CPUهای EPYC با 2 برابر حافظه کش بیشتر!

پردازنده های نسل دوم EPYC با کد رمز Rome، اولین CPUهای 7 نانومتری هستند که به دست AMD تولید گشته و برای بخش سرور کاربرد دارند. این محصولات که احتمالا در اوایل سال 2019 راهی بازار خواهند شد، اینک با یک خبر جدید، مجددا به اخبار روزانه دنیای سخت افزار بازگشته اند.

پایگاه داده SiSoft Sandra یک نمونه از مدل های 64 هسته ای را به طور رسمی در پایگاه خود جای داده است؛ مسئله ای که خبر ساز به نظر می رسد، افزایش حافظه سطح L3 به 2 برابر است! هر چند که AMD بر خلاف اینتل اکثر بر روی کش های L2 تاکید بیشتری داشت، اما به تازگی به تقویت کش های سطح L3 پرداخته است. طبق داده های این پایگاه، در سطح L2 برای هر هسته 512 کیلوبایت حافظه در نظر گرفته شده است.

در بالای تصویر می توانید 16x 16 MB L3 را مشاهده نمایید. هر بلوک CPU به 16 مگابایت L3 گره خورده است. شانزده پارتیشن L3 حاکی از وجود 4 هسته در هر Chiplet هستند. به عبارت ساده تر، یعنی 4x16=64 هسته. به عنوان مثال به منظور ساده سازی مفهوم، به سراغ Ryzen 7 2700X می رویم. Ryzen 7 2700X دارای 2 بخش L3 است که هر یک 8 مگابایت ظرفیت دارند. یعنی 2x 8 MB L3. در این مدل هر CCX دارای چهار هسته و هر بلوک 4 هسته ای نیز دارای 8 مگابایت کش نهان L3 است. در صورتی که داده های SiSoft Sandra درست باشد، AMD با 2 برابر کردن حافظه کش و بهبود CCX، عملکرد مناسبی را در بخش سرور به نمایش خواهد گذاشت.

(7 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • اضافهکردن کش هزینه به دنبال داره و ۱۰۰ البته
    بیشتر از دوبرابر میتونه کمک کنه به سرعت یک پردازنده

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.