AMD تائید کرد: معماری های Vega، Navi و ZEN با گره های 7 نانومتری

ای ام دی پلتفرم های جدید خود در بخش GPU و CPU را از سال 2017 با لیتوگرافی 14 نانومتری آغاز کرده و سپس با لیتوگرافی 12 نانومتری در سال 2018 ادامه داد؛ اینک این شرکت به پایان طراحی نسل دوم پردازنده های Threadripper و Ryzen 2000 رسیده است. چند نمونه اولیه از پردازنده های Ryzen 2000 راهی بازار شده و APU های ZEN+VEGA نیز هم اینک در بازار هستند.

اینک، شاهد انتشار اسلاید هایی هستیم که حاکی از پایان عملیات های فنی بر روی پلتفرم های 7 نانومتری شامل NAVI، Vega و ZEN2 هستند. از هسته های ZEN آغاز می کنیم؛ ZEN2 را می توان سومین تلاش این شرکت برای عرضه پردازنده های مبتنی بر معماری ZEN در یک لیتوگرافی جدید دانست. طبق اطلاعات موجود در اسلاید های جدید AMD، این شرکت دو گونه از معماری ZEN را در خلال سال های 2018 تا 2020 معرفی خواهد کرد که البته شاید هم بتوان گفت، سالهای 2019 تا 2020.

اسلاید AMD تائید می کند که این شرکت موفق به تولید نهایی CPU های 7 نانومتری شده است و احتمالا اطلاعات بیشتر آن را در جریان نمایشگاه کامپیوتکس 2018، اعلام خواهد کرد. اما در بخش گرافیکی، مطمئن هستیم که معماری های Vega و Navi در لیتوگرافی 7 نانومتری رونمایی خواهند شد. امسال، این شرکت نخستین کارت گرافیک های 7 نانومتری خود را در قالب معماری Vega معرفی خواهد کرد. سپس، در دور بعد، شاهد ارائه کارت گرافیک های Navi با لیتوگرافی 7 نانومتری خواهیم بود.

تا سال 2020، این شرکت تنها به ارائه محصولات خود در قالب لیتوگرافی 7 نانومتری خواهد پرداخت. از سوی دیگر، رقیب اصلی AMD در زمینه CPU ها نیز اعلام کرده است که تا پایان سال 2018 نخستین محصولات 10 نانومتری خود را معرفی خواهد کرد. تکلیف لیتوگرافی 10 نانومتری چه خواهد شد؟ نمی دانیم! حتی نمی دانیم که چرا AMD با یک پله پرش به سراغ لیتوگرافی FinFET 7nm رفته است.

(5 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.