حرکت عجیب AMD در حذف FMA4 از پردازنده های خود!

اگر فکر کرده اید که خراب کاری های پشت سر هم شرکت ها و عقب نمانده از یکدیگر در این زمینه تنها به ایران محدود می شود، در اشتباهید! پس از ماجرای تقلب اینتل در بنچمارکها و البته مسئله قیمت گذاری Core i9 9900K، اینک نوبت به شرکت AMD رسیده است تا در این زمینه هم به رقیب خود نزدیک شود!

به تازگی مشخص شده است که AMD با وجود اعلام حذف دستورالعمل FMA4 از CPUهای مبتنی بر معماری ZEN-Ryzen، افزونه فوق را از پردازنده ها خارج نکرده و تنها سیستم عامل است که استفاده از آنها را کنار گذاشته است. طی آخرین اخبار، دستورالعمل FMA4 در معرض سیستم عامل نبوده اما همچنان جزو میکروکدهایی است که در پردازنده های مورد نظر، تعبیه شده است. به واقع کار اصلی این دستورالعمل، برای محاسبه جبر خطی است. FMA، یا همگام سازی ضرب اضافه، راه کارآمد برای محاسبه جبر خطی است.

کمپانی AMD در سال 2012 و در پردازنده های سری FX برای اولین بار از چنین افزونه ای استفاده کرده و Intel نیز در سال 2013 و با معماری Haswell، از دستورالعمل FMA3 پشتیبانی نمود. هر چند که ترجیح هر دو کمپانی به استفاده از FMA3 به جای FMA4 بوده است، اما این بدان معنی نیست که FMA4 از گردونه روزگار خارج شده است. FMA4 با سرعت بخشیدن به پردازش های جبر خطی و کوتاه کردن آنها، سرعت پردازش ها را تا 33 درصد افزایش داده است. اما AMD هنوز اعلام نکرده است که علت حذف FMA4 از بخش کاری CPUهای ریزن به چه علت بوده است؟

در همین رابطه، گزارش هایی منتشر شده است؛ برخی از تحلیلگران و متخصصان این حوزه، اشتباهات محاسباتی CPUهای AMD در حین استفاده از FMA4 را علت حذف بی سر و صدای آن می دانند. این در حالی است که AMD واکنشی به این اخبار نشان نداده و آن را نادیده گرفته است. با وجود آنکه در پردازشی هایی خاص، سرعت FMA4 به نسبت دستورالعمل های AVX بیشتر است، هیچ دلیلی برای عدم استفاده از آن در CPUهای AMD دیده نمی شود. آیا AMD نقص این بخش را پنهان کرده است؟

(13 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • خوب یسوال الان با این که حالا شما میگید حذف کرده بازم پردازندهاش قوین با مقایسه با اینتل

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.