AMD در حال تبدیل شدن به خطری جدی برای Intel است!

موسسه Goldman Sachs به تازگی گزارشی را وضعیت بازار پردازنده های 2 شرکت اینتل و ای ام دی منتشر کرده است که مطالعه آن بسیار جالب توجه است. این موسسه انگلیسی با تحلیل وضعیت بازار و پیشبینی آینده آنها، گزارش و نمودارهایی را منتشر کرده که در ادامه بدانها خواهیم پرداخت.

به گفته موسسه Goldman Sachs، اینتل از عدم معرفی پردازنده های 10 نانومتری ضربه خورده و سهام این شرکت افت محسوسی را تجربه کرده است. چندی پیش نیز با انتشار مطلبی پر بازدید، به مسئله ادامه حیات لیتوگرافی 14 نانومتری تا سال 2019 اشاره کردیم؛ بدین ترتیب که اینتل دست کم 2 نسل دیگر را در این لیتوگرافی تولید خواهد کرد. عدم حرکت به سوی یک لیتوگرافی کوچک تر، مهمترین علت افت سهام غول آبی تراشه جهان است.

ظاهرا Intel با مشکلاتی در تولید لیتوگرافی 10 نانومتری روبرو است که دست کم تا پایان سال 2018 امکان رفع کامل آنها وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر اما رقیب سرخ آن، AMD، از وضعیت خنثی خارج شده و بازار مناسبی را تجربه می کند. می دانیم که هنوز هم اینتل در پردازش های تک هسته از رقیب خود پیش است؛ اما AMD هم دلایل خود را برای رشد در بازار CPUها حفظ کرده است. افزایش تعداد هسته ها و کاهش قیمت از جمله دلایلی است که سهم AMD از این بازار را افزایش داده است.

شاید اینتل در بازار CPUهای دسکتاپ بسیار پیشتاز و قدرتمند باشد، اما AMD در بازار پردازنده های سرور نیز دستی بر آتش دارد؛ این شرکت تا سال 2019 تا 5.1% از بازار پردازنده های سرور را به خود اختصاص داده و این مقدار تا سال 2020 به 9.4% خواهد رسید. ارزش سهام AMD در ماه های جاری تا 85.8% افزایش را نشان می دهد که رقم بسیاری بالایی به حساب می آید. به هر حال اینتل تا اوایل سال 2019 وقت دارد تا به این وضعیته دست و پا شکسته خود در زمینه لیتوگرافی 10 نانومتری ادامه دهد.

(7 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.