سهم تراشه های سالم و کامل AMD از معماری ZEN2 چقدر است؟

در مرحله ریخته گری سیلیکون های CPU و یا GPU، مقادیری از تراشه ها معیوب بوده که یا از دور خارج شده و یا در مدل های یک پله پایین تر، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر یک ویفر (Wafer) دارای 200 واحد پردازشی باشد، تنها 50 عدد از بلوک های آن یعنی چیزی در حدود 25 درصد از منابع پردازشی قابل استفاده خواهند بود.

به همین علت بخشی از هزینه های اضافی به خارج کردن تراشه های معیوب اختصاص پیدا کرده و معمولا این درصد ها از منابع خبری و چشم کاربران دور می ماند. اما AMD به تازگی اعلام کرده است که 70 درصد از تراشه های ZEN2 که با لیتوگرافی 7 نانومتری تولید خواهند شد، قابل استفاده هستند. AMD در نسل نخست تراشه های مبتنی بر ریزمعماری ZEN، از لیتوگرافی 14 نانومتری استفاده کرده و سهم تراشه های سالم آن به 80 درصد می رسید؛ حال شاید سهم 70 درصدی تراشه های ZEN2 کمتر باشد، اما مناسب به نظر می رسد.

با کاهش لیتوگرافی امکان خرابی سیلیکون ها افزایش می یابد و این در حالی است که برخی منابع معتبر نزدیک به AMD از سلامت 70 درصدی تراشه های این شرکت می گویند تا خیال کاربران را از این بابت راحت سازند. ابعاد یک تراشه ZEN2 چیزی در رنج 88 میلی متر مربع (88mm2) تخمین زده است که با توجه به شیوه ای مشابه با MCM که این شرکت در پیش گرفته است، منطقی است. AMD از یک شیوه برای تراشه های 7 نانومتری استفاده کرده است؛ بدین ترتیب که 2 سیلیکون 7 نانومتری را بر روی یک PCB قرار داده و یک مدار کنترلر PCH/IO نیز در کنار آنها است.

تراشه های 7 نانومتری

در نتیجه هر چند که احتمالا سرعت ارتباط بین سیلیکون و هسته ها کمی کاهش یافته است، اما قیمت تمام شده تولید نیز کاهش چشمگیری داشته اشت. این شیوه باعث شده است تا سهم تراشه های سالم ZEN2 افزایش یافته و برای مثال به پردازنده های Intel XCC با 28 هسته اشاره می کنیم که 35 درصد از تراشه های تولید شده آن سالم هستند. به هر حال افزایش تراشه های سالم برای یک کمپانی موجب افزایش بازدهی مالی می گردد.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • حالا انگار این چیزا واسه سی پی یو های اینتل نیست.
  جالبه اینکه این یک چیز عادی تو خط تولید سیلون هاست و این خبر به اسم AMD تیتر خورده واسه بدنام کردنش .دست بردارید بچه بازیو

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: پژمان

  تب جنگ تبلیغاتی علیه amd چیز تازه ای نیس و ب سایتای داخل هم سرایت کرده

  0 پاسخ
 • علی

  در پاسخ به: پژمان

  سلام.
  این خبر ،اتفاقا خبر خوبیه و واقعا برای بدنام کردن AMD نیست.
  به این قسمت ، دقت بفرمایید:
  "این شیوه باعث شده است تا سهم تراشه های سالم ZEN2 افزایش یافته و برای مثال به پردازنده های Intel XCC با 28 هسته اشاره می کنیم که 35 درصد از تراشه های تولید شده آن سالم هستند. "
  معنی این خبر یعنی اینکه سازندهء تراشه (یعنی TSMC) ، کارش رو خوب انجام داده.
  البته این خبر ، بیشتر بدرد سهامداران شرکتها میخوره ، نه ما مصرف کننده ها.
  خیالتون راحت باشه که اقای نویسنده ، از شرکت AMD بدگویی نکردن.
  تازه ، خبر خوبی را هم بیان کردند.
  با تشکر از اقای آریایی عزیز ، نویسندهء محترم.

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: علی

  درسته 70درصد عدد فوق العاده ای برای یک نود که تازه وارد بازار ریخته گری شده.
  اگر قرار بود رایزن نسل اول رو نود 14 نانومتر های اولیه تولید کنند این عدد به یه چیزی حدود همون 30-40 درصد میرسید.
  این تکنیک Chiplet باعث این جور بازدهی بالایی شده.

  0 پاسخ
 • علی

  در پاسخ به: SHAHRAM

  سلام.
  متشکرم.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.