اینتل با دستورالعمل AVX-512 هیاهو به پا می کند!

ساعاتی پیش، مطلبی را برای شما عزیزان منتشر کردیم که طی آن، اینتل به طور رسمی به معرفی CPU های Cannon Lake، دست کم در یک مدل پرداخت. اینک شاهد اتفاقی جدید و جالب توجه هستیم. اگر به خاطر داشته باشید، در مطلب پیشین به این مسئله اشاره شد که ظاهرا تنها تفاوت پردازنده های 10 نانومتری Cannon Lake با گونه های 14 نانومتری خود در کلاس لپ تاپ، همان ابعاد گره یا لیتوگرافی است؛ اما ظاهرا اینتل در پس این نسل، یک تکنولوژی جذاب را به مدل های 10 نانومتری خود تزریق کرده است!

این شرکت تائید کرده است که در نسل بعدی CPU های خود، از دستورالعمل AVX-512 یا گونه 512 بیتی از Advanced Vector Extensions را به خدمت خواهد گرفت. این مسئله موجب افزایش کارایی به طور چشمگیر شده و عملکرد آنها به نسبت مدل های که از دستورالعمل AVX2 بهره می برند، نزدیک به 2 برابر در هر "وات" مصرفی افزایش خواهد یافت! این در حالی است که حتی پرفورمنس پردازنده های Cannon Lake در بخش فرکانس بر اساس "هر گیگافلاپ در ثانیه" نیز تا 2 برابر افزایش خواهد یافت.

این برای اولین بار نیست که دستورالعمل کدهای AVX-512 در CPU ها استفاده می گردد؛ اینتل تا پیش از این، این کدها را در پردازنده های سطح بالای خود استفاده کرده و تا کنون شاهد استفاده از آن در مدل های Mainstream نبوده ایم. Intel این فناوری را پیش از این نیز در CPU هایی نظیر Xeon Phi با کد رمز Knights Landing مورد بهره برداری قرار داده بود. در صورتی که اینتل دستورالعمل AVX-512 را در CPU های Cannon Lake به خدمت گیرد، شاهد افزایش چشمگیر پرفورمنس هستیم که رقابت را بسی دشوار خواهد کرد!

(10 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.