کمر کارت گرافیک ها در سقوط بیت کوین شکسته است!

از سال 2017 تا 2018، تاثیر هجوم "ماینرها" به سخت افزارهایی از جمله کارت گرافیک، به طور چشمگیری به افزایش قیمت و فروش در این حوزه منجر شد که حتی تاثیر آن در بازار ایران نیز ملموس و قابل رویت بود. پس از نوسانات شدید بیت کوین، کاهش ارزش این پول دیجیتالی، نه تنها در بخش فروش کارت گرافیک های AMD و NVIDIA تغییراتی روی داده است، بلکه بسیاری از سیلیکون هایی که توسط شرکای تجاری آنها دریافت شده بود، به سمت هر دو شرکت بازگردانده شد.

کاهش ارزش بیت کوین همچنان ادامه دارد که از جمله دلایل آن می توان به محدودیت های دولت های قدرتمند بر این ارز و البته هشدارهای بانک جهانی اشاره کرد. به هر حال بیت کوین سقوط کم سابقه را تجربه کرده است که باعث شده است که بسیاری از ماینرها، کارت گرافیک های خریدارای شده خود را در بازار آزاد به صورت دست دوم به فروش رسانده و برای همیشه قید ماینینگ را بزنند.

حال موسسه تحقیقاتی Jon Peddie Research به اختصار JPR، به سراغ بازار داغ دیده ی کارت گرافیک ها رفته و اعلام کرده است که 3 ماهه سوم سال 2018، بدترین تاریخ برای بازار کارت گرافیک ها بوده است؛ به گفته JPR، پس از مدت های طولانی، در یک فصل جدید نه تنها شاهد افزایش فروش کارت گرافیک های NVIDIA و AMD نبوده ایم، بلکه افت فروش 19.2 درصدی به نسبت 3 ماهه دوم سال 2018 نیز به ثبت رسیده است.

هر چند که انویدیا به تازگی با کارت گرافیک های GeForce RTX 20 و AMD با میان رده جدید RX 590 راهی بازارهای جهانی شده اند، اما بسیار بعید است که به سرعت قادر به افزایش فروش کارت گرافیک ها در جهان شوند. در حال حاضر به صورت میانگین 70 درصد بازار در اختیار NVIDIA و 30 درصد نیز به کارت گرافیک های AMD اختصاص دارد. در صورت کاهش دوباره ارز بیت کوین، این وضعیت می تواند همچنان ادامه یابد.

(8 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • 911

  کمر ما که مدتها پیش شکسته ماینینگ دیگه کدومه

  0 پاسخ
 • سینا

  یه جوری میگید انگار کارت گرافیک بجز ماینینگ کارایی نداره! پس اینهمه کامپیوتر و کنسول و گوشی چیه، اینها کارت گرافیک مصرف ندارند!؟

  0 پاسخ
 • عباس

  زمانی که بازار ماینینگ داغ بود ما ناله میکردیم حالا هم که از رونق افتاده شما ناله کنید کاملا عدالت برقراره:emoji1

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: عباس

  بعید میدونم که ماینر ها ناله کنن چونکه اونهایی که باید درآمد زایی میکردند که بار خودشون رو بستن و اونهایی هم که تو بدترین موقع وارد کار ماینینگ شدند تا اونجایی که من خبر دارم همین الانش هم دارن از این راه کسب درآمد میکنن اما چیزی که کاملا مشخصه این هست که این امکان وجود داره بیت کوین سلطان بزرگ ارز های دیجیتال کلا ارزشش رو از دست بده که اون موقع ماینر ها درآمد زاییشون از بین میره اما به همون اندازه این امکان هم وجود داره که بیت کوین یکدفعه ارزشش سر به فلک بزاره که اون موقع ماینرها اکثرشون افراد ثروتمندی میشن که خیلی ها اون موقع آزو میکنن ای کاش رفته بودن توی کار ماین کردن در هر صورت دنیا برا اونایی هست که هم پول دارن و هم علم کافی و هر کدوم از اینها اون یکی رو میتونه کاملتر کنه

  0 پاسخ
 • بر ماینینگ لعنت...

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.