AMD با فناوری جدید حافظه DRAM را در تراشه های پردازشی ادغام می کند

با کاهش لیتورگرافی و ابعاد ترانزیستورها، امکان مانور بر روی سیلیکون ها بسیار افزایش یافته است. در همین حال AMD و Intel نیز به دنبال ساخت تراشه های مجتمع و البته 3 بعدی خود هستند.

طی آخرین گزارش ها، کمپانی AMD در حال کار بر روی یک فناوری ویژه تولید پردازنده های 3D است. AMD به دنبال طرحی است که بتواند طی آن حافظه های موقت نوع DRAM را بر روی پکیج پردازنده پیاده سازی نماید. استک ها به صورت 3D بر روی یکدیگر نصب شده و بدین ترتیب این شرکت بتواند از چیزی مشابه حافظه های کش سطح L اما بزرگتر، استفاده نماید.

از جمله ویژگی های این طرح می توان به افزایش سرعت انتقال داده از حافظه به بخش پردازش اشاره کرد که به طبع موجب افزایش سرعت نهایی نیز خواهد شد. برای درک بهتر، به سراغ تکنولوژی های مشابه می رویم؛ NAND 3D Vertical و HBM2 از جمله این موارد هستند که استک های حافظه در کنار تراشه پردازشی از نوع CPU یا GPU نصب می شوند. شایان ذکر است که کمپانی Intel نیز طرحی مشابه با نام Foveros را در دستور کار دارد.

طراحی 3 بعدی پردازنده ها

تولید پردازنده مجتمع با RAM

(6 رای‌ها)
 • خخخ آقای آریایی تهش باید اینتله‌رم بگه :emoji1:emoji1

  1 پاسخ
 • خوشمان امد .برای افزایش پرفورمنس سی پیو راهای بهتری از افزایش تعداد هسته هم هست

  1 پاسخ
 • ترید ریپر واقعا یه سوپرکامپیوتره ، گاهی پردازش اینقدر سریع انجام میده که فکر میکنی انجام نداده!! مثلا فایلی انزیپ میکنی نمیتونی پنجره پردازشش ببینی فکر میکنی انجام نداده

  فقط دقت کنید رایزن حتما باید رمش دوقلو (دوتا در یک بسته) یاشه ، دوتا تک رم نمیشه
  تریدریپر هم باید حتما چهارقلو کواد باشه نه دوتا دوال !!! خیلیا به اشتباه فکر میکنن دوتا تک میشه دوال ، دوتا دوال میشه کواد

  داخل رم تک کانال ،دوال،کواد فرق داره سخت افزاری

  من شش تا تریدریپر بستم این رم دادم سه بارش عالی بوده
  Geil evox quad channel Rog certificate

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: t.me/ramn_trader

  سلام خوبید...سوال داشتم راجب به رم برای تریدپرها...تلگرامت آی دیش اشتباهه ...اگه مغازه داری حضوری بیام

  0 پاسخ
 • کجا بودی این چند ماه ؟ خبری ازت نبود.

  خیلی دوست دارم همه کاربرها تجربیاتشون از سخت افزارهای مختلف رو پایین پست ها بنویسند تا بقیه هم استفاده بکنند.

  1 پاسخ
 • عباس

  تا الان gpu رو که گذاشتن توی cpu به زودی رم هم میزارن توی cpu فقط مونده هارد و مادربورد هم بزارن توی cpu خدا کنه زنده باشیم و اون روز رو ببینیم=))

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: عباس

  واقعیت اینه که از نظر سازمانی در حقیقت در دنیای کامپیوتر حافظه اصلی (RAM) جزئی از پکیج cpu محسوب میشه. ولی اینکه در تمام این سالها شما از همون اول دیدی که RAM به صورت جداگانه و خارج از بسته cpu بوده علتش نبود دانش ساخت تراشه های حافظه به اندازه بسیار کوچک که قابل جاسازی در پکیج cpu باشه بوده. اگر از روز اول هم این فناوری در اختیار بود شما هیچ گاه ماژول رم رو نمیدیدی.
  از لحاظ سازمانی حافظه ها به 2 دسته اصلی و جانبی تقسیم میشن که جانبی ( مثل هارد ) بیرون ازcpu و اصلی ( مثل cache , registerو RAM ) داخل پکیج CPU هستش. به دلایل فیزیکی و ناتوانی در جاسازی رم داخل CPU از گذشته تا الان همیشه RAM خارج از CPU بوده ولی حالا قراره بره سر جای اصلی و درستش که داخل همون پکیج CPU هستش.

  1 پاسخ
 • هم اینا باعث افزایش کارایی خواهد شد
  ولی مشکل اینه بزرگترین گلوگاه سیستم هارد هست که متاسفانه خیلی ها بدون استفاده از SSD و با آپدیت قطعات انتظار افزایش کارایی دارن

  خرید یه ssd برای خیلی از افراد کارایی بیشتر به همراه داره تا افزایش هسته پردازنده و ......

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: Javad Shokri

  این حافظه تعداد دفعات مراجعه CPU به RAM برای اجرا کردن برنامه رو کاهش میده.
  CPU براساس الویت فایل ها برنامه در حال اجرا رو تو کش خودش نگه میداره که تاخیر بعد از انجام هر محاسبه به پایین ترین حد ممکن برسه.(فایل های خیلی مهم و تکراری در L1 و بعد از این که L1 برای فایل بعد فضا نداشت یه سری از فایل ها قدیمی(استفاده نشده) از L1 حذف می شن ولی هنوز تو L2 وجود دارن .(چون وقتی فایل تو L1 کپی میشه در کنارش در L2 هم کپی میشه).وقتی L2 پر شد برای ایجاد فضا برای فایل جدید بعضی از فایل ها از L2 حذف و در L3 کپی میشن.اگه L3 پر شد CPU مجبور برای ادامه مراجعه کنه به RAM.
  هارد های SSD فقط و فقط توی بارگزاری فایل ها (LOADING) فقط تاثیر دارن.تو سرعت اجرا و قدرت سیستم نقشی نداره چون CPU و RAM و GPU این کار ها رو برعهده دارن. هارد قابلیت محاسبات رو نداره.کارش فقط خوندن و نوشتن است.اگه RAM به اندازه کافی اون برنامه باشه سیستم هیچ نیازی نداره به SSD مراجعه کنه برای اطلاعات مورد نیاز.
  درضمن حافظه های L1 و L2 و L3 و RAM به ترتیب از سریعترین به کندترین و از کوچکترین به بزرگترین هستن(نسبت سرعت و حجم این نوع حافظه ها به هم)

  0 پاسخ
 • به نظر شما اسمش رو چی میزارن(LEVEL 4 یا L4 یا اسم دیگری)؟؟؟:smiley1

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.