اختصاصی: بررسی مادربرد MSI B360 GAMING PRO CARBON

این بررسی را در حالی منتشر می کنیم که پنج شنبه گذشته، برایان کرانیچ، مدیر عامل وقت شرکت اینتل، استعفای خود را تسلیم هیئت مدیره کرد و از کلیه سمت های خود در اینتل کناره گیری نمود. او که تنها مدرک لیسانس شیمی دارد، از سال 2013 میلادی ریاست اینتل را بر عهده داشت و در این مدت، به لطف مدیریت خوب خود توانست، سهام اینتل را 120 درصد ارتقا دهد. برایان کرانیچ محصولات و دامنه ی فعالیتهای شرکت اینتل را از حوزه ی تولید CPU، به بخش های متنوع دیگر، نظیر شبکه بی سیم نسل پنجم، هوش مصنوعی، ماشین های خودران، پردازش ابری، هواپیماهای بی سرنشین، گجت های پوشیدنی، آموزش رباتها و واقعیت مجازی گسترش داد، به طوری که می توان دوران مدیریت وی را طلایی ترین دوره ی شکوفایی اینتل در تاریخ خود نامگذاری کرد.

کرانیچ، از جمله حامیان افزایش حضور بانوان در سمت های مدیریتی صنعت کامپیوتر و اعطای بورسیه به مهاجرین در آمریکا بود. اگرچه او از طرح های اقتصادی پرزیدنت ترامپ، برای ایجاد کارخانه ساخت پردازنده در خاک آمریکا و کاهش مالیات بر درآمد شرکت ها حمایت می کرد، اما بشدت از سیاست های نژاد پرستانه ی کاخ سفید بیزار بود. به همین سبب، او به همراه تنی چند از دیگر کارآفرینان و مدیران ارشد شرکت های  چند ملیتی، علیه تصمیم ترامپ در مورد ممانعت از سفر مردم کشور های مسلمان به خاک آمریکا شهادت داد و آن تصمیم را خلاف قانون اساسی آمریکا نامید. مخالفت او با دولت ترامپ به حدی رسید که به همراه جمعی از مدیران ارشد شرکت های بزرگ آمریکایی، از شورای تولید کنندگان آمریکا که وظیفه مشاورت اقتصادی ترامپ را برعهده داشت، استعفا داد و پس از آن این شورا منحل شد و به کار خود پایان داد. وی پس از حمایت ترامپ از تظاهرات نژاد پرستان در شارلوت ویلا، به صراحت در مورد حمایت از بچه های مهاجرین به آمریکا صحبت کرد و به صورت علنی به مخالفت با دولت پرداخت. انتقادات و حرکت برایان کرانیچ بر خلاف سیاست های مهاجرتی دولت ترامپ باعث شد وی دائما از طرف حامیان ترامپ تهدید شود و شرکت اینتل مجبور به محافظت بیست و چهار ساعته از مدیر عامل خود در برابر این تهدید ها بود. ناگفته نماند، که هزینه های نظرات سیاسی کرانیج و حراست از وی نیز، بر دوش هیئت مدیره اینتل سنگینی می کرد. با این همه، کرانیچ یک مدیر موفق و شناخته شده بین المللی بود که سهامداران از وی راضی بودند، بدین ترتیب پایین کشیدنش برای مخالفین کاری دشوار می نمود. تضاد های سیاسی با دولت در نهایت منجر شد تا اطلاعاتی در مورد ارتباط عاطفی کرانیچ با یکی از کارمندان زیر دست خود که سالها پیش در سال 2011 به وقوع پیوسته و در همان زمان هم پایان یافته بود، به بیرون درز کند و این گزارش به دست هیئت مدیره اینتل برسد. بر اساس سیاست برادری و اُخوّت اینتل، هرگونه ارتباط عاطفی (خارج از خانواده) مدیران با کارمندان زیر دست خود ممنوع است و در صورت مشاهده چنین مواردی، مدیر مربوطه اخراج می شود. کرانیچ در برابر مستندات ارائه شده توسط بازرسین اینتل، بدون هیچ مقاومتی به وجود این ارتباط در 7 سال پیش اعتراف می کند و روز پنج شنبه از کلیه سمت های خود استعفا می دهد.

در حالی که شرکت AMD با مدیریت قدرتمند خانم دکتر لیسا سو هر روز بیش از پیش موفق تر در بازار ظاهر می شود و رقابتش با اینتل قوی تر می گردد، شنیدن خبر استعفای مدیر بزرگی مانند برایان کرانیچ، که 35 سال صادقانه در شرکت اینتل خدمت کرد و از رده های پایین کم کم به عالیترین مقام این شرکت رسید، می تواند بالقوه ضربه ی بزرگی برای اینتل در آینده باشد.

سری چیپ 300  به آخرین پلتفرم اینتل در زمان مدیریت کرانیچ تبدیل شد و به این سبب تقدیر از وی در ابتدای این بررسی، کمترین کاری بود که می توانستیم انجام دهیم. حال به سراغ موضوع بررسی می رویم، مادربرد بسیار دوست داشتنیMSI B360 GAMING PRO CARBON که پس از چند ماه تاخیر انشاالله یک روزی با یک قیمتی وارد بازار آشفته ایران خواهد شد، گل سر سبد B360 های MSI خواهد بود. این مادربرد از جمله مادربرد های رده متوسط و Entry Level چیپست سری 300 اینتل است که MSI آن را به آپشن ها و فن آوری های جالبی مجهز کرده است. شاید این سخن را بهتر از در نتیجه گیری عنوان کنم، اما پس از بررسی کاملا حس کردم شرکت MSI به صورت هدفمند امکانات خوبی را برای این مادربرد در نظر گرفته است که می تواند هر خریداری را به خود جلب کند.

چیپست های جدید معرفی شده از طرف شرکت اینتل در حال حاضر صرفا سازگار با پردازنده های نسل هشتم یا خانواده Coffee Lake هستند. در این میان چیپست B360 در رده ی متوسط، قوی تر از H310 و ضعیفتر از H370 و Z370 می باشد.

اینتل همچنین یکسری پردازنده جدید به خانواده Coffee Lake اضافه کرده است، که شاید مهمترین آنها i5 8600 و i5 8500 هستند که جای خالی فاصله ما بین پردازنده های فعلی i5 8400 و i5 8600K را پر می کنند و در رده ی پایین هم پردازنده جدید الورود i3 8300 بالاتر از i3 8100 خواهد ایستاد.

پردازنده های دوست داشتنی Coffee Lake که به مانند نسل پیشین خود، 14 نانومتری ساخته می شوند، به نسبت Kaby Lake از بهینه سازی های گسترده ای برخوردار می باشند. در خانواده Coffee Lake، برای اولین بار، تعداد هسته های پردازنده های Core i7 به شش و تعداد رشته های پردازشی آن به 12 عدد افزایش یافته است. برای اولین بار حداکثر فرکانس Turbo پردازنده پرچمدار Core i7 برابر 4.7 گیگاهرتز می باشد. میزان کش Level3 متناسب با افزایش تعداد هسته ها افزایش یافته است. برای اولین بار، تعداد هسته های پردازنده های Core i5 به شش عدد افزایش یافته است. برای اولین بار پردازنده های Core i3 تعداد 4 هسته ی واقعی خواهند داشت. موارد فوق، در کنار افزایش فرکانس پایه رم به 2666 مگاهرتز برای Core i7 و Core i5، نشان از افزایش قدرت تصاعدی هشتمین نسل از پردازنده های Core i اینتل در رده ی Mainstream است. امروز برای بررسی مادربرد MSI B360 GAMING PRO CARBON شرکت MSI پردازنده ی i5 8600K را در اختیار ما قرار داد. اگرچه پسوند K این پردازنده خبر از ضریب باز بودن آن می دهد، اما چیپست B360 هیچ امکانی برای اورکلاک ندارد و در نهایت می توان از قدرت پیشفرض 8600K بر روی این مادربرد استفاده کرد. حداکثر فرکانس مورد پشتیبانی در چیپست B360 نیز برابر 2666 مگاهرتز است که رمها در این فرکانس به صورت دستی ست شده اند.

معرفی، نمای بیرونی و بسته بندی:

جعبه مادربرد تم مشکی نوک مدادی دارد. در مورد اطلاعات پشت و روی جعبه می توان به پشتیبانی از فن آوری Mystic Light، DDR4 Boost، Steal Armor برای اسلات های گرافیک، دو اسلات M.2 و EZ Debug LED اشاره کرد.

اقلام داخل جعبه، شامل دفترچه راهنما، DVD درایور ها، پنل پشت مادربرد، یک عدد کابل اکستنشن RGB، دو عدد کابل SATA 6G، و بج MSI می باشد. شرکت MSI از قراردادن موارد اضافی غیر ضروری پرهیز کرده است تا قیمت مادربرد را مناسب نگاه دارد.

مادربرد MSI B360 GAMING PRO CARBON در ابعاد استاندارد ATX ساخته شده است. از امکانات این مادربرد مجهز به چیپ B360 می توان به چهار اسلات رم DDR4 که در مجموع 64 گیگابایت رم که تا فرکانس 2666 مگاهرتز را پشتیبانی می کند اشاره کرد. همچنین دو اسلات PCIE Gen.3  گرافیک که می توانند همزمان در حالت (x16/ x4) فعالیت کنند به همراه دو سوکت M.2 که فقط یکی از آنها می تواند تا 32GB/s و دیگری تا 16GB/s سرعت نقل و انتقال داده ها داشته باشد، وجود دارند. مجموع 5 عدد هدر PWM/DC مخصوص فن کیس، یک هدر برای فن پردازنده، یک هدر برای پمپ واتر کولر، مجموع چهار درگاه USB 2.0، دو درگاه USB 3.1 Gen.1، سه عدد خروجی USB 3.1 Gen.2 که در I/O پنل مادربرد و یک خروجی هم برای فرانت پنل کیس قرار دارد، ورودی PS/2، همچنین یک ورودی Lan گیگابیتی متصل به کنترلر Intel I219-V، شش عدد درگاه SATA III 6G، یک عدد خروجی 12 ولت LED RGB 5050، یک عدد خروجی 5 ولت از نوع WS2812B برای اتصال به رشته های LED رنگین کمانی، و در انتها خروجی های تصویر Display Port و HDMI مخصوص گرافیک مجتمع پردازنده که در I/O پنل مستقر می باشند همه از امکانات فراوان این مادربرد به شمار می روند.

مادربرد کربن، همانطور که از اسمش بر می آید زیبایی مشکی و طرح فیبر کربن را بر روی سینک های خنک کننده خود دارد که انصافا از کیفیت و تراش کاری فوق العاده ای برخوردار هستند. این سینک ها از آلیاژ فلزی خنک و سنگین هستند. با برداشتن آنها به سراغ مدار تغذیه مادربرد می رویم.

مدار تغذیه مادربرد مجهز به 2+4 فاز دیجیتالی است، که تعداد 4 فاز مسئول رگلاتوری هسته های پردازنده و دو فاز مسئول رگلاتوری گرافیک مجتمع می باشند. نوع این فاز ها Richtek RT3607BC می باشند که ماسفت ها را تغذیه می کنند. این مدار توسط یک کانکتور 8 پین پاور تغذیه می شود. از آنجایی که قرار نیست با این مادربرد اورکلاک شود، توانایی رگلاتوری تغذیه پردازنده متناسب با جایگاه مادربرد است.

مهمترین اسلات گرافیک روی مادربرد تقویت شده توسط محافظ استیل است تا کارتهای گرافیک سنگین بدون نگرانی بر روی آن نصب شوند. یک خروجی برای اتصال به فنهای RGB برند کرسیر در کنار اسلاتهای رم تعبیه شده است. این مادربرد همچنین مجهز به مدار کنترل کننده دور واتر پمپ های واتر کولر های AIO است. در بالای سوکت 24 پین برق، بخش چراغ های مربوط به EZ DEBUG LED است که در صورت بروز خرابی در هر یک از بخش های CPU، RAM، GRAPHIC، و یا بخش Boot، با روشن شدن چراغ مربوطه به کاربر برای رفع مشکل راهنمایی می کند. کمی پایین تر از جایگاه 24 پین، سوکت فرانت پنل برای ارتباط USB 3.1 Gen. 2 قرار دارد. در زیر آن نیز سوکت ارتباط USB 3.1 Gen. 1 فرانت پنل کیس است.

در کنار چیپ مادربرد، تعداد شش عدد درگاه SATA 6Gbps قرار گرفته اند که خوشبختانه MSI از سوکت های افقی برای مدیریت کابل کشی بهتر استفاده کرده است. در لبه ی پایین مادربرد، کلکسیونی از درگاه های ضروری و کاربری قرار دارد. مطابق تصویر فوق، از راست به چپ، سرشاخه های مخصوص پنل جلوی کیس، یک جفت درگاه USB 2.0، TPM، یک جفت هدر فن، تنها خروجی نورپردازی رنگین کمانی JRAINBOW، یک خروجی RGB که می تواند از رشته های LED RGB 5050 پشتیبانی نماید، و بخش اتصال Audio HD پنل جلوی کیس نیز در منتها علیه سمت چپ لبه ی پایین مادربرد قرار دارد. سوکت مخصوص SSD های M.2 PCIE Gen. 3 X2 که در پایین مادربرد قرار دارد از پهنای باند X2 استفاده خواهد کرد.

در I/O پنل مادربرد خروجی های 7.1 کاناله و Optical صدا قرار دارد که MSI بر روی آنها از روکش طلا بهره برده است. همچنین یک درگاه Lan متصل به چیپ I219-V اینتل به همراه دو درگاه USB 3.1 Gen.2 از نوع Type-A و Type-B، خروجی های تصویر HDMI و DP همچنین دو عدد USB 2.0 و یک عدد درگاه PS/2 نیز حضور دارند.

نکته ای که باید در مورد پشت مادربرد گفته شود، نصب تعداد زیادی LED های RGB در پشت مادربرد است که بخصوص در لبه ی سمت راست و همچنین در زیر بخش صوتی تجمع کرده اند. این توزیع LED در زیر مادربرد صحنه های بسیار خیره کننده ای از رقص نور را پدید می آورد.

صحبت از رقص نور شد و باید از نسخه ی جدید نرم افزار Mystic Light Sync صحبت کرد که به 17 افکت نوری مجهز شده است و می تواند نورپردازی خارق العاده ی بصری را برای سیستم شما به ارمغان آورد. ویدیویی از همین افکت ها حاضر کردیم که در پایین مشاهده می فرمایید:

بایوس:

بایوس MSI Click BIOS آنچنان که در دیگر مادربرد های High End شرکت MSI دیده ایم بسیار کاربردی و کامل طراحی شده است. بیشترین تنظیمات مهم در حالت Advanced در بخش OC حالت Expert نمایان می شود. یکی از مواردی به نظر مهم آمد، تنظیمات Sub Timing رمهاست که مرتب و به صورت جمع و جور همه در حداقل فضای ممکن قرار دارند. خود مادربرد به صورت اتوماتیک در صورت افزایش فرکانس به صورت دستی، تنظیم Sub Timing ها را تا اندازه ای خودکار می تواند انجام دهد.

معرفی سیستم تست :

پردازندهINTEL CORE i5 8600K

از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت 14++ نانومتری، 6 هسته پردازشی، حدکثر فرکانس کاری 4.3 گیگاهرتز، حداکثر توان مصرفی 95 وات و مقدار 9 مگابایت کش Level3 اشاره کرد. این پردازنده توسط دفتر محترم ام اس آی برای تست این مادربرد در اختیار سیستم تست قرار داده شده است.

کارت گرافیک MSI GTX 1060 ARMOR 6G OC

این کارت گرافیک با فرکانس کاری 1759 مگاهرتز، 6 گیگابایت حافظه از نوعGDDR5، حداکثر فرکانس حافظه تا 8008 مگاهرتز، رابط حافظه 192 بیتی، توان مصرفی 120 وات، یک ورودی برق 8 پین و سیستم خنک کننده کارآمد گزینه مناسبی برای گیمرها است. کارت گرافیک GTX 1060 گزینه خوبی برای کاربرانی است که می خواهند در رزولوشن 1080 پیکسل بازی ها را به خوبی اجرا کنند. این کارت می تواند در این رزولوشن حتی در حداکثر تنظیمات هر بازی، به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد. این کارت گرافیک توسط شرکت MSI در اختیار ما قرار داده شده است.

حافظه G.SKILL TRIDENT Z 3600 CL 16 2X8G

این سری از حافظه های جی اسکیل برای دست یابی به فرکانس بالا بهینه شده است. کیت مورد استفاده 2 ماژول 8 گیگابایتی DDR4 است که با فعال کردن XMP از حداکثر فرکانس کاری 3600 مگاهرتز با زمان تاخیر CL16 بهره می برد. این ماژول ها از جی اسکیل تایوان به دست وب سایت سخت افزار مگ رسیده است. با توجه به پشتیبانی چیپ B360 از حداکثر فرکانس 2666، فرکانس این رمها به صورت دستی بر روی همین میزان در بایوس در طول تست ها قرار گرفت.

منبع تغذیه GREEN GP850B-OCPT

نسل جدید پاور های پلاتینیومی خانواده Overclocking Evo شرکت گرین است. این پاور از یک ریل پرقدرت 12 ولت 70 آمپری بهره می برد، که به لطف مبدل‌ DC-DC برای ایجاد ولتاژ شاخه‌های +5V و +3.3V در بخش ثانویه، باعث تثبیت هر چه بیشتر ولتاژ شاخه‌های خروجی در این پاور می شود. امکان تحقق عملی Zero Voltage Switching در بخش ورودی این پاور به کمک توپولوژی Half-Bridge در کنار مبدل LLC Resonant ایجاد شده است تا حامل‌های EMI، RF و تلفات سوئیچینگ در ورودی کاهش یافته و بازدهی مصرف انرژی افزایش یابد. حالت Fan-Less بودن و استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز بسیار کم از دیگر امکانات آن به شمار می رود. این پاور توسط شرکت گرین برای سیستم تست در اختیار ما قرار داده شده است.

درایو ذخیره سازیADATA XPG SX9000NP

اس اس دی Adata XPG SX9000NP 256G با سرعت انتقال فوق  العاده از طریق رابط PCIe Gen3x4، پروتکل NVME نسخه ۱٫۲، فناوری SLC Caching  و DRAM Cache Buffer، موتور تصحیح خطای پیشرفته LDPC ECC و ۵ سال گارانتی تعویض شرکت آونگ نماینده رسمی Adata بهره می برد. از مزیت های این حافظه سرعت نوشتن 990 مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن 2700 مگابایت در ثانیه است. این اس اس دی پرچمدار Adata را شرکت محترم آونگ برای سیستم تست دفتر سخت افزار مگ ارسال کردند.

خنک کنندهGREEN GLACIER 360-EVO

این قویترین واتر کولر شرکت پردیس صنعت سیاره سبز (گرین) است که در حال حاضر از پر فروش ترین واتر کولر های بازار ایران به شمار می رود. از جمله ویژگی های این خنک کننده می توان به استفاده از رادیاتور 360 میلیمتری آلومینیومی، استفاده از سه فن 12 میلیمتری کم صدا مجهز به LED های قرمز با طول عمر 100 هزار ساعت، واتر پمپ بلبرینگ سرامیکی قدرتمند بی صدا با طول عمر 80 هزار ساعت، واتر بلاک کاملا مسی مجهز به نمایشگر نشان دهند دمای کولانت و دور پمپ اشاره کرد. این رادیاتور برای تست توسط دفتر گرین در اختیار ما قرار داده شده است که تشکر ویژه داریم.

خمیر سیلیکون گرین GREEN GT-4 Premium

برای تست پردازنده از خمیر سیلیکن جدید گرین GT-4 Premium استفاده کردیم. این خمیر سیلیکن با ضریب انتقال حرارت  5.0W/m.K، قابلیت استفاده در پردازنده و کارت گرافیک را در دامنه دمایی منفی 40 تا 240 درجه سانتی گراد، داراست. شرکت گرین با  فرمولاسیون جدید و استفاده از مواد با کیفیت این خمیر سیلیکن را برای استفاده های حرفه ای تولید کرده، و آن را در اختیار آزمایشگاه تست مجله سخت افزار قرار داده است که سپاسگذاریم.

بررسی کارایی:

در بررسی سیستم، با هیچ مشکلی مواجه نشدیم و سیستم مثل ساعت همه ی تست ها را پاس کرد. البته نتایج بدست آمده حاکی از برتری MSI B360 MORTAR بود، اما فاصله به هیچ وجه زیاد نبوده و در برخی تست ها پابه پای رقیب خود عملکرد قابل قبولی داشته است. با توجه به پشتیبانی چیپ B360 از حداکثر فرکانس 2666 رم، مجبور به کاهش فرکانس رمهای خود از 3600 به 2666 شده ایم که این امر باعث کاهش امتیازات رم می شود و حتی در تست های رندر هم تاثیر منفی بر روی امتیاز پردازنده خواهد داشت. منطقا برای استفاده از حداکثر توانایی پردازنده ی 8600K می بایستی از مادربرد های Z370 استفاده کرد. به سراغ تست ها می رویم:

نتیجه گیری:

این بار نتیجه گیری را بخش بندی می کنیم، ابتدا در مورد پرفورمنس، امتیازات این مادربرد بهترین نبود، اما برای یک مادربرد B360 بد هم نبود. خیلی اختلاف معنا داری بین مادربرد های رده پایین نیست، و خریداران قطعات این بخش از بازار، روی بهترین پرفورمنس تاکیدی ندارند بلکه بیشتر دنبال امکانات جانبی بهتر و اختیار عمل هستند. اینجاست که در بخش دوم نتیجه گیری، امکانات و ویژگی های خاص، B360 Pro Carbon خوش می درخشد. در این سطح تعداد 5 خروجی فن علاوه بر اتصال فن پردازنده و هدر مخصوص واتر پمپ وجود دارد که با توجه به امکان کنترل دور فنها توسط تمامی این هدر ها، کاربر می تواند کنترل کاملی بر روی خنک کنندگی سیستم و میزان نویز تولید شده توسط فنهای کیس اعمال کند. از طرف دیگر، در بحث نورپردازی، هم در بخش های روی مادربرد از چیپست و کانال صوتی گرفته تا سرتاسر حاشیه سمت راست زیر مادربرد، MSI سخاوتمندانه همه جا را به LED های RGB مجهز کرده است. کار بدینجا ختم نمی شود، خروجی RGB و RGB رنگین کمانی نیز بر روی مادربرد وجود دارد. در صورتی که از فنهای RGB کورسیر هم استفاده می کنید، یک خروجی هم برای آن وجود دارد. در بحث USB 3.1 Gen.2، یک جفت در پشت و یک جفت از طریق اتصال فرانت پنل کیس میسر می شود، اتصالات USB 3.1 Gen. 1 و USB 2.0 نیز به اندازه ی کافی وجود دارد.

از نظر طراحی برد، MSI به زیبایی از طرح فیبر کربن برای زیبا سازی آن بهره برده است که می تواند با هر تمی مچ شود و درخشش طرح فیبر کربن در زیر نورهای RGB نمای فوق العاده ای را برای بیننده ایجاد می کند. به دلیل نوسانات شدید ارزی، و هم چنین عدم موجودی این مادربرد خوش ساخت در بازار ایران، خیلی نمی توان بررسی دقیقی از ارزش خرید آن داشت اما با توجه به اینکه کلیه مادربرد های MSI در بازار ایران به نسبت دیگر برند ها با قیمت بسیار مناسبتری عرضه می شوند و از هر جهت مطمئن هستیم از لحاظ قیمتی این مادربرد در برابر رقبا، پیروز میدان خواهد بود.

در مجموع می توان گفت با توجه به امکانات خوبی که B360 Gaming Pro Carbon در این رده ارائه می کند، و همچنین طراحی زیبایش، نشان پیشنهاد شده توسط سایت سخت افزار را دریافت می کند.

8.57.7راندمان8.8امکانات9بایوس8اورکلاک و کولینگ9طراحی9نرم افزار8کیفیت ساخت8.5ارزش خرید

جمع‌بندی

مزایا:
نورپردازی عالی و زیبای مادربرد، امکان استفاده از نوار های RGB رنگین کمانی، مجهز به دو خروجی USB 3.1 Gen. 2، تعداد بسیار مناسب درگاه های فن، و همچنین هدر مخصوص پمپ واترکولر، طراحی فوق العاده زیبا
معایب:
می توانست در تست ها قدرت بهتری را از خود نشان دهد
امتیاز:
8.57.7راندمان8.8امکانات9بایوس8اورکلاک و کولینگ9طراحی9نرم افزار8کیفیت ساخت8.5ارزش خرید
پیشنهاد سخت‌افزار:
اگر مادربردی با امکانات فراوان برای بهره گیری از قدرت پردازنده های شش هسته ای کافی لیک میخواهید، و اگر نورپردازی یک مادربرد اهمیت خاصی برای سیستم شما دارد، MSI B360 GAMING PRO CARBON، یکی از بهترین انتخابها می تواند باشد
(36 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • mosi

  سلام درود ممنون از بررسی خوبتون عالی بود :-bd:-bd:-bd:x:x:x

  0 پاسخ
 • بررسی بسیار عالی بود تشکر

  0 پاسخ
 • البرز

  ممنون جناب ابیشی از بررسیتون.:-bd

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.