آموزش و آشنایی با پیکربندی RAID

RAID چیست؟

اگر تصور کرده اید که ذخیره سازها تنها به پویایی و مولفه های درونی خود محدود می شوند، اشتباه کرده اید. برای ارتقاء و افزایش عملکرد ذخیره سازها، راه حلی به نام RAID را پیش رو داریم. RAID به واقع به منظور همپوشانی، افزایش سرعت، ریکاوری آسان، نرخ شکست پایین تر و هوشمند سازی هر چه بیشتر سامانه های ذخیره سازی است. عملیات RAID به واقع اختصاری از جمله Redundant Array of Independent Disks است. در حالت های RAID گوناگون، اتفاقاتی متفاوت روی می دهد. ویژگی RAID می تواند در سرورها، سیستم های شبکه، خانگی، اداری و... مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر مدل های RAID به شرح زیر هستند:

RAID 0
RAID 1
RAID 2
RAID 3
RAID 4
RAID 5
RAID 6
RAID 1+0
RAID 03/ RAID 53
RAID 50
RAID 60
RAID 7
Adaptive RAID
RAID S

آموزش راه اندازی پیکربندی RAID

بسیاری از مادربرد و سیستم های خانگی، از RAID های 0، 1، 2، 3 و 5 پشتیبانی می کند. برای استفاده از پیکربندی RAID، نیازمند رعایت نکاتی خواهید بود که در ادامه به آنها می پردازیم:

1-تا جای ممکن، باید از ذخیره سازهای یکسان استفاده نمائید (شامل SSD و HDD).

2-در صورتی از که از یک اینترفیس واحد استفاده نمائید، تمامی ذخیره سازها در همان سرعت فعال خواهند بود. به عنوان مثال اگر دو ذخیره ساز شما در رابط SATA III نصب شده اما یک درایو به رابط SATA II نصب شود، تمام وضعیت RAID با سرعت SATA II کار خواهد کرد.

3-مادربرد و ذخیره ساز شما، هر دو باید از پیکربندی های RAID پشتیبانی نمایند؛ پس در ابتدا از این مسئله اطمینان حاصل نمائید.

همانطور که گفته شد، بسیاری از مادربردهای امروزی از آرایش RAID پشتیبانی می کنند. برای این منظور می توانید از وب سایت و یا دفترچه راهنمای ذخیره ساز و یا مادربرد استفاده نمائید. سپس در بایوس مادربرد، وضعیت RAID از تب پیکربندی انتخاب نمائید. در حال حاضر، پیکربندی RAID را برای درگاه های SATA III و ذخیره سازهای PCI Express در پروتکل NVME توصیه می کنیم. پس از انتخاب پیکربندی RAID در بایوس یا UEFI، به سراغ ویندوز خواهیم رفت.

با فشردن کلیدهای ترکیبی WIN+S و تایپ Storage Spaces، این پنجره برای شما باز خواهد شد. به یاد داشته باشید که Storage Spaces همان پیکربندی RAID است که در ویندوز با این نام شناخته می شود. سپس در پنجره باز شده، بر روی گزینه create a new pool and storage space کلیک نمائید. سپس 2 وضعیت را پیش رو خواهید داشت.

1-در صورتی که ذخیره سازهای شما برای این پیکربندی ها مناسب نباشند، با اخطار سیستم عامل روبرو خواهید شد.

2-در صورتی که ذخیره سازهای مناسب با پیکربندی های RAID را در سیستم خود داشته باشید، این دو قطعه برای شما نمایش داده خواهند شد.

سپس بر روی پنجره کناری آنها کلیک کرده و گزینه Create pool را انتخاب نمائید. در این حالت سیستم به شما این اجازه را خواهد داد تا دست کم دو ذخیره ساز با فرمت های گوناگون را به پیکربندی RAID ببرید.

سپس می توانید با انتخاب گزینه NTFS، هر دو درایو را به یک فرمت واحد هدایت نمائید. سپس با انتخاب وضعیت Two-way mirror می توانید آرایش RAID 1 را راه اندازی نمائید. در ادامه بر روی Create storage space کلیک کرده تا این پیکربندی ایجاد گردد.

تفاوت های RAID 1 و RAID 0 چیست؟

دو RAID مهم برای کاربران خانگی، گونه های 0 و 1 هستند. برای انتخاب از بین آنها، بهتر است تا تفاوت های آنها را بهتر درک کرده تا در انتخاب خود دچار اشتباه نشوید. RAID 0 را عموما با نام Stripping یا قطاری و نواری می شناسیم؛ در این RAID اطلاعات به صورت Stripe تقسیم بندی شده و هر بخش بر روی یک ذخیره ساز ثبت می گردد. بدین ترتیب در صورتی که چند هارد دیسک را در سیستم RAID 0 نمائید، همزمان چند هد به خواندن و نوشتن مشغول شده و سرعت عمل بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. یک RAID سریع در مدل 0 عملی می گردد و ضریب خطای پایین در کنار قابلیت اطمینان بالا، از جمله ویژگی های آن است.

پیکربندی RAID 1 را با نام آینه یا Mirror می شناسیم؛ دست کم به دو ذخیره ساز برای این منظور نیاز داشته و در نهایت تعداد آنها باید زوج باشد. اطلاعات در این آرایش کپی می شوند. به عنوان مثال در صورتی که 4 هارد دیسک یا SSD را در این آرایش پیکربندی نماییم، دو ذخیره ساز دیگر کپی دو ذخیره ساز دیگر خواهند شد. نکته مثبت پیکربندی RAID 0 آن است که در صورت خرابی بخشی از ذخیره سازها، اطلاعات از بین نرفته و چرخه از فعالیت نخواهد افتاد. این خبرای برای شما نامرئی خواهد بود. اما باید بدانید که در RAID 1، سرعت نقل و انتقال اطلاعات چندان تغییر نکرده و شاهد افزایش آن نخواهید بود.

(14 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • چن تا سوال مطرحه
  الان من 2 تا هارد 500 گیگ دارم یکی سیگیت یکیشم توشیبا
  یکی از این هارد ها 2 تا پارتیشن داره یکی 150 گیگ و 350 گیگ که اون 150 تا برای ویندوز هستش هارد دوم هم یه پارتیشن 500 گیگ هستش
  یعنی در حال حاضر یه ویندوز تو 150 گیگه دارم یه 350 تا با یه 500 تا خالی دارم حال بیام raid کنم که فرمت میشن 2 تا هارد که طبق دستورات شما پیکره بندی رو بزاریم ntfc و دو تا next بزنیم فکر کنم هاردا رو برای مچ شدن فرمت میکنه ؟؟؟؟
  الان باید چیکار کرد با این وضعیت که کلن 2 تا هارد داریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  بله اگه یه هارد دیگه هم بود مثلا یه 250 تا ssd ..اونو میزاشتین برای ویندوز و بعد میومدیم این 2 تا هارد 500 رو eaid می کردیم و 2 تا 500 تا پیکره بندی میکردیم ..

  سوال دیگه اینه چقدر تفاوت سرعت ایجاد میشه با حالت معمولی و اینکه اگه یکی از هاردارو جدا کنیم چه اتفاقی میوفته و یا مثلا اطلاعات نصفش بپره وضعیت چجوریه البته بگم رو حالت معمولی که فعلا هستیم تکلیف همه اینا معلومه ها روی حالت raid چجوریه اوضاع

  ممنون میشم اگه جواب بدین مطالب زیادی خوندم راجب raid بدم نمیاد استفاده کنم ولی توش ابهامات زیادی هست ..منم اگه هاردام خالی بود مهم نبود تست میکردم حالا فرمتم شدش شدش ولی کلی اطلاعات دارم بپره دهنم صافه

  بعضی جاها هم خوندم گفته بودن با 2 3 تا هارد زیاد محسوس نیست 4 5 تا هارد به بالا خیلی فاحشه این حالت

  اگه راهنمایی کنید دمتون گرم

  1 پاسخ
 • درود بر شما دوست گرامی،
  با توجه به این مسئله که سوالات دوستان در زمینه انواع RAID و کاربردهای آن زیاد است، یک مطلب دیگر در این رابطه منتشر می کنیم. اما این سوال شمارو جواب بدم که برای آرایش RAID اگر دیتا دارید، در بسیاری از مدل ها فرمت می شود. پس پیکربندی رو مراقب باشید. دومین پاسخ شما هم این هستش که در همه RAID ها لزوما سرعت افزایش پیدا نخواهد کما اینکه در مطلب هم به این مسئله اشاره شده است.

  1 پاسخ
 • دست شما درد نکنه بابت پاسختون اگه یه مطلب کامل منتشر کنید خیلی عالیه اینم مد نظر بگیرید بیشتر کاربرا خانگی هستن من یه سری مطلب راجب raid خوندم دیدم بیشتر برای کار های سرور ها و پایگاه های داده بکار می اد بخاطر از دست نرفتن اطلاعات ..توی مطلبتون با توجه به اینکه بیشتر مصرف کننده ها کاربر خانگی هستن یه برسی کنید ببینید برای یه کاربر خانگی یه گیمر و... این کار به صرفه هست یا نه چون مثلا تو raid 0 سرعت خیلی بالاست همه هد ها کار می کنن ولی توبعضی raid ها اگه 2 تا هارد داری یکیش کار بک اپ و رو میکنه و در کل شما فقط یک هارد زیر دستتون و این برای یه کاربر خانگی توجیح نداره و اینکه چقدر توی عمر هارد تاثیر داره raid کردن ..با تشکر

  2 پاسخ
 • ی اطلاع مختصری در مورد سایر رید ها هم میدادید
  و اینکه در رید صفرچون اطاعات رو هردو هارد تقسیم میشه:
  اگه بخام موقع نصب ویندوز روی هارد رید0 درایو c رو فرمت کنم امکان از دست رفتن اطلاعات باقی درایو ها هم ممکنه؟
  چون یبار یکی از دوستان تو سیستم رید درایو رو فرمت کرده بود ولی سایر اطلاعات هم پاک شده بود البته نمیدونم رید چن بود ولی از اون موقع کلا خیلی از رید کردن هارد ترسیدم و تا حالا سمتش نرفتم:smiley0

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.