Micron جان تازه ای به SSD ها می دهد (تراشه های QLC)

شرکت مایکرون (Micron) در جریان کنفرانس A3 Technology Live به معرفی گونه ای جدید از تراشه های SSD پرداخت که کار توسعه و نهایی سازی آنها را به اتمام رسانده است. نیمه هادی های Quad Level Cell (QLC) NAND برای تولید سالید درایو هایی با طول عمر بالا و ظرفیت معقول طراحی شده اند؛ تراشه های QLC به نسبت مدل های TLC تا 33% ظرفیت بالاتری را ارائه می دهند و این در حالی است که عملکرد و دوام آنها نیز بالاتر است.

تراشه های QLC از NAND های 64 لایه برخوردار بوده و ظرفیت 768 گیگابیت را در خود جای دهند که بدین ترتیب امکان ساخت 1.5 ترابایت در هر یک از آنها فراهم می گردد. مقرون به صرفه بودن و افزایش حجم ذخیره سازی، دو مشخصه بارز مدل های QLC جدید است. این گونه از تراشه های NAND می توانند در هر سلول 4 بیت اطلاعات را جای دهند؛ اضافه کردن بیت های بیشتر در هر سلول نیز بر طول عمر سلول NAND تاثیر می گذارد.

SSD های مبتنی بر تراشه های TLC در ظرفیت 500 گیگابایت، می توانند 300 ترابایت اطلاعات را خوانده و نوشته، و سپس روند فرسودگی سلول های آن فرا می رسد. این تراشه ها دارای چرخه 1000 PE هستند و این ادعا برای مدل های QLC نیز ارائه شده است. در نتیجه تراشه های QLC با طول عمری مشابه در بخش سلولی، ظرفیت بالاتری را ارائه می دهند. مایکرون اعلام کرده است که تراشه های QLC در سال 2018 راهی بازار خواهند شد اما تا کنون اشاره ای به قیمت گذاری و تاریخ عرضه دقیق آنها نشده است.

(0 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.