آموزش اصول ساده خنک سازی یک کیس

یکی از مهمترین فاکتورهای قطعات سخت افزاری،توان حرارتی (TDP) است.فضای کیس های امروزی مملو از سخت افزارهایی است که با توجه به عملکرد خود،حرارت تولید شده بسیاری را به داخل کیس منتقل می کنند.در این مطلب به طور ساده و واضح به روش هایی جهت تهویه مناسب یک کیس اشاره خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

محل قرار گیری فن ها

فن ها در مکان های متفاوتی از یک کیس قابل نصب هستند.برخی از انواع کیس های موجود در بازار حداقل تعدادی از فن ها را به صورت نصب شده عرضه می کنند.با این حال این کاربران هستند که می توانند با بهترین آرایش ممکن،یک کامپیوتر را به بهترین نحو تهویه نمایند.دمای قطعات رابطه 100% درصد و مستقیم با دما و تهویه کیس دارد.کیس ها بین 3 الی 4 جهت ورودی/خروجی هوا را در طراحی خود اعمال می کنند.بیشتر مدل ها دارای 3 جهت هستند که شامل پنل جلو،کابینت بالا و قسمت پشت است.در تعداد معدودی از کیس های امروزی،همچنان می توان از فن هایی در قسمت درب کناری استفاده نمود.برای آشنایی بهتر شما عزیزان با این قسمت،از یک جدول استفاده کرده ایم:

محل قرار گیری فن ها

تعداد و مدل های مرسوم

پنل جلو

1 الی 2 عدد فن 12 سانتی متری،1 الی 2 عدد فن 14 سانتی متری و یا استفاده از 3 فن 12 سانتی متری مرسوم است.در برخی مدل های Tower نیز 3 فن 14 سانتی متری نصب می شود که چندان مرسوم نیست.

شاسی بالا

عموما دو عدد فن 12 یا 14 سانتی متری نصب می شود.در برخی مدل ها 3 عدد فن 12 سانتی متری نصب می گردد.

شاسی عقب

یک عدد فن 12 یا 14 سانتی متری.

درب کیس

درب های کناری دارای دو عدد فن 10 سانتی متری و یا یک فن 12 سانتی متری هستند.

 

نکته: جدول فوق به آرایش های مرسوم در کیس های امروزی پرداخته است.امکان تغییر به دلخواه طراحان وجود دارد و این معماری در تمامی کیس ها یکسان نیست.

تهویه در هر قسمت

برای یک تهویه مناسب،هر یک از فن ها وظایفی را بر عهده دارند.باید توجه نمائید که در هنگام یک اسمبل دقیق به شیوه نصب آنها دقت کنید و آشنایی با کاربردهای آنها ضروری است.یک کاربر کامپیوتر نیازمند اطلاع دقیق از کاربرد هر قسمت است.برای سهولت در آشنایی با جهش باد در هر قسمت،از جدول زیر استفاده کرده ایم:

محل قرار گیری فن ها

جهت تهویه هوا

پنل جلو

در این قسمت فن ها هوا را از خارج به داخل کیس انتقال می دهند.در بسیاری از کیس ها هر چند میان قیمت،یک فیلتر برای این بخش در نظر گرفته شده است تا از ورود غبار جلوگیری گردد.

درب کیس

در برخی مدل ها هوا را به داخل و گاها خارج می کند.اما بسته به چیدمان قطعات می توان انتخاب نمود.

شاسی بالا

فن های قرار گرفته در شاسی بالا،هوای گرم را به خارج از کیس هدایت می کنند.دلیل این کار تجمع هوای گرم در قسمت بالا است.

شاسی عقب

در این قسمت هوا به خارج از کیس هدایت می گردد.

 

به طور حتم این موارد جزو استانداردهای تهویه یک کامپیوتر هستند.اما آیا می توان آنها را بنا بر شرایط قطعات تغییر داد؟آیا با تغییر رویه مرسوم می توان دما را به شیوه ای بهتر از کیس خارج نمود؟پاسخ بله است!آزمایشات فراوانی در این زمینه صورت گرفته است.اینک در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

1-استفاده از ایرکولرهای غیر استوک

بسیاری از ایرکولرهای موجود،دارای ارتفاع نسبتا زیادی هستند.برخی از آنها قابلیت نصب در جهت های متفاوت را دارا هستند و عده ای دیگر نیز تنها به یک سمت قابل نصب هستند.در صورتی که فن و یا فن های ایر کولر پردازنده (CPU Air Cooler) به سمت جلوی کیس و یا هم جهت با فن عقب باشد،بهتر است تا فن شاسی عقب در حالت استاندارد خود باقی ماند و هوا را به سمت خارج از کیس هدایت کند.در این صورت ماژول های رم نیز به لطف جهت مناسب فن ایر کولر،بخش از دمای اضافی را دفع می کنند.فن های بالای کیس نیز می توانند در جایگاه استاندارد خود باقی بمانند.اما در صورتی که فن های ایر کولر به سمت بالا و یا هم جهت با فن های شاسی بالا باشند،Back Plate کارت گرافیک در معرض باد گرمای بیشتر قرار گرفته و امکان دارد تا سهم حافظه رم از تهویه بسیار ناچیز باشد.

به دلیل چرخش نامتوازن ایر کولر،جریان هوا در وسط کیس با کمبود مواجه خواهد شد و کاربرد فن های بالا به حداقل می رسد.در نتیجه توصیه می گردد تا فن های ایرکولر همسو با فن عقب باشد.در غیر این صورت می توانید برای تهویه ماژول های رم،آخرین فن از شاسی بالا را به صورت وارد کننده هوا استفاده نمائید تا این خلاء از بین برود.

2-تغییر جهت فن های پنل جلو؟!

فن های قرار گرفته در جلوی کیس وظیفه داخل کردن هوا را بر عهده دارند.اکیدا توصیه می کنیم که آنها را از کاربرد استاندارد خود دور نکنید.این فن ها به تهویه بهتر کارت گرافیک و اسلات های توسعه،چیپست،هارد دیسک و SSD و قسمت پایین کیس کمک شایانی می کنند.اصول خنک کنندگی کارت گرافیک و به طور کلی کارت های توسعه که از فن برخوردار هستند،دفع حرارت به بیرون کیس از طریق انتهای اسلات PCI است.در نتیجه فن های جلو می توانند همسو با آنها عمل کرده و حرارت را سریع تر از قطعات دور نمایند.ضمن آنکه Back Plate و پیکربندی Multi GPU نیز برای تهویه بهتر تشنه ی فن های جلویی است.

3-فن های زیرین

در برخی از کیس های نسبتا قدیمی و یا مدل هایی که از اسکلت معکوس برخوردار نیستند،می توان یک فن 12 یا حداکثر 14 سانتی متر را در قسمت کف نصب نمود.این فن نیز وظیفه ورود هوا را بر عهده دارد.در صورتی که از کارت گرافیک های نسبتا گرم در این کیس ها استفاده می کنید،بهتر است تا این فن را مد نظر قرار داده و راه اندازی کنید.اما در کیس های جدید جای آن به فن منبع تغذیه (PSU) داده شده است.

4-تغییر جهت فن عقب

در صورتی که از هیت سینک های منفعل،مادربردهای نیمه آماده و کامیپوترهای نسبتا ضعیف بهره می برید،نیازمند افزایش جریان هوای ورودی هستید تا به طور مستقیم و غیر مستقیم در هیت سینک ها حرکت نماید.در این حالت توصیه ما به شما،تعویض جهت چرخش فن ها به طوری که هوای خارج را وارد کیس نمایند،است.کیس های مد نظر عموما فاقد فن های اضافی در قسمت های مختلف هستند و به ناچار مجبور به افزایش جریان ورودی در این کیس ها خواهیم بود.

5-فن های درب کیس

همانطور که در ابتدا نیز بدان اشاره شد،برخی از کیس های متوسط و میانی بر روی درب های خود از جایگاه فن بهره می برند.این بخش را نادیده نگیرید!در صورتی که یک پردازنده گرم و کارت گرافیکی را در کنار یکدیگر نصب کرده اید،بهتر است فن و یا فن های قرار گرفته بر روی درب را به نحوی نصب نمائید که هوای داخل کیس را به خارج هدایت نماید.در صورتی که کارت گرافیک شما فاقد خنک کننده کار آمد بوده و یا از هیت سینک های پسیو بهره می برد،این فن ها را به شیوه ای نصب نمائید که هوای خارج را به داخل کیس هدایت نماید.

6-ذخیره سازها را جدی بگیرید!

در هنگام چیدمان قطعات و اسمبل کیس،به فکر تهویه و گردش هوای HDD و SSD ه باشید.عمر مفید ذخیره سازها شامل قطعات مهمی مانند پلاتر،IC ها و بردهای الکترونیکی آنها به حرارت وابسته است.بر خلاف جریان مصرفی پایین SSD ها،آنها به تهویه مستمر نیاز دارند.

(14 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • mikan

  سلام میشه کیس رو داد بیرون براش جای فن با کرد
  راهنمایی کنید

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: mikan

  معمولا این کارو نمیکنن دوست عزیز

  0 پاسخ
 • mahan

  سلام ببخشید من تازه سیستم خریدم و سه تا جای خالی برای فن دارم ولی مشکلم اینه ک مادر بوردم فقط ی چهار پین برا فن سی پی یو یه سه پینم فقط برای فن پشت کیس داره الان راهی هست تعداد شون افزایش داد ؟
  مادربورم asus prime h310m-d
  کیسم deep cool D-shield

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: mahan

  نه متاسفانه راهی نیست

  0 پاسخ
 • mehran

  سلام
  قصد دارم با توجه به شکل کیس و قرارگیری قطعات و فن های قرار گرفته پیش فرض یا همان کارخانه و قدرت سیستم چند عدد فن اضافه بر روی کیس نصب کنم، لطفا راهنمایی کنید به چه صورت فن ها رو میبایست قرار داد.
  منظور کدوم فن ها نیاز نیست و همچنین فن های پیش فرض و اضافه رو جهتشون رو برای ورود و خروج بهتر جریان هوا به چه صورت چیدمان کرد.
  مشخصات سیستم در پایان مطلب اعلام شده.
  همان طور که در عکس هم مشخص شده در تصویر 1 استخوان بندی کیس.
  http://up.vbiran.ir/uploads/13662156167169214839_Computer-Case-Fans.jpg
  در تصویر 2 محل قرار گیری فن های پیش فرض و جهت ورود و خروج هوا.
  در تصویر 3 هم محل قرارگیری فن های اضافه مشخص شده.
  محل قرارگیری فن های اضافه مد نظر اینجانب:
  بر روی کارت گرافیک
  بر روی درب کناری کیس (البته تو عکس گنجانده نشده است)
  بر روی قسمت پشت کیس (طبق عکس که مشخص کردم میشه اون در پوش یا شیار یا هرچی که اسمش هست رو را برداشت یا درصورت لزوم سوراخ کرد)
  مشخصات سیستم به شرح زیر میباشد:
  Power
  Perfect F14-750W Power Supply
  CPU
  AMD Athlon II X4 645
  RAM
  4.00GB Dual-Channel DDR3
  Motherboard
  MSI NF725-C35(MS-7615)
  Graphics
  2048MB ATI AMD Radeon HD 5450
  Storage
  Western Digital Green 128GB Internal SSD Drive
  Western Digital WD10EZEX Blue 1TB HDD Drive

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: mehran

  مواردی که گفتید منطقی هستن و نیازی به توضیح اضافه نیست. فقط اون قسمت پشتی رو چطور میخواید باز کنید؟ مطمئن هستید اگه اون قسمت باز بشه پایداری کیس مشکل پیدا نمیکنه؟

  0 پاسخ
 • mehran

  در پاسخ به: مشاور فنی

  تشکر جهت پاسخگویی
  1- اون قسمت های که به صورت فرورفتگی در پشت کیس مشخص شده مربوط به جای نصب کارت تی وی شبکه و از این قبیل هست که با فشار اون قسمت ها از بدنه کیس جدا میشه.
  البته اگر برای خروج هوا اون قسمت های مشخص شده کافی نیست میتونم سوراخ سوراخش کنم به جای برداشتن.
  2- با توجه به مدل گرافیک من و اینکه بدون فن هست و هیت سینک دار میباشد شما پیشنهاد میدید فن روی گرافیک نصب بشه یا بر روی درب کناری کیس نصب بشه ؟
  لینک تصویر گرافیک AMD Radeon HD 5450
  http://up.vbiran.ir/uploads/2477115620118088624_gpamd.jpg
  (در صورت پیشنهاد بر روی گرافیک بهتر است فن 8*8 نصب شود یا 4*4 یا 5*5 که فن های مخصوص گرافیک میباشد)
  3- با توجه به مدل پاور Power Perfect F14-750W Power Supply ظرفیت و توان کشش چند عدد فن 8*8 را دارد ؟

  - پا سپاس

  0 پاسخ
 • سلام من یک کامپیوتر دارم و کلا 3 تا فن جا میشه می خواستم یه کیس بخرم و تعداد فن هاشو ببرم بالا میشه راهنمایی کنید

  0 پاسخ
 • محمد حسینی

  سلام خسته نباشید می خواستم بگم که اگر این فن خنک کننده رو از داخل کیس برداریم اتفاقی برای کیس نمی افتد :emoji2

  0 پاسخ
 • چرا مخیواید بردارید دوست عزیز ؟فن ها وظیفه خنک سازی کیس رو انجام میدند و تو عملکرد تاثیر میزارن

  0 پاسخ
 • خیلی خوب بود استفاده کردیم :-bd:-bd

  0 پاسخ
 • ممنو آقای آریایی ، ای کاش همینجا از زیر و بم واترکولینگها و مادینگ و پیاده سازی لوله (مثلا روی سری G1 گیگابایت ;)) .... می پرداختین
  همچنان در انتظار :smiley9

  0 پاسخ
 • سیستم من:
  3570K CORE i5
  Coolermaster Evo 112
  2x4 gig Kingston 1600 DDR 3
  Gigabyte 970 g1
  main board z77

  من کیس x5 گرین دارم
  از فن 14 قدرتمند در جلو و پنل کناری استفاده میکنم.
  2 عدد فن 12 در بالا که انچنان قدرتی ندارند اما جریان ممتد و مناسبی از خروج هوای گرم رو دارن
  1 عدد فن 12 در پنل پشتی دارم که قدرتمند هست.
  فن 12 عقب و 2 فن 14 در جلو و کنار به فن کنترلر وصل کردم که در 90 درصد مواقع فن عقب و کنار رو خاموش نگه یدارم.
  فن هیت سیک رو روی 800 دور در حالت معمول گذاشتم

  به نظر شما دوستان که اهل فن هستید این چیدمان من مناسب هست یا میشه بهبودی درش ایجاد کرد؟
  دمای کارت در فشار شدید 60
  دمای سی پی یو در فشار شدید نهایتا 60

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: امین

  فن عقب رو خاموش نگه می‌داری:-oفن عقب خیلی مهمه برای تهویه هوا حالا بغل در رو روشن نزاشتی اشکال نداره ولی فن اگزوز عقبی مهمه

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Behnam

  خب فکر کردم هوای کیس کم بشه :smiley5خدا کنه طوریش نشده باشه تا الان :emoji1
  مرسی گفتی بهنام جان
  کسی میدونه چیکار کنم دمای کارت گرافیکم کمتر بشه؟؟ :emoji2

  0 پاسخ
 • Hamid

  بسیار جالب و پر معنی بود.تشکر

  0 پاسخ
 • کامل و عالی بود:-bd=smile

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.