NVIDIA یک کامپیوتر هوش مصنوعی برای ماشین های TESLA تولید کرده است

خودروهای هوشمند و به واقع اتومبیل های مدرن امروزی، چیزی فراتر از "پراید" و یا "پژو" هستند که چندین دهه از معرفی آنها می گذرد. انواع سامانه های هوشمند در این خودروها به کار رفته و با یک کامپیوتر تمام عیار روبرو هستیم که حتی در بخش های سخت افزاری نیز در حال پیشرفت چشمگیری هستند.

در همین راستا کمپانی نام آشنای TESLA به تازگی اعلام کرده است که برای استفاده از خودروهای هوشمند خود، مجددا با NVIDIA وارد همکاری شده است. تسلا به دنبال یک کامپیوتر هوش مصنوعی (AI) با سرعت و تلورانس خطای بسیار پایین است که ویژگی هایی از جمله Autopilot را بر عهده گرفته و خیال تسلا را از بابت خودروهای هوشمند راحت شده است.

تسلا در گذشته از کامپیوترهای NVIDIA DGX برای اهداف خاص در خودروهای خود استفاده کرده و اینک یک کامپیوتر FSD با 2 تراشه پردازشی را مورد استفاده قرار می دهد. Tesla FSD یک FPGA با 250 میلیون گیت است که از 6 میلیارد ترانزیستور تولید شده است. ابعاد تراشه های پردازشی 260 میلی متر مربع بوده و آنها در فرایند 14 نانومتری تولید شده اند. این کامپیوتر از 32 مگابایت حافظه کش SRAM استفاده کرده و شامل یک CPU، یک GPU، حافظه، ISP و کدک پخش H.265 است.

کامپیوتر TESLA

این کامپیوتر از حافظه های رم LPDDR4 استفاده کرده و پهنای باند آن به 68 گیگابایت در ثانیه می رسد. پردازنده های سیگنال تصویری که دارای خطوط 24 بیتی هستند که می توانند در هر ثانیه، 1 گیگاپیکسل را پردازش نمایند. هر 2 تراشه روی برد با فرکانس 2.0 گیگاهرتز فعال هستند. بر روی این برد قطعات پردازشی دیگر از جمله پردازنده های Arm A72 64-bit با سرعت 2.2 گیگاهرتز و  یک تراشه گرافیکی 1 گیگاهرتزی نیز موجود هستند.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • و آخرین خبر این است که TESLA انویدیا رو ول کرده برای چیپ های هوش مصنوع خودش که ادعا میکنه تا 38 برابر سریعتر از این کامپیوتر است.
    جو سازی نکنید.(لطفا):-q

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.