برای اولین بار در ایران: بررسی کیت جذاب GSKILL TRIDENT Z ROYAL DDR4-3200

نیاز نیست که یک کاربر حرفه ای باشید تا برند جی اسکیل را بشناشید چون به طور حتم اگر هرزگاهی هم اخبار دنیای فناوری و به خصوص سخت افزار را پیگیری کنید، نام این برند و محصولاتش برای شما آشنا خواهد بود. جی اسکیل یکی از شرکت های مطرح تایوانی است که به طور حرفه ای در زمینه ای تولید حافظه و به خصوص حافظه های مخصوص کامپیوتر فعالیت می کند. این شرکت محصولات مختلفی را به بازار ارائه کرده است. یکی از معروف ترین سری محصولات این شرکت که در بین کاربران حرفه ای دنیای کامپیوتر بسیار شناخته شده است حافظه های سری Trident این شرکت است. این سری در چهار مدل ارائه می شود که هر کدام دارای ظرفیت ها و مشخصات مختلفی هستند. به طور کلی سری جی اسکیل به چهار گروه Trident Z ،Trident Z RGB AMD،Trident Z RGBو Trident Z Royal تقسیم بندی می شود. سه گروه اول مدتی است که وارد بازار شده است و محصولات آن در بازار پیدا می شود اما محصولات گروه آخر در ماه دسامبر امسال وارد بازار شده است و به عنوان سری lUXURY حافظه های جی اسکیل شناخته می شود. خوشبختانه توانستیم نمونه ای از این حافظه جذاب و خوش استیل را برای بررسی تهیه کنیم. اگر دوست دارید بیشتر در مورد حافظه Trident z Royal شرکت جی اسکیل بدانید با ما همراه باشید.

 طراحی و بسته بندی

حرف royal در Trident Z Royal نشان دهنده این است که با محصولی با طراحی و بسته بندی متفاوت رو به رو هستیم و جی اسکیل در این محصول سعی کرده تعریف طراحی و بسته بندی حافظه را تغییر دهد و به کاربر نشان دهد که می توان محصولی را به بازار ارائه کرد که تاکنون توسط دیگر رقبا به بازار ارائه نشده است. به طور کلی سری Royal حافظه های جی اسکیل مانند سری محصولات خاص برندهایی مطرح مد است که برای یک طیف خاص که می خواهند در عین داشتن یک محصول باکیفیت متفاوت هم باشند طراحی شده است. شاید این سئوال پیش بیایید که چرا جی اسکیل باید چنین کاری را بکند؟ ما نمی توانیم از طرف شرکت جی اسکیل نظری بدهیم اما از دید ما جی اسکیل این سری از محصولات را عرضه کرده تا این امکان را به کاربران بدهد تا وقتی خواستند کیسی را مود کنند بتوانند با استفاده از این حافظه ساختار بهتری را ایجاد کنند و همچنین بتوانند علاوه بر جلوهای نورپردازی و طراحی از کارایی آن هم لذت ببرند. بسته بندی اول چیزی که نظر هر کسی را به خود جلب می کند. در اطراف بسته یک بند مشکی رنگ دیده می شود که روی آن عبارت Trident Z Royal دیده می شود. 

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

بسته بندی به طور کامل مشکی است و جنس آن از نوع مقوایی فشرده شده است. روی جعبه لوگوی جی اسکیل با رنگ نقره ای دیده می شود که با وجود زمینه مشکی به خوبی به چشم می اید. در پشت جعبه لیبل مشخصات فنی دیده می شود. محصولی که ما برای بررسی در اختیار داریم حافظه مدل F4-3200c16d-16gtrc بود که در دو ماژول هشت گیگابایتی به بازار عرضه می شود.

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

علاوه بر این در این بخش اطلاعات شرکت و دیگر موارد دیده می شود. یکی از مواری که در این بخش جلب توجه می کند درج نوشته ساخت تایوان است و نوشته کوتاهی که بیان شده تمام پروسه تولید در این کشور انجام شده است. درب جعبه به صورت لولایی باز می شود و وقتی درب جعبه را باز می کنید با یک دستمال خاکستری رنگ که عبارت Trident z royal رو به رو می شوید که برای تمیز کردن خنک کننده براق حافظه به کار می رود. 

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

همچنین علاوه بر این یک استیکر جی اسکیل هم دیده می شود که با رنگ قرمز روی کیس شما خودنمایی خواهد کرد! رادیاتور طلایی Trident Z Royal اولین چیزی که با برداشتن دستمال نظر شما را برای چند ثانیه به خود جلب می کند. 

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

(البته اشاره شود که این حافظه با رادیاتور نقره ای هم به بازار عرضه می شود) روی این رادیاتور براق که براحتی تصویر خود را در ان می بینید عبارت Trident z royal با رنگ نقره ای و فونت ایتالیک درج شده است. این لوگو در دو سمت مخالف دیده می شود. در یک طرف حافظه لیبل مشخصات فنی که روی آن اطلاعات حافظه درج شده است دیده می شود. 

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

در مدلی که ما در اختیار داریم عبارت 38-18-18-16و ولتاژ کاری 1.35 ولت درج شده است. همچنین اشاره شده است که این حافظه از نسخه دوم XMP یا Extreme Memory profile پشتیبانی می کند. جی اسکیل سعی کرده است طراحی خنک کننده را حفظ کند تا اصالت و استایل حافظه های Trident در این محصول هم دیده شود. برای همین تغییر خاصی در زمینه طراحی خنک کننده فلزی براق دیده نمی شود. مانند قبل درست وسط خنک کننده یک شیار دیده می شود و خنک کننده دو سمت حافظه به صورت قرینه طراحی شده اند. در هر دو طرف دو بریدگی روی خنک کننده دیده می شود و در این بخش ارتفاع خنک کننده کمی بیشتر است. 

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

لوگو هم دقیقا در همین بخش درج شده است و در بخشی که ارتفاع کمتری دارد چیزی چاپ نشده است. جی اسکیل از مدار الکتریکی با رنگ مشکی استفاده کرده است که این موضوع در کنار رادیاتور طلایی جذابیت محصول را دو چندان کرده است. اما نوبتی هم باشه نوبت بخش خوب طراحی این حافظه است. در بخش بالایی حافظه یک بخش پلاستیکی شفاف با طراحی کریستالی دیده می شود که باعث می شود در زمان نورپردازی جلوه بصری فوق العاده ای را ایجاد کند.  

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

البته این تمام ماجرا نیست چون در زیر این بخش و درست در بخش فوقانی برد هشت بخش بندی RGB قابل کنترل در نظر گرفته شده است که باعث می شود این حافظه به یک محصول کاملا متفاوت تبدیل شود.

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

جی اسکیل برای محافظت خنک کننده حافظه از خراش روی آن را با لایه ای از پلاستیک قابل جدا شدن پوشانده است که می توانید در زمان نصب روی سیستم براحتی آن را جدا کنید.

 

نگاهی به مشخصات فنی و مدل ها

جی اسکیل تنها سعی نکرده یک حافظه با طراحی متفاوت به بازارا ارائه کند بلکه سعی کرد مانند همیشه در کنار طراحی متفاوت محصولی با کیفیت را عرضه کند. حافظه های Trident Z Royal در فرکانس ها و ظرفیت های مختلف ارائه می شود و این بدان معنی است که هیچ محدودیتی برای کاربران وجود ندارند و می توانند براساس نیاز خودشان یکی از فرکانس ها و ظرفیت ها را انتخاب کنند. همچنین سعی کرده با ارائه بعضی از فرکانس ها با زمان تاخیر متفاوت دامنه انتخاب را افزایش دهد. جالب است بدانید این حافظه در فرکانس 4600 مگاهرتز هم به بازار ارائه می شود. علاوه بر این امکان وجود دارد که کاربر 8 کیت 16 گیگابایتی از این حافظه را که در فرکانس 3200 مگاهرتز فعالیت می کند را برای سیستم خود که مجهز به مقدار کافی از اسلات حافظه است تهیه کند (128 گیگابایت حافظه چه شود!).

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

مدلی که ما برای تست استفاده کردیم دارای فرکانس کاری 3200 مگاهرتز و از زمان تاخیر 38-18-18-16است. این محصول از XMP نسخه دو پشتیبانی می کند. براساس اطلاعات این حافظه دارای برد الکتریکی هشت لایه است و جی اسکیل از چیپ ست های با کیفیت سامسونگ برای ساخت حافظه استفاده کرده است. ولتاژ کاری حافظه 1.35 ولت است و SPD آن در ولتاژ 1.20 ولت کار می کند. این حافظه به صورت دو کیت ارائه می شود و هر کیت هشت گیگابایت است. برای دست یابی به این میزان ظرفیت جی اسکیل از هشت چیپ ست یک گیگابایتی روی هر ماژول حافظه استفاده کرده است. در مدل هشت گیگابایتی چیپ ست ها تنها در یک سمت مدار الکتریکی هستند و سمت دیگر تنها توسط خنک کننده پوشانده شده است. این چیپ ست ها دارای فناوری ساخت 20 نانومتر هستند که حتی در بیشترین میزان فرکانس هم گرمای زیادی تولید نمی کنند. از انجایی که این محصول دارای XMP 2 است نیاز ندارید زیاد خود را به دردسر بیاندازید و تنها نیاز است که مادربرد شما از پروفایل XMP نسخه دو پشتیبانی کند. در این وضعیت براحتی با انتخاب پروفایل XMP به بهترین فرکانس پیش فرض برای حافظه دست پیدا خواهید کرد. این مورد کمک زیادی به کسانی که اطلاعاتی در مورد اورکلاک یا تنظیم فرکانس حافظه در بایوس ندارند، خواهد کرد. پروفایل XMP این حافظه از فرکانس 3200 مگاهرتز (1600 مگاهرتز در اصل که به صورت دو برابر محاسبه می شود به علت انتقال دو برابری اطلاعات روی هر فرکانس) پشتیبانی می کند.

 

سیستم تست و موارد جانبی  

با وجود اینکه در برنامه CPU-Z میزان فرکانس پروفایل XMP این محصول 3200 مگاهرتز نشان داده می شود اما با این وجود در صورتی که از مادربرد خوبی استفاده کنید قادر خواهید بود به فرکانس بالاتر و البته با زمان تاخیر بیشتر دسترسی پیدا کنید. با این وجود اگر بخواهید منطقی باشیم به طور کلی فرکانس بالا و زمان تاخیر پایین بهترین شرایط برای دست یابی به کارایی بهتر است که با در نظر گرفتن زمان تاخیر 16-18-18-38 نمی توان توقع داشت در صورتی که به فرکانس بالاتر از 3200 مگاهرتز با استفاده از پروفایل XMP برسیم زمان تاخیر حافظه در همان حد باقی بماند. برای تست حافظه از سیستم مشابهی که همیشه برای تست قطعات بعضی از قطعات استفاده می کردیم بهره بردیم. مشخصات سیستم تست را در جدول زیر مشاهده می کنید.

پردازنده

Core i7 8700K

مادربرد

Asus Maximus X Formula

کارت گرافیک

Nvidia GTX 1080

پاور

Thermaltake Toughpower Grand RGB 750W

 

تست و نتایج

AIDA 64

برای تست پهنای باند حافظه در ابتدا به سراغ برنامه AIDA 64 که برای بیشتر کاربران شناخته شده است. در ابتدا تنظیمات XMP را روی حالتی قرار دادیم که به صورت پیش فرض برای حافظه در نظر گرفته شده بود ( 3200 مگاهرتز با زمان تاخیر 16-18-18-38). در این حالت حافظه tRIDENT z royal توانست در حالت خواندن، نوشتن، کپی و زمان تاخیر نتایج زیر را بدست اورد که در چارت زیر مشاهده می کنید.

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

سرعت خواندن

45.4 گیگابایت

سرعت نوشتن

45.7 گیگابایت

سرعت کپی

40.8 گیگابایت

زمان تاخیر

44.6 نانوثانیه

 سعی کردیم بدون اینکه تغییری در زمان تاخیر ایجاد شود فرکانس حافظه را کمی بالا ببریم که در این حالت با ثابت نگه داشتن زمان تاخیر فرکانس 3315 مگاهرتز ثبت شد که باعث شد نتایج در برنامه AIDA 64 تا حدودی تغییر کند.

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

سرعت خواندن

47.2 گیگابایت

سرعت نوشتن

46.90 گیگابایت

سرعت کپی

43.1 گیگابایت

زمان تاخیر

43.8 نانوثانیه

 با اینکه تغییر زیادی در فرکانس ایجاد نشد بازهم به علت ثابت نگه داشتن زمان تاخیر نتیجه نهایی تغییر منطقی داشت.

اشاره: برای مقایسه بهتر نتایج تست حافظه دیگری را هم قرار دادیم.

 

CINEBENCH R15

با اینکه این برنامه برای تست پردازنده بیشتر کاربرد دارد اما فرکانس و کارایی حافظه هم در ان موثر است. برای همین  تصمیم گرفتیم این برنامه را در حالت چند هسته ای در دو فرکانسی که حافظه را در AIDA 64 تست کردیم محک بزنیم. البته ما تغییری در فرکانس پردازنده ایجاد نکردیم و فرکانس پردازنده روی حالت استاندارد بود. به طور کلی با وجود افزایش فرکانس نسبی حافظه تغییر خاصی در کارایی ایجاد نشد و در حالت فرکانس استاندارد و 3315 مگاهرتز نتیجه به این صورت بود.

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

فرکانس حافظه

امتیاز کل

3200

1409

3315

1410

 

Z-Zip

یکی دیگر از برنامه هایی که با وجود ساده بودن برای تست کارایی حافظه کاربردی است برنامه 7Zip است. چون فرکانس حافظه  در سرعت فشرده سازی اطلاعات تاثیر دارد. در این برنامه سرعت فشرده سازی در حالت پردازش چند هسته ای در سیستم تست ما با فرکانس حافظه 3200 و 3315 به ترتیب 658 و 659.3 مگابایت در ثانیه بود. این مورد نشان می دهد که تغییر فرکانس تاثیر زیادی در این مورد ندارد. البته به طور حتم این مورد بی تاثیر نیست.

 

3Dmark

برنامه های تست گرافیکی مانند 3DMark تمام بخش های سیستم را محک می زند و در این میان حافظه هم می تواند تا حدودی قدرتمند نمایی کند. در تست Time Spy در دو بخش Graphic Score  و CPU SCORE امتیاز کسب شده در دو فرکانس بدین صورت است که مشاهده می کنید.    

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

فرکانس حافظه

امتیاز  گرافیک 

امتیاز  پردازنده  

3200

7355

7965

3315

7362

7971

 همچنین برای بررسی دقیق تر تست دیگری از برنامه 3dmark به اسم  Firestrike را هم انجام دادیم که نتیجه آن را مشاهده می کنید.

GSKILL TRIDENT ROYAL DDR4-3200

فرکانس حافظه

امتیاز  کل 

3200

18792

3315

18994

 

 نتیجه گیری

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم نگاهی به طراحی و کارایی حافظه Trident Z Royal بیاندازیم و زیاد روی بحث اورکلاک حافظه تمرکز نکردیم با این وجود به طور حتم در اینده مطلبی جداگانه در مورد کارایی و اورکلاک این حافظه خواهیم داشت. با در نظر گرفتن طراحی، کارایی و دیگر موارد به طور کلی می توان گفت که جی اسکیل با عرضه Trident Z Royal توانسته ترکیبی هوشمندانه از کارایی و طراحی را در یک محصول به کاربر ارائه کند و به طور حتم کاربر هم از طراحی و هم از کارایی این محصول لذت خواهد برد.

8.99راندمان8.9امکانات9.5طراحی8ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
طراحی جذاب، هشت بخش مجزا برای نورپردازی با قابلیت مدیریت، ارائه در فرکانس ها و زمان تاخیرهای مختلف، کارایی خوب، هماهنگی با مادربردها و پردازنده های مختلف، گارانتی مادام العمر (البته با یک سری شرایط)، مشخصات فنی خوب، پشتیبانی از XMP نسخه دو
معایب:
قیمت به نسبت بالا (قیمت دقیق مشخص نیست اما بالاتر از مدل های دیگر خواهد بود)، ماندن اثر انگشت روی خنک کننده (به نظر ما این مورد برای بعضی ها خوشایند نیست)
امتیاز:
8.99راندمان8.9امکانات9.5طراحی8ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
حافظه ای که با طراحی و کارایی هیچ وقت شما را مایوس نمی کند.
(28 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.