فرکانس Turbo اینبار برای تمامی هسته های اینتل!

دست کم در نسل 8 اینتل (CoffeeLake) یکی از ایرادات و انتقادهایی که CPUهای اینتل وارد بود، عدم رسیدن به حداکثر فرکانس Turbo Boost برای تمامی هسته به صورت همزمان بود. داستان از این قرار بود که اینتل برای حفظ توان حرارتی، در فرکانس های بسیار بالا، تنها از چند هسته استفاده می کرد. اما ظاهرا این شرکت قصد دارد تا توان خود در یک معماری جدید 14 نانومتری را به اثبات رسانده و این مسئله را برطرف کرده است.

مشخصات 3 پرچمدار از پردازنده های نسل نهم موسوم به Whisky Lake را به تازگی منتشر کرده ایم؛ 2 پرچمدار اصلی این گروه با عناوین Core i9-9900K و i7-9700K دارای 8 هستند؛ با این وجود تنها Core i9-9900K دارای قابلیت Hyper threading است که هسته های آن را به 16 رشته افزایش می دهد.

پردازنده Core i7 9700K امکان رسیدن به فرکانس 4.9 گیگاهرتز را برای تک هسته، بدون اورکلاک، داراست. اما نکته جالب توجه آن، دسترسی تمامی 8 هسته به فرکانس 4.6 گیگاهرتز است. Core i9-9900K نیز می تواند فرکانس 4.7 گیگاهرتز را برای نخستین بار به تمامی 8 هسته القاء کرده در وضعیت 2 هسته نیز به فرکانس 5.0 گیگاهرتز دست یابد. این یک موفقیت جدید برای اینتل خواهد بود که عملکرد CPUهای آن را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

(8 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • تاثیر و فایده دقیق Thread یا رشته توی cpu فقط بر روی سرعت پردازش و فرکانس کاریشه یا چیز دیگه ای هم هست؟؟؟

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: Shakes

  thread وجود فیزیکی نداره یه مفهوم نرم افزاری هست.. وقتی نرم افزار میخواد برای عمل پردازشی از سخت افزار استفاده کنه کار پردازش این نرم افزار به صورت یک رشته پردازشی در سخت افزار انجام میشه. با معرفی قابلیت چند رشته ای به ازای هر هسته فیزیکی این امکان به وجود اومد که از زمان هایی که هسته ها برای پردازش رشته در حالت بیکار هستند، رشته های دیگه از این فرصت استفاده کنند و وارد چرخه پردازش بشن تا عملکرد سخت افزار به بیشینه خودش برسه. برای همین هست که تاثیر هایپر ترد نهایتا 30 درصد میتونه سرعت کل پردازش رو بیشتر کنه اگه به درستی انجام بشه. در مواردی حتی میتونه باعث تاخیر و کندی بشه. این شاید ساده ترین توضیح ممکن باشه.

  فرکانس کاری سرعت پردازش رشته رو افزایش میده وگرنه رشته نمیتونه فرکانس رو تغییر بده.

  0 پاسخ
 • درود بر شما،
  خیر، رشته به معنی ایجاد هسته های مجازی برای سیستم عامل است. ما یک تعداد هسته منطقی داریم و در برخی مدل ها، با ویژگی HT، امکان ایجاد رشته در آنها وجود دارد و برای سیستم عامل های هسته های منطقی اما مجازی رو تعریف می کنند. ربطی به فرکانس ندارد.

  1 پاسخ
 • برتری 9700K نسبت به 8700K دقیقا همینه.

  2 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.