SSD هایی با 140 لایه و شگفتی های خیره کننده!

تمامی ذخیره سازهای SSD به تراشه های نیمه هادی NAND مجهز هستند و تعداد ترانزیستور، گره، ابعاد آنها بر اساس لیتوگرافی و ... جزو پارامترهایی هستند که در دنیای SSDها مهم و حائز اهمیت هستند. تولید کنندگان ژاپنی به تازگی اطلاعاتی را در قالب اسلاید هایی منتشر کرده اند که حاکی از دستیابی به لایه های بیشتر، تنها در یک IC است.

در حال حاضر، حافظه های SSD با تراشه هایی تولید می شوند که به حداکثر 64 لایه مجهز است. ترانزیستورهای انباشته شده در حال حاضر با لیتوگرافی 55 نانومتری تولید می شوند. نقشه های راه جدید (Roadmap) نشان می دهد که تا سال 2021، شرکت ها موفق به تولید NAND هایی خواهند شد که دارای 140 لایه است! سپس لیتوگرافی تولید آنها به 45 نانومتر کاهش پیدا خواهد کرد.

دو کمپانی توشیبا و وسترن دیجیتال در حال حاضر بر روی نیمه هادی 96 لایه نوع BiCS 3D NAND فعال هستند که در 12 ماه آتی، رونمایی خواهند شد. از سوی دیگر، شرکت کره ای سامسونگ نیز از تولید تراشه های 96 لایه نوع QLC با ظرفیت 1 ترابایت سخن می گوید. البته پس از مدل های 96 لایه، تراشه های 128 لایه معرفی خواهند شد. سپس تا سال 2021 شاهد ارائه SSD هایی با تراشه های 140 و 144 لایه خواهیم بود.

افزایش لایه ها در NAND، موجب کاهش قیمت، افزایش ظرفیت تولید، کاهش ابعاد محصول و کاهش توان حرارتی خواهد شد.

(2 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.