش مسی زیاد است. 

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

اما مهم ترین تفاوت ساختاری و فنی در این بخش سیستم ضد نشت مایع است که در نسخه قبلی وجود ندارد و این مورد باعث شده است کمی سایز رادیاتور در نسخه دوم بزرگتر از نسخه قبل باشد. به غیر این موارد تفاوت دیگری در بسته بندی یا ساختار ظاهری دیده نمی شود.

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

بررسی کولر پردازنده Castle 240RGB V2 برند GameStorm

 

مقایسه مشخصات فنی

به خاطر اینکه ممکن است نوشتن همه مشخصات فنی به صورت متنی باعث سخت شدن مقایسه آنها شود، تصمیم گرفتیم مشخصات فنی هر دو خنک کننده را در جدولی کنار همدیگر قرار دهیم.

مدل

Castle 240RGB

Castle 240RGB V2

سوکت های قابل پشتیبانی

TR4/AM4/AM3+/AM3/

AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1

LGA20XX/LGA1366/LGA115X

TR4/AM4/AM3+/AM3/

AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1

LGA20XX/LGA1366/LGA115X

ابعاد پمپ

71×79×91 میلی متر

71×79×91 میلی متر

ابعاد رادیاتور

27×120×274 میلی متر

27×120×282 میلی متر

جنس رادیاتور

الومینیوم

الومینیوم

ابعاد و تعداد فن ها

دو فن 12 سانتی متری

دو فن 12 سانتی متری

میزان جریان هوای فن ها

69.34

69.34

نوع فن ها

Hydro Bearing

Hydro Bearing

سرعت پمپ خنک کننده

2550 دور در دقیقه با 10 درصد بالا و پایین

2550 دور در دقیقه با 10 درصد بالا و پایین

عمر مفید پمپ

120 هزار ساعت

120 هزار ساعت

میزان نویز فن

زیر 30 دسی بل

زیر 30 دسی بل

وزن خالص

1318 تا 1328 گرم

1426 گرم

همانطور که مشاهده می کنید تفاوت چندانی بین مشخصات فنی این دو خنک کننده وجود ندارد و تنها وجه تمایز این دو همان فناوری ضد نشت است که باعث شده سایز و  کمی وزن محصول بیشتر شود. البته وجود این فناوری باعث می شود که دیگر نگران نشت مایع خنک کننده روی مادربرد و دیگر بخش ها نخواهید بود که این مورد یکی از نگران های بیشتر کاربران است که به فکر خرید کولری از این نوع هستند.

 

نصب، تست و نتایج آن

نصب نسخه دوم خنک کننده Castle 240RGB تفاوتی با نسخه قبل ندارد و تقریبا تمام مراحل مانند قبل است و به طور کلی اگر کمی دفترچه راهنما را مطالعه کنید و اطلاعات پایه داشته باشید براحتی می توانید آن را نصب کنید. از آنجایی که ما خنک کننده قبلی را روی پردازنده Core i7 8700K نصب کرده بودیم برای همین تصمیم گرفتیم، این نسل از خنک کننده را هم با همین پردازنده تست کنیم تا شرایط تست یکسان باشد (البته به جز یکسان بودن مشخصات سخت افزاری دمای محیط هم با تست قبلی یکی بود). فن های روی رادیاتور از نوع RGB هستند و همچنین بلاک خنک کننده که دارای بدنه فلزی نقره ای و بخش فوقانی شیشه ای است مانند Castle 240RGB دارای نورپردازی RGB است که با استفاده از کنترلر موجود در جعبه یا با استفاده از قابلیت نورپردازی مادربرد قابل مدیریت است. سیستم نورپردازی بلاک قابلیت پشتیبانی از 16.7 میلیون رنگ را دارد. همچنین این سیستم نورپردازی دارای 5 افکت پیش فرض و 36 حالت تغییر نورپردازی دارد که می توان براحتی با سیستم نورپردازی مادربرد هم هماهنگ شود. در ادامه مشخصات سیستم تست را مشاهده می کنید.

مشخصات سیستم تست

پردازنده

Intel Core i7 8700K

مادربرد

Asus Maximus X Formula

حافظه

GSKILL 2*8GB DDR4-3200

کارت گرافیک

Geforce GTX1080

کیس

EARLKASE RGB

 از آنجایی که در داخل جعبه خمیر سیلیکون قرار داده شده بود برای همین برای تست از خمیر استاندارد خود خنک کننده استفاده کردیم.بعد از نصب خنک کننده روی سیستم، دمای پردازنده را در حالت های مختلف فرکانس در حالت Idle و پردازش تست کردیم  برای مقایسه بهتر نتایج نسخه قبل را هم در جدول قرار دادیم.

اشاره: دما به سانتیگراد درج شده است.

 

Castle 240RGB

Castle 240RGB V2

 

حالت ایده ال 

حالت پردازشی

(حداکثر لود) 

حالت ایده ال 

حالت پردازشی (حداکثر لود) 

فرکانس استاندارد

5.2

52.5

5.1

52.1

فرکانس 4.5 گیگاهرتز

7.6

63.5

7.5

62.9

فرکانس 4.8 گیگاهرتز

8.5

74.02

8.6

73.25

میزان نویز تولیدی فن ها تفاوت با نسخه قبل ندارد و تقریبا فن ها یک میزان مشخص نویز تولید می کنند. چون هر دو فنی که برای نسخه دوم به کار گرفته شده است دقیقا مشخصاتی مانند نسخه اول دارند. براساس تجربه استفاده ما از این خنک کننده برای مدت چند هفته، مانند نسخه اول، Castle 240RGB هم در شب و زمانی که صدای زیادی در محیط وجود ندارد شما را اذیت نمی کند و نویز تولیدی در حد مناسبی است.

99راندمان9.2امکانات9.1طراحی8.6ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
سیستم ضد نشت مایع، راندمان خوب، پشتیبانی از مدل های مختلف پردازنده، عمر مناسب پمپ خنک کننده، نورپردازی RGB کولر با قابلیت هماهنگی با مادربردهای مختلف، طراحی مناسب، ارائه خمیر سیلکیون در بسته بندی
معایب:
صدای فن اگر واقعا بخواهیم سخت گیرانه برخورد کنیم.
امتیاز:
99راندمان9.2امکانات9.1طراحی8.6ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
خنک کننده ای که علاوه بر کارایی مناسب خیال شما را از بابت نشت نکردن مایعات راحت می کند.
(24 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • سلام ....دوستان کسی اطلاعی داره کارکرد این مدل فن ها چجوریه .. چیزی که من شنیدن نسخه آبی دارن و نسخه گازی دارن و یه سریاشون مایع خاصی دارن و اینکه هر چند وقت یکبار باید ابشون و اون مایع مخصوصشون عوض بشه و باید سرویس بشن و کلی دنگ و فنگ دارن این مدل فن ها .....راجب این داستاناش کسی اطلاعی داره .؟؟؟...ولی فن های بادی اصلا نیازی به این کارها ندارن هروقتم خراب شد که تا حالا ندیدم فنی خراب بشه میری فنشو عوض میکنی ......و در آخر اصلا ارزش خرید دارن یا فقط جنبه زیبایی درون کیس رو دارن این فن ها :l:l....میدونم اگه اور کلاک کنی دما پردازنده میره بالا و این فن های آبی و گازی خیلی بهتر از یه فن بادی خنک میکنن سی پی یو رو ...ولی اینم میدونم هیشکی وجودشو نداره همچین حرکتی رو بکنه اونم توی این زمان که دلار 12 تومنه و یه سیستم خوب نزدیک 20 میلیون اب مخوره بدون کارت گرافیک .....کاری به اون 10 درصد افراد جامعه ندارم که علم اورکلاک رو بلدن منظورم اکثریت 90 درصدی افراد جامعست که هیچوقت اورکلاک نمیکنن ...حالا خرید این فن ها اصلا ارزشی داره با تو.جه به اینکه هم قیمتش بیشتره هم اون داستان نگهداری و سرویس کردنشون برای یه سیستم high end که هیجوقتم قرار نیست اورکلاکش کنی ...بطور مثال سی پی یو 9900k یا سری 3800 و 3950x رایزن.

    0 پاسخ
  • تقریبا همه نکته ها درباره فن های مختلف رو میدونید. تفاوت که صد در صد ایجاد میکنن ولی شما باید تصمیم بگیرید آیا سیستم شما واقعا نیاز به خنک کننده مایع داره یا نه

    0 پاسخ
  • شما باشی کدوم رو میگیری ..؟؟؟؟ اور کلاک رو اصلا روش حساب باز نکن ...نهایتن همون تنظیماتی که خود کارخونه گزاشته یکم اور کلاک بشه سی پی یو ...نهایتن همونقدر خود مادربرد خودشو اور کلاک کنه .....ایا باز شما فن ابی و گازی میخری یا فن بادی ؟؟؟؟؟

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.