کنترلر پردازنده های Ryzen 3000 با فرآیند 12 نانومتری تولید می شود نه 7 نانومتری

پردازنده های AMD Ryzen 3000 به تازگی رونمایی شده اند؛ همانطور که می دانید الگوی ساخت آنها شامل چیپ های 7 نانومتری حاوی CPU بر روی یک PCB است. این پردازنده ها با یک کنترلر عرضه شده و کد رمز Matisse را یدک می کشند.

افزون بر چیپست مادربرد، یک کنترلر I/O در AMD Ryzen 3000ها نصب شده است؛ در بالاترین حالت دو چیپ 7 نانومتری با 8 هسته در این پردازنده ها استفاده شده است. تا پیش از این انتظار اولیه بر آن بود که کنترلر I/O مورد استفاده نیز با لیتوگرافی 7 نانومتری تولید شود؛ اما بعدها اخبار نشان می دادند که AMD از یک کنترلر 14 نانومتری استفاده خواهند کرد.

اما نه 7 و نه 14 نانومتر، بلکه با یک کنترلر 12 نانومتری روبرو هستیم. این تراشه (کنترلر I/O) از 4 اسلات DDR4، اسلات های PCI-Express gen 4.0، یک رابط متصل به PCH، چهار پورت نسل دوم USB 3.1، دو رابط SATA 6، پورت LPCIO (ISA) و یک باس متصل به UEFI BIOS با نام SPI پشتیبانی می کند.

کنترلر I/O در AMD Ryzen 3000ها

این تراشه احتمالا به دست GlobalFoundries تولید شده و در فرآیند 12LP تولید می گردد؛ فرآیندی که AMD در ساخت تراشه های Pinnacle Ridge و Polaris 30 مورد استفاده قرار داد. پس حالا می دانیم که با یک کنترلر 12 نانومتری روبرو هستیم. تراشه های ریزن 3000 توسط TSMC تولید می شوند.

پردازنده های ryzen 3000

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • خخ ۱۲ نه ۱۲

    0 پاسخ
  • آقای آریایی فکر کنم عنوان مطلب هم نیاز به اصلاح داشته باشه چون احتمالا یه اشتباه تایپی داره.
    این مورد در خصوص APU های کمپانی AMD هم صادق بود و سری اول این پردازنده ها با معماری 14 نانومتر تولید شدن که نسخه بهبود یافته اونها رو چند ماه دیگه با معماری جدید 7 نانومتری اصلاح و روانه بازار خواهد کرد. احتمال بسیار زیاد در نسل بعدی توانایی ساخت همه اجزای پردازنده ها و چیپ هاش رو با معماری 7 نانومتری پیدا خواهد کرد.

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.