تراشه های جدید ARM یادگیری ماشینی بر روی موبایل را متحول خواهند کرد

کمپانی بریتانیایی ARM که از جمله برترین تراشه سازان دستگاه های قبل حمل در جهان به شمار میرود، نسل جدید هسته های پردازنده ی مرکزی خود را با نام های Cortex A75 و Cortex A55 رونمایی کرده است مه نسبت به نسل قبل پیشرفت های چشمگیری داشته اند .

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/289611-image/ca7511.jpg

Cortex A75 هسته ی پردازشی رده بالای جدید ARM است که نسبت به Cortex A73 که اکنون در گوشی ها به کار گرفته میشود، 20 درصد قدرت پردازشی بالاتری دارد و در بخش حافظه 16 درصد توان عملیاتی بهتری دارد و همچنین در امستیار بنچمارک گیک بنچ، 34 درصد عملکرد بهتری دارد. در سمت دیگر هسته ی Cortex A55 قرار دارد که هسته ی میان رده ی فوق العاده ای به نظر میرسد. ARM تصمین میکند که این هسته مصرف بهینه ی بی نظیری دارد و همچنین پردازنده ی گرافیکی جدید Mali G72 به کار رفته در این تراشه نیز 25 درصد مصرف بهینه تری نسبت به نسل قبل خود یعنی Mali G71 دارد.

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/289610-image/ca75222.jpg

تا اینجا تمامی پیشرفت هایی که در تراشه های جدید ARM صورت گرفته اند رضایت بخش و ایده آل به نظر میرسند اما بخش انقلابی این تراشه ها ارتباط مستقیم با دو فناوری بسیار مهم امروز دنیای تکنولوژی یعنی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دارد. با این تراشه ها گوشی های موبایل قادر به اجرای وظایف مربوط به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی خواهند بود بدون اینکه تاثیری بر روی عملکرد کلی دستگاه داشته باشد. بر اساس گفته ی مدیر بازاریابی کمپانی ARM، تا سه الی پنج سال آینده به لطف معماری های جدید و بهبود یافته و بهینه سازی های نرم افزاری، عملکرد دستگاه ها در بخش هوش مصنوعی تا 50 برابر بهبود پیدا خواهد کرد.

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/289609-image/ca55-high.jpg

علاوه بر این تراشه های جدید ARM از یک سیستم الگوی جدید به نام " پردازنده های داینمیکی " برخوردار شده اند که نسبت به سیستم قبلی تراشه های ARM، از انعطاف بیشتری برخوردار است و میتوان با این روش هسته های مختلفی را با یکدیگر جفت کرد و محدودیت کمتری برای استفاده از هسته های مختلف حتی در یک شاخه وجود دارد. انتظار میرود که اولین گوشی های تجاری مجهز به هسته های جدید ARM در سه ماهه ی اول سال 2018 وارد بازار شوند.  

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • بهزاد

    سلام.گزارش خوبی بود.ولی پر از غلط املایی.جان خودت وقتی میخوای گزارشت رو ثبت کنی یه نگاه دیگه بهش بنداز

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.