بررسی مادربرد ایسوس قهرمان جمهوری گیمرها Z370 Maximus X Hero

حدود 5 سال پیش در اواسط سال 2013 همزمان با ورود چیپ ست Z87 اینتل به بازار، برای اولین بار شرکت ایسوس از اضافه شدن مادربرد Hero به جمع خانواده معظم مادربردهای ROG خبر داد. مادربردهای ROG همیشه بهترین و گران قیمت ترین خانواده مادربرد های ایسوس بودند ولیکن ایسوس با تولد Hero سنت شکنی بزرگی انجام داد و آن اینکه نه تنها بسیاری از امکانات ویژه مخصوص مادربردهای Extreme رده بالای ROG را به یک مادربرد میان رده اضافه کرد، بلکه آن را عضوی از خانواده ROG  و به همان رنگ مخصوص این خانواده، قرمز و مشکی مزین کرد. با افزایش امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، در یک مادربرد میان رده، عملا ایسوس مادربردهای رده بالای خود را به چالش کشید.

مهمترین خصوصیت قهرمان های ایسوس، مجهز بودن آنها به بیشترین امکانات مخصوص مادربردهای ROG سری High End در کنار پایین نگه داشتن قیمت نزدیک به مادربردهای Mainstream بودند. در حقیقت، قهرمان ها همزمان نسبت امکانات و راندمان به قیمت بسیار خوبی داشتند. از جمله امکانات مهمی که Hero را در بازار قهرمان کرد تعدد و تنوع فوق العاده اتصالات بود، به گونه ای که در آن زمان، انتخاب میان Hero و Deluxe که اتصالات متعددی داشت، بعضا کاری دشوار برای کاربران بود. هیرو، در کنار استفاده از 6 درگاه ساتا منشعب از چیپ ست اینتل، همیشه یک جفت درگاه اضافی ساتا ASMEDIA نیز به همراه داشت تا هوای کاربران نیازمند به پورت های متعدد ساتا را داشته باشد. هیرو همچنین با قرض گرفتن امکانات سخت افزاری مخصوص گیمینگ به مانند کارت صدای قدرتمند و صد البته امکانات نرم افزاری اختصاصی ایسوس برای گیمرها، توجه ویژه ای به گیمرها داشت؛ و در آخر به عنوان یک عضو خانواده ROG، نه در حد Extreme اما نزدیک به آن می توانست از پس اورکلاک های حرفه ای هم به خوبی برآید. این ویژگی های چند وجهی Hero، توانست نیاز های بسیاری از کاربران در سطوح مختلف کاربری را برآورده سازد و بدین ترتیب Hero در یکسالگی خود با چیپ ستZ97  به قهرمان پر فروش مادربردهای سری ROG ایسوس تبدیل شد. Z97 Hero از بسیاری جهات یک انقلابی در رده ROG ایسوس به شمار می آمد. کارت صدای فوق العاده قوی، در کنار استفاده از نور پردازی LED قرمز رنگ روی چیپ ست، زیبایی خاصی بدان بخشید و در میان کاربران بسیار محبوب شد. با ورود چیپ ست Z170 و افزایش خطوط PCI-E، موفقیت Hero در مادربرد Z170 Hero Alpha به نقطه اوج خود رسید. قهرمان نسخه آلفای ایسوس، اولین مادربرد گیمینگ جهان مجهز به دو درگاه U.2 بود. اولین مادربرد مجهز به یک جفت خروجی RGB در جهان بود، اولین مادربرد هیرو مجهز به Wi-Fi Ac و Bluetooth بود؛ و در حالی که قریب به اتفاق مادربردهای رده بالای Z170 از چیپ ست ASMEDIA برای برقراری اتصال USB 3.1 Gen.2 استفاده می کردند، هیرو آلفا اولین مادربرد مجهز به درگاه USB 3.1 Gen.2 منشعب از چیپ ست اختصاصی USB 3.1 اینتل بود. به ناگهان ایسوس مادربردی ساخت که رقابت با آن حتی برای خودش دشوار شد، زیرا فقدان برخی از این ویژگی ها، به مانند قابلیت RGB، حتی برای مادربرد Z170 Extreme هم چالش بر انگیز بود. اگرچه این امکانات، اندکی افزایش قیمت نسبی Hero را به همراه داشت، اما افزایش قیمت به سبب افزایش امکانات معنادار برای اغلب  کاربران  توجیه پذیر است. متاسفانه با ورود چیپ ست Z270، انتظارها برای ارائه یک Hero خط شکن و ویژه تر از آلفا برآورده نشد، چراکه ایسوس با حذف اتصال Wi-Fi عملا Z270 Hero را در برابر سلف خود خلع سلاح کرد. همچنین از Z170 به اینطرف دیگر اثری از یک جفت پورت اضافی ساتا در قهرمانهای ایسوس یافت نشد. حال با ورود چیپ ست Z370 بار دیگر چشم ها به امید تولید یک Hero به واقع قهرمان به ایسوس دوخته شده است، تا شاید رویای داشتن یک مادربرد خوش قیمت و پر از امکانات جانبی که توانایی به چالش کشیدن رقبای گرانتر از خود را داشته باشد، تکرار شود. امروز در آزمایشگاه مجله سخت افزار، به بررسی Asus Z370 Maximus X Hero می پردازیم. مادربردی که وارث موفقیت های بزرگ پدران قهرمان خود است، با ما همراه باشید تا ببینیم آیا این قهرمان جدید ایسوس می تواند نظرها را به خود جلب کند.

دو ماه پیش شرکت اینتل پردازنده های خانواده Coffee Lake را برای غلبه بر پردازنده های Ryzen AMD وارد بازار کرد. در خانواده Coffee Lake، برای اولین بار، تعداد هسته های پردازنده های Core i7 به شش و تعداد رشته های پردازشی آن به 12 عدد افزایش یافته است. برای اولین بار حداکثر فرکانس Turbo پردازنده پرچمدار Core i7 برابر 4.7 گیگاهرتز است. میزان کش Level3 متناسب با افزایش تعداد هسته ها افزایش یافته است. موارد فوق، در کنار افزایش فرکانس پایه رم به 2666 مگاهرتز برای Core i7 و Core i5، نشان از افزایش قدرت تصاعدی هشتمین نسل از پردازنده های Core i اینتل در رده Mainstream است. بواسطه قدرت فوق العاده پردازنده های کافی لیک، اینتل موفق شده است در اغلب تست ها از رقبایش در سمت Ryzen پیشی بگیرد.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

پرچمدار این پردازنده ها، Intel Core i7 8700K، در حال حاضر قوی ترین هسته های پردازشی را در میان همه پردازنده های جهان دارد. قدرت بی نظیر پردازشی تک هسته ای این پردازنده Mainstream اینتل سبب شده است تا حتی هسته های پردازنده های رده HEDT نیز نتوانند از پس قدرت آن برآیند، چه رسد به پردازنده های رقیب AMD. باید اذعان داشت، از نظر پردازشی، 8700K توانست در بدو ورود هر دو پردازنده ی قدرتمند Core i7 7700K و Ryzen 1700X را ضربه فنی کند. به یاد داشته باشیم 7700K فقط 10 ماه صدرنشین پردازنده های Mainstream بود. اما بدترین وضعیت برای Core i7 7800X رقم خورد که فقط سه ماه از تولدش می گذشت که 8700K آمد و پرونده آن را برای همیشه بست. اما این تازه ابتدای راه برای کافی لیک است، چراکه طبق اخبار منتشر شده، نسل جدیدتری از Coffee Lake ها نیز قرار است تا بهار 1397  وارد بازار شوند که قطعا پرچمدار آنها، از 8700K نیز قوی تر خواهد بود. برای تست اما، امروز باید به 8700K بسنده کنیم.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

سوکت مورد استفاده Coffee Lake همان سوکت نام آشنای LGA1151 است که با تغییراتی برای پذیرایی از پردازنده های شش هسته ای آماده سازی شده است. چیپ ست مورد استفاده برای این پردازنده ها Z370 است که از جمله مهمترین ویژگی های نسبت به Z270 امکان استفاده از هر دو درگاه M.2 برای استفاده از حافظه های Intel Optane است.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

معرفی محصول

شرکت Asus یک لشکر زرهی سازماندهی شده از مادربردهای مجهز به چیپ ست Z370 را برای استفاده از پردازنده های جدید اینتل راهی بازار کرده است. ایسوس برای همه این مادربردها Header مخصوص نصب واترکولر All in One اختصاص داده است تا ضمن برق رسانی کافی و با ثبات به پمپ، امکان کنترل آن از طریق نرم افزار Fan Xpert 4 فراهم شود. تمام این مادربردها مجهز به دو درگاه M.2 برای نصب درایوهای SSD نوع NVMe هستند.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

طبق لیست موجود فعلی، مادربردهای Z370 ایسوس شامل 13 عدد است که قیمت پایه ارزان ترین آنها 140 دلار است. شرکت ایسوس همچنین تغییرات جالبی را برای رده بندی مادربردهای Z370 خود در نظر گرفته است.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

طبق چارت فوق، رده بندی مادربرد های جدید Z370 به 4 بخش اصلی تقسیم می شود. خانواده مادربردهای ROG در راس این هرم جایگاه High End را پوشش می دهند. بدین معنا که بهترین مادربردها برای کاربران حرفه ای، گیمر ها، و اورکلاکر ها هستند. این رده گران قیمت ترین مادربردهای ایسوس را به خود اختصاص می دهد. در این میان، Z370 Hero پایه ای ترین مادربرد سری ROG ایسوس است و به نسبت بقیه قیمت مناسبتری دارد. Z370 Hero در دو نسخه مجهز به Wi-Fi AC و نسخه فاقد رابط بی سیم ارائه می شود که نسخه ای که در اختیار ما قرار دارد، فاقد اتصال Wi-Fi است.

نمای بیرونی و بسته بندی

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

جعبه شیک مادربرد، تم قرمز و مشکی کلاسیک خانواده ROG را دارد. در مورد اطلاعات پشت و روی جعبه می توان به پشتیبانی از SLI و Crossfire، استفاده از فن آوری صوتی SupremeFX S1220 CODEC، سینک خنک کننده M.2، پشتیبانی از فن آوری Aura Sync و 3D Printable Friendly بودن آن اشاره کرد.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

اقلام داخل جعبه، شامل دفترچه راهنما، DVD درایورها، پل SLI، چهار عدد کابل SATA 6G، براکت مخصوص نصب پردازنده، رایزر Q-Connector مخصوص اتصالات Header کیس، یک نگه دارنده فلزی فن های سایز 4 یا 5 سانتیمتر قابل نصب برای خنک سازی بخش های خاص مثل بالای جایگاه M.2 مادربرد، برچسب های تبلیغاتی ROG، برچسب های نشانه گذاری کابل ها، پد زیر لیوانی ROG، کابل های افزاینده طول RGB و کوپن تخفیف خرید کابل های کاستوم می شوند. تقریبا جعبه ای پر از وسایل اضافه ایسوس برای این مادربرد تدارک دیده است.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

مادربرد Asus Z370 Maximus X Hero در سایز استاندارد ATX ساخته شده و مجهز به 8+2+2 فاز دیجیتالی VRM است که توسط یک کانکتور 8 پین پاور تغذیه می شود. استفاده از خازن های مشکی 10K، چوک های MicroFine Alloy و ماسفت های NexFET Power Block MOSFET قدرت و ثبات بی نظیری برای اورکلاک پردازنده در اختیار کاربر قرار می دهد. همه این موارد در کنار فن آوری اختصاصی ASUS Extreme Engine Digi+ ایسوس، امکان تنظیم بهنگام و کنترل مستقیم فرکانس پردازنده را فراهم می سازد. از دیگر امکانات استاندارد مادربرد Z370 می توان به چهار اسلات رم DDR4 که در مجموع 64 گیگابایت رم تا فرکانس بالای 4133 مگاهرتز را پشتیبانی می کند، همچنین سه اسلات PCIE Gen.3 X16 گرافیک که می توانند همزمان در حالت (x16/x8/x4) فعالیت کنند، سه اسلات PCIE Gen. 3 X1 و دو سوکت M.2 که می توانند تا 32GB/s سرعت نقل و انتقال داده ها داشته باشند، اشاره کرد.

طراحی و امکانات سخت افزاری

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

نمای بدنه و ساختار هیرو از تم فلزی رنگ اسلحه بهره برده است. بخش های فلزی روی برد کاملا صیقلی و برش های آن لیزری است دقت و ظرافت این برش ها به گونه ای که اگر انگشت خود را اتفاقی در گوشه های داخلی سوراخ سینک ها قرار دهید ممکن است دست را ببرد؛ اطراف سوکت کمی شلوغ است اما به عنوان یک مادربرد شماره یک در اورکلاک پردازنده این شلوغی اطراف پردازنده قابل توجیه است. گارد روی IO پنل تا پایین برد امتداد دارد و کلمه Maximus X توسط LED RGB روشن می شود. از LED RGB در زیر سینک خنک کننده چیپ ست و هم چنین زیر سینک خنک کننده SSD M.2 وسط مادربرد نیز استفاده شده است. تم زیبای Hero مشابه تم مورد استفاده ایسوس در تمامی مادربردی های سری ROG است. دقت طراحان ایسوس در انتخاب نوع قطعات بخش های مختلف قابل تحسین است. این نوع طراحی می تواند اغلب سلیقه ها را دربرگیرد و همچنین می توان از این مادربرد برای انواع ست آپ ها با تم آلومینیومی و یا قرمز و مشکی استفاده کرد.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

سینک های خنک کننده از بهترین مواد خنک و هادی دما ساخته شده اند و سنگینی آنها حس کیفیت را به کاربر منتقل می کند. زیبایی مادربرد هیرو، مدیون زیبایی طراحی این سینک های پولیش خورده خنک کننده است.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

در بخش فوقانی برد، از چپ به راست، سوکت 8 پین تامین کننده برق پردازنده قرار دارد. طراحی تامین نیروی پردازنده بدین صورت است که هشت فاز وظیفه تامین و رگلاتوری نیروی مورد نیاز پردازنده، دو فاز وظیفه تامین و رگولاتوری iGPU پردازنده و دو فاز برای RAM در نظر گرفته شده است. مشابه این نوع طراحی موفق در مادربرد Z270 Hero هم استفاده شده بود. به عنوان یک ROG، این طراحی فازی برای Extreme OC در نظر گرفته شده است. کنترلرهای PWM از نوع چیپ ست ASP1400BT برای رگولاتوری برق ورودی 8 فاز پردازنده و دو فاز iGPU استفاده شده است. همه این موارد در کنار استفاده از ماسفت های Infineon به نام ND HAY7140812 و خازن های مشکی 10K ترکیب طلایی ایسوس برای اورکلاکینگ را تشکیل می دهند.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

در بخش فوقانی بالای سینک خنک کننده سه سرشاخه مخصوص اتصال CPU Fan و OPT Fan  و AIO PUMP قرار دارد. محل قرارگیری این سه سرشاخه در کنار هم مدیریت کابل کشی ایرکولرها و واترکولرهای مجهز به دو فن را راحت تر کرده است. به سمت راست، یک سرشاخه مخصوص LED RGB، نمایشگر دیباگر، دکمه مینیاتوری MemOK مخصوص اجرای رم حتی در شرایط دشوار، قرار گرفته است. در بالای سوکت 24 پین مادربرد 4 عدد LED پر نور فن آوری Asus Q-LED که وظیفه اعلام وضعیت سلامت بخش های حیاتی مادربرد (CPU،RAM،VGA  ، Boot) را هنگام بوت بر عهده دارند، قرار گرفته است. این 4 عدد LED به سان یک چراغ راهنمایی موقع بوت روشن شده و به عنوان خطایاب در صورت بروز نقص فنی در هر کدام از این 4 بخش، روی آن متوقف خواهند شد تا به کاربر راهنمایی کنند مادربرد در کدام بخش دچار مشکل شده است. در پایین سوکت 24 پین، یک درگاه مخصوص اتصال USB 3.1 Gen.2 پنل جلویی کیس قرار دارد.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

شش درگاه SATA III 6G منشعب از چیپ ست Z370 در این بخش به صورت افقی نصب شده است. در بخش فوقانی درگاه های ساتا، یک اتصال مخصوص Hi AMP قرار دارد که برای استفاده و کنترل گردش چند عدد فن به صورت همزمان و یا فن های صنعتی پر مصرف مورد استفاده قرار گیرد. پایین درگاه های ساتا نیز دو کانکتور، یکی مخصوص Chassis Fan و دیگری برای استفاده از پمپ های قوی تا سه آمپر/ 36 وات قرار گرفته است. سه عدد سرشاخه با سوکت های سفید نیز در این بخش قرار دارند که برای اندازه گیری Flow، W_IN و W_OUT در سیستم های مجهز به واترکولر های مدار باز Open Loop مورد استفاده قرار گیرند. به نظر نگارنده، ای کاش ایسوس به جای تجهیز این مادربرد به چنین امکاناتی که نهایت کمتر از 1 درصد کاربران ممکن است به آن نیاز پیدا کنند، با حذف آنها قیمت مادربرد را رقابتی تر می کرد. واقعا چند درصد از کاربران توانایی خرید و یا حوصله DIY واترکولر های Custom دارند؟ اتصالات IO پنل کیس در منتها علیه گوشه ی راست پایین مادربرد قرار گرفته است که واقعا جای تشکر دارد. نصب این سرشاخه ها در آن گوشه PCB به مدیریت کابل کشی بهتر کمک می کند. فقط ای کاش این اتصال کمی تفاوت در رنگ و یا شکل ظاهری می داشت تا کاربران آن را به اشتباه یک درگاه USB 2.0 تصور نکنند. یک جایگاه M.2 برای SSD، یک کانکتور LED RGB، سرشاخه بازر بوت، جامپر LN2 Mode، اتصال Chassis Fan دیگر به همراه یک جفت درگاه USB 2.0، و یک درگاه USB 3.1 Gen.1 در پایین سینک چیپ ست دیده می شوند.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

اتصال TPM، کلید Slow-Mode که مخصوص Extreme OC است، دکمه های Retry Boot، Safe Boot، Reset و Power در کنار یک کانکتور مخصوص Addressable RGB LED در این بخش قرار دارند. در مورد کارت صدا، ایسوس سنگ تمام گذاشته است. استفاده از کدک صوتی Realtek ALC1220S در کنار مبدل دیجیتال به آنالوگ حرفه ای SS Sabre Hi-Fi ES9023P برای تامین صدای بخش Audio Out فرانت پنل کیس، خروجی صدای بی نظیری را برای کاربر به ارمغان می آورد. خازن های نیچیکون ژاپنی و استفاده از لایه های مجزا برای کانال های صدای چپ و راست و استفاده از چیپ صوتی به صورت ایزوله از دیگر بخش ها به منظور حفظ آن از تاثیر پذیری نویز قطعات اطراف، از دیگر ویژگی های بخش صوتی هیرو به شمار می رود. روی این مادربرد سه اسلات گرافیک قرار دارد که 2 عدد از آنها مجهز به فن آوری SafeSlot ایسوس است. این فن آوری با استحکام بخشی به پایه اسلات گرافیک، دوام و عمر آن را افزایش می دهد و در عین حال، از مادربرد و کارت گرافیک در درازمدت، بخصوص در صورت استفاده از کارت گرافیک های سنگین، محافظت خواهد کرد.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

پنل پشتی مادربرد شامل خروجی های صوتی 7.1 کاناله مجهز به روکش طلا، خروجی Optical صوتی، یک جفت USB 3.1 Gen. 2 شامل یک پورت Type A و یک پورت Type C، درگاه LAN گیگابیتی منشعب از چیپ اینتل Intel L219-V مجهز به محافظ Lan Guard، چهار درگاه USB 3.1 Gen.1، دو درگاه USB 2.0، خروجی HDMI و DP، در کنار دکمه های Clear CMOS و Flash Bios می شود.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

ناگفته نماند سینک خنک کننده M.2 در وسط مادربرد مجهز به پد هادی دماست تا SSD M.2 نصب شده در این بخش را خنک کند. استفاده از آن بسیار راحت است و می توان با نصب SSD M.2 در این قسمت، ضمن از نظر پنهان نگاه داشتن این درایو، به لطف برچسب قابل اتصال زیر سینک، نسبت به خنک سازی درایو مذکور توسط سینک اقدام کرد. شرکت ایسوس مدعی است SSD به لطف این سینک تا 20 درجه خنک تر کار می کند و می توان عمر و توان SSD را بدین سبب افزایش داد.

نرم افزارهای جانبی

ایسوس ست کامل نرم افزاری معروف خود ASUS AI Suite 3 را برای این مادربرد به صورت بهینه تر از گذشته مورد استفاده قرار داده است. این نرم افزار شامل بخش های مختلف از جمله 5-Way Optimization tuning، TPU،  EPU، DIGI+ Power Control،  Fan Xpert 4و  Turbo App می شود. نرم افزار Asus Aura جهت تنظیم و شخصی سازی رقص نور رشته LED های متصل به درگاه LED RGB و رقص نور زیر مادربرد کاربرد دارد. استفاده از این نرم افزار بسیار راحت است و خوشبختانه هیچ مشکلی در کارکرد آن مشاهده نشد.

بایوس

ثبات امکانات و بهبود ساختار بایوس های ایسوس نسل به نسل قابل تحسین است. بدون اغراق مثل همیشه بایوس مادربرد ایسوس پر از امکانات طبقه بندی شده و کار با آن بسیار راحت است. امکاناتی نظیر ذخیره کردن پروفایل های مختلف اورکلاک، دسترسی راحت به تنظیمات ریز بخش های مختلف برق رسانی به رم و پردازنده، در کنار سر فصل های مانیتورینگ و پایش ولتاژ های ورودی، بایوس بی نقصی را برای این مادربرد به ارمغان آورده است. 

معرفی سیستم تست

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

پردازنده Intel Core i7 8700K

از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت 14 نانومتری، 6 هسته و 12 رشته پردازشی، حدکثر فرکانس کاری 4.7 گیگاهرتز، حداکثر توان مصرفی 95 وات و مقدار 12 مگابایت کش Level3 اشاره کرد. ا

کارت گرافیک MSI GTX 1060 ARMOR 6G OC

این کارت گرافیک با فرکانس کاری 1759 مگاهرتز، 6 گیگابایت حافظه از نوعGDDR5، حداکثر فرکانس حافظه تا 8008 مگاهرتز، رابط حافظه 192 بیتی، توان مصرفی 120 وات، یک ورودی برق 8 پین و سیستم خنک کننده کارآمد گزینه مناسبی برای گیمرها است. کارت گرافیک GTX 1060 گزینه خوبی برای کاربرانی است که می خواهند در دقت 1080 پیکسل بازی ها را به خوبی اجرا کنند. این کارت می تواند در این دقت و حتی در حداکثر تنظیمات هر بازی، به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد. این کارت گرافیک توسط شرکت MSI در اختیار ما قرار داده شده است.

حافظه G.Skill Trident Z

این سری از حافظه های جی اسکیل برای دست یابی به فرکانس بالا بهینه شده است. کیت مورد استفاده 2 ماژول 8 گیگابایتی DDR4 است که با فعال کردن XMP از حداکثر فرکانس کاری 3600 مگاهرتز با زمان تاخیر CL16 بهره می برد. این ماژول ها از جی اسکیل تایوان به دست وب سایت سخت افزار مگ رسیده است.

منبع تغذیه GREEN GP850B-OCPT

نسل جدید پاور های پلاتینیومی خانواده Overclocking Evo شرکت گرین است. این پاور از یک ریل پرقدرت 12 ولت 70 آمپری بهره می برد، که به لطف مبدل‌ DC-DC برای ایجاد ولتاژ شاخه‌های +5V و +3.3V در بخش ثانویه، باعث تثبیت هر چه بیشتر ولتاژ شاخه‌های خروجی در این پاور می شود. امکان تحقق عملی Zero Voltage Switching در بخش ورودی این پاور به کمک توپولوژی Half-Bridge در کنار مبدل LLC Resonant ایجاد شده است تا حامل‌های EMI ،RF و تلفات سوئیچینگ در ورودی کاهش یافته و بازدهی مصرف انرژی افزایش یابد. حالت Fan-Less بودن و استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز بسیار کم از دیگر امکانات آن به شمار می رود. این پاور توسط شرکت گرین برای سیستم تست در اختیار ما قرار داده شده است.

خنک کنند Green Glacier 360-EVO

واتر کولر شرکت پردیس صنعت سیاره سبز (گرین) است که در حال حاضر از پر فروش ترین واتر کولر های بازار ایران است. از جمله ویژگی های این خنک کننده می توان به استفاده از رادیاتور 360 میلیمتری آلومینیومی، استفاده از سه فن 12 میلیمتری کم صدا مجهز به دیودهای قرمز با طول عمر 100 هزار ساعت، واتر پمپ بلبرینگ سرامیکی قدرتمند بی صدا با طول عمر 80 هزار ساعت، واتر بلاک کاملا مسی مجهز به نمایشگر نشان دهند دمای کولانت و دور پمپ اشاره کرد. این رادیاتور برای تست توسط دفتر گرین در اختیار ما قرار داده شده است که تشکر ویژه داریم.

خمیر سیلیکون گرین GT-4 Premium

برای تست پردازنده از خمیر سیلیکون جدید گرین GT-4 Premium استفاده کردیم. این خمیر سیلیکون با ضریب انتقال حرارت  5.0W/m.K، قابلیت استفاده در پردازنده و کارت گرافیک را در دامنه دمایی منفی 40 تا 240 درجه سانتی گراد، داراست. شرکت گرین با  فرمولاسیون جدید و استفاده از مواد با کیفیت این خمیر سیلیکون را برای استفاده های حرفه ای تولید کرده است.

بررسی کارایی

پیش از آغاز بررسی می بایستی به یک نکته آموزشی اشاره کنم. چه در رابطه با کافی لیک و چه در رابطه با ترد ریپر و رایزن، به صورت پیش فرض در مادربرد ها فرکانس هسته ها به صورت  Per Core تنظیم می شود بدین صورت که مادربرد براساس شرایط دمای هر هسته حداکثر فرکانس مناسب فعالیت را برایشان در نظر می گیرد تا دمای پردازنده پایین نگه داشته شود، این حالت به صورت پیش فرض در همه مادربرد ها فعال است و به همین دلیل، گاهی برخی هسته ها در حداکثر فرکانسی کمتر از حداکثر فرکانس دیفالت فعالیت می کنند. این موضوع باعث کاهش قدرت بالقوه پردازنده می شود. در بررسی ها، کلیه تست های دیفالت به همین شکل گرفته می شود و ما مجبور به پیروی از حالت دیفالت برای تست هستیم اما شما دوستان می توانید با تنظیم فرکانس به صورت دستی برای کلیه هسته ها به صورت Sync یا همسان سازی شده در بایوس، از حداکثر فرکانس پیش فرض برای همه هسته ها به صورت یکسان استفاده کنید. با این تنظیم می توانید از همه ی قدرت پردازنده در حالت دیفالت برای همه ی هسته ها بهره ببرید.

مادربرد Asus Z370 Maximus X Hero در تست های استاندارد خوب ظاهر شد. در اورکلاک نیز، توانستیم با پردازنده به فرکانس 5.1 گیگاهرتز به صورت کاملا با ثبات دست پیدا کنیم. ولیکن رسیدن به این میزان فرکانس برای همه 8700K ها به راحتی امکان پذیر نیست بنابراین تصمیم گرفتیم نتیجه تست ها در 5 گیگاهرتز ثبت کنیم و ثبت نتیجه 5.1 گیگاهرتز در یکی دو تست به صورت موردی باشد. برای اورکلاک رم نیز این مادربرد توانست رم های G.SKILL TridentZ 2X8G 3600 CL16 سیستم تست را تا 4100 مگاهرتز با تایمینگ 18 اورکلاک کند – لینک CPUID. بنابراین قهرمان ROG ایسوس رکورد اورکلاک رمهای تست سخت افزار را به خود اختصاص داد. در حالیکه به نظر می رسد اغلب مادربرد های Z370 قادر به اورکلاک 8700K به 5 گیگاهرتز هستند، و Hero نیز به خوبی از پس آن برآمد، توانایی ویژه آن در اورکلاک رمها برجسته تر بود. هرچند مطمئن هستیم اگر بحث Extreme Overclocking وجود می داشت قطعا در فرکانس پردازنده هم به فرکانسی بهتر از 5.1 گیگاهرتز می توانستیم برسیم. ولیکن هدف از اورکلاک در بررسی های آزمایشگاه مجله سخت افزار، - رسیدن به حداکثر فرکانس قابل دستیابی برای اکثر کاربران- در شرایط معمول است. بنابراین اکستریم اورکلاکینگ و یا استفاده از ولتاژهای غیر معمول موضوعیتی در بررسی های ما ندارد.

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

بررسی مادربرد ایسوس Z370 Maximus X Hero

نتیجه گیری

مادربرد Asus Z370 Maximus X Hero چه حالت استاندارد و چه به صورت اورکلاک شده، در بیشتر تست ها صدر نشین جدول بنچمارکها بود. این مادربرد بیشترین میزان اورکلاک رمهای تست را از آن خود کرد. در زمینه گیمینگ، پردازنده 8700K در بازی ها تفاوت خاصی با 7700K ندارد، بنابراین کلیه تست های بازی همه در حد انتظار و قابل قبول بود. از نظر امکانات گیمینگ ایسوس برای ROG ها سنگ تمام می گذارد و قهرمان ROG نیز از این قاعده مستثنا نیست و هر آنچه که یک گیمر برای بازی نیاز دارد در Hero یافت می شود. انتقاد از مادربردی در این کلاس و قدرت بسیار سخت است اما از آنجایی که انتظار می رود قیمت این مادربرد حدود 100 تا 200 هزار تومان بالاتر از Asus Z370 Strix E باشد، در مقام مشاوره، توصیه Hero به کاربران با توجه فقدان ارتباط Wi-Fi AC در آن بسیار سخت است. درست است که Hero و Strix E در دو کلاس مختلف هستند، اما فقدان Wi-Fi که تقریبا بالای 90 درصد کاربران از آن استفاده می کنند، در مادربردی در این کلاس، از نظر نگارنده یک ضعف است. در نظر داشته باشید، Hero به امکانات ویژه ای نظیر امکان تغذیه پمپ قدرت و کنترل تجهیزات واترکولینگ Open Loop مجهز است اما چند درصد از کاربران از این تجهیزات گران قیمت برای خنک سازی سیستم خود استفاده می کنند؟ در مقایسه چند درصد از کاربران به ارتباط Wi-Fi نیاز دارند؟ با این قیاس ساده Hero در برابر Strix E کم می آورد، هرچند هر دو مادربرد بسیار قدرتمند و در سطح خود عالی هستند. انتقاد دیگری که به نظرم به Z370 Hero وارد است، عدم وجود یک ویژگی خاص در آن است. هر مادربردی در خانواده ROG یک ویژگی خاص دارد که آن را نسبت به بقیه اعضا متمایز می کند. مثلا Formula بلاک واترکولر روی VRM دارد. ویژگی منحصر به فردی هم برای Hero باید وجود داشته باشد که آن را نسبت به دیگر اعضای خانواده ROG متمایز کند. این ویژگی باید یک برتری برای Hero بشمار رود که متاسفانه این کاراکتر خاص یا ویژگی متمایز کننده در هیرو مشاهده نشد. از نظر ارزش خرید هم که به مانند دیگر اعضای ROG برچسب قیمتی به نسبت تندی دارد. این موارد، هرچند خیلی سخت گیرانه است اما مانع از توصیه ما به خرید Hero نمی شود. مادربرد Asus Z370 Maximus X Hero یکی از قدرتمندترین مادربرد های Z370 بازار است که زیبایی، کلاس، و قدرت بسیار بالایی دارد. Hero می تواند به عنوان یک مادربرد VIP در هر سیستم High End گیمینگ و یا رندریگ قرار گیرد. این مادربرد برای حرفه ای ها طراحی شده، که لایق بهترین سیستم ها هستند.      

9.39.3راندمان9.5امکانات9.8بایوس9.7اورکلاک و کولینگ9.2طراحی9نرم افزار9.5کیفیت ساخت8ارزش خرید

جمع‌بندی

مزایا:
مدار تغذیه بی نقص برای اورکلاک حرفه ای پردازنده، قدرت بالا در اورکلاک رم، ظاهری صنعتی و با کیفیت، بسیار فراتر از یک مادربرد گیمینگ، کارت صدای فوق حرفه ای با خروجی با کیفیت، استفاده از قطعات با دوام، عملکرد خنک قطعات، نورپردازی RGB در سه بخش از مادربرد، مجهز به سینک خنک کننده برای M.2، استفاده از پنل ثابت برای پشت مادربرد
معایب:
قیمت بالا، فاقد Wi-Fi
امتیاز:
9.39.3راندمان9.5امکانات9.8بایوس9.7اورکلاک و کولینگ9.2طراحی9نرم افزار9.5کیفیت ساخت8ارزش خرید
پیشنهاد سخت‌افزار:
انتخابی که شما را پشیمان نمی کند!
(19 رای‌ها)
 • احمد

  با سلام

  من یک ماهه یک سیستم مخصوص اورکلاک تهیه کردم با مشخصات زیر
  asus maximus x apex
  8700k
  g.skill Ripjaws 3200 CL16
  power Corsair HX1200
  patriote hellfire ssd m2 -480gb
  CPU Cooler: Cooler master nepton 280L
  vga:nvidia Quadro p2000

  هر چقد سعی کردم پردازنده تا 5.3 گیگا هرتز بیشتر اورکلاک نشد

  و دمای اون میرسد بالای 80 درجه و هنگ میکرد
  بیشترین فرکانسی که پایدار موند 5.25 گیگا هرتز بود

  و الان دنبال یک خنک کننده ای خیلی حرفه ای میگردم بجای کولرمستر نپتون 280L فعلیم استفاده کنم
  البته میدونم اورکلاکرهای فوق حرفه ای تراز اول جهان که به فرکانس بالای 7 گیگاهرتز برای 8700k میرسن معمولا یا از نیتروژن مایع استفاده میکنن
  یا امونیاک و یا خودشون یه سیستم خنک کننده طراحی میکنن.
  من اصلا چنین چیزایی منظورم نیست و یک خنک کننده آبی یا بادی یا یک قطعه موجود در بازار میخام
  که بتونم باهاش حداکثر اورکلاک ممکن رو بکنم.مثلا برسم به فرکانس 5.7 تا 6 گیگاهرتز

  سوالم اینه:

  کلا بهترین خنک کننده برای 8700k و مادربرد x apex چیه؟
  و تا چه فرکانسی میشه بطور پایدار باهاش اورکلاک کرد؟؟

  شما توی تجاربتون چه قطعه خنک کننده ای رو بهترین دیدن؟

  0 پاسخ
 • سلام
  ببخشید دیر جواب میدم امیدوارم جواب رو ببینید و یا برای بقیه که می بینند تا حدودی مفید باشه
  دستیابی به اون فرکانس بدون LN2 تقریبا غیر ممکنه
  کاستوم واتر کولر هم با توجه به هزینه بالاش برای 300-400 مگاهرتز ، ارزش خرید نداره.
  توصیه نمی کنم رو به فرکانس های بالاتر از 5.1 الی 5.2 به هر روش و با هر هزینه ای بیارید چون نه ارزش داره و نه منطقی و عقلانیه .
  اینکه تونستید با اون هیولای کولرمستر به اون فرکانس برسید خودش انتهای خوش شانسی بوده و مشخصه CPU نسبتا لو ولتاژی دارید .
  ضمن اینکه در کل اوربالای 5گیگاهرتز توصیه نمیشه برای 24/7 استفاده کنید. فشار بسیار زیادی به مادربرد و پردازنده میاره.

  0 پاسخ
 • برای این پردازنده در بخش اوورکلاک چیزی که پیشنهاد شده Noctua NH-D15 هست. ضمن اینکه رسیدن به 6 گیگاهرتز پیچیدگی های بیشتری داره و احتمالا بیشتر از چیزی که خودتون میگید رسیدید بهش نمیتونید ارتقا بدید. درباره سایر موارد شاید دوستان دیگه ای که روی اوورکلاک این پردازنده کار کردن بتونن نظر بهتری بدن

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط مشاور فنی ویرایش شد
  0 پاسخ
 • مانی

  با سلام من یه کیس دارم جمع میکنم که همین سی پی یو رو داره و کارت گرافیک p4000 رو میخوام ست کنم برای کار ادیت البته 3D زیاد نمیخوام کار کنم .
  خیلی سر در گم هستم در مادربرد من دست خودم نیست بغییر از ایسوس نمیتونم برد دیگه ای انتخاب کنم بهرحال ممنون میشم تا 1100 یا 1 میلیون بگین چه مادربردی بخرم
  سپاس

  0 پاسخ
 • سلام این محصول تو این بازه قیمت مناسبه سیستم شماست ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING LGA 1151

  1 پاسخ
 • مانی

  در پاسخ به: مشاور فنی

  با سلام خدمت سما دوست عزیز ممنونم که جوابم رو دادین با یه مختصر سرچ در بازار و نت اخر سر z370 e gaming رو انتخاب کردم نسبت به F . ولی متاسفانه نمیدونم چیه هر سری من مادربرد میخرم این اتفاق میوفته یک با سر m2n 32 sli ای ام دی ساپورت که بایوسش نابودم کرد و این سری هم مادربرد بیش تر از ۲تا رم رو ساپورت نمیکنه که جا داره یه نکته ای رو بگم به دوستان که در تاریخ ۲/۱۲/۹۶ وقتی میخواستم این برد رو بخرم یه اختلاف قیمتی حدود ۱۰۰ تومن بین بازار و دیجی کالا بود که من دیجی رو انتخاب کردم بعد از اینوه تحویل گرفتم و فهمیدم که مادربرد ایراد داره به دیجی زنگ زدم که تعویض نمیکرد خواستم بگه به دوستان که حتما هر کالایی که میخرین از دیجی ضمانت تعویض ۷ روزه رو داشته باشه که اگه خراب باشه اون قطعه به پای خودتونه. بعد از چندبار بردن آوردن مادربرد به گارانتی تابا فعلا که تابا نتوسنت مادربرد رو پیدا کنه سوالم اینه که من با این قیمتهای موجود z370 f رو انخاب کنم یا maximus X Hero...؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین
  سپاس

  0 پاسخ
 • مانی

  در پاسخ به: مشاور فنی

  با سپاس از شما بابت جوابتون خوب من بهجای F سری E همین مدل ماردبرد رو بخرم بهتر نیست؟؟؟

  1 پاسخ
 • خب حالا وای فای نداره چی؟؟

  0 پاسخ
 • نسخه ی Wi-Fi دارش رو بخرید. :D

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط آرمین ابیشی ویرایش شد
  0 پاسخ
 • سلام بنده همین ابان عضو شدم.

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: H.j

  همین الان.اشتباه نوشتم ابان.:D:D

  2 پاسخ
 • خوش امدید دوست عزیز

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.