وقتی از تمام هسته های AMD Ryzen Threadripper 2990WX استفاده نشود چه کنیم؟

پردازنده AMD Ryzen Threadripper 2990WX یک تراشه توانمند با 32 هسته منطقی و 64 رشته پردازشی است؛ این پردازنده برای کاربردهای Workstation طراحی شده و البته با قیمت رقابتی خود، موی دماغ زئون و اکستریم های اینتل شده است. با این وجود یکی از موانعی که بالا و پر این CPU را بسته است، عدم استفاده از تمامی هسته ها در برخی از کاربردها است.

تخصیص هسته به پردازش عموما توسط OS انجام می گیرد؛ با این وجود در برخی از برنامه ها مانند مبدل های ویدئوی، تولید محتوا، موتورهای رندر مانند V-Ray و... کاربران می توانند به صورت دستی اقدام به افزایش تعداد هسته ها نمایند. به گونه ای که برنامه از تمامی هسته ها برای پردازش استفاده کند. همچنین در بخشی دیگر از سیستم عامل های ویندوز گزینه هایی در Task Manager و تب های Detail قرار دارد که با افزایش سطح الویت بندی پردازشی برای یک برنامه خاص، OS میزان بیشتری از قدرت هسته ها را به آن تزریق می کند.

اما با تمام این موارد، AMD Ryzen Threadripper 2990WX در بسیاری از برنامه و حتی بازی ها، از تمامی هسته ها استفاده نمی کند؛ یا به عبارت ساده تر، برخخی برنامه ها از تمامی هسته های آن استفاده نمی کنند. LevelOneTechs که به این مسئله پی برده بود، با همکاری Jeremy Collake در Bitsum یک برنامه ی ساده را طراحی کرده اند. این برنامه وظیفه ای ساده اما کارآمد دارد؛ ابزار CorePrio می تواند به صورت خاص، هسته های بیشتری از پردازنده های Ryzen Threadripper را به کار وادارد.

برنامه های رندرینگ Indigo، 7ZIP، Adobe Premiere و بازی هایی که با درایورهای NVIDIA اجرا می شوند، بسته های الحاقی را برای این منظور دریافت کرده بودند اما همچنان بسیاری دیگر از نرم افزار و برنامه ها، از هسته های کمتری استفاده می کنند. CorePrio ساده و کارآمد است؛ حال باید دید که واکنش توسعه دهندگان لینوکس، ویندوز و حتی خود AMD به چنین مسئله ای چه بوده و چرا تا پیش از این برای رفع چنین مشکلاتی آستین بالا نزده اند؟

(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • نشاناس

  سلام

  این سیپیو بدرد بازی ماین کرافت می خوره برای tnt مثلا 1 ملیون tnt منفجر کنی
  بازی ماین کرافت اینجوری نیست که استفاده نکنه
  متأسفانه اکثر شرکت های بازی سازی به خودشون زحمت نمیدن این مشکلُ برطرف کنن
  اینکه توی قسمت آپشن های بازی گزینه تنظیمات سیپیو باشه و هیچ محدودیتی هم توی انتخاب هسته نباشه حتی بتونی تعداد رشترو هم تأیین کنی

  0 پاسخ
 • قطعا این مشکلی هست که سازنده های برنامه های مختلف که توان پردازشی زیادی نیاز دارند متوجه اون شدن. قطعا وقتی ما میدونیم مهندسان خود AMD و سازندگان نسخه های مختلف سیستم عامل هم به این مسئله پی بردن و در آینده این مشکل برطرف میشه.

  0 پاسخ
 • سعید مداحی

  سلام. خدا، پدر و مادر amd را بیامرزد که واقعا، معماری پردازنده ها را متحول کرد.باین معنی که اگر این شرکت، تعداد هسته ها را با چنین سخاوتمندی، افزایش نداده بود؛ اینتل معظم هم تا ابد، باهمان ۴ هسته یا اندکی بیشتر و افزایش عملکرد ناچیز درهرنسل، یکه تاز بلامنازع بازار بود.

  0 پاسخ
 • هسته بلا استفده داشته باشی =))=))=))=))=))=))=))=))

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: morteza

  ???? کامنت سال بود داداش عالی بود

  0 پاسخ
 • :-bd

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.