اختصاصی: بررسی ماژول حافظه G.SKILL F4-3600C16D-16GTZ

ماژول های حافظه همانند بسیاری از قطعات سخت افزاری با خبرهای داغ همراه نیستند اما همین قطعات می توانند نوع سیستم انتخابی شما را تغییر دهند. سیستم های مخصوص رندر گرفتن، ادیتورها، گرافیست ها، گیمرها و کاربرانی که سیستمی برای کارهای روزمره را در نظر دارند باید برای انتخاب ماژول حافظه دقت بسیاری به خرج دهند. به طور مثال کاربری که سیستمی را برای کارهای روزمره خود در نظر گرفته است می تواند با فرکانس پایه یا فرکانسی نزدیک به آن فعالیت های خود را انجام دهد و یا می تواند ماژولی را بدون سینک های دفع حرارت انتخاب کند. اما زمانی که پای گیمر ها و رندرهای سنگین به میان می آید داستان متفاوت می شود. کاربر در این نوع سیستم ها نه تنها باید حجم ماژول ها (8 گیگابایت 16 گیگابایت و ...) را در نظر بگیرد بلکه به فرکانس کاری، نوع سیستم خنک کننده غیر فعال یا همان سینک ها و زمان تاخیر ماژول یا CL هم باید توجه کند. متاسفانه قبل از خرید این نوع قطعات نمی توان آن ها را مورد آزمایش قرار داد، پس بهتر است این بررسی را از دست ندهید. با ما همراه باشد با مقایسه 3 ماژول مختلف با برند G.SKILL.

معرفی

در سال 1989 شرکتی در زمینه تولید ماژول های حافظه تاسیس شد که امروزه کمتر شرکتی توان رقابت با آن را دارد. نام این شرکت جی اسکیل است و در تایپه تایوان واقع شده است. جی اسکیل با تولید ماژول های حافظه به شهرت جهانی دست یافت به طوری که اگر کاربری بخواهد سیستم حرفه ای را اسمبل کند، حتما یکی از گزینه های انتخابی خود را از ماژول های این شرکت انتخاب می کند. سبد محصولات این شرکت امروزه بسیار گسترده شده است به طوری که می توان در این میان محصولاتی همچون حافظه کامپیوتر، حافظه لپ تاب، حافظه مک، منبع ذخیره سازی SSD، حافظه SD، خنک کننده حافظه، صفحه کلیدهای گیمینگ مکانیکی، هدفون گیمینگ، موس گیمینگ و پد موس را با برند این شرکت مشاهده کرد. کیفیت ساخت بالا را می توان در تمام محصولات این شرکت مشاهده کرد.

نمای بیرونی

جعبه این محصول کاملا گویای محتویات داخل آن هست. نمایی از ماژول حافظه به همراه تصویر سازی حرف Z و دیگر مواردی همچون نوشته TRIEDENT Z، نشان شرکت، پشتیبانی از آخرین نسل از پردازنده های اینتل و نشان جایزه کسب شده برای دیزاین این محصول بروی جعبه دیده می شود. ابن نکته را هم باید یاد آور شویم که جعبه این سری از محصولات جی اسکیل با هم تفاوت ظاهری ندارد.

پشت جعبه در قسمت بالا نوشته TRIDENT Z خودنمایی می کند که در زیر آن توضیحاتی در مورد این سری از محصولات جی اسکیل داده شده است که در آن عملکرد ماژول ها و قابلیت اورکلاک بالای آن از موارد ذکر شده در این توضیحات است. همچنین اشاره ای از خدمات پس از فروش و پاسخ گویی تمام وقت این شرکت به مشتریان خود شده است (البته در ایران این پاسخگویی تمام وقت نیست).

طراحی و ساختار

ظاهر ماژول ها همانند تمام محصولات این سری جی اسکیل است و هیچ تفاوتی را نمی توان مشاهده کرد. اما با وجود تکراری بودن ظاهر این ماژول برای ما، همچنان باید از طراحی بی نظیر آن قدردانی کرد. جی اسکیل برای طراحی این سری از ماژول های خود جایزه بهترین دیزاین را از انجمن بین المللی طراحی IF که هر ساله مسابقه ای را برای نوآوری ها در زمینه طراحی و مسائل مربوط به آن برگزار می کند، به دست آورده است.

ساختار ظاهری این محصول از چهار بخش تشکیل شده است که دو قسمت آن مربوط به سینک های خنک کننده در دو طرف ماژول است. یکی از این سینک ها به رنگ نقره ای و دیگری به رنگ مشکی است که هر دو به روش برس کاری تولید شده اند. سینک های خنک کننده دارای حجم های سه بعدی هستند تا حرارت دریافت شده از PCB ماژول را به راحتی دفع کنند. همچنین شیوه برس کاری بروی این سینک ها برای همین منظور یعنی دفع بهتر حرارت استفاده شده است که تاثیر بسیاری در این مهم دارند. هر کدام از سینک ها 3 لایه در قسمت بالا دارند که با وجود گردش هوا در داخل کیس می توانند تبادل هوا بهینه تری را برای دفع حرارت مدیریت کنند. با وجود قیمت بالایی که این ماژول ها دارند، تنها کاربرانی برای خرید این نوع ماژول ها اقدام می کنند که سطح عملکردی بالا برایشان مهم است و به طبع این کاربران به دلیل نوع کاربری که دارند به راحتی می توانند این ماژول ها را تحت بار کاری بالا قرار دهند. این موضوع را گفتیم تا خیالتان را راحت کنیم که در سخت ترین شرایط هم می توان بروی این ماژول ها حساب ویژه باز کنید.

قسمت دیگری که بیشتر بحث زیبایی بصری این محصول را تحت تاثیر قرار داده است، پنل پلاستیکی بالای ماژول حافظه است. این پنل یا نوشته G.SKILL و رنگ قرمزی که دارد می تواند کاربرانی که به مودینگ کردن کیس علاقه دارند را یاری کند. جی اسکیل برای سلیقه های مختلف پنل هایی با رنگ های متفاوت را در نظر گرفته است. مطمئن باشید کاربری که این ماژول ها را تهیه می کند نمی خواهد زیبایی فضای داخل کیس را نادیده بگیرد.

آخرین بخش از ساختار این محصول که اصلی ترین بخش هم هست، PCB یا برد اصلی است. جی اسکیل برای قوت بخشیدن به این بخش از PCB  از 8 لایه ساختار استفاده کرده است. استفاده از این برد، حافظه را در شرایط بحرانی مانند حرارت و رطوبت در امان نگه می دارد. این سری از ماژول های جی اسکیل را باید بهترین گزینه برای کاربران سخت گیر دانست زیرا شرکت جی اسکیل برای پشتیبانی کامل بسیاری از مادربردها و چیپ ست ها با آخرین نسل از پردازنده ها، این ماژول ها را بارها تست و بررسی کرده است تا محصولی را روانه بازار کند که چه از نظر زیبایی و چه از نظر عملکرد بی رقیب باشد. در این کیت شاهد 2 ماژول حافظه 8192 مگابایتی هستیم که دارای فرکانس 3600 مگاهرتز و زمانبندی 36-16-16-16 است و می تواند از پروفایل XMP 2.0 پشتیبانی کند. در این ماژول ولتاژ کاری بروی 1.35 ولت تنظیم شده است.

البته همانطور که می دانید این فرکانس و زمانبندی زمانی اتفاق می افتد که کاربر پروفایل XMP ذخیره شده در حافظه را فعال کند. اعدادی که شرکت های سازنده ماژول های حافظه بروی جعبه درج می کنند تنها در صورت فعال سازی پروفایل XMP قابل دستیابی است.

عملکرد

تمام مواردی که در بالا ذکر شد تنها اعداد و ارقامی است که بروی برگه ممکن است با ماژولی دیگر برابر باشد، اما در واقعیت و عملکرد این ماژول ها در این فرکانس کاری کاملا بی رقیب هستند. این بی رقیب بودن را می توان به چند دلیل بیان کرد اما مهمترین عامل برتری این ماژول نسبت به بسیاری از رقیبان، نسبت فرکانس کاری آن با زمان تاخیر است. به طور مثال بعضی از رقیبان با فرکانس کاری 3600 مگاهرتز دارای زمان تاخیر CL18 هستند و یا بسیاری دیگر از رقیبان با CL16 فرکانسی به مراتب پایین تر را ارائه می کنند. و یا ممکن است رقیبی زمانبندی ارائه شده را با چیدمان 39-16-16-16 ارائه کند. با این وجود ماژول مورد بحث ما با ارائه عملکردی عالی و قابلیت اورکلاک بسیار خوب توانسته است نظر ما را به خود جلب کند. برای اورکلاک ماژول حافظه کمتر می توان به روش اورکلاک پردازنده یا کارت گرافیک عمل کرد (نرم افزار های ارائه شده) و بهتر است با دانشی نسبی این کار را در محیط بایوس و در سطحی قابل قبول انجام داد. با کمترین دخالت در زمان بندی و ولتاژ ماژول توانستیم فرکانس حافظه را بروی 3800 مگاهرتز به صورت پایدار اعمال کنیم. البته این یک اورکلاک بی نظیر نیست و تنها سطح پایینی از تغییر فرکانس به حساب می آید. خالی از لطف نیست که بدانید هم اکنون این ماژول در سیستم تست دفتر سخت افزار مگ در حال استفاده می باشد و از کمپانی جی اسکیل تایوان به دست ما رسیده است.

سیستم تست :

پردازنده Intel Core i7 7700k : یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تست ها و بازی ها این پردازنده است. از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت 14 نانومتری، 4 هسته و 8 رشته موازی، فرکانس کاری 4.2 گیگاهرتز و مقدار 8 مگابایت برای کش اشاره کرد. عملکرد بی نظیر این پردازنده آدرنالین خون کاربر را به بالاترین حد خود می رساند. پردازنده مورد نظر را شرکت خوش نام دانش و فناوری مازستا یا DFM به دفتر مجله سخت افزار هدیه داده اند تا سیستم تست مجموعه بی نصیب از این پردازنده نماند.

 کارت گرافیک MSI GTX 1060 ARMOR 6G OC: این کارت گرافیک انویدیا از ام اس آی با فرکانس کاری 1759 مگاهرتز، 6 گیگابایت حافظه از نوع GDDR5، فرکانس حافظه تا حداکثر 8008 مگاهرتز، رابط حافظه 192 بیتی، توان مصرفی 120 وات، یک ورودی برق 88 پین و سیستم خنک کننده کارآمد گزینه مناسبی برای گیمرها است. کارت گرافیک GTX 1060 گزینه خوبی برای کاربرانی است که می خواهند در رزولوشن 1080 پیکسل بازی ها را اجرا کنند. اینن کارت می تواند در این رزولوشن حتی در حداکثر تنظیمات هر بازی، به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد.

حافظه G.Skill Trident Z : این سری از حافظه های جی اسکیل برای دست یابی به فرکانس بالا بهینه شده است. از ویژگی های حافظه استفاده شده می توان به 2 ماژول 8 گیگابایتی از نوع  DDR4، حداکثر فرکانس کاری 3600 مگاهرتز در صورت فعال کردن پروفایل XMP، پشتیبانی از پروفایل XMP 2.0 و زمان تاخیر 16  اشاره کرد. این حافظه ها عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داده اند. البته باید خاطر نشان شویم که این ماژول ها از جی اسکیل تایوان به دست وب سایت سخت افزار مگ رسیده است.

منبع تغذیه GREEN 1050W OVERCLOCKING EVO : محصولی با استاندارد 80PLUS PLATINUM و عملکردی مناسب. از ویژگی های این منبع تغذیه ماژولار می توان به مصرف بهینه انرژی در حالت آماده به کار، استفاده از خازن های جامد ژاپنی در مدار DC-DC، استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز کم و بسیاری از موارد دیگر که می تواند برای کاربران سخت گیر انتخاب خوبی را به همراه داشته باشد.

منبع ذخیره سازی ADATA SX8000 : مدل مورد استفاده با ظرفیت 128 گیگابایت. اس اس دی مورد نظر با سرعت بسیار بالا و تکنولوژی هایی مانند 3D NAND Flash، سرعت انتقال فوق بالا از طریق رابط PCIe Gen3x4، پروتکل NVME نسخه ۱٫۲، فناوری SLC Caching وDRAM Chache Buffer، موتور تصحیح خطای پیشرفته LDPC ECC و ۵ سال گارانتی تعویض از مزیت های این حافظه پر سرعت است. این حافظه سالید دارای سرعت نوشتن 2500 مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن 1100 مگابایت در ثانیه است. اس اس دی مورد نظر از شرکتآونگ برای سیستم تست دفتر سخت افزار مگ تهیه شده است.

خنک کننده GREEN GLACIER 240 : واتر کولری با ساختار و قیمت مناسب. از جمله ویژگی های این خنک کننده می توان به استفاده از رادیاتور 240 میلی متری، استفاده از دو فن 12 میلی متری، واتر پمپ قدرتمند با 7000 دور در دقیقه و 100000 هزار ساعت عمر مفید، واتر بلاک کاملا مسی و فن هایی با نویز کم و طول عمر بالا اشاره کرد.

9.49.7راندمان9.6طراحی9ارزش خرید

قیمت حافضه های کامپیوتر

جمع‌بندی

مزایا:
کیفیت ساخت بالا- ظاهری زیبا- عملکرد عالی- اورکلاک پایدار
معایب:
قیمت بالا
امتیاز:
9.49.7راندمان9.6طراحی9ارزش خرید
پیشنهاد سخت‌افزار:
حافظه ای مناسب برای گیمرها و افرادی که عملکرد عالی سیستم برایشان مهم است.
(92 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • رم های G.skill واقعا عالین به عبارتی بهترین رم های موجود، ممنون از بررسی:-bd

  3 پاسخ
 • کسی هست که رم جی اسکیل رو با ای ام دی تست کرده باشه؟ منظورم رو کارهای سنگین مثل رندر هست ، ارورر هنگ فریز ، قفل شدن نرم افزار ؟؟؟؟

  0 پاسخ
 • محسن زارع

  در پاسخ به: ramin rostami

  سلام جناب اقای رستمی لطفا یک سیستم به ما مشاوره بدید که کیبوردشم از ای ام دی باشه و واتر کولینگ هم داشته باشه چون میگن ای ام دی یه کیبورد با قابلیت اورکلاک ساب زیرو داره میخوام بخرم اورکلاکش کنم.مرسی

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: ramin rostami

  سلام
  هرچند سوالتون به نظرم بی دلیل هست ولی فقط برای این که الکی روی برند geil (که اشتباه هم تلفظش میکنید ) تاکید نکنید جوابتون می دم
  من خیلی وقته از رم های G.Skill استفاده می کنم و خداروشکر هیچ مشکلی هم نداشتم=smile
  دلیلی هم نیست که یک ماژول با پلتفرم Intel سازگار باشه ولی با AMD مشکلی داشته باشه.
  موفق باشید

  5 پاسخ
 • در پاسخ به: only AMD

  موضوع بد بودن نیست ، موضوع مچ بودنه

  مثلا رم پاتروریت با ای ام دی وحشتناکه ، ژل عالی ، یا کورسیر دمینیتور

  منظورم اون مچ شدن و بدون ارورر بودنه ، چون رو amd تستش نکردم

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: ramin rostami

  ژل =))

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.