بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

تعداد شرکت های قابل اتکا در طراحی و تولید ایرکولرهای حرفه ای مجهز به لوله های انتقال حرارت یا Heat-Pipes، از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر است. در میان این شمار محدود، شرکت کولر مستر، یکی از بهترین هاست که دقیقا حرفه اش مرتبط با طراحی و تولید انواع سیستم های گرمایشی و کنترل دما است. کولر مستر در سال 2001 اولین کولر پردازنده مجهز به لوله های دفع کننده حرارت یا Heat-Pipes را تولید کرد.

از جمله موفق ترین محصولات این شرکت در سال 2010 ایرکولر Cooler Master Hyper 212 Plus بود که گوی سبقت را، چه از نظر قدرت خنک کنندگی و چه از نظر نویز و طراحی، از رقبا ربود. جالب اینکه، این کولر خوش ساخت، بعد از 8 سال، همچنان در حال تولید و فروش است.دور از واقعیت نیست که ادعا کنیم، بسیاری از شرکت ها، حتی برخی شرکت های به نام، طراحی ایرکولر های خود را با کپی از Hyper 212 تولید و وارد بازار کردند تا شاید مورد توجه کاربران قرار گیرند. اما اعتماد کاربران به کولر مستر، این برند خوش نام، همواره برقرار بوده است. به پشتوانه این اعتماد، کولر مستر، به صورت مستمر در حال بهبود طراحی خنک کننده ها و در عین حال، تولید محصولات جدید و به روز است.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

جدید ترین سری از ایرکولر های Cooler Maser، تحت نام خانواده MasterAir نامگذاری و وارد بازار می شوند. از جمله مهمترین ویژگی های این ایرکولر ها تجهیز اغلب آنها به نورپردازی LED RGB، و توجه خاص کولر مستر به طراحی و نمای این کولر ها بوده است.تقریبا یک هفته ای است که در اتاق تست سخت افزار، مشغول بررسی ایرکولر MaterAir MA620P هستیم. این کولر خوش ساخت از جمله محصولات High End کولر مستر به شمار می رود که به تازگی وارد بازار های جهانی و به زودی وارد بازار ایران نیز می شود. با این بررسی نیز همراه ما باشید.

جعبه و مشخصات فنی

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

علاقمندی خاص کولرمستر به رنگ بنفش از روی جعبه اغلب محصولات این شرکت نمایان است. جعبه کولر MA620P نیز از این قائده مستثنا نیست، و تم بنفش و مشکی نوک مدادی دارد. از جمله مهمترین مشخصه های این کولر که بر روی جعبه خودنمایی می کند، پشتیبانی نورپردازی آن از اکوسیستم نورپردازی اغلب شرکت های به نام مادربردسازی است.دارا بودن دو برج خنک کننده مجزا، استفاده از 6 لوله مسی خنک کننده با فن آوری CDC 2.0، و همچنین دارا بودن کنترلر نورپردازی انحصاری کولر مستر از دیگر مشخصات این ایرکولر به شمار می رود که پیشتر مفصل به توضیح آنها می پردازیم.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

در جعبه کولر، علاوه بر قطعات براکت نصب برای سوکت های Intel و AMD، یک کابل دو به یک RGB برای اتصال به کنترلر RGB وجود دارد که می توان آن را به خروجی RGB مادربرد و یا به کنترلر مخصوص کولر مستر که داخل جعبه موجود است متصل کرد. در بخش انتهایی ایرکولر جای فن سومی هم وجود دارد که می توان آن را به فن سوم نیز مجهز کرد ولیکن خبری از وجود گیره اضافی برای اتصال فن سوم در اقلام داخل جعبه نبود، اما طی صحبتی که با دفتر محترم شرکت کولرمستر انجام شد، مشخص گردید در جعبه محصول نهایی، یک جفت گیره فن برای اتصال فن سوم هم داخل جعبه خواهد بود تا پتانسیل امکان نصب فن سوم نیز حفظ شود.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

جدول مشخصات MA620P نشان از پشتیبانی کامل از کلیه سوکت های Intel و AMD دارد؛ البته به غیر از سوکت TR4 که برای آن کولر مستر به صورت اختصاصی کولر MA621P را روانه بازار خواهد کرد تا کاربران Threadripper نیز از این کولر پرقدرت بی نصیب نمانند.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

طول، عرض و ارتفاع کولر برابر 116 در 110.1 در 158.4 میلی متر و وزن آن به همراه فن ها تقریبا برابر یک کیلوگرم می باشد و از این نظر کولر سنگین وزنی به شمار می رود. از جمله نکات خوب کولر های سنگین وزن فشار مناسبی است که بلاک روی پردازنده می آورد تا حداکثر چسبندگی و به تبع آن، حداکثر خنک کنندگی ایجاد می شود. باید اضافه کرد، ارتفاع زیر 159 سانتیمتری آن نیز امکان سازگاری با اغلب کیس ها را فراهم می کند.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

تعداد شش عدد لوله مسی در دو برج خنک کننده به صورت مجزا از هم به فاصله برابر قرار دارند. سطح نامتقارن صفحات آلومینیومی خنک کننده در این برج ها، به ایجاد گردش هوای حداکثری برای خنک سازی لوله های دفع کننده گرما کمک می کند. بواقع کولر مستر به عنوان استاد ایرکولر ها می تواند بهترین طراحی برای خنک سازی لوله های مسی ناقل گرمای پردازنده را انجام دهد.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

در نمای کناری، می توان به خوبی جای ماشین کاری را در پایین لوله های مسی مشاهده کرد. کولرمستر تلاش کرده است تا جای ممکن برج های خنک کننده را مرتفع و با فاصله ی مناسب نسبت به کف مادربرد قرار دهد تا حدکثر فضای مناسب برای نصب رم بوجود آید. البته اینکه چقدر موفق به این کار شده است را در بخش بررسی به آن می پردازیم.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

نمای مسترایر MA620 از بالا بدین صورت است. طراحی فوقانی هرچند متقارن و زیبا، اما می توانست دارای علائم جذابتری باشد، مثلا دو آرم برند کولر مستر می توانست از جنس براق آلومینیومی باشد و یا اینکه در سه نقطه ی خروجی لوله های مسی، دیودهای نوری RGB نصب باشند که خوب، ارزان ترین راهکار همان استفاده از بج های آلومینیومی و یا براق کولرمستر نمای بهتری می توانست به آن بدهد. اما درکل، همین طراحی نیز تدایی کننده درون موتور های چند سلیندر ماشین های مسابقه ای است، و بهتر از نمای استوک صفهات آلومینیومی خالی است.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

در بخش اصلی داستان کولرمستر سنگ تمام گذاشته است. لوله های مسی از دو طرف به صورت فشرده و کاملا ماشین شده در کنار هم قرارگرفته اند تا سطحی وسیع و بسیار فراتر از پشت پردازنده را پوشش دهند. این لوله های بسیار با کیفیت از جنس مس که بهترین آلیاژ انتقال گرما است ساخته شده اند.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

در نمایی نزدیکتر از بلاک کولر می توان معنای فن آوری Continuous Direct Contact Technology 2.0 را درک کرد: اتصال مداوم، بی واسطه، و تمام تخت سطح لوله های خنک کننده با پشت پردازنده، به لطف این فن آوری در طراحی و ساخت فراهم شده است.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

دو عدد فن MasterFan MF120R RGB موتور خنک کننده ایرکولر MA620P را تشکیل می دهند. این فن های فوق العاده بی صدا هستند و حتی در حالت گردش حداکثری خود، کمترین میزان نویز را ایجاد می کنند. بواقع به سختی بتوان از درون کیس متوجه صدای فن ها شد.این فنهای 12 سانتیمتری، از دامنه گردش 600 تا 1800 دور در دقیقه برخوردار هستند و از نورپردازی RGB پشتیبانی می کنند. کابل RGB آن مجزا از کابل PWM فن است و صرفا به کابل مخصوص RGB دو به یک داخل پک کولر متصل می شود.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

سیستم تست

پردازنده Intel Core i7 7700K

یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تست ها و بازی ها این پردازنده است. از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت 14 نانومتری، 4 هسته و 8 رشته موازی، فرکانس کاری 4.2 گیگاهرتز و مقدار 8 مگابایت برای کش اشاره کرد. عملکرد بی نظیر این پردازنده آدرنالین خون کاربر را به بالاترین حد خود می رساند. پردازنده مورد نظر را شرکت خوش نام دانش و فناوری مازستا یا DFM به دفتر مجله سخت افزار هدیه داده اند تا سیستم تست مجموعه بی نصیب از این پردازنده نماند.

مادربرد MSI Z270 GAMING M5

مادربرد گیمینگ از ام اس آی با کیفیت ساخت بالا و امکانات عالی برای راه اندازی یک سیستم گیم قدرتمند. استفاده از سوکت 1151 و چیپ ست Z270 به همراه فرکانس حافظه 4133 مگاهرتز در حالت اورکلاک، سینک های حرارتی کارآمد، وجود خروجی ها و ورودی های کامل، نرم افزارهای جانبی کامل برای مدیریت بهتر سیستم، نورپردازی زیبا، قابلیت اورکلاک بالا و دریافت بیش از 20 جایزه و نشان برتر تنها بخشی از ویژگی های این مادربرد است.

حافظه  G.SKILL TridentZ 2X8G 3600 CL16

این سری از حافظه های جی اسکیل برای دست یابی به فرکانس بالا بهینه شده است. کیت مورد استفاده 2 ماژول 8 گیگابایتی DDR4 است که با فعال کردن XMP از حداکثر فرکانس کاری 3600 مگاهرتز با زمان تاخیر CL16 بهره می برد.

منبع تغذیه GREEN GP850B-OCPT

نسل جدید پاور های پلاتینیومی خانواده Overclocking Evo شرکت گرین است. این پاور از یک ریل پرقدرت 12 ولت 70 آمپری بهره می برد، که به لطف مبدل‌ DC-DC برای ایجاد ولتاژ شاخه‌های +5V و +3.3V در بخش ثانویه، باعث تثبیت هر چه بیشتر ولتاژ شاخه‌های خروجی در این پاور می شود. امکان تحقق عملی Zero Voltage Switching در بخش ورودی این پاور به کمک توپولوژی Half-Bridge در کنار مبدل LLC Resonant ایجاد شده است تا حامل‌های EMI، RF و تلفات سوئیچینگ در ورودی کاهش یافته و بازدهی مصرف انرژی افزایش یابد. حالت Fan-Less بودن و استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز بسیار کم از دیگر امکانات آن به شمار می رود. این پاور با 10 سال گارانتی، توسط شرکت گرین برای سیستم تست در اختیار ما قرار داده شده است.

درایو ذخیره سازی ADATA SX9000

اس اس دی Adata XPG SX9000NP 256G با سرعت انتقال فوق  العاده از طریق رابط PCIe Gen3x4، پروتکل NVME نسخه ۱٫۲، فناوری SLC Caching  و DRAM Cache Buffer، موتور تصحیح خطای پیشرفته LDPC ECC و ۵ سال گارانتی تعویض شرکت آونگ نماینده رسمی Adata بهره می برد. از مزیت های این حافظه سرعت نوشتن 990 مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن 2700 مگابایت در ثانیه است. این اس اس دی پرچمدار Adata را شرکت محترم آونگ برای سیستم تست دفتر سخت افزار مگ ارسال کردند.

بررسی مکانیزم نصب

مکانیزم نصب ایرکولر MA620P شامل یک بک پلیت نگهدارنده پلاستیکی محکم می شود که در پشت مادربرد در پشت سینک سوکت پردازنده قرار می گیرد. سپس مهره هایی با دو سر پیچ از جلوی مادربرد به بک پلیت متصل می شوند. بعد کولر با کمک دو براکت عرضی، در نهایت به پیچ-مهره های میانی با کمک 4 مهره دیگر پیچ می شود. واقعیتش نصب این کولر چندان آسان نبود.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

آچاری که کولرمستر برای پیچ کردن مهره ها در نظر گرفته بود کمی کوتاه بود و به راحتی نمی شد به مهره هایی که در بخش فوقانی مادربرد قرار می گرفت دسترسی داشت. عملا با بقل گرفت مادربرد و جداسازی همه قطعات دیگر توانستیم این کولر را به مادربرد متصل کنیم. بنابراین امکان ندارد بتوانید بدون خارج کردن مادربرد نسبت به نصب این کولر اقدام کنید.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

مورد بعدی ارتفاع برج های خنک کننده عملا اسلات اول رم را اشغال کردند. با اینکه کولر مستر تمام توانش را به کار گرفت تا با ارتفاع دادن به برج ها از اشغال فضای مورد نیاز رمها جلوگیری کند اما همچنان رمهای TridentZ ما نتوانستند در شکاف اول رم نصب شوند. البته این نکته چندان منفی نیست، چراکه اشغال اولین اسلات رم در قریب به اتفاق ایرکولر های همه ی برند ها صدق می کند. مهم این است که توانستیم در اسلات دوم به بعد رمها را نصب کنیم و فقط با چند میلیمتر ارتفاع دادن به فن، آن را به راحتی بالای سر رمها نصب کنیم تا نمای کولر دست نخورده باقی بماند. در تصاویر فوق کاملا مشخص است که فن بر روی شانه ی رمها نشسته است ولی شکل کلی کولر حفظ شده و به خوبی با قطعات ما مچ شده است.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

اگر چه عملیات نصب کولر آسان نبود ولیکن پس از یک بار باز و بسته کردن، با نگاهی به سطح خمیر سیلیکن نشسته شده در پشت بلاک کاملا مشخص است که پردازنده در تماس صد در صدی با تمامی سطح بلاک قرار داشته است که این موضوع نشان از موفقیت فنی این مکانیزم نصب می باشد.

بررسی عملکرد

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

با متوسط دمای اتاق تست 25 درجه سانتیگراد، به سراغ تست این ایرکولر در حالت پیش فرض می رویم. دمای پردازنده ی Core i7 7700K در زمان بیکاری در ولتاژ و فرکانس دیفالت برابر 35 درجه سانتیگراد و در حالت لود کامل برابر 70 درجه سانتیگراد قرار داشت.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

در حالت اورکلاک بدون افزایش ولتاژ، ضریب پردازنده را روی 47 قرار داده و مجدد تست را تکرار می کنیم. دمای هسته های پردازنده در حالت بیکاری بر روی 36 درجه سانتیگراد و در حالت لود به حداکثر 78 درجه می رسد.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

حال میزان اورکلاک Core i7 7700K را تا 5 گیگاهرتز افزایش می دهیم و به طبع آن ولتاژ هسته ها را نیز کمی بالا می بریم. در این حالت تست XTU را نیز اجرا کرده تا حداکثر دما برای این پردازنده در فرکانس 5 گیگاهرتز برابر 86 درجه سانتیگراد ثبت شود. این میزان دما در این فرکانس، بسیار عالی است.

بررسی کولر زیبا و خنکCooler Master MasterAir MA620P

پس از یک ساعت تست و کار با سیستم در حالت اورکلاک تا 5 گیگاهرتز، حداکثر دمای ثبت شده در حالت بیکاری به 40 درجه سانتیگراد و در حالت لود به حداکثر 87 درجه سانتیگراد رسید.میزان دمای ایدآل برای پردازنده ی i7 7700K برای استفاده 24/7 می بایستی پایینتر از 90 درجه سانتیگراد باشد و کولر MasterAir MA620P موفق شد در حداکثر اورکلاک 5 گیگاهرتز در سخت ترین تست ها، حداکثر دمای پردازنده را زیر این میزان نگه دارد. بنابراین این کولر به خوبی توانست تست های سخت افزار را با نتیجه ی مطلوب برای خود ثبت کند.

نتیجه گیری

محصولی با طراحی منحصر به فرد که می تواند با نورپردازی RGB خود، ضمن زیبایی بخشیدن به نمای Rig گیمینگ شما، از پس سخت ترین تست های فشار بر روی پردازنده به خوبی بر آید. این کولر برای اورکلاک و گیمینگ به صورت 24/7 مناسب است و می توان بر روی آن حساب ویژه ای باز کرد.از نظر تولید صدا و نویز، به لطف فن های خوش ساخت Master Air، عملا در زمره بی صدا ترین ایرکولر ها طبقه بندی می شود که می توان با خیال راحت در اتاق خواب نیز از آن استفاده کرد.نورپردازی 16.7 میلیون رنگی فنهای RGB کولرمستر، ضمن امکان اتصال به کنترلر RGB همراه کولر، می تواند به صورت مستقل به خروجی RGB مادربرد های شرکت های معروف متصل شود. این کولر گواهی سازگاری با Asus Aura Sync، Asrock RGB LED، MSI Mystic Light Sync، و Gigabyte RGB را داراست و به راحتی با اکو سیستم RGB هر نوع مادربردی همسان سازی می شود.این کولر با قیمت حدودی 70 دلار در بازار های جهانی عرضه شده است و به زودی در بازار ایران نیز با گارانتی 2 ساله آواژنگ عرضه خواهد شد. انتظار قیمتی بین 320 تا 380 هزار تومان برای آن می توان در نظر گرفت که امیدواریم تا جای ممکن خوش قیمت تر نیز باشد.

با توجه به موارد فوق، به خصوص کارایی خوب این کولر در تست ها، سایت سخت افزار نشان پیشنهاد شده توسط سخت افزار را به این کولر اعطا می کند.

8.59راندمان8.5کیفیت قطعات8.5طراحی8ارزش خرید

جمع‌بندی

مزایا:
پشتیبانی حداکثری از سوکت های رایج، مجهز به فن آوری نور پردازی RGB مستقل، قابلیت همسان سازی نورپردازی با انواع مادربرد ها، کارایی عالی و قدرت خنک کنندگی فوق العاده، فن های بی صدا، ارتفاع مناسب، استفاده از خمیر سیلیکن مرغوب
معایب:
مکانیزم نصب کاربر را ناگزیر به خارج کردن مادربرد از کیس می کند
امتیاز:
8.59راندمان8.5کیفیت قطعات8.5طراحی8ارزش خرید
پیشنهاد سخت‌افزار:
ایرکولر Cooler Master MasterAir MA620P یک کولر پرقدرت و توانمند برای رام کردن داغترین پردازنده هاست.
(41 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهرداد

  کی وارد ایران می‌شود و به چه قیمتی؟

  1 پاسخ
 • ایرکولر سیستم رو از ریخت میندازه! یکی اندازه ی همین رو دارم هرچقدر هم خوب باشه دیگه از Noctua که بهتر نیست.

  3 پاسخ
 • با تشکر از آرمین جان عزیز بابت بررسی کامل و موشکافانه این محصول زیبا و قدرتمند

  1 پاسخ
 • مث همیشه بی نقص بود آرمین جان
  به نظرم کولر مستر تو ایر کولر خیلی بهتر عمل میکنه تا واتر کولر.حتی یکی از دوستانم ک Hyper 212 رو داشت خیلی تعریفشو میکرد
  و اینکه خیلی خوش قیمته این کولر!به قول شما تو بدترین شرایط 380 تومن واقعا فک کنم خوب باشه

  1 پاسخ
 • با سلام ممنون به خاطره بررسی ولی میتونست بهتر هم باشه
  طبقه ادعا خوده کولر مستر این کولر رو برتر از کور های مایع خودش میدونه و یه ادعا دیگه هم که میکنه اونم این هستش که اوقدر قدر داره که برای پردازنده های خیلی قویتر از i7 7700k این هم استفاده بشه مثل Ryzen Threadripper 1950x یا قویتر گرم تر
  در ضمن اگه دقت کرده باشید قسمت بلاک این کولر خیلی وسع هستش و مناسبه برای پردازنده های بزرک که نمونش عنوان کردم
  حالا انتقاد خواهشا خودتونو ارتقا بدید و کولر های اینچنین قدرتمندو با پیشکش های قوی مثل خودش بررسی کنید
  با سپاس;)

  2 پاسخ
 • سلام آقا پیمان عزیز

  اگه متن بررسی رو خونده باشید، براکت این کولر امکان نصب بر روی TR4 نداره. بلکه کولر MA621P هست که مخصوص TR4 عرضه شده است. اگه انشاالله MA621P رو بررسی کردیم روی Threadripper نتیجه اش رو منتشر می کنیم.

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.