گیگابایت پشتیبانی از PCIe 4.0 را در مادربردهای قدیمی متوقف کرد

گیگابایت فریم ویر جدیدی را که شامل میکروکُد AGESA 1.0.0.3 ABB خود AMD می‌شود، برای مادربردهای سری 300 و 400 منتشر کرده. جدیدترین میکروکُد برخی مشکلات پردازنده‌های رایزن 3000 را رفع کرده اما قابلیت پشتیبانی از PCI Express 4.0 را از آنها حذف می‌کند.

تا به حال مشخص شده که AMD به هیچ عنوان قصد فعال سازی فناوری PCIe 4.0 روی بُردهای قبل از X570 را ندارد زیرا در این بین محدودیت‌های فیزیکی بر قرار است. با این حال تولید کنندگان مادربرد شامل ایسوس، بایواستار و گیگابایت از قبل این قابلیت را برخلاف نظر تیم قرمز فعال کرده بودند اما به نظر می‌رسند شانس با ما یار نیست.

لیست تغییرات جدیدترین فریم ویر مادربردهای گیگابایت به شکل واضح حذف گزینه PCIe 4.0 را شامل می‌شود. این تغییرات از بایوس F42a شروع شده و تمام محصولات سری 300 و 400 گیگابایت را شامل می‌شود، از پرچمداران X470 تا نمونه‌های مقرون به صرف A320.

لیست تغییرات:

1.به‌روزرسانی AGESA 1.0.0.3 ABB

2.بهبود سازگاری با بازی Destiny 2

3. حذف پشتیبانی از PCI Express 4.0 در زمان استفاده از پردازنده‌های نسل سوم رایزن

مشخص نیست که میکروکُد AGESA 1.0.0.3 ABB در اینجا مقصر است یا گیگابایت به خواست خود قابلیت PCIe 4.0 را غیر فعال کرده. فعلا تشخیص این موضوع غیر قابل ممکن است زیرا تنها گیگابایت اقدام به عرضه فریم ویر با میکروکُد جدید کرده. وقتی که باقی تولید کنندگان اقدام به انتشار فریم ویرهای جدید برای محصولات خود کنند ما قادر خواهیم بود که بفهمیم غیر فعال کردن PCIe 4.0 توسط AMD انجام شده یا Gigabyte.

در هر صورت دارندگان مادربردهای قبل از X570 حالا در دو راهی بسیار مهمی قرار گرفته‌اند. به روز رسانی باعث می‌شود آنها قابلیت PCIe 4.0 را از دست بدهند و عدم به روز رسانی نیز باعث از دست دادن نکات مهمی مانند قابلیت‌های تازه، رفع باگ‌ها و خطاها یا حتی بهبود در کارایی خواهد شد.

(1 رای)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • اقای کرما جانی برقراری PCI4 روی برد های قبل x570 مثلا x370 باعث مشکلاتی مثل دفع حرارت و فشار روی چیپست نمیشه؟

    1 پاسخ
  • مشخصا طراحی مادربردهای قبلی برای PCIe 4 مناسب نیست. ما داریم درباره دو برابر شدن پهنای باند صحبت می‌کنیم و سیم کشی‌ها و مدارات کافی برای همچنی چیزی (به احتمال زیاد) در اکثر مادربردها تعبیه نشده. اگر فعلا مشاهده میشه که مثلا روی یک بُرد X470 که PCIe 4 فعال شده از طریق بایوس، یک SSD نسل چهار همون پرفورمنس X570 رو میده بخاطر این هست که هنوز دستگاه‌ها به شکل کامل از تکنولوژی PCIe 4 و مزایاش استفاده نمی‌کنن و براش بهینه نیستن. اگر قرار بود این تکنولوژی مزیتی نداشته باشه هیچ وقت سازمان مادر اون رو ارتقا نمیداد تا زمانیکه واقعا نیاز باشه. اما شاهد هستیم که در عرض یکسال با PCIe 5 جایگزین میشه

    1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.