مادربردهای X470 و B450 با گذرگاه PCI-E 4.0 ممکن شد؟!

یکی از دستاوردهای پردازنده های Ryzen 3000 وارد ساختن گذرگاه PCIe 4.0 به دنیای سخت افزار خانگی بود؛ هر چند که هنوز به صورت دقیق نمی دانیم که پتانسیل آن به جز حافظه های ذخیره سازی در کجا کاربرد خواهد داشت، اما AMD اعلام کرده بود که تنها پردازنده های Ryzen 3000 و مادربردهای X570 هستند که امکان استفاده از گذرگاه PCIe 4.0 را خواهند داشت.

پس و پیش از آن، در برخی از آپدیت های بایوس شیطنت هایی از نام PCIe 4.0 دیده می شد؛ اما تمام داده های پس از آن حاکی از آن بودند که PCIe 4.0 برای دیگر مادربردها، حتی پرچمدارانی مانند X470 ممکن نخواهد شد. حتی AMD در جریان کنفرانس خود در کامپیوتکس امسال هم وجود PCIe 4.0 را برای دیگر مادربردهای قدیمی تکذیب کرد. پس واقعیت چیست؟

هنوز نمی دانیم! اما ایسوس به تازگی لیستی از مادربردهای X470 و B450 را منتشر کرده است که می توانند مستعد دریافت بروزرسانی، به جهت پشتیبانی از گذرگاه PCIe 4.0 باشند. هر چند که همچنان اعلام شده است که برای استفاده از PCIe 4.0 نیازمند خرید پردازنده های Ryzen 3000 باشید. از نظر فنی، چیپست X470 نمی تواند از گذرگاه PCIe 4.0 پشتیبانی کرده و در نتیجه در صورتی که مادربردهای سری 400 بخواهند از این گذرگاه استفاده نمایند، تماما به کنترلر یا همان چیپست داخلی پردازنده محدود می شوند؛ در این صورت تعداد باس های PCIe 4.0 کاهش خواهد یافت.

مادربردهای ASUS آپدیت

در هر صورت، بروزرسانی جدید ایسوس که برای برخی از مادربردهای لیست شده ارائه شده است، امکان استفاده از PCIe 4.0 را فراهم کرده است؛ اما قطعا خطوط آن کمتر خواهد بود. این اتفاق با وجود رد AMD، مورد استفاده قرار گرفته و برخی کاربران در آسیا مدعی هستند که موفق به راه اندازی آن شده اند. به نظر می رسد بر روی مادربردهای انتخاب شده کار می کند.

در صورت بروزرسانی PCIe 4.0 x16، این باس در یک خط برای مادربرد و یک باس برای SSD M.2 استفاده خواهد شد؛ هرچند که هنوز از X570 کمتر خواهد بود. باید منتظر مانده و نتایج بیشتر را در این زمینه دریافت نماییم.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • محمد

  دستاورد اینتل به جز حافظه های ذخیره سازی در pcie5 که قراره با سری 10 نانومتری وارد بشود چیست؟

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: محمد

  داداش فازت چیه؟همین V4.0 اضافه هست!چه برسه V5.0!
  نگران نباش اینتل V4.0ش رو پیاده نکرده!:smiley3تو میگی قراره SSD منطبق بر V5.0 بسازه؟!

  0 پاسخ
 • محمد

  در پاسخ به: XEniX

  نویسنده محترم پست قصد دارن pcie4 بی ارزش نشون بدن من نقشه راه اینتل رو ذکر کردم تا متوجه بشن اگر به pcie4 نیاز نباشه قطعا به pcie5 نیاز نیست

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: محمد

  آها اوکی تو از خودمونی یعنی یه AMDفنی!

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.