تراشه مرموز AMD Gonzalo برای کنسول های نسل 9 چه در چنته دارد؟

همانطور که می دانید، گمانه زنی های بسیاری در زمینه سخت افزارهای مورد استفاده توسط کنسول های بازی نسل 9 منتشر شده است؛ برخی بر این عقیده هستند که استفاده از تراشه های SOC مجتمع در مدل های APU، در کنسول های بازی نسل 9 پایان خواهد یافت چرا که آنها نیازمند توانی بیش از یک تراشه SOC هستند.

با این وجود به تازگی اطلاعاتی از پردازنده ی کلاس APU از برند AMD منتشر شده است که به ادعای منتشر کنندگان، مربوط به کنسول های بازی نسل 9 است که Xbox Two و PS5 را رهبری خواهد کرد. این APU با کد رمز Gonzalo شناخته شده و مانند کنسول های نسل 8، یک تراشه کاملا سفارشی برای نسل 9 است که در بازار توزیع نمی گردد. این تراشه که با شناسه فنی ZG16702AE8JB2_32/10/18_13F8 برای اولین بار در توییتر دیده شده است، احتمالا در حوزه CPU از ریزمعماری ZEN 2 بهره خواهد گرفت. حال پس از تصاویری که از توسعه دهنده و کنترلر احتمالی PS5 منتشر شده است، اطلاعاتی جدید در تراشه ای مرموز فکر بسیاری را درگیر کرده است.

بخش عددی 32 از کد فنی، نشانه فرکانس 3.2 گیگاهرتزی است؛ عدد اولیه 10 نیز به معنی فرکانس پایه 1.0 گیگاهرتزی است. کنسول های بازی در حوزه فرکانس با CPUهای دسکتاپ و لپ تاپ مقداری متفاوت هستند. در حال حاضر اختلاف نظرهایی بر سر معماری گرافیکی مورد استفاده وجود دارد؛ برخی معتقد هستند که AMD از همان معماری Vega در تراشه های کنسول های نسل 9 استفاده کرده و برخی دیگر بر این باورند اند که Navi 10 قلب گرافیکی کنسول های نسل 9 خواهد بود.

کنسول نسل 9

PS4 و Xbox One  در حداکثر توان پردازشی خود حتی به سرورهای گوگل Stadia با 10.7 ترافلاپ نرسیده اند؛ این در حالی است که پیشبینی می گردد که کنسول های نسل 9  با توان پردازشی 13.8 ترافلاپ معرفی شوند که در این صورت انقلابی بزرگ در این صنعت روی داده و آنها شدید تر از گذشته به کامپیوترهای دسکتاپ نزدیک خواهند شد! تراشه های Gonzalo شاید اعجابی دیگر در دنیای سخت افزار باشند.

(8 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • کنسولم 14 ترافلاپس رسید هنوز کارت گرافیک من 0/5ترافلاپس هم نرسیده B-)B-)B-):D

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.