کارت گرافیک AMD RX 3080 رقیب RTX 2070؟!

شرکت AMD در سالهای اخیر از نامگذاری های بسیار نزدیک به Intel استفاده کرده است؛ مانند نامگذاری چیپست هایی که حتی اینتل را مجبور به تغییر نام کرد! با این وجود رسانه هایی که پیش از این نیز اطلاعات از آینده با دقت و صحت بالا را منتشر کرده بودند، مدعی شده اند که شرکت AMD در حال برنامه ریزی برای معرفی کارت گرافیک هایی است که دارای فناوری RTX بوده و از نظر نامگذاری نیز شدیدا مشابه محصولات NVIDIA هستند.

در گذشته، انتقاداتی به شیوه نامگذاری سخت افزارهای AMD وارد شده بود که این شرکت عملا واکنشی به این اخبار نشان نداده است؛ حال با خبر شده ایم که AMD در حال برنامه ریزی برای کارت گرافیک هایی با نامگذاری RX 3000 است که دقیقا مشابه نامگذاری کارت گرافیک های NVIDIA RTX 2000 است. به گفته این منابع، RX 3080 از جمله رقبایی که است با قیمت 249 دلار راهی بازار خواهد شد.

این کارت گرافیک ها از معماری NAVI با لیتوگرافی 7 نانومتری استفاده کرده و اگر اطلاعات درست باشد، این مجموعه از سه سری کارت گرافیک برای جایگزینی نسل فعلی Polaris تشکیل شده است. شایان ذکر است که اطلاعات فوق از سوی ما تائید نشده و تنها نقل قول از خبرگزاری هایی است که این اطلاعات را منتشر کرده اند. به گفته این منابع، RX 3080 رقیب کارت گرافیک RTX 2070 است.

نظر نویسنده:

در صحت این اطلاعات، تناقض هایی وجود دارد؛ به عنوان مثال AMD به تازگی کارت گرافیک RX 590 را در حالی معرفی کرده است که قیمت آن در حاشیه 290 دلار است. در نتیجه معرفی یک کارت گرافیک جدید آن هم با قیمت کمتر از RX 590 مقدار سوال برانگیز است. همچنین به گفته یکی از مدیران AMD، این شرکت تا زمان فراگیر شدن فناوری RTX قصد ارائه مدل های مبتنی بر آن را نداشته و این فناوری را تنها باعث کردن کارت گرافیک ها می دانست. اما از آنجایی که AMD وعده داده بود تا با مدل های میان رده به جنگ انویدیا برود، همچنان می توان امیدوار بود که AMD در پی جنگ تجاری با رقیب خود، مدل های ارزان قیمتی را راهی بازار سازد.

(7 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • همه باید اینو هم در نظر بگیرید که این اطلاعات از طرف کسی پخش میشه که اول از همه یک دو هفته قبل از معرفی سری RTX2000 اطلاعات خیلی دقیقی داد و حرف RTX شروع شد.
  AMD داره همون جوری به انویدیا حمله میکنه که به اینتل حمله کرد (اینتل مجبور شد B360 رو بجای B350 بذاره).
  AMD الان فکر کنم فهمیده که مارکتینگ مهمتر از قدرت کارت است.(اثباتش هم بر میگرده به زمان HD4870 و HD5870 که با وجود کارت پیشرفته تر و سریعتر(HD5870) و کم مصرفتر و خنک تر بودن باز هم فروش کمتری داشتن).

  0 پاسخ
 • رضا

  انقد بنداز بندار ما دیدیم عادت کردیم

  0 پاسخ
 • مطلب رو اصلاح کنید.نام گذاری rx 3000 هست ضمنا تا اونجا که من میدونم جایی ذکر نشده که از rtx پشتیبانی میکنن که شما میگید بعیده اطلاعات صحیح باشه. اصلا جایی در مورد پشتیبانی از rtx و rtx 3000 صحبت نشده.

  1 پاسخ
 • من نمیدونم چرا خندم گرفت وقتی نام گذاریشو دیدم

  0 پاسخ
 • مثل اینکه خبری از کارتهای بالا رده برای رقابت سری ti نیست.
  البته سری وگا کارتهای خوب و رقابتی داشت ولی از اول خیلی گرون بودن. جدا از مصرفشون.
  یک کارت گرافیک غول بده AMD مشکل مانیتور درست حسابی خریدن برای گیم سه سوته حل میشه. از بس مانیتورهای خیلی خوب و حتیfreesync 4K با قیمت خیلی مناسبت نسبت به Gsync تو بازار پره ولی کو کارت مناسب از AMD!

  0 پاسخ
 • tomb raider

  فن بازی نویسنده :smiley4
  اینقدر تو نخ انویدیا RTX رفتید که اسم سری RX 3000 رو RTX 3000 نوشتید
  مطالب اصلا بوی فن بازی نمیده =))

  1 پاسخ
 • https://dinu.ir/%D8%B2%D8%A7%D9%85%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C/

  0 پاسخ
 • محمد

  در پاسخ به: امیرحسین آریایی

  واقعا خیلی بی شرم هستید
  حکایت نذری آش ملا نصرالدین شده
  انقد به دیگران گفتی من فن بازی در نمیارم خودتم باورت شده
  به دیگران توهین میکنی ایشون تنها توهینش به شما جانبداری از اخبار که ترجمه میکنید و منتشر میکنید
  برو اخبار ای ام دی و انویدیا یا ای ام دی و اینتل که خودتون ترجمه کردین بخونین بدون جانبداری
  ببین چیزی بدی گفته

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.