مشاوره خرید: برای یک سیستم ماینینگ چه سخت افزارهایی نیاز است؟

پس از افزایش ارزش بیت کوئین در استخراج های ماینینگ، بسیاری از کاربران در سراسر جهان کار و زندگی خود را رها کرده و به دنبال خرید سخت افزارهایی افتادند که عمدتا شامل کارت گرافیک های میان رده گیمینگ بود. تمامی کارت گرافیک های AMD RX580/570 و نمونه های مشابه در AMD RX400 و از برند انویدیا نیز کارت گرافیک هایی همچون GTX1060 مورد هجوم کاربران قرار گرفتند. تب و تاب خرید سخت افزارهای استخراج Mining، تولید کنندگان کارت گرافیک را مجبور به تولید کارت گرافیک های غیر گیمینگ کرد. در نتیجه انویدیا به سرعت سیلیکون بهبود یافته GP106 را در قالب یک کارت گرافیک تغییر یافته GTX1060 به همراه 6 گیگابایت حافظه GDDR5 به دست تولید کنندگان سخت افزار رسانده و AMD که نیازی به ایجاد تغییرات چندان در این زمینه نداشت نیز به دنبال جلوگیری از حمله به کارت گرافیک گیمینگ میان قیمت، مدل های ماینینگ خود را معرفی کرد. در ابتدا این تصور به وجود آمده بود که استخراج گران ماینینگ در ایران چندان زیاد نبوده و این طوفان عموما بازار ایران را درگیر نخواهد کرد. اما به دنبال افزایش قیمت کارت گرافیک GTX1070 در ایران (رجوع به مطلب کارت گرافیک GTX1070 در سراشیبی بازار ایران) و کاهش موجودی برخی مدل های گیمینگ، روشن شد که بازار داخلی کشور نیز دارای کاربران ماینینگ است که نه در تعداد کم، بلکه با تعداد زیاد در این حرفه فعالیت دارند.

در این میان شاهد ورود برخی سخت افزارهای مخصوص ماینینگ به داخل کشور بوده ایم. با وجود آنکه دست کم در دو هفته گذشته شاهد معرفی سخت افزارهای جدید در این زمینه هستیم که برخی از آنها هنوز وارد کشور نشده اند. با توجه به برخی پرسش های شما عزیزان در زمینه انتخاب سخت افزارهای مناسب جهت استفاده در یک سیستم ماینینگ، تصمیم به آشنایی بیشتر شما خوانندگان گرامی با این قطعات گرفته ایم. نخست به موارد اولیه و ساده خواهیم پرداخت و سپس سخت افزارهای مناسب در این زمینه را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نوت بوک

لپ تاپ های بسیاری در زمینه های گیمینگ و ایستگاه وجود دارند؛ با این وجود قیمت تمام شده آنها نسبتا بالا بوده و هیچ یک برای این منظور بهینه نشده اند.  از سوی دیگر توان پردازشی نوت بوک ها در بخش گرافیک، در مقایسه با استهلاک نهایی قطعات و نوت بوک، ارزش این عملیات را به شدت پایین آورده است. در نتیجه برای کاربردهای ماینینگ به فکر یک نوت بوک هر قدر توانمند، نباشید.

مادربرد

مادربردهایی برای این منظور در بازار موجود بوده و یا به تازگی موجود شده اند. از جمله آنها می توان به مادربردهای ASUS Z270-P، Z170-A و EX-B250-V7 اشاره کرد. به منظور بالاترین کارایی و پایداری، نیاز به مادربوردی با دوام و کارامد در امر ماینینگ حس می شود. ایسوس به همین منظور مادربردهایی اختصاصی با دوام بالا به منظور استفاده در بدترین شرایط کاری تولید کرده است که در سری EX، یکی از بهترین پیشنهادها به ماینرها مدل EX-B250-V7 است. این مادربورد به منظور جلوگیری از اختلال گرد و خاک و اکسیداسیون، بخش های حساس مادربرد در کارخانه عایق بندی شده و امکان تاثیر رطوبت و گرد وخاک در این مادربرد به صفر رسیده است! به دلیل بهرمندی از چیپ ست B250 قیمت آن نیز متناسب شده و با تجهیز شدن به راهکارهای خلاقانه محافظتی ایسوس نظیر استفاده از مدار تغذیه هوشمند DIGI+، فیوزهای متعدد، LANGuard و نظایر آن، پایداری را در مادربورد تضمین کرده است. مادربوردهای Z270-P و Z170-A نیز به دلیل قیمت مناسب و دارا بودن تعداد بالای رابط PCI-Express و M.2، پرفروشترین مادربرد های ایسوس به منظور ماینینگ در جهان تبدیل شده است.

عملکرد بالا، بایوس های پیشرفته و تنظیمات آسان یکی از عوامل استفاده از این مادربوردها در امر ماینینگ است. علاوه بر اینها ایسوس همواره با نرم افزارهای جانبی و کارامد، امکانات بیشتری را در اختیار کاربران به منظور بهینه سازی سیستم خنک کننده سیستم قرار داده است. به سادگی توسط چند کلیک می توانید با استفاده از نرم افزار Fan Xpert، پروفایل های دلخواه به منظور میزان چرخش فن های کارت گرافیکها ایجاد کنید و خیالتان را بابت بالارفتن دمای کارت گرافیکهای متصل به مادربرد راحت باشد.

پارامترهای انتخاب یک مادربرد ماینینگ چیست؟

تعداد اسلات های PCI Express نخستین فاکتور مهم در این زمینه است. در حال حاضر مادربرد BIOSTAR TB250-BTC PRO با پشتیبانی از حداکثر 12 کارت گرافیک، بیشترین رکورد را در این زمینه به نام خود ثبت کرده است. بایواستار تا پیش از آن نیز مادربردهایی را برای این منظور معرفی کرده بود و حتی یک مدل با قابلیت پشتیبانی از 8 کارت گرافیک نیز در نمایشگاه کامپیوتکس 2017 معرفی شده بود. BIOSTAR TB250-BTC PRO اولین مادربرد در جهان است که می تواند از 12 کارت گرافیک پشتیبانی نماید. توجه داشته باشید که برخی از مادربردهای ماینینگ فاقد رابط های صوتی و حتی خروجی گرافیکی هستند. و اما دومین پارامتر مهم دخیل در انتخاب یک مادربرد گیمینگ، استفاده از مدار تغذیه مناسب جهت رفع نیاز نیروی اسلات های PCI است. همچنین مادربردهایی که برای این منظور توصیه می شوند، بهتر است از قطعات الکترونیکی با طول عمر بالا استفاده کرده و یک PCB حرفه ای با قابلیت های جلوگیری از ورود گرد و غبار را به همراه داشته باشند. در بسیاری از موارد، سیستم های ماینینگ در خارج از کیس اسمبل می شود. چیپست مورد استفاده چندان مسئله مهمی نبوده و عمدتا از سری 100 و یا 200 کمپانی اینتل انتخاب می شود.

تاثیر پردازنده در این پردازش ها چگونه است؟

از آنجایی استخراج ماینینگ گونه ای از پردازش ها است که بر عهده GPU قرار دارد، پردازنده عملا تاثیر چندانی بر کارایی آن نخواهد داشت. بدین ترتیب کاربران می توانند از پردازنده های ارزان قیمت و ساده نیز در این زمینه استفاده نمایند. با این وجود به یاد داشته باشید که برخی از کارایی PCH ها در پردازنده های نسل جدید ادغام شده است. با این وجود خرید یک پردازنده گران قیمت توصیه نمی شود.

حافظه رم

از آنجایی که حافظه رم نیز در این گونه از پردازش ها چندان موثر نیست، در نتیجه در بازار سخت افزار رم های بهینه و طراحی شده برای این منظور را نخواهید یافت. با این وجود پیشنهاد ما استفاده از ماژول هایی است که دارای هیت سینک خنک کننده هستند؛ چرا که سیستم مورد نظر زمان زیادی را در حال فعالیت خواهد بود.

کارت گرافیک مناسب

خب به مهمترین بخش این مطالب، یعنی کارت گرافیک خواهیم رسید. کارت گرافیک های AMD از دیرباز تا کنون در پردازش های ماینینگ برتر بوده و کارت گرافیک NVIDIA نیز در زمینه رندر یک پله جلوتر از رقیب خود هستند. بدیهی است که کارت گرافیک های پیشنهادی ما به شما نیز از مدل های موجود شرکت AMD خصوصا در نمونه های RX580/570 و RX480/470 است. در همین راستا انویدیا سیلیکون GP106 گونه بهبود یافته ماینینگ را معرفی کرده و AMD نیز تغییرات اصلی را به شرکای تجاری و تولید کنندگان سخت افزار سپرده است. ایسوس دو کارت گرافیک موسوم به Mining RX 470 و Mining P106 را برای این منظور معرفی کرده است که هر دو کارت گرافیک فاقد خروجی گرافیکی هستند. کارت گرافیک ASUS Mining P106 بر پایه سیلیکون NVIDIA P106-100 تولید گشته و دارای 6 گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR5 است. سیلیکون GP106 را انویدیا برای استفاده های ماینینگ تغییر داده و بهینه کرد؛ به همین علت این سیلیکون نسبت به مدل گیمینگ خود که در GTX1060 مورد استفاده قرار گرفته است، تا 36% بهتر به استخراج می پردازد. این کارت گرافیک ها امکان کار در شرایط سخت (وضعیت 7/24) را نیز به همراه دارند. این شرکت ابزار GPU Tweak را برای مدیریت و برنامه ریزی بهتر کاربران در اختیار آنها قرار داده است.

هر دو کارت گرافیک Mining RX 470 و Mining P106 در سامانه تهویه به فن های Dual-ball-bearing مجهز هستند که طول عمری دو برابر به نسبت مدل های ساده را از خود ارائه خواهند داد. در این فن ها از سیستم کاهش اصطکاک استفاده شده است. ویژگی دیگر این دو کارت گرافیک، استفاده از استاندارد IP5X است؛ با وجود این نشان، مطمئن باشید که این دو محصول در برابر مواردی از جمله گرد و غبار مقاوم هستند. شرکت هایی همچون Sapphire نیز در این زمینه محصولاتی را روانه بازار کرده اند. پیشنهاد ما در این بخش، استفاده از کارت گرافیک های غیر گیمینگ است. این محصولات عموما فاقد خروجی گرافیکی هستند و تنها برای این منظور تولید شده اند.

(6 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان

  علی

  تشکر از توضیخ ساده و مجمل تان.

  0 پاسخ
 • مهمان

  علی

  سلام من میتونم با کارت Gigabyte GT730 2G DDR3 128bit بیت کوین استخراج کنم و ماهی 100 یا 200 هزار تومن درامد داشته باشم ؟ البته با نرم افزار Computta

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: علی

  معمولا استخراج بیت کوین به سیستم های قوی تری احتیاج داره بعید میدونم با سیستم های استاندارد بشه

  0 پاسخ
 • ممنون امیر حسین جان از این مطلب خوبت، هر چی در این زمینه روشنگری بشه کمک زیادی میکنه. :-bd

  0 پاسخ
 • 12 تا کارت گرافیک خودش میشه 16 میلیون تومن 4 تومن قطعات دیگه میشه 20 تومن
  یک گولر گازی اسپلیت 12 هزار برای تهویه هوای اتاق میخواد 2 تومن
  ماهی هم 400 هزار تومن پول برق و اینترنتش میشه:smiley0:smiley0:smiley0  که میخواد 500 تومن پول دربیارید


  یه 206 بگیره بره دم آژانس 3 تومن درمیاره هم دور دورش میزنه

  1 پاسخ
 • من که هنوز نفهمیدمن چیه اصلا !!

  هر چقدرم سرچ میکنم مبهم نوشتن همه .... :smiley0

  0 پاسخ
 • برای این وبسایت متاسفم.
  دیگه بسه
  دوستان گول نخورید!!! توی ایران با این هزینه های بالای برق و اینترنت و احمقانه بودن قیمت سخت افزار اصلا سود آوری نداره!
  اون کسی که بلده ماینینگ دیگه نیازی به مشاوره گرفتن از سایت بیخود شمارو نداره!
  فقط میخواید یه بهونه خوب بدین دست دلال ها تا قیمت رو باز بالاتر ببرند.

  3 پاسخ
 • مهمان

  باب

  در پاسخ به: امین

  جای بسی تاسف است که اینطور قضاوت کرده و حکم هم میفرمایید !
  الان هر کسی بدنبال تکمیل اطلاعات درباره ماین باشه قطعا و تا جای ممکن تحقیقات میکنه و هر کسی هم اطلاعاتی در باره این ماجرا میده دستش درد نکنه و در حد امکانش اینکارو میکنه
  اما شما که اینقدر ایراد گرفتید ای کاش از اطلاعات جامع و کاملتون ما رو بی بهره نمیگداشتید و مورد به مورد ایراد این مطالب رو میفرنودید ...
  من که استفاده کردم
  بیشتر بنظر میرسه شما نوجوانی 15-16 ساله هستید که جدیدا ماین میکنه و میخواد کل ارزهای دیجیتالی رو خودش به تنهایی ماین کنه و دیگران رو از این کار بر حذر کنه که سودش خدای نکرده کم نشه !

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: امین

  منم گفتم خوب نیست
  اما به سایت و نویسنده توهین نکردم رفیق

  0 پاسخ
 • مهمان

  ali

  آقا به این ماینینگ لعنتی دامن نزنید. بیچاره کرده همرو.

  2 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.