CPUهای اینتل حتی با وجود افزایش قیمت بازهم فروش بالایی دارند!

هر چند که اینتل دست روی دست نگذاشته و به خوبی با مشکلات خود آشنا است، اما فشار خریداران CPUهای این شرکت، به اوج خود رسیده است. با وجود آنکه از سال 2016 تا کنون شاهد تاثیر پردازنده های AMD Ryzen بر بازارهای جهانی هستیم، اما اگر فکر کرده اید که این مسئله موجب کاهش فروش پردازنده های غول آبی تراشه جهان شده است، سخت در اشتباهید! فشار بر خط تولید اینتل آنچنان بالا گرفته است که این شرکت تولید مدل های میان رده و حتی متوسط را به طور محسوسی کاهش داده و به تولید مدل های Xeon و سری Core مشغول است.

احداث خط تولید جدید در ویتنام، افزایش فشار بر کارخانه مالزی و حتی احداث خط تولید جدید در ایرلند و اسرائیل از جمله اقداماتی است که اینتل در راستای تامین نیازهای شدید جهانی انجام داده و البته سرمایه گذاری های آن، به زودی تاثیر خود را نشان خواهند داد. با این وجود مشتریان اینتل تنها به خرده فروشی ها (کاربران) محدود نشده و این شرکت خواهان تغییر رویه در تولید خود، دست کم به صورت موقت است.

حتی افزایش قیمت برخی از پرچمداران نسل 8 و 9 اینتل به دلیل کمبود موجودی نیز نتوانسته از هجوم و تقاضای بالای خرید کاربران بکاهد؛ در نتیجه اینتل تصمیم گرفته است تا بخش تامین CPU برای سازندگان کامپیوترهای آماده را تقویت کرده و این چرخش توازن، احتمالا به افزایش قیمت دوباره و یا ماندگاری این افزایش در برخی از CPUها کمک خواهد کرد. از جمله پردازنده هایی که با افزایش قیمت در 3 ماهه پایانی سال 2018 روبرو هستند می توان به Core i5-8400، i5-8600K، i5-9600K، i7-8700K، i7-9700K و i9-9900K اشاره کرد. در عوض پردازنده های خرده فروشی و حتی میان رده، قربانی این تغییر سیاست گذاری هستند.

دلیل این تغییر آرایش اینتل چیست؟ این شرکت خواهان اطمینان از ثبات و تامین کافی CPU در لپ تاپ، مینی کامپیوتر و کامپیوترهای آماده است؛ چرا که شرکای تجاری آن به شدت به این بخش وابسته هستند. با وجود آنکه AMD قیمت برخی از مدل های مشابه خود را کاهش داده و حتی شاهد ورود سری Ryzen 2000 به بازار هستیم، اما آمارها حاکی از آن هستند که نه تنها فشار به خط تولید Intel به دلیل افزایش تقاضا کمتر نشده است، بلکه این فشار، حتی با در نظر گرفتن افزایش قیمت نیز در حال بالا رفتن است!

(9 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.