گپی خودمانی در زمینه مشکلات الکامپ 96

همانطور که می دانید، الکامپ 96 پس از سالها سنت شکنی کرده و در تابستان سال جاری برپا شد. این نمایشگاه امروز راس ساعت 11:45 دقیقه با حضور  دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای به طور رسمی آغاز به کار کرد. افتتاحیه این نمایشگاه در ورودی سالن 38 انجام گرفته و همانند گذشته سخنانی کوتاه در این بخش ایراد شد.   نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای این صنعت اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه می گردد و فرصتی بی بدیل برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. دستاوردهای این تعاملات نقطه آغاز بسیاری از همکاری های تجاری و تکنولوژیکی فیمابین دست اندرکاران حوزه الکترونیک و کامپیوتر است که نقش معنی داری در تحرک بخشیدن به این حوزه ی صنعت و تولیدکنندگان و بازرگانان شاغل در آن ایفاء می نماید.

با این وجود در سالهای اخیر محوریت این نمایشگاه تا حدودی تغییر یافته و مواردی از جمله سخت افزار، کمتر در این غرفه ها به چشم می خورد. در دوره گذشته این نمایشگاه 424 شرکت داخلی و خارجی و 250 شرکت در قالب استارت آپ در فضایی به مساحت 36500 متر مربع از 18کشور حضور داشتند که در طول برپایی نمایشگاه توانمندیهای خود را ارائه نمودند. اما با وجود تغییر فصلی در برپایی الکامپ، وضعیت در برخی موارد تغییر یافته است. به عنوان مثال می دانیم که دانشگاه ها و بسیاری از نهاد های آکادمیک در این تاریخ تقریبا در تعطیلات تابستانی به سر برده و فعالیت های آموزشی آنها کاهش پیدا می کند؛ در این شرایط بدیهی است که حضور کمتر دانشجویان در قالب اردوهایی که در سالهای گذشته دیده می شد، به طور ملموس و آشکار کاهش یافته است.

همچنین برخی از شرکت هایی که در سالهای اخیر در این نمایشگاه حضور پر رنگی را به نمایش گذاشته بودند نیز در بیست و سومین دوره الکامپ حضور نیافته و شاهد نمایش دستاوردهای آنها نیستیم. یکی از دلایل امتناع ورزیدن این شرکت ها برای حضور در این نمایشگاه، نزدیک بودن تاریخ آن به دوره قبل است. شرکت ها دستاوردهای جدیدی را در این بازه زمانی برای ارائه به همراه ندارند و مانور بر روی محصولات پیشین نیز به تنهایی نمی تواند پاسخگوی هزینه ها باشد. در این رویداد بیش از 800 شرکت داخلی و خارجی از 20 کشور جهان در فضایی بالغ بر 60 هزار متر مربع (32 هزار متر مربع فضای مفید نمایشگاهی) آخرین خدمات، محصولات و دستاوردهای خود را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند.  در این نمایشگاه همچنین برای سومین سال متوالی، استارتاپ‌ها با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای فرصت حضور در الکامپ را یافته‌اند. 340 استارتاپ از سراسر کشور در بخش الکام‌استارز امسال، در سالن 8 و 9 در فضایی بالغ بر 7 هزار متر مربع، حضور یافته و علاوه بر معرفی محصولات و توانمندی‌های خود به بازدیدکنندگان، با منتورها (مربیان و افراد باتجربه حوزه کسب و کار) و سرمایه‌گذاران نیز ملاقات می‌کنند.

همچنین امسال اپلیکیشن ویژه نمایشگاه امسال نیز در دو نسخه بازدیدکنندگان و غرفه‌داران در دسترس قرار گرفته و علاقه‌مندان برای اطلاع از مکان غرفه‌ها و مسیریابی برای دسترسی به آنها، دریافت فایل‌های کاتالوگ و بروشور، ثبت‌‌نام هنگام بازدید و... از این اپلیکیشن بهره‌مند شوند. و اما همچنان با برخی موارد انتقادی به این گزارش ادامه می دهیم؛ تابستان، گرم ترین فصل سال است که مسئولان برگزاری یکی از بدترین و گرم ترین ماه های آن را برای این نمایشگاه انتخاب کرده اند. گرمای بسیار با ترکیب آلودگی هوای تهران، می تواند طاقت بازدید کنندگان را برای گردش این نمایشگاه بسیار بزرگ کم نماید. همچنین دسترسی به منابعی مانند تغذیه و ... نیز با دشواری بیشتری صورت پذیرد. الکامپ 23 ام با حمایت از استارتاپ ها برای سومین سال متوالی، جوانای جوایای نام و توسعه دهندگانی با ایده های طلایی را به یک فرصت مناسب دعوت کرده است؛ با این وجود اقدامات تشویقی برای شرکت های فعال در حوزه سخت افزار به هیچ وجه چشمگیر نبوده و دستاوردهای منتهی به کامپیوتر نیز حتی کمتر از سالهای گذشته به چشم می خورد. همچنان بخش های بزرگی از این نمایشگاه به تبلیغات "اپراتورهای موبایل" و "ارائه دهندگان سرویس های اینترنت" در ایران اختصاص دارد؛ موردی ناراحت کننده که در سالهای گذشته نیز انتقاداتی را بدان وارد کردیم. با وجود تلاش های مکرر سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، همچنان در برخی از قسمت ها شاهد نابسامانی شرایط و فاصله گرفتن از یک نمایشگاه تخصصی هستیم. الکامپ تنها و بزرگترین نمایشگاه دیجیتال در کشور است که امروزه متاسفانه از اهداف اصلی خود که همواره شعار آن است، فاصله گرفته است. با وجود تقویت برخی از قسمت ها، امیدواریم مسئولان برپایی این نمایشگاه در تاریخ برگزاری آن دقت بیشتری کرده و همچنین به رفع نواقص آن بپردازند.

(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • توی این نمایشگاه هیچ حس جالب و تعجب انگیز و شادی به فرد تحمیل نمی گرده بلکه خیلی ساده به نظر میرسه در نمایشگاه های انگلیس باید ساعت ها در صف ماند تا وارد شد وقتی وارد می شوی با چیز های عجیب و غریبی و متفاوتی رو حس و تجربه می کنی باید نمایشگاه ما هم به فرد همین حس منتقل کنند و چیز هایی که در رویا خواهید دید اونجا بتونیم ببینیم و جالب باشه مثلا رونمایی از مودم 8 انتن ایسوس که واقعا امکانات و پهنای باند بالایی دارد

  0 پاسخ
 • توی عکس ، نفر سوم از سمت راست ، مگه اومده مسابقات پرورش اندام !؟

  0 پاسخ
 • md

  در پاسخ به: فرزاد

  اون احتمالا گنده محله

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.